Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Διάβασα προσεκτικά 47 σελίδες και θα ήθελα την βοηθεια σας.θέλω εναν αφυγραντήρα για το υπνοδωμάτιο γιατί έχουμε τρομερή υγρασία.εχω μεν ενδοδαπέδια θέρμανση και ενισχυμένα αλουμίνια αλλα δυστυχώς εχω μηδεν εξωτερική μόνωση plus υδροροή η οποία ειχε διαρροή κ την επισκεύασα.

Οπότε για μια συσκευή η οποία θα είναι μονιμα μέσα στο υπνοδωματιο τι προτείνετε?

Ειδα την meaco 10L και την philco tube3(περισσοτερο γιατι διαβασα οτι εχει καλο after sales service).

 

ευχαριστώ πολύ

Μάκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σημερινη προσφορα απο το newsletter του eshop .

Δεν ξερω τι ειναι / κανει

ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ 30LT CARRIER CDG-305E     240€

Φτηνοτερη τιμη στο Skroutz 270 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι όλοι ου αφυγραντήρες με συμπιεστή έχουν ως ελάχιστη θερμοκρασία λειτουργίας μια άκυρη 5C. Με την λογική ότι θα λειτουργεί έστω λιγότερο και όχι όπως στους 20C θα μπορούσε να καλύψει μια πολύ μικρή αποθήκη; Αν καλύπτει 80 τετραγωνικά και τον τοποθετήσεις σε 15 τετραγωνικά θα μπορούσε να κάνει δουλειά σε χώρο μη θερμαινόμενο (~13C); Θέλω να αφαιρεί λίγη υγρασία από το 66-70 αν πάει κάποιες φορές να την ρίχνει όσο πιο κάτω γίνεται. Επειδή καταναλώνει πολύ λιγότερο ρεύμα με συμπιεστή. 

 

Ο θόρυβος δεν με ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από gousgounakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο dd8l δεν είναι άμεσα διαθέσιμος και αφού  από το newsletter του plus4u με άφησε να προχωρήσω την παραγγελία του ecoair dd122 classic mk5 στα 245,μόλις τον παρήγγειλα.Αύριο θα δείξει βέβαια αν είναι άμεσα διαθέσιμος κι αυτός και χωρίς τίποτα αλλαγές στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες είναι φυσιολογικό αυτό με το meaco 20l platinum που όταν φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας και σταματήσει πχ 63% μέσα σε 1 λεπτό δείχνει το υγρομετρο του από 63% σε 76%_80%_86% το κάνουν και άλλοι αφυγραντήρες άλλων εταιριών ή μόνο αυτός ή έχει κάποιο πρόβλημα για να τον πάω πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες είναι φυσιολογικό αυτό με το meaco 20l platinum που όταν φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας και σταματήσει πχ 63% μέσα σε 1 λεπτό δείχνει το υγρομετρο του από 63% σε 76%_80%_86% το κάνουν και άλλοι αφυγραντήρες άλλων εταιριών ή μόνο αυτός ή έχει κάποιο πρόβλημα για να τον πάω πίσω

ποτε τον αγορασες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες είναι φυσιολογικό αυτό με το meaco 20l platinum που όταν φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας και σταματήσει πχ 63% μέσα σε 1 λεπτό δείχνει το υγρομετρο του από 63% σε 76%_80%_86% το κάνουν και άλλοι αφυγραντήρες άλλων εταιριών ή μόνο αυτός ή έχει κάποιο πρόβλημα για να τον πάω πίσω

το ίδιο κάνει και σε μένα και αν δεις και κανα 2 σελίδες ποιο πριν και σε άλλο ένα φίλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Διάβασα προσεκτικά 47 σελίδες και θα ήθελα την βοηθεια σας.θέλω εναν αφυγραντήρα για το υπνοδωμάτιο γιατί έχουμε τρομερή υγρασία.εχω μεν ενδοδαπέδια θέρμανση και ενισχυμένα αλουμίνια αλλα δυστυχώς εχω μηδεν εξωτερική μόνωση plus υδροροή η οποία ειχε διαρροή κ την επισκεύασα.

Οπότε για μια συσκευή η οποία θα είναι μονιμα μέσα στο υπνοδωματιο τι προτείνετε?

Ειδα την meaco 10L και την philco tube3(περισσοτερο γιατι διαβασα οτι εχει καλο after sales service).

 

ευχαριστώ πολύ

Μάκης

αν εχεις κοντά σου mediamarkt.gr , πηγαινε μέχρι 31/10 κ διάλεξε εναν πού σού αρέσει κ σύμφωνα  βέβαια μέ τά οικονομικά σου . αγορασέ τον δοκιμασέ τον κ αν δέν σού αρέσει από θόρυβο από αποτέλεσμα κλπ , μπορείς νά τόν επιστρέψεις μέσα σέ 14 ημέρες , αρκεί νά εχεις τήν απόδειξη αγοράς κ νά μήν εχει καταστραφεί η συσκευασία οταν ανοιξες τό κουτί του , κ παίρνεις  ολα τά χρηματά σου πίσω χωρίς κάποια αλλη υποχρέωση π.χ, νά αγοράσεις κάποια αλλα προιόντα κλπ , εγώ ετσι εκανα κ πήρα προχθές αυτόν εδώ http://www.inventoraircondition.gr/syskeues/afygrantiras/afigrantiras-de-mddt12-12-litra/  τόν πήρα γιά δοκιμή αλλά μού αρέσει  παρα πολύ γιά 169 euro κ  από  αποτέλεσμα κ  κυρίως από θόρυβο  κ θά τον κρατήσω σίγουρα  ,αγόρασα από κωτσοβολο εναν united στα 100 euro ( για το χωριό ) αλλά καμμιά σχέση ο united μέ τόν inventor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες είναι φυσιολογικό αυτό με το meaco 20l platinum που όταν φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας και σταματήσει πχ 63% μέσα σε 1 λεπτό δείχνει το υγρομετρο του από 63% σε 76%_80%_86% το κάνουν και άλλοι αφυγραντήρες άλλων εταιριών ή μόνο αυτός ή έχει κάποιο πρόβλημα για να τον πάω πίσω

 

Καλημέρα, σύμφωνα με το εγχειρίδιο του αφυγραντήρα η αύξηση αυτή είναι φυσιολογική:

 

"During this sleep time the humidity reading on the display will probably increase well above the set point. This is because the fan is turned off and the sensor is now reading the relative humidity inside the dehumidifier where it is cold and wet. This is normal and the machine will not turn back on because this is the reading inside the dehumidifier and not the room reading."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δωσε φιλε μου περισσοτερες πληροφοριες αν θες γιατι είμαι σε αναλογη θεση, πηρα από mm τον ιδιο και σκέφτομαι και εγω για τον Uniteο

o united δεν ξερω αν υπαρχει ακομα σε προσφορά απο κωτσοβολο , τον αγόρασα  γιά τό   χωριό (γιά τούς γονείς μου οι οποίοι δέν ακούνε καλά  οπότε σίγουρα δεν θά τούς ενοχλεί ο θόρυβος οταν κοιμούνται ) τον  δοκιμασα  γιά 3-4 ημερες στην αθηνα μιά χαρά δούλευε ειχε αρκετό θόρυβο ομως αλλά  ηταν  παρα πολύ απλός στήν χρήση του κ γι αυτο τον πήρα  αλλά γιά 100 euro ηταν  μιά χαρά ,εχω 2 φίλους πού εχουν σπιτι τους ενυδρεία ο ενας ειχε το προηγουμενο μοντέλο united  κ βγήκε σκυλί    , αν δεν εβρισκα τον united θα επαιρνα επισης με κλειστα ματια απο το praktiker  τον budget d 002a  στα 100 euro επίσης  τον εχει ο αλλος φίλος  μου κ βγηκε σκυλί κ αυτός , κ οι 2 φιλοι μου τους δουλευουν μερα νυχτα χωρις το παραμικρο προβλημα μεχρι στιγμης , ενας γειτονάς μου πηρε πριν 5-6 ημερες στά 139 euro από praktiker  εναν μαρκας praktiker (μπές στο praktiker.gr κ δες τον στό φυλλαδιό τους ) μοντελο ddo3a  (αν θυμάμαι σωστά) κ ειναι  αρκετά ευχαριστημένος - αλλά καμμία σχέση κ οι 3 μέ τόν http://www.inventoraircondition.gr/syskeues/afygrantiras/afigrantiras-de-mddt12-12-litra/ πού αγόρασα γιά εμένα κ μέ 3 χρόνια εγγύηση , ενώ οι αλλοι 3 εχουν   από 2 χρόνια ο καθε ενας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω,με βλεπω να παιρνω τον inventor τον 8αρι συμπληρωματικο του 12 αρι..από τον οποιο και εγω είμαι πολύ ευχαριστημένος χωρις όμως μετρο σύγκρισης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται για αγορά αφυγραντήρα και τον ενδιαφέρει η κατανάλωση ρεύματος και το σχετικό κόστος έφτιαξα ένα excel-ακι με τους πιο δημοφιλείς αφυγραντήρες και με τα τιμολόγια Γ1 & Γ1Ν

 

https://www.dropbox.com/s/szto06cs1ogt4sz/dehumidifier%20b.case.xlsx?dl=0

 

 

Μπορείτε να προσθέσετε νέες συσκευές στο φύλλο Συσκευές και να αλλάξετε τα τιμολόγια ΔΕΗ στο φύλλο ΔΕΗ

 

Στο φύλλο Κόστος επιλέγετε τη συσκευή και τις ώρες λειτουργίας (κίτρινα κελιά) και υπολογίζεται κόστος, ώρες λειτουργίας, KWh

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...