Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, j2k είπε

ο καθαριστης ναι θελω να εχει φιλτρα... το σπιτι ολο αστο ειναι πολλα τετραγωνικα  αλλα

εγω το θελω μονο στο υπνοδωματιο για την αλεργικη ρινιτιδα... γιατι στο υπνο με πιανει

Θελω μονο το υπνοδωματιο να εχει καθαρο αερα δηλαδη να το εχω να δουλευει ολη μερα

να εχει τον αερα καθαρο και να το κλεινω πριν πεσω για υπνο γιατι δεν μπορω καθολου το θορυβο.

Προφανώς . Μην περιμένεις να βρείς στην αγορά αθόρυβο καθαριστή  για να κοιμάσαι.

Μέχρι πόσα διαθέτεις για καθαριστή ; 

 

2 ώρες πριν, waveparticle είπε

Τσιμπημένη κατανάλωση αν και κρατώ μια μικρή επιφύλαξη διότι δεν αναφέρουν σε τί συνθήκες μετρήθηκε που είναι σημαντικό . Θα έπρεπε να το αναφέρουν όπως σχεδόν όλοι  οι ανταγωνιστές . 

1 ώρα πριν, waveparticle είπε

20-25

Στα 25 λίτρα αφυγραντήρα οι μονοι αφυγραντήρες όπου το φίλτρο HEPA καλύπτει όλη την εισαγωγή αέρα και δεν είναι μικρό φίλτράκι είναι :

1. JURO PRO ECO 25L με  ονομαστική κατανάλωση 320 watts σε συνθήκες 27C / RH60%

και

2. Inventor Atmosphere 25L με ονομαστική κατανάλωση 270 watts σε συνθήκες 26.7℃ 60%ΣΥ

Απο 20 L έως 25L αφυγραντήρες οι καταναλώσεις που δηλώνουν είναι υψηλές (300 watts πάνω κάτω) . 
Ο μόνος με λογική κατανάλωση είναι ο Meaco platinum low energy 20L  με 243 watts κατανάλωση σε συνθήκες 25°C και 60%rh

Υπάρχουν και δύο μοντέλα της Olimpia Splendid στα 22L με 250watts  σε συνθήκες 27C / RH60% αλλά άγνωστο αν το φίλτρο HEPA πιάνει όλη την εισαγωγή του αέρα ή ένα μέρος της :
Aquaria Thermo 22 Pure 3i
Aquaria 22 Pure 3i

Αν μου ξεφεύγει κάτι ας με διορθώσει ο @yositosi. Στηρίζομαι σε πρόσφατη έρευνα που είχα κάνει και κατέληξα στον Inventor atmosphere . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Προφανώς . Μην περιμένεις να βρείς στην αγορά αθόρυβο καθαριστή  για να κοιμάσαι.

Μέχρι πόσα διαθέτεις για καθαριστή ; 

 

Τσιμπημένη κατανάλωση αν και κρατώ μια μικρή επιφύλαξη διότι δεν αναφέρουν σε τί συνθήκες μετρήθηκε που είναι σημαντικό . Θα έπρεπε να το αναφέρουν όπως σχεδόν όλοι  οι ανταγωνιστές . 

Στα 25 λίτρα αφυγραντήρα οι μονοι αφυγραντήρες όπου το φίλτρο HEPA καλύπτει όλη την εισαγωγή αέρα και δεν είναι μικρό φίλτράκι είναι :

1. JURO PRO ECO 25L με  ονομαστική κατανάλωση 320 watts σε συνθήκες 27C / RH60%

και

2. Inventor Atmosphere 25L με ονομαστική κατανάλωση 270 watts σε συνθήκες 26.7℃ 60%ΣΥ

Απο 20 L έως 25L αφυγραντήρες οι καταναλώσεις που δηλώνουν είναι υψηλές (300 watts πάνω κάτω) . 
Ο μόνος με λογική κατανάλωση είναι ο Meaco platinum low energy 20L  με 243 watts κατανάλωση σε συνθήκες 25°C και 60%rh

Υπάρχουν και δύο μοντέλα της Olimpia Splendid στα 22L με 250watts  σε συνθήκες 27C / RH60% αλλά άγνωστο αν το φίλτρο HEPA πιάνει όλη την εισαγωγή του αέρα ή ένα μέρος της :
Aquaria Thermo 22 Pure 3i
Aquaria 22 Pure 3i

Αν μου ξεφεύγει κάτι ας με διορθώσει ο @yositosi. Στηρίζομαι σε πρόσφατη έρευνα που είχα κάνει και κατέληξα στον Inventor atmosphere . 

 

οι Aquaria είχα δει σε video και όχι Live, ότι έχουν 3 φετούλες για φίλτρα, αλλά μην πω και καμία βλακεία!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που με είχε ρωτήσει, κατέλληξα στον eco-20l της Juropro.

Θόρυβο δεν κάνει (ή τουλάχιστον δεν ειναι ενοχλητικός), προγραμματίζεται, κατανάλωση δεν έχει, μια χαρά για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

οι Aquaria είχα δει σε video και όχι Live, ότι έχουν 3 φετούλες για φίλτρα, αλλά μην πω και καμία βλακεία!

Ιδέα δεν έχω πραγματικά αλλά όφειλα να επισημάνω ότι ενδεχομένως να έχουν μεγάλα φίλτρα HEPA οπότε όποιος θέλει το ψάχνει . Εγώ δεν ασχολήθηκα . Δεν πήρα τηλ στην αντιπροσωπεία . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/192233-morris-mde-24291?cmicc=skroutz

αυτον τωρα τον εβγαλε προσφορα η τον είχε?

