Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε @lexusr450εγω μίλησα μόνο για ομορφιά - εμφάνιση και οχι λειτουργικοτητα .

Δεν εχω κανένα έρωτα με τους rohnson ,όπως είδες olimpia splendid (1)  αγόρασα ( γκουμουτσα χωρις σκαλες ρύθμισης )  , απλα μίλαγα στα πλαίσια της κουβέντας .  

 

Οσο για την καταναλωση στον δικο μου ο εισαγωγεας τα γραφει κάπως πιο αναλυτικα :

  • Μέση κατανάλωση 250 W/h στους 27οC και σε 60% RH
  • Μέγιστη ισχύς (2) 270W / 1315 W (3) στους 32οC και σε 80% RH
  • Ονομαστική ισχύς 295 W

(1) Olimpia Splendid Aquaria Thermo

(2) Η μέγιστη ισχύς εμφανίζετε σε αυτές τις συνθήκες (32οC/80%RH)

(3) Σε συνδυασμένη λειτουργία αφύγρανσης και θέρμανσης του αέρα


Επισης μια και πιασαμε τις καταναλωσεις .

Και καθως ψαχνουμε να κανουμε οικονομια ....

ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ :

Η κατανάλωση ρεύματος ενός σταθερού υπολογιστή στην αναμονή είναι 52 W  !!!

Καλά διαβάσατε… καίει 52 W μόνο επειδή είναι στην πρίζα. 52 W αγαπητοί συμφορουμίτες είναι σαν να ήταν πάντα αναμμένες 6 ή 7 λάμπες οικονμίας των 8 W ( Ικανές να φωτίσουν ένα σπίτι ).

Θα τις αφήνατε να καίνε 24 ώρες κάθε μέρα για χρόνια… ? ή θα πατούσατε το κουμπί να κλείσουν ?

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ : Βάλτε τα σε ένα πολύμπριζο στην αρχή της πρίζας το οποίο να έχει διακόπτη.

Όσο δεν χρησιμοποιείται τον υπολογιστή ( σταθερό ) να είναι πάντα κλειστό το πολύμπριζο.

Είναι πολύ πρακτικό και οικονομικό και προστατεύει και απο υπερτάσεις - πτώσεις της δεη κλπ φαινόμενα .

 

Πηγη

 

Γενικα ολες οι συσκευες σε stand by ( αναμονη) εχουν καταναλωση , δεν ειναι μονο το λεντακι που βλεπουμε αλλα και το κυκλωμα που το οδηγει και περιμενει να λαβει την εντολη ανοιγματος


yDZbUO7.gif

Ευκαιρια ειναι οσοι εχετε μετρητες καταναλωσης ( θα παρω και εγω εναν συντομα ) να κανετε μια καταγραφη συσκευης και καταναλωσης σε αναμονη  και να φτιαξουμε ενα νεο Topik και να τα αναφερουμε εκει .

 

Ποιος θα κανει την αρχη ?

yDZbUO7.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΟΤ, αφορά στο άρθρο και την κατανάλωση υπολογιστή επειδή νομίζω είναι ανακριβές

 

 

 

 

 

Επισης μια και πιασαμε τις καταναλωσεις .

Και καθως ψαχνουμε να κανουμε οικονομια ....

ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ :

Η κατανάλωση ρεύματος ενός σταθερού υπολογιστή στην αναμονή είναι 52 W  !!!

Καλά διαβάσατε… καίει 52 W μόνο επειδή είναι στην πρίζα. 52 W αγαπητοί συμφορουμίτες είναι σαν να ήταν πάντα αναμμένες 6 ή 7 λάμπες οικονμίας των 8 W ( Ικανές να φωτίσουν ένα σπίτι ).

Θα τις αφήνατε να καίνε 24 ώρες κάθε μέρα για χρόνια… ? ή θα πατούσατε το κουμπί να κλείσουν ?

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ : Βάλτε τα σε ένα πολύμπριζο στην αρχή της πρίζας το οποίο να έχει διακόπτη.

Όσο δεν χρησιμοποιείται τον υπολογιστή ( σταθερό ) να είναι πάντα κλειστό το πολύμπριζο.

Είναι πολύ πρακτικό και οικονομικό και προστατεύει και απο υπερτάσεις - πτώσεις της δεη κλπ φαινόμενα .

 

Πηγη

 

Ο υπολογιστής μου σε sleep mode "καίει" 2.7w.

Κλειστός (τελείως) "καίει" 1.7w

Ανοιχτός (idle, χωρίς να κάνει τίποτα) "καίει" 90w

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοεί στο άρθρο όταν λέει "σε αναμονή".

