Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Juro-Pro Perla 25L

ή

MORRIS MDP 24400 IW

(ανεξαρτητως εγγυησης)

μη συγκρίσιμα μηχανήματα... Το΄ένα έχει χαμηλότερη κατανάλωση, θόρυβο, παραπάνω λειτουργίες. Τι κριτήρια έχεις ώστε να γίνει μια πιο βάσιμη σύγκριση

15 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Προσοχη για οσου επιλεξουν juro pro και κανω αντιγραφη τα παρακατω με bold που τα εχει γραψει ο yiosi(yiosi αν μου επιτρεπεις φιλε) σε προηγουμενο post:

3. Έχε κατά νου ότι για τη Juropro η εγγύηση ισχύει υπό τους εξής όρους...

α. να κάνεις πρωταρχικά Online εγγραφή εντός 1 μήνα (διαφορετικά 2ετής)

β ΚΑΘΕ χρόνο να πηγαίνεις σε επίσημο εξουσιοδοτημένο service και να κάνεις συντήρηση (επί πληρωμή). Αναφέρθηκε πριν μερικές μέρες από άλλο παιδί κάτι για 20€ το χρόνο (!!!).

Αν είσαι οκ με τα παραπάνω, τότε όλα καλά!

δεν το είπα εγώ φίλε μου... Η κάρτα εγγύησης τους που την είχα ανεβάσει! (προς αποφυγή παρεξηγήσεων, παρανοήσεων ή οτιδήποτε άλλου!)

3 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Παιδια ανάμεσα σε Inventor και Meaco για σχετικά μεγάλο χωρο τι προτείνετε; Έχω μπερδευτει απιστευτα..

πόσα τμ είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, waveparticle είπε

αξιοπιστια λειτουργιας και ανθεκτικοτητα.

ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να σου πει πόσο αντέχουν φίλε μου! Μόνο οι εταιρείες που κάνουν την εισαγωγή γνωρίζουν τα πραγματικά στοιχεία. Βέβαια, αν σε ενδιαφέρει η "αξιοπιστία λειτουργίας/ανθεκτικότητα" τότε γιατί έβαλες το "ανεξαρτήτως εγγύησης"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

δεν το είπα εγώ φίλε μου... Η κάρτα εγγύησης τους που την είχα ανεβάσει! (προς αποφυγή παρεξηγήσεων, παρανοήσεων ή οτιδήποτε άλλου!)

Οχι επειδη αντεγραψα το μηνυμα σου γι'αυτο το ειπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να σου πει πόσο αντέχουν φίλε μου! Μόνο οι εταιρείες που κάνουν την εισαγωγή γνωρίζουν τα πραγματικά στοιχεία. Βέβαια, αν σε ενδιαφέρει η "αξιοπιστία λειτουργίας/ανθεκτικότητα" τότε γιατί έβαλες το "ανεξαρτήτως εγγύησης"?

διοτι με ενδιαφερει αξιοπιστο και ανθεκτικο μηχανημα, ωστε να μην μπλεξω με εγγυησεις, διοτι ταλαιπωρια συνεπαγεται αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yositosi είπε

πόσα τμ είσαι?

Κοιτα κανονικά 150 αλλά με ενδιαφερει ο ενιαιος χωρος που ειναι περιπου 60 και τα υπνοδωματια που ειναι τα υπολοιπα.. Διαχωριζονται με εναν διαδρομο και πορτα κεντρική οπότε μαλλον μιλαμε για 150/2 καπως ετσι το εχω στο μυαλο μου.. Δε νομιζω οτι υπαρχει η δυνατότητα να γινει αφυγρανση με λογικου οικονομικου πλαισιου μηχανημα σε τοσο μεγαλο χωρο.. Απλά γνωστοί μου έχουν Meaco εναι πολύ ευχαριστημνεοι και τον χρησιμοποιουν και για στεγνωμα ρουχων.. Εχοντας νεογεννητο στο σπιτι νομιζω οτι σιγουρα με ενδιαφερει και αυτη η προοπτική αν και σα σκαρια ειναι η αγορά στεγνωτηριου.. Μπερδεμα μεγαλο λέμε.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, UlveRz είπε