Μαλλον τωρα αλλα δεν θυμαμαι αν τον ειχε σε παρομοι τιμη με παζαρι πριν λιγες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Μαλλον τωρα αλλα δεν θυμαμαι αν τον ειχε σε παρομοι τιμη με παζαρι πριν λιγες μερες.

στο σαιτ της μορρις δεν τον βρισκω παντως. δεν φαινετε και ευκαιρια, ιονιστη δεν εχει, wifi δεν εχει, apla einai 24αρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

στο σαιτ της μορρις δεν τον βρισκω παντως. δεν φαινετε και ευκαιρια, ιονιστη δεν εχει, wifi δεν εχει, apla einai 24αρης

https://www.morris.gr/product.asp?catid=1790&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-24291-αφυγραντηρασ-24l

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

στο σαιτ της μορρις δεν τον βρισκω παντως. δεν φαινετε και ευκαιρια, ιονιστη δεν εχει, wifi δεν εχει, apla einai 24αρης

το περσινό μοντέλο του MDE24200 είναι. Ιδιος χωρίς τον ιονιστή

image.png.cbbeab953341a43fb4f1d75be124738a.png

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

που το βρήκες και εγώ δεν το βλέπω στη σελίδα?! Γκαβός είμαι? 😥

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

φιλε εισαι χακερ ναουμ?

Ναι βρισκω link αφυγραντηρων εκει που οι αλλοι δεν μπορουν.

Παρε τον καινουριο ρε τον 24αρι που εχει προσφορα στα 229 ευρω με ιονιστες κι αλλα χακεριστικα πραγματα πανω.

Ειναι και μαυρο να μην φαινεται σαν τα stealth ενα πραγμα.

https://www.skroutz.gr/s/20424573/Morris-MDP-24400IW.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι βρισκω link αφυγραντηρων εκει που οι αλλοι δεν μπορουν.

Παρε τον καινουριο ρε τον 24αρι που εχει προσφορα στα 229 ευρω με ιονιστες κι αλλα χακεριστικα πραγματα πανω.

Ειναι και μαυρο να μην φαινεται σαν τα stealth ενα πραγμα.

https://www.skroutz.gr/s/20424573/Morris-MDP-24400IW.html

φιλε μιλα καλύτερα αλλιώς θα παρω koolhauzzz εντάξει?! 

 

 

εδιτ:D

κιάλλος προσφορα

https://www.alphaclimagr.gr/product/1407686/inventor-power-p2-wifi25l-afygrantiras-25lit-me-wi.html

έχει παιξει χαμηλοτερα τελικα. ακυρον

 

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .

Μια ερώτηση.Μενω σε μεζονέτα ,και στο κάτω όροφο,περίπου 80τμ,που είναι είναι και οι κρεβατοκάμαρες θέλω να βάλω αφυγραντήρα.

Στο χωλό γίνεται επίσης το στέγνωμα των ρούχων το χειμώνα.

Φέτος βάλαμε φυσικό αέριο και έχω σκοπό να αφήνω μόνιμα τα θερμοστάτη στους 19-20 βαθμους.

 Να προχωρήσω στην αγορά του 24400?

Θα δω διαφορά η όχι?

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hotcarver1 είπε

Καλησπέρα .

Μια ερώτηση.Μενω σε μεζονέτα ,και στο κάτω όροφο,περίπου 80τμ,που είναι είναι και οι κρεβατοκάμαρες θέλω να βάλω αφυγραντήρα.

Στο χωλό γίνεται επίσης το στέγνωμα των ρούχων το χειμώνα.

Φέτος βάλαμε φυσικό αέριο και έχω σκοπό να αφήνω μόνιμα τα θερμοστάτη στους 19-20 βαθμους.

 Να προχωρήσω στην αγορά του 24400?

Θα δω διαφορά η όχι?

Ευχαριστώ.

διαφορά ως προς τι? Τι υγρασία έχει ο χώρος? Γενικότερα στο στέγνωμα ρούχων ένας αφυγραντήρας βοηθάει πολύ. Αν πάρεις τον συγκεκριμένο θα βάλεις και την περσίδα σε κίνηση γιατί κάνει καλύτερη ροή.

έχε κατά νου ότι σε μεζονέτα ο αφυγραντήρας καλύπτει τον όροφο στον οποίο βρίσκεται και ΟΧΙ όλο το σπίτι ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Προφανώς . Μην περιμένεις να βρείς στην αγορά αθόρυβο καθαριστή  για να κοιμάσαι.

Μέχρι πόσα διαθέτεις για καθαριστή ; 
 

Δεν ειναι το ποσο hard θελω κατι να το εχω ολη μερα να καθαριζει και το βραδι που παω για υπνο να το κλεινω

γιατι εχω σοβαρο θεμα με το θορυβο... θα το κλεινω τα 25 και 30dB δεν τα μπορω.

Απλα θελω να καθαριζει καλα τον αερα του υπνοδωματιου ολη μερα ωστε να μην μπουκωνει η μυτη μου

να μειωνει το φορτιο των τριχων γατας χνουδιων και σκονης του αερα...

Πιστευω οτι και η γατα πρεπει να μου κανει αλεργια σε καποιο βαθμο αλλα τη λυπαμε..

γιατι κλαιει να μπει στο δωματιο και δε σταματαει αν δεν της ανοιξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...