Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, mcrenas είπε

Παιδιά έχω παραγγείλει και περιμένω τον mdp300i από κωτσοπαζαρο. Πολύ θετικά τα στοιχεία απόδοσης που λέτε και ανυπομονώ να τα δω στην πράξη. Το θέμα μου είναι άλλο. Όπως το σκαλιζα το θέμα ανακάλυψα ότι και καλά οι ιονηστες και οι λάμπες που έχουν οι αφυγραντήρες εκπέμπουν όζον. Ισχύει και τέτοιο; Καλύτερα να τα απενεργοποιήσω ή λάθος συναγερμός; Εσείς πώς τους δουλεύετε;

 

4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ναι ετσι ειναι κι αν ψαχτεις περισσοτερο θα διαβασεις κι αλλα.

Εγω προσωπικα δεν θα τα δουλεψω καθολου κανενα απο τα 2.

Για να γινει σωστη δουλεια θες εναν καθαριστη αερα με το αναλογο κοστος και οχι ιονιστες και λαμπες.

Σου λεω απο αυτα που εχω διαβασει κι εχω συζητησει με αλλους και οχι προσωπικες εμπειριες η πειραματα που εχω κανει.

Δεν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορούν στην ευρώπη οικιακές συσκευές που προκαλούν πρόβλημα στην υγεία του ανθρώπου.

Ο Μόρις πχ έχει το αντίστοιχο declaration of conformity https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/DOC MORRIS MDP-20300I karyda.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

5 ώρες πριν, angelosxatz είπε

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mdp-24400-iw-1227584.html?rbtc=skz|pf|[1227584]||p|skz_product_feed|&sku=1227584&_§ja=tsid:48889&lkws_10719=5d6452fc-1e03-3d68-2d90-da0f2e15ded8

Παιδιά στην τιμή του (229€), υπάρχει κάτι καλύτερο? Ο χώρος είναι 100 τ. μ. 

Δεν αξίζουν οι morris γενικά? ρωτώ γιατί είμαι άσχετος από αφρυγραντήρες. 

Ευχαριστώ. 

Ως προς τι το θέτεις το ερώτημα σου; Από πλευράς καθαρά απόδοσης και αριθμών, έχω μετρήσει τον αδερφό του το MDP24300i που μηχανικά είναι ίδιο (για το σκέλος του wifi είχα μετρήσει τον MDP20400IW.

Καταναλώσεις παίζει πολύ δυνατά, αφού ήταν στο εύρος 245~250W σε συνθήκες 23C και υγρασία 55~52% RH. Είτε στην κατηγορία, είτε στην πραγματική μέτρηση που μας καίει και είναι Watt/λίτρο νερού που τραβάει, τα νούμερα ήταν κορυφαία, από΄ότι έχω δει εγώ πάντα (αν κάποιος έχει μετρήσει κάποιο οικονομικότερο να μου πει αν είναι να κάνουμε μια συγκριτική για να μην λέω και μπούρδες φυσικά!)

Επίπεδα θορύβου. Τα΄ίδια σχεδόν με αυτά που είχα γράψει στη σελίδα 413. Στην πράξη αισθητά ο πιο αθόρυβος σε αυτή την κατηγορία μεγέθους συσκευών, ειδικά στην ταχύτητα full όπου και κάνεις πλήρη αφύγρανση. Παρόλα αυτά, όπως και στο μικρότερο αδερφάκι του, όταν μπαίνεις στο low ενώ τον ανεμιστήρα ψάχνεις να τον ακούσεις, έχει φτάσει τόσο χαμηλά ο αεροδυναμικός θόρυβος που πλέον δεν υπερκαλύπτεται ο θόρυβος του κυκλώματος της ψύξης (θόρυβος υπαρκτός σε όλα τα μοντέλα τεχνολογίας συμπιεστή). Άλλοι δηλώνουν ότι δεν τους ενοχλεί καθόλου, άλλοι ότι τους τη σπάει (σε αυτή την κατηγορία είμαι και εγώ). Σε όλες των περιπτώσεων όμως στην υψηλή ταχύτητα λειτουργιας είναι τόσο όσο να υπερκαλύπτει, και παραμένει πάρα πολύ χαμηλά.