Αν εννοεί το sleep mode ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Από τα ~3 στα 52w δε δικαιολογείται η διαφορά.

Αν εννοεί μην αφήνετε τον υπολογιστή ανοιχτό τότε προφανώς και δεν πρέπει, όπως κάθε συσκευή που δεν τη χρησιμοποιούμε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤ, αφορά στο άρθρο και την κατανάλωση υπολογιστή επειδή νομίζω είναι ανακριβές

 

 

 

 

 

Ο υπολογιστής μου σε sleep mode "καίει" 2.7w.

Κλειστός (τελείως) "καίει" 1.7w

Ανοιχτός (idle, χωρίς να κάνει τίποτα) καίει 90w

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοεί στο άρθρο όταν λέει "σε αναμονή".

Αν εννοεί το sleep mode ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Από τα ~3 στα 52w δε δικαιολογείται η διαφορά.

Αν εννοεί μην αφήνετε τον υπολογιστή ανοιχτό, προφανώς και δεν πρέπει, όπως κάθε συσκευή που δεν τη χρησιμοποιούμε.

 

 

 

 

Και εμένα κάπου 2-3 watt καίει σε sleep. Idle 90W και μαζί με router 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω την κατασταση ,αλλα μπορει να ηταν απλα σε αναμονη και να ειχε και οθονη crt σε αναμονη , ηχεια  και να μετραγε και αυτην ή ακομα και ενα Printer .

 

Ενδεικτικό ειναι .

Βασιλα ολα σε αναμονή εχουν κάποια ( μικρη) καταναλωση αλλα εαν τα αθροισουμε τελικα μπορει μεσα στο σπτι να εχου σε "αναμονη" ακομα και 100w ( 2 Tv , 2 κλιματιστικα , Pc - monitor , Stereo , μερικους φορτιστες , κουζινα με ρολοι  κλπ κλπ ) 

 

πιο αναλυτικα τα εχει το SELINA [Standby and Off-Mode Energy Losses In New Appliances Measured in Shops ]

 

εδω το pdf

 

 

 

 

 

657297F.jpg

rmDwKOz.jpg

 

χοντρικα

cZEjBSW.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια νομιζω οτι εδω ειναι topic για αφυγραντηρεσ μη φευγουμε εκτοσ θεματος 


δεν νομιζω οτι το standby των υπολογιστων  η οτιδηποτε αλλο ενδιαφερει αυτο το topic με τιτλο 

 
Καθοδήγηση για αγορα Αφυγραντήρα 
 

γεμιζουμε σελιδεσ το θεμα και χανεται η πληροφορια με ουσια  , δεν θελω να πιστεψω σκοπιμα Villasg ?


Λοιπόν τον έβαλα στο μπάνιο μετά από χρήση με πολλούς υδρατμούς με υγρασία 75 85 και θερμοκρασία 25. Ξεκίνησε με 270 και μετά από 5λεπτο έφτασε στα 310w.

 

Οπότε μεγάλη μούφα τα 260. Μπορείτε να το διαπιστώσετε και από τις εικόνες όπου ανέβασα και τα αμπέρ στην κάθε περίπτωση.

 

 

 

To θεμα ηταν οτι  ο  billomnia μετρησε το rhonson 9120 me ΜΟΥΦΑ καταναλωσεις και εσυ σε 2 post σου απλα διαφιμιζεις το rhonson 9120 σαν ποιο οικονομικο 

 

Δημοσίευση 21 Οκτώβριος 2015 - 01:26 μμ

johnieXoX, on 21 Oct 2015 - 3:17 PM, said:snapback.png

ο rhonson 9120 βλέπω πως έχει κατανάλωση στα 260 watt, με θόρυβο στα 42 db.

ο meaco 12l platinum, έχει κατανάλωση στα 165 watt, με θόρυβο στα 44 db.. και ουσιαστικά είναι στα θορυβώδη μηχανήματα της πεντάδας (Rohnson R-9116, Philco PDH-716EA, Philco i-Dry 16, Rohnson R-9120, Meaco 12L).

 

στα θετικά του rhonson 9120 είναι οι 3 ταχύτητες του ανεμιστήρα και η δυνατότητα επιλογής λειτουργίας ανάλογα με το χώρο.

 

βασικά, είμαι ανάμεσα στον rhonson 9120 και τον meaco 12l platinum, με τον meaco να προηγείται λόγω μικρότερης κατανάλωσης και τιμής.. 219 € με 8 άτοκες δόσεις, ενώ για να βρεις τον rhonson με δόσεις πρέπει να πας πάνω από 40€ ακριβότερα.

