Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Καλα τοσο χαλια ειναι ρε γαμωτο?

Και θα τον μεταφερω συχνα λες να φυγει τελειως και να ψαχνομαι δεν αντεχει καθολου?

liakjim για πες για το χερουλι ρε φιλε.

Μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Minas_Kriti είπε

Άντε να τσιμπήσει κάποιος τον kulhaus να μας πει αν και κάπου είχα διαβάσει καλά λόγια και μάλλον προς τα εκεί κλείνω και εγώ! Αν δεν παίξει άλλη προσφορά μέχρι τέλος της εβδομάδας θα αγοραστεί σίγουρα 

Κι εγώ για εκεί οδευω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα βρήκα τον inventor eva ii pro χωρίς wifi στο εξωτερικό αλλά στο επίσημο site δεν τον βρίσκω. Έχει μόνο τον eva ii pro wifi. Είναι παλιό μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, nekromanths είπε

Κι εγώ για εκεί οδευω...

Καλημερίζω. Ειδικός στους αφυγραντήρες δεν είμαι. Πήρα λοιπόν τον Kullhaus Qualis 20L ion πριν τρεις μέρες από το Public σε προσφορά Black Friday. Έχω να πω ένα πράγμα: ποιότητα κατασκευής! Βλέπω είναι σε προσφορά και στην αντιπροσωπεία τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, meLLios είπε

Καλημερίζω. Ειδικός στους αφυγραντήρες δεν είμαι. Πήρα λοιπόν τον Kullhaus Qualis 20L ion πριν τρεις μέρες από το Public σε προσφορά Black Friday. Έχω να πω ένα πράγμα: ποιότητα κατασκευής! Βλέπω είναι σε προσφορά και στην αντιπροσωπεία τώρα.

Καλορίζικος. και μπράβο για την εξαιρετική χρήση του φορουμ. εμένα μου πήρε πολλά χρόνια να καταφέρω να βάλω LInk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, meLLios είπε

Καλημερίζω. Ειδικός στους αφυγραντήρες δεν είμαι. Πήρα λοιπόν τον Kullhaus Qualis 20L ion πριν τρεις μέρες από το Public σε προσφορά Black Friday. Έχω να πω ένα πράγμα: ποιότητα κατασκευής! Βλέπω είναι σε προσφορά και στην αντιπροσωπεία τώρα.

Καλορίζικος!!!! Περιμένουμε εντυπώσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι απο το πολυ το ψαξιμο στο τελος θα παω απο υγρασια :) 

Το σπιτι μου ειναι 50-55τμ αλλα το υπνοδωματιο εχει αρκετη υγρασια (το πρωι που ξυπνησα ηταν 83%) και το παραθυρο φουλ στον υδρατμο.

Τι πιστευετε οτι χρειαζομαι απο λιτρα; 20αρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Θες το λιγότερο 20 λιτρο , καλύτερα 25 λιτρο .

Αφού έχεις κατοικίδια να κοιτάξεις αφυγραντήρα με φίλτρο HEPA .
Μην περιμένεις ένας αφυγραντήρας να μην ακούγεται . Έστω στη χαμηλή του σκάλα . 

Στα 25 L με HEPA φίλτρο, καλή κατανάλωση (270 watts σε 26.7c και υγρασία 60%), διάρκεια εγγύησης (5 χρόνια), τιμή και απο προσωπική εμπειρία σου προτείνω αυτόν στα 279 ευρώ :
https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/inventor-atmosphere-atm-25l.html?source=external&skr_prm=WyJiM2YwMDdlNC05ZDQxLTQ1NDMtYmQ1NC01OGNiYzc2NzUwODYiLDE1NzQ3MTA4OTAyMTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&offer=1

ή απο εδώ:
https://www.apothema.gr/inventor-atmosphere-2-in-1-136909p

Στα 20L ,με HEPA, στην ίδια τιμή , μικρότερη εγγύηση  (3 χρόνια) , λίγο καλύτερη κατανάλωση (243 watts σε 25 c και υγρασία 60% και 270 watts στους 30c και 60 % υγρασία οπότε κάπου ανάμεσα στα 243 watts με 270 watts θα είναι η κατανάλωση του σε συνθήκες 26.7c και 60% υγρασία ):
https://www.alphaclimagr.gr/product/972489/meaco-afygrantiras-xwroy-meaco-20l-platinum-gia-150m.html?ref=bestprice.gr

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και για τις προτάσεις σου. Θα τους κοιτάξω κι αν έχω απορίες θα επανέλθω.