Κοιτα κανονικά 150 αλλά με ενδιαφερει ο ενιαιος χωρος που ειναι περιπου 60 και τα υπνοδωματια που ειναι τα υπολοιπα.. Διαχωριζονται με εναν διαδρομο και πορτα κεντρική οπότε μαλλον μιλαμε για 150/2 καπως ετσι το εχω στο μυαλο μου.. Δε νομιζω οτι υπαρχει η δυνατότητα να γινει αφυγρανση με λογικου οικονομικου πλαισιου μηχανημα σε τοσο μεγαλο χωρο.. Απλά γνωστοί μου έχουν Meaco εναι πολύ ευχαριστημνεοι και τον χρησιμοποιουν και για στεγνωμα ρουχων.. Εχοντας νεογεννητο στο σπιτι νομιζω οτι σιγουρα με ενδιαφερει και αυτη η προοπτική αν και σα σκαρια ειναι η αγορά στεγνωτηριου.. Μπερδεμα μεγαλο λέμε.. :P

Τότε θέλεις μηχάνημα άνω των 20λίτρων σίγουρα φίλε μου. Και αυτό φυσικά δεν θα σου καλύψει όλο των χώρο. Τα ρουχα τα απλώνεις μέσα στο σπίτι? Σε ρωτάω γιατί αν αντιμετωπίσεις πχ τις πηγές υγρασίας, τότε βοηθάς πολύ την κατάσταση.

5 λεπτά πριν, waveparticle είπε

διοτι με ενδιαφερει αξιοπιστο και ανθεκτικο μηχανημα, ωστε να μην μπλεξω με εγγυησεις, διοτι ταλαιπωρια συνεπαγεται αυτο.

ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να σου πει με αξιοπιστία δυστυχώς! Σαν αγορά δεν είναι τόσο ώριμη για όλα αυτά τα μοντέλα... Ειδικά τώρα για τον juropro, και εφόσον ισχύει το "20αρικάκι το χρόνο για υποχρεωτικά service" είναι σαν να σου λέει ότι θα χαλάσει και με τα 100€ που σου τσιμπάνε καλύπτουν το κόστος μιας αντικατάστασης συσκευής. ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μου συμπέρασμα φυσικά αυτό και όχι κάτι τεκμηριωμένο!

Γενικά με αυτό το κολπάκι των εγγυήσεων μερικών, του "σου δίνω εγγύηση εφόσον μέχρι τότε κάνεις εγγραφή" ή "εφόσον μου το φέρνεις κάθε χρόνο", εγώ προσωπικά δεν το έχω! Είτε είναι ένα "get out of jail for free" παραθυράκι αν βγει πατάτα μια σειρά, είτε είναι ένα τέχνασμα του να πουλάμε και καλά εγγύηση ενώ στην πράξη ποντάρουμε ότι πάνω από τους μισούς δεν θα το πάρουν πρέφα και αν γίνει η στραβή θα του πούμε μαγικά ή θα έχουμε έστω την επιλογή να του πούμε μαγικά!! 

Από όσο γνωρίζω (και το έχω ξαναπεί) οι όροι εγγύησης πρέπει να είναι ξεκάθαροι από την αρχή, με συνοδευτικό έντυπο και όχι θεωρία, ψιλά γράμματα, μόνο online (λες και ο μέσος καταναλωτής είναι πάνω από έναν υπολογιστή), κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, MessengerOfGood said:

Αν βάλεις και το σύστημα θέρμανσης θα παραμείνεις κάτω από 15 βαθμούς? Γιατί αν είσαι στους 25 αλλάζει το πράγμα. Και μόνο με τη θέρμανση πέφτει η σχετική υγρασία πολύ (ο αέρας μπορεί να συγκρατήσει περισσότερο νερο). Πρέπει να τα δεις πακέτο!

Κάποιοι αντί αφυγραντήρα αφήνουν το εξοχικό το χειμωνα με τον θερμοστάτη του καλοριφέρ μόνιμα στους 18 βαθμούς (εγώ δεν το κάνω γιατί φοβάμαι να λείπω στην Αθήνα και ο λέβητας να είναι αναμμένος).

Α και κάτι άλλο: Λόγω πολύ καλών κουφωμάτων έχω μηδεν χαραμάδες. Φίλος αρχιτέκτονας έβγαλε μερικά λάστιχα από τα κουφώματα και έχει τις απαραίτητες χαραμαδες για αερισμό. (κατά προτίμηση είσοδος αέρα από Βορρά/Ανατολή). Μου είπε ότι έλυσε το πρόβλημα (χωρίς αφυγραντήρα εννοείται)

Σκέφτομαι ότι όταν θα απουσιάζω στην εργασία μου και θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας στο αυτόματο, δεν θα υπάρχει θέρμανση, οπότε η θερμοκρασία θα είναι σίγουρα κάτω από 15 βαθμούς!