 

Δεν πρεπει να συγκρινεις τον 9120 με τον 12L αλλα με τον 20L που εχουν ιδια χαρακτηριστικα .

Ο 9116 με 8 δοσεις βγαινει 231

και ο 9120 235 χωρις δοσεις

Εχε το νου σου .

Επειδή άκουσα τους Meaco σε λειτουργία κάνουν σαν τρενο .

Επισης 219€ που παιζει ? ?  η πιο χαμηλη στο Skroutz ειναι 225 , και 2-3 ατοκες

μετα το Rhonson 9220 σαν ποιο ομορφο

 

Σε 2η αναρτηση σου λεσ  

draminos30, on 23 Oct 2015 - 10:20 PM, said:snapback.png

οποτε τσιφος και ο rhonson  :-(
κριμα κριμα

 


Οποτε αν δεις τα παραπανω μην απογοητευεσαι , γιαυτο σου ειπα παρε κατι που σου αρεσει στο ματι  :-D.

Η διαφορα στην καταναλωση ειναι αναμεσα στα μηχανηματα με συμπιεστη και σε αυτα με ζεολιθο .

Μετα οι διαφορες εχουν να κανουν με "ευκολιες" λειτουργειας ( σκαλες ανεμηστηρα - επιλογες χωρο - υγρομετρα - θερμομετρα - χρονοδιακοπτες- κινουμενες περσιδες  κλπ κλπ κλπ )

 

Παντως απο ολους που ειδα ο πιο μ@υν@ρα ειναι ο Rohnson R-9220 Genius μακραν με διαφορα ! ! ! !

 

και μετα τιναζεισ το topic με ανουσια πληροφορια αφου εχεις θαψει τουσ Meaco και εκθειαζοντασ τους RHONSON 


NA KAI ENA ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ  ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΟΠΩς ΛΕΣ OLYMPIA SPLENDID 

Εγω παντως μετα απο τοσο ψαξιμο εχω πελαγωσει .

Λογικα θα παω σε συμπιεστη και εχω μερικους τωρα που με τριβελιζουν

Σε σειρα κατα Watt :

Meaco 20L Platinum Παροχή Αέρα: 160 m³/h/255 W / 46 db  280€

Rohnson R-9120      Παροχή Αέρα: 185 m³/h/260 W / 42 db  240€

Olimpia Spl Aq    22  Παροχή Αέρα: 180 m³/h/275 W / 40 db  285€

Philco i-Dry 20                                                320 W/  40 db  260€

Philco PDH-716EA    Παροχή Αέρα: 180 m³/h/320 W/  42 db  235€

Argo Deolo 21-         Παροχή Αέρα: 126 m³/h/480 W / 41db   240€

Inventor  MDDF20    Παροχή Αέρα: 150 m³/h / 48 db / 440 W 230€

 

Οσο το βλεπω τοσο πιο πολυ με "ελκυει" ο Rohnson R-9120 που εχει και 4 ετη εγγυηση  :-)


Αρα ενω σε ελκυει villasg τοσο πολυ ο rhonson ο 9120 μετα ο 9220 ειναι μουναρα μασ λεσ οτι πηρεσ τον olympia splendid :shifty:  :shifty:  :shifty:

:eek:


και απο την αλλη σπονσοναρεισ τους rhonson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχη χρηση του αφυγραντηρα σε συνδεση με αντλια συμπυκνωματων νερου

 

Εαν θελω να εχω τον αφυγραντηρα μου σε συνεχή λειτουργιά αποφευγοντασ το συνεχη αδειασμα του δοχειου νερου και δεν εχω κοντα του αποχετευση με φυσικη ροη   μπορω να συνδεσω μια αντλια συμπυκνωματων νερου που θα μου κανει ανυψωση εως 5 μετρα

 

Κατα αυτο το τροπο θα αποφυγω τα συνεχη αδειασματα του κουβα, ειδικα εαν λείπω συχνα απο το χωρο αφυγρανσης

 

Τα περισσοτερα μοντελα στην αγορα δεν διαθετουνε αντλιες νερου ενσωματωμενες , για αυτο μπορουμε να προμηθευτουμε απο την αγορα σαν εξτρα. Το μονο αρνητικο ειναι οτι πρεπει να μπει η αντλια χαμηλοτερα του αφυγραντηρα . Εαν θελουμε να το αποφυγουμε αυτο παιρνουμε αφυγραντηρα με ενσωμαατωμενη αντλια 