Τρόπος λειτουργίας με το που πιάνει υγρασία... Σβήσιμο εντελώς για 30', μέτρηση μετά με ανεμιστήρα για 5' και ανάλογα με την υγρασία ανάβει ή σβήνει για άλλα 30

Εγγύηση 5 έτη η συσκευή με την απόδειξη αγοράς, 10 ο συμπιεστής (παράδοση παραλαβή με κούριερ δικό τους).

Λειτουργίες... ενδειξεις κλπ κλπ τα έχει και στο ιντερνετ να τα δεις. Στα εξτρά του το τηλεχειριστήριο και το Wifi που είναι ανοιχτή υλοποίηση της Tuya αντί για "κλειστό" λογισμικό.

Η τιμή που έβγαλε ο Κώτσος και την οποία μάτσαρε και το Media Markt είναι αντικειμενικά πολύ χαμηλή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλος ενας φουλ ευχαριστημένος πελάτης με τον μορις 24200i από Κωτσο. Μικρό τερατάκι και κανει δουλειά στο σπίτι μου (70τμ) συνολικά και εχει καταφερει απο 75% (εχω ενυδρειο) να το πάει σε 58-62 σε ολο το σπίτι. 

1 ώρα πριν, yositosi είπε

Τ

Λειτουργίες... ενδειξεις κλπ κλπ τα έχει και στο ιντερνετ να τα δεις. Στα εξτρά του το τηλεχειριστήριο και το Wifi που είναι ανοιχτή υλοποίηση της Tuya αντί για "κλειστό" λογισμικό.

 

Και μόλις με έκανες να μετανιώσω που δεν πήρα το πιο ακριβό μοντέλο :P 

Ενδιαφέρον υλοποίηση τελικα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Αλλος ενας φουλ ευχαριστημένος πελάτης με τον μορις 24200i από Κωτσο. Μικρό τερατάκι και κανει δουλειά στο σπίτι μου (70τμ) συνολικά και εχει καταφερει απο 75% (εχω ενυδρειο) να το πάει σε 58-62 σε ολο το σπίτι. 

Και μόλις με έκανες να μετανιώσω που δεν πήρα το πιο ακριβό μοντέλο :P 

Ενδιαφέρον υλοποίηση τελικα.

καμία σχέση εσωτερικά ο MDE24200i με τον MDP24400IW. Ο πρώτος "mid-level" υλοποίηση, ο 2ος high-efficiency. Εντελώς beefed-up διάταξη έχει για αυτό πέφτει και ο θόρυβος αλλά και η κατανάλωση.

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

καμία σχέση εσωτερικά ο MDE24200i με τον MDP24400IW. Ο πρώτος "mid-level" υλοποίηση, ο 2ος high-efficiency. Εντελώς beefed-up διάταξη έχει για αυτό πέφτει και ο θόρυβος αλλά και η κατανάλωση.

my bad, δεν ηξερα , Thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terry308 είπε

MDP20400IW ή EVA II PRO EP3-WiFi20L; 

Τον inventor δεν τον είδαμε σε προσφορά.. 😔

τα είχα γράψει αναλυτικά καμιά 30αριά σελίδες πίσω

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, inspigr είπε

Σκέφτομαι ότι όταν θα απουσιάζω στην εργασία μου και θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας στο αυτόματο, δεν θα υπάρχει θέρμανση, οπότε η θερμοκρασία θα είναι σίγουρα κάτω από 15 βαθμούς!

Για αυτό δε γνωρίζω τί πρέπει να βάλω: ζεολίθιο ή με συμπιεστή....

Με ζεόλιθο να πάρεις . Οχι με συμπιεστή .
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_296_1088_3784_26312/Delonghi_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor_or_Puredry/f/698106/me-zeolitho-desiccant.html?order_by=popularity&order_dir=desc

13 ώρες πριν, litsadav είπε

Καλησπέρα κι από μένα. Θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθειά σας. Σκοπεύω να αγοράσω αφυγραντήρα για σπίτι 78 τ.μ., σε μονοκατοικία παλιάς κατασκευής στη Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω ακριβώς πόση υγρασία έχω. Μ' ένα υγρασιόμετρο που δανείστηκα από φίλο για μια μέρα μέτρησα από 70% έως 80%  υγρασία ανάλογα το χώρο. Το σπίτι είναι στενόμακρο και δεν έχει ενιαίους χώρους. Έχει δύο δωμάτια στην πρόσοψη, έναν μακρύ διάδρομο όπου βρίσκονται δύο μπάνια και τρία δωμάτια στην πίσω πλευρά. Μόνωσα πρόσφατα την ταράτσα και δεξιά κι αριστερά ακουμπάει σε πολυκατοικίες. Μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα ανάμεσα σ' αυτούς τους δύο: Philco AirDry 20+ Plus και Kullhaus Qualis Ion 20l. Ποιον με συμβουλεύετε να προτιμήσω; Και που να τον τοποθετήσω; Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας και συγνώμη για την πολυλογία.

Εξαρτάται τί θέλεις απο έναν αφυγραντήρα .  Σε ενδιαφέρει να έχει έξτρα φίλτρα και να δουλεύει ως καθαριστής άερα όταν θες ;  Σε ενδιαφέρει να έχει wifi ;  Ποιες είναι οι προτεραιότητες ;

13 ώρες πριν, katbou είπε

Φοιτητικό διαμέρισμα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης  50 τμ περίπου, μέση θερμοκρασία 20 με φυσικό αέριο . Τι αφυγραντήρα με ιονιστή μου  προτείνετε; Έχετε κάποια καλή προσφορά υπ' όψιν σας;

https://www.skroutz.gr/s/20424188/Morris-MDP-20300i.html

https://www.skroutz.gr/s/16022824/Toyotomi-Zen2-TDE-20TND18.html

Με wifi συνδεσιμότητα για να τον χειρίζεσαι απο το κινητό και να βλέπεις την υγρασία του χώρου όταν λείπεις:
https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html

12 ώρες πριν, sveel είπε

Καλησπέρα στην παρέα εδώ, ψάχνω για Αφυγραντιρα και εγώ για το σπίτι μου 100 τετραγωνικά, είδα από Black friday κωτσοβολο juro Pro eco 23lt στα 229 είναι καλή κίνηση αυτή η να στραφώ σε κάτι άλλο που να καλύπτει τον χώρο μου. 

25 λιτρος και πάνω θα έλεγα για τόσο μεγάλο χώρο  και προφανώς δεν κυνηγάμε την τιμή ή την προσφορά . Πρώτα απ όλα να μας καλύπτει το χώρο και τις αναγκες μας και μετά βλέπουμε την τιμή .

Επίσης έχε στα υπόψιν σου ότι με τους juro-pro για να ισχύει η εγγύηση πρέπει να γίνεται ετήσια συντήρηση  στο μηχάνημα . Είναι η μόνη εταιρεία που θέτει τέτοιο όρο  . 

 

9 ώρες πριν, Bagdask είπε

Καλησπέρα στην παρέα.Ρε παιδιά μια βοήθεια επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά  είμαι ανάμεσα σε juro pro diamont η perla 25και σε i ventor  atmosphere..Τα φώτα σας σας παρακαλώ..

Οι juro pro σε υποχρεώνει να κάνεις ετήσιες συντηρήσεις στους αφυγραντήρες για να ισχύει η εγγύηση . 

Απο κει και περα και τα τρια μηχανήματα έχουν την ίδια δηλωμένη καταναλωση . 

Τα τρία αυτά μηχανήματα είναι καθαριστές αέρα και αφυγραντήρες (2 σε 1) . 