Για αυτό δε γνωρίζω τί πρέπει να βάλω: ζεολίθιο ή με συμπιεστή....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mdp-24400-iw-1227584.html?rbtc=skz|pf|[1227584]||p|skz_product_feed|&sku=1227584&_§ja=tsid:48889&lkws_10719=5d6452fc-1e03-3d68-2d90-da0f2e15ded8

Παιδιά στην τιμή του (229€), υπάρχει κάτι καλύτερο? Ο χώρος είναι 100 τ. μ. 

Δεν αξίζουν οι morris γενικά? ρωτώ γιατί είμαι άσχετος από αφρυγραντήρες. 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, angelosxatz είπε

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mdp-24400-iw-1227584.html?rbtc=skz|pf|[1227584]||p|skz_product_feed|&sku=1227584&_§ja=tsid:48889&lkws_10719=5d6452fc-1e03-3d68-2d90-da0f2e15ded8

Παιδιά στην τιμή του (229€), υπάρχει κάτι καλύτερο? Ο χώρος είναι 100 τ. μ. 

Δεν αξίζουν οι morris γενικά? ρωτώ γιατί είμαι άσχετος από αφρυγραντήρες. 

Ευχαριστώ. 

Αν και σου απαντησα και στο αλλο θεμα συγκρινε τον αν θες και με αλλους στα ιδια λιτρα(24) και αποφασισε.

Θεωρητικα ειναι απο τους πολυ καλους συμφωνα και με το πως αποδιδει και ο 20300i με οσα μας εχει πει ο liakjim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω παραγγείλει και περιμένω τον mdp300i από κωτσοπαζαρο. Πολύ θετικά τα στοιχεία απόδοσης που λέτε και ανυπομονώ να τα δω στην πράξη. Το θέμα μου είναι άλλο. Όπως το σκαλιζα το θέμα ανακάλυψα ότι και καλά οι ιονηστες και οι λάμπες που έχουν οι αφυγραντήρες εκπέμπουν όζον. Ισχύει και τέτοιο; Καλύτερα να τα απενεργοποιήσω ή λάθος συναγερμός; Εσείς πώς τους δουλεύετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mcrenas είπε

Παιδιά έχω παραγγείλει και περιμένω τον mdp300i από κωτσοπαζαρο. Πολύ θετικά τα στοιχεία απόδοσης που λέτε και ανυπομονώ να τα δω στην πράξη. Το θέμα μου είναι άλλο. Όπως το σκαλιζα το θέμα ανακάλυψα ότι και καλά οι ιονηστες και οι λάμπες που έχουν οι αφυγραντήρες εκπέμπουν όζον. Ισχύει και τέτοιο; Καλύτερα να τα απενεργοποιήσω ή λάθος συναγερμός; Εσείς πώς τους δουλεύετε;

Ναι ετσι ειναι κι αν ψαχτεις περισσοτερο θα διαβασεις κι αλλα.

Εγω προσωπικα δεν θα τα δουλεψω καθολου κανενα απο τα 2.

Για να γινει σωστη δουλεια θες εναν καθαριστη αερα με το αναλογο κοστος και οχι ιονιστες και λαμπες.

Σου λεω απο αυτα που εχω διαβασει κι εχω συζητησει με αλλους και οχι προσωπικες εμπειριες η πειραματα που εχω κανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mcrenas είπε

Παιδιά έχω παραγγείλει και περιμένω τον mdp300i από κωτσοπαζαρο. Πολύ θετικά τα στοιχεία απόδοσης που λέτε και ανυπομονώ να τα δω στην πράξη. Το θέμα μου είναι άλλο. Όπως το σκαλιζα το θέμα ανακάλυψα ότι και καλά οι ιονηστες και οι λάμπες που έχουν οι αφυγραντήρες εκπέμπουν όζον. Ισχύει και τέτοιο; Καλύτερα να τα απενεργοποιήσω ή λάθος συναγερμός; Εσείς πώς τους δουλεύετε;

Αυτό που γράφεις αναφέρεται σε ιονιστές, αλλά όχι στους ιονιστές του 1 Watt που φοράνε οι αφυγραντήρες, αλλά σε μεγάλους ιονιστές! Σε όλες των περιπτώσεων, δεν είναι σε καμία τέτοια συσκευή οι πρωταρχικές πηγές φιλτραρίσματος, αλλά καθαρά βοηθητικά. Αν έχεις θέματα υγείας κλπ κλπ, τότε αγοράζεις αποκλειστικά και μόνο έναν εξειδικευμένο καθαριστή αέρα που έχει 4~5 στάδια φιλτραρίσματος ώστε να κάνεις τη δουλειά σου σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...