 

pump

 
και σε μαγαζια με ψυκτικα http://www.soldatos.gr/html/aspen.html 
 
 

Τωρα εαν κανουμε μια νεα αγορα μπορουμε να κοιταξουμε μοντελα που εχουνε ενσωματωμενη την αντλια :

 

Delonghi ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ DD30P 

http://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/afigrantiras-dd30p?TabSegment=details#details 

 

Inventor Power 40 & Power 50

http://www.inventoraircondition.gr/syskeues/afygrantiras/power-40/

 

εαν καποιος εχει καποιο μοντελο να προσθεσει αφυγραντηρα με αντλια  ασ το αναφερει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας μένω σε σπίτι 70m2 του 1980 με καινουργια αλουμίνια μα καθόλου όμως εξωτερική και εσωτερική Θερμομόνωση .Ο χώρος ειναι ενιαίος κουζινα-σαλόνι και 2 υπνοδωμάτια .Περυςη το Νοέμβριο μέχρι τον Μάρτιο παρατήρησα τα παρακατω:υγρασία και μούχλα στο μπάνιο συγκεκριμένα πάνω απο τη στήλη του ντους(ΕΧΩ ντουζιέρα με στήλη ντουζ σχετικά ψηλά τοποθετημένη και το σπίτι ειναι ΧΑΜΗΛΟΤΑΒΑΝΟ 2,7μ)ΠΗΡΑ έναν invertor αφυγρανηρα και μου έλυσε το θέμα.Ειδα όμως Και αλλα θεματάκια στο υπόλοιπο σπίτι κάποια δάκρυα νερού κοντά στα κουφώματα των δωματίων και σε τοίχο .Μουχλα όμως και μαυρίλες εκτός του μπανιου δεν είχα σε κανένα χωρο του σπιτιού .Η υγρασία στο σπίτι δεν περνάει το 70% συνήθως κυμαίνεται μεταξύ 65-70% και η θερμοκρασία 17 και πάνω .Επειδη ΕΧΩ ακούσει οτι η ιδανική υγρασία ειναι μεταξύ 40-60% τι αφυγρανηρα θα μου προτείνατε για να καλύπτω όλο το σπίτι (ο invertor καλύπτει μέχρι 60m2) και κανει και πολυ θόρυβο τον είχα μόνο για το μπάνιο και οταν έριχνε την υγραςια Τον έκλεινα.Βλέπω πολλές και καλές κριτικές για Maeco και βασίζομαι περισσότερο σε κριτικές για αυτόν απο αγγλικά site μια και εκεί εχουν μόνιμο θέμα υγρασίας .Επισης αν παρω κάποιον να καλύπτει παραπάνω m2 δηλαδή 80-100 δεν θα ΕΧΩ ποιο γρήγορη απόδοση; Τέλος να παρω με κομπρεσορα; Γιατι νυχτερινό ρεύμα δεν ΕΧΩ και βλέπω οτι ειναι ποιο οικονομικοί στη κατανάλωση .Και τελικά μιας και ΕΧΩ μικρό παιδί ποια ειναι η ιδανική υγρασία σε ενα σπίτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια ερώτηση πήρα τον meaco 20l platinum όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας η ένδειξη της υγρασίας που δείχνει συμπίπτει με αυτήν από το υγρομετρο που έχω όταν φτάσει στο ποσοστό της υγρασίας που του έχω βάλει και σταματήσει ο ανεμιστήρας τότε η τιμή που δείχνει είναι τελείως διαφορετική από το υγρομετρο πχ το υγρομετρο δείχνει 65% και στον αφυγραντήρα αρχίζει να μεγαλώνει η τιμή του πχ από το 63% που σταμάτησε φτάνει να δείχνει 78% όταν σε 30 λεπτά πάρει ο ανεμιστήρας για να ελέγξει την υγρασία η ένδειξη δείχνει το ίδιο με το υγρομετρο αυτό είναι φυσιολογικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας μένω σε σπίτι 70m2 του 1980 με καινουργια αλουμίνια μα καθόλου όμως εξωτερική και εσωτερική Θερμομόνωση .Ο χώρος ειναι ενιαίος κουζινα-σαλόνι και 2 υπνοδωμάτια .Περυςη το Νοέμβριο μέχρι τον Μάρτιο παρατήρησα τα παρακατω:υγρασία και μούχλα στο μπάνιο συγκεκριμένα πάνω απο τη στήλη του ντους(ΕΧΩ ντουζιέρα με στήλη ντουζ σχετικά ψηλά τοποθετημένη και το σπίτι ειναι ΧΑΜΗΛΟΤΑΒΑΝΟ 2,7μ)ΠΗΡΑ έναν invertor αφυγρανηρα και μου έλυσε το θέμα.Ειδα όμως Και αλλα θεματάκια στο υπόλοιπο σπίτι κάποια δάκρυα νερού κοντά στα κουφώματα των δωματίων και σε τοίχο .Μουχλα όμως και μαυρίλες εκτός του μπανιου δεν είχα σε κανένα χωρο του σπιτιού .Η υγρασία στο σπίτι δεν περνάει το 70% συνήθως κυμαίνεται μεταξύ 65-70% και η θερμοκρασία 17 και πάνω .Επειδη ΕΧΩ ακούσει οτι η ιδανική υγρασία ειναι μεταξύ 40-60% τι αφυγρανηρα θα μου προτείνατε για να καλύπτω όλο το σπίτι (ο invertor καλύπτει μέχρι 60m2) και κανει και πολυ θόρυβο τον είχα μόνο για το μπάνιο και οταν έριχνε την υγραςια Τον έκλεινα.Βλέπω πολλές και καλές κριτικές για Maeco και βασίζομαι περισσότερο σε κριτικές για αυτόν απο αγγλικά site μια και εκεί εχουν μόνιμο θέμα υγρασίας .Επισης αν παρω κάποιον να καλύπτει παραπάνω m2 δηλαδή 80-100 δεν θα ΕΧΩ ποιο γρήγορη απόδοση; Τέλος να παρω με κομπρεσορα; Γιατι νυχτερινό ρεύμα δεν ΕΧΩ και βλέπω οτι ειναι ποιο οικονομικοί στη κατανάλωση .Και τελικά μιας και ΕΧΩ μικρό παιδί ποια ειναι η ιδανική υγρασία σε ενα σπίτι ;

καλημερα ilzas

 

κοιτα αν θες και τον ecoair dc-12 εχει πολλες καλες κριτικες στο amazon.uk

εγω μαλλον θα παρω τον meaco 20l platinum αλλα εχθες ειδα και τον ecoair dc-12 .

αλλα ας απαντισει και ο lexusr 450 που πιστευο ειναι ο πιο ειδικος εδω περι αφυγραντιρων .

 

χαιρετισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lizas με τα δεδομενα που εχει η αγορα τωρα θα επαιρνα τον Meaco platinum 20l γιατι εχει την χαμηλότερη κατανάλωση στα 255W , draminos30 o ecoair dc-12 http://www.ecoair.org/DC12.htmlνομιζω οτι ειναι ο ιδιοσ με τον rhonson 9120 http://vassilias.gr/?wpsc-product=r-9112&lang=el κατασκευησ και οι 2 απο τη gree, απλα τα τεχνικα του στοιχεια του ecoair ειναι τα σωστα (βλεπε DB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια ερώτηση πήρα τον meaco 20l platinum όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας η ένδειξη της υγρασίας που δείχνει συμπίπτει με αυτήν από το υγρομετρο που έχω όταν φτάσει στο ποσοστό της υγρασίας που του έχω βάλει και σταματήσει ο ανεμιστήρας τότε η τιμή που δείχνει είναι τελείως διαφορετική από το υγρομετρο πχ το υγρομετρο δείχνει 65% και στον αφυγραντήρα αρχίζει να μεγαλώνει η τιμή του πχ από το 63% που σταμάτησε φτάνει να δείχνει 78% όταν σε 30 λεπτά πάρει ο ανεμιστήρας για να ελέγξει την υγρασία η ένδειξη δείχνει το ίδιο με το υγρομετρο αυτό είναι φυσιολογικό?

έτσι είναι το φυσιολογικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lizas με τα δεδομενα που εχει η αγορα τωρα θα επαιρνα τον Meaco platinum 20l γιατι εχει την χαμηλότερη κατανάλωση στα 255W , draminos30 o ecoair dc-12 http://www.ecoair.org/DC12.htmlνομιζω οτι ειναι ο ιδιοσ με τον rhonson 9120 http://vassilias.gr/?wpsc-product=r-9112&lang=elκατασκευησ και οι 2 απο τη gree, απλα τα τεχνικα του στοιχεια του ecoair ειναι τα σωστα (βλεπε DB).

γεια σου lexus

 

ποοοοοο δουλεμα που πεφτει τελικα

και κατι ακομα να μην σε κουραζω

για τους fral που ειναι πανακριβη τι εχεις να πεις

 

χαιρετισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...