Οι δύο juro pro έχουν: 

1.Φίλτρο σκόνης
2.Φίλτρο ενεργού άνθρακα
3.Ενισχυμένο φίλτρο ενεργού άνθρακα
4.Ιονιστής


H ιδιαιτερότητα του Inventor atmopshere είναι ότι έχει φίλτρο HEPA  και αισθητήρα PM 2.5  .
Ο συγκεκριμένος αισθητήρας μετράει την συγκέντρωση μικροσωματιδίων σκόνης στον αέρα  . Έχει ένδειξη τιμής συγκέντρωσης στην οθόνη του μαζί με οπτική ένδειξη led στο πλάι με χρωματισμούς  και λειτουργία auto να αυξομειώνει τις στροφές του ανεμιστήρα  ανάλογα με την συγκέντρωση που διαβάζει . Όταν ο αέρας θεωρείται καθαρός ρίχνει στροφές στον ανεμιστήρα όταν ανιχνεύσει μεγαλύτερη συγκεντρωση σκόνης αυξάνει  στροφές . 


Σημείωση: Για το φιλτράρισμα σκόνης με διαφορά πιο αποδοτικά είναι τα HEPA φίλτρα  γιατί φιλτράρουν μικροσωματίδια σκόνης .  Τα φίλτρα ενεργού άνθρακα είναι κυρίως για τις μυρωδιές . 
Ο ιονιστής δεν φιλτράρει σκόνη , φορτίζει τα σωματίδια σκόνης για να σταματήσουν να αιωρούνται . Να πέσουν στο πάτωμα του χώρου μας . 


 

9 ώρες πριν, GRANADA είπε

Καλησπέρα σε  όλους  ! Θέλω  να  αγοράσω  έναν  αφυγραντήρα  για  σπίτι  72 m2  με  θέρμανση  ,  ταράτσα  από  πάνω που κατεβάζει  την υγρασία   της  αλλά με  τίποτα  το 70 %  , τοίχους   να στάζουν και μούχλα .  Το  σπίτι  διαθέτει και άλλο  ένα  δωμάτιο  που απομονώνεται      και  εκεί  θέλω  να  βάζω την  απλώστρα  με τα ρούχα  (ο λόγος  που με  έκανε να σκεφτώ τον  αφυγραντήρα  )

Σκέφτομαι  τον

https://www.skroutz.gr/s/4329423/Meaco-12L-Platinum.html

γιατί  η   meaco   κάποιοι  κάποτε  μου  είπαν ότι θεωρείται κορυφή στο  είδος  της  ,  τουλάχιστον  στην Αγγλία  ,

γιατί το μοντέλο    μου  φάνηκε  λιτό και  δωρικό

δέχεται προαιρετικά  και  φίλτρο ΗEPA   .

Αν κάποιος το  έχει αγοράσει  θα ήθελα να μου  μεταφέρει τις  εντυπώσεις  του  . 

Ας  πούμε δεν  έχει  ροδάκια  ,  θα  πρέπει και  να  τον μετακινώ  , αυτό  είναι ένα  μείον του 

κατάλαβα  ,  μπορεί  να κάνω και λάθος , ότι  δεν  εχει  προστασία  υπερχείλισης  ή 24 ωρο  χρονοδιακόπτη  , αλλά  μήπως  είναι μία καλή επιλογή  και  να τα  παραβλέψω τα  παραπάνω  ?

Σχετικό ποια μάρκα είναι κορυφή . Εξαρτάται τί θέλουμε απο έναν αφυγραντηρα .  Η Meaco παντως δίνει τρία χρόνια εγγύηση ενώ οι περισσότερες γνωστές μάρκες 5 χρόνια . 

Για σπίτι  72 τ.μ  το λιγότερο 20λιτρος  αφυγραντήρας . Ο συγκεκριμένος που κοιτάς είναι 12 λίτρα . 

45 λεπτά πριν, terry308 είπε

MDP20400IW ή EVA II PRO EP3-WiFi20L; 

Τον inventor δεν τον είδαμε σε προσφορά.. 😔

Πολλούς δεν έχουμε δει ακόμα . Δεν εχει κορυφωθεί η black friday . Δεν είναι καν  friday ακόμα  :lol:

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, inspigr είπε

Σκέφτομαι ότι όταν θα απουσιάζω στην εργασία μου και θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας στο αυτόματο, δεν θα υπάρχει θέρμανση, οπότε η θερμοκρασία θα είναι σίγουρα κάτω από 15 βαθμούς!

Για αυτό δε γνωρίζω τί πρέπει να βάλω: ζεολίθιο ή με συμπιεστή....

Στη Λάρισα κάνει κρύο. Καλύτερα ζεόλιθος (έτσι λέγεται,όχι ζεολίθιο) αλλά έχει μεγάλη κατανάλωση να ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2019 στις 12:52 ΜΜ, yositosi είπε

Ναι, εδώ έχεις θέμα... είναι και πολλά και τα τ.μ οπότε πας για ζεόλιθο. Σε 10 λίτρα... δεν είναι και πολλές οι επιλογές. O Puredry, 2 μοντέλα της Ecoair και 2 μοντέλα της Morris.

Ποιος είναι πιο αξιόπιστος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mynam3 είπε

Παραθαλάσσια περιοχή, απόσταση με θάλασσα γύρω στα 100μ και επειδή εδώ οπότε ξεκινήσει να βρέχει ξεχνάει να σταματήσει, ψάχνω αφυγραντήρα και η αγορά ψιλοεπείγει. 

Το σπίτι είναι σε όροφο, από πάνω και από κάτω υπάρχουν διαμερίσματα - δεν ξέρω αν αυτό παίζει το ρόλο του. 

Διπλά τζάμια, αλουμίνια καινούργια συρόμενα .

Θα μπει σε διάδρομο, ανάμεσα στα υπνοδωμάτια και οπότε λείπω λέω να τον έχω σε κάποιο δωμάτιο να στεγνώνει κάνα ρούχο - αν όμως καίνε πολύ κλπ ίσως και όχι.

Έχω δει αυτόν, όμως με αποτρέπει ότι κάνει θόρυβο .

https://www.skroutz.gr/s/9535888/Inventor-Premium-30.html

Δώστε τα φώτα σας οι γνώστες μήπως και βρω κάτι αυτή την εβδομάδα. Ευχαριστώ

 

Επανέρχομαι, μπας και βγάλω άκρη.

 

Ανάμεσα σε αυτούς τους 4, ποιον να πάρω;

 

https://www.skroutz.gr/s/4376618/Meaco-20L-Platinum.html

 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mdp-24400-iw-1227584.html

 

https://www.skroutz.gr/s/16121799/Kullhaus-Qualis-20L-Ion.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mynam3 είπε

Επανέρχομαι, μπας και βγάλω άκρη.

Ανάμεσα σε αυτούς τους 4, ποιον να πάρω;

https://www.skroutz.gr/s/4376618/Meaco-20L-Platinum.html

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mdp-24400-iw-1227584.html

https://www.skroutz.gr/s/16121799/Kullhaus-Qualis-20L-Ion.html#reviews

3 μοντέλα έβαλες... όχι 4. Τα 2 είναι 20λιτρα, το ένα 24λιτρο. Το 24λιτρό σε κατανάλωση/αφύγρανση παρόλα αυτά είναι οικονομικότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hf77 είπε

Ποιος είναι πιο αξιόπιστος??

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να σου πει με ασφάλεια! Στοιχείο που το ξέρουν μόνο οι εκάστοτε εισαγωγείς για τα δικά τους μοντέλα πάντα! Εσυ αντικειμενικά μιλώντας το μόνο που μπορείς να κάνεις ειναι να δεις διάρκεια αλλά και όρους/προυποθέσεις εγγύησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη φραζει η μυτη μου στον υπνο εχω εντοπισει οτι φταιει η κακη θεση υπνου(μπρουμυτα)

την οποια ομως δεν μπορω να αλλαξω αλλα και η υγρασια...

Την υγρασια θελω αυξησω στο δωματιο αρα θελω υγραντηρα... που μπορω να βρω αθορυβο υγραντηρα ?

Επισης θελω μια συσκευη να καθαριζει τον αερα απο σωματιδια και οταν λεω σωματιδια εννοω

χνουδια απο βαμβακι ρουχων που ειναι μικροσκοπικα κοκους σκονης κτλπ

αυτο το θελω για να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο αλεργιογονος ο αερας εντος σπιτιου.

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...