Επεξ/σία από litsadav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Morris / MDP-20400iw  εδώ και 10 μέρες περίπου σε πλήρη λειτουργία στο σπίτι μου. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές.

Αποδοτικότατος, ο θόρυβος είναι αρκετά ικανοποιητικός για την οικογένειά μου. Τα πλαστικά δεν είναι τόσο χάλια όσο ακούγεται. Η εμφάνιση σε σχέση με άλλους που είχα ειναι κλάσεις ανώτερη ( πχ inventor eva pro Ii , juro pro) . Η λειτουργία wifi με το tuya άψογη και χωρίς κανένα πρόβλημα! Πραγματικά με τη συγκεκριμένη σειρά ανεβαίνεις επίπεδο ποιότητας.

Μόνο αρνητικό για την ώρα είναι ο μικρούλης κάδος , αλλά μικρό το κακό. Μόνο σε juro pro είχα βρεί μεγάλο κάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Σε σπίτι με υγρασία στο 60% αξίζει να μπει αφυγραντήρας;

ψιλοπεταμένα λεφτά φίλε μου! Εκτός και αν απλώνεις μέσα, και πάρεις κάνενα μικρό και φθηνό μοντέλο για να βοηθάς στην τοπική αφύγρανση ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yositosi Τελικα μιλησα με τη juro pro και μου ειπαν οτι οντως για να ισχυει ακομα και η 5ετης εγγύηση για ολο το μηχανημα εχουν ετήσιο σερβις στα 15-20 ευρω και καλα για να μυησουν τους καταναλωτες στο τακτικο σερβις μια τετοιας συσκευης. Θεωρω οτι με τα λεφτα που θα εδινε καποιος για το ετησιο σερβις θα μπορούσε να παρει εναν δευτερο μικροτερο αφυγραντήρα για το μπανιο πχ. Οπότε  μάλλον  θα παω και εγω για τον morris τον 24αρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, yositosi είπε

ψιλοπεταμένα λεφτά φίλε μου! Εκτός και αν απλώνεις μέσα, και πάρεις κάνενα μικρό και φθηνό μοντέλο για να βοηθάς στην τοπική αφύγρανση ;) 

Γιατι αυτο? Αν απαιτεις 50% σχετικη υγρασια, εχει αρκετο εργο αφυγρανσης να επιτελεσει (μειωση κατα 10%). Ειδικα αν εισαι και σε υψηλες θερμοκρασιες >20C, τοτε η απολυτη υγρασια που πρεπει να αφαιρεθει ειναι αρκετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, waveparticle είπε

Γιατι αυτο? Αν απαιτεις 50% σχετικη υγρασια, εχει αρκετο εργο αφυγρανσης να επιτελεσει (μειωση κατα 10%). Ειδικα αν εισαι και σε υψηλες θερμοκρασιες >20C, τοτε η απολυτη υγρασια που πρεπει να αφαιρεθει ειναι αρκετη.

με αυτή τη λογική αν έχεις και 50% μπορεί να θέλεις 40%... ;)

Για αυτό ανέφερα "ψιλο-πεταμένα" και όχι "πεταμένα"! Μετά το 60% η αφύγρανση γίνεται αναλογικά πιο κοστοβόρα. Επίσης για το ανθρώπινο σώμα ως και 60% τα πράγματα είναι πολύ αποδεκτά.

Τώρα αν κάποιος τα έχει να του περισσεύουν, και έχει συγκεκριμένο λόγο που θέλει να κατέβει πιο κάτω, τότε αλλάζει το θέμα. Αυτό όμως δεν πάει να πει ότι με αντικειμενικά κριτήρια υφίσταται θέμα υγρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα σε όλους,

είμαι έτοιμος να πάρω τον παρακάτω αφυγραντήρα (ο οποίος είναι σε προσφορά)

https://www.skroutz.gr/s/13707912/Puredry-Famοus-PDD-10L.html#reviews

για μονοκατοικία σχεδόν 120τμ, οι κριτικές είναι πολύ καλές, αξίζει τον κόπο ή να πάω σε κάτι πιο σίγουρο (από Βρεττανική εταιρία και όχι Ελληνική) όπως το παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/8425552/Meaco-DD8L-Zambezi.html

και ας είναι κατά 50€ ακριβότερο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...