Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα εδώ, ψάχνω για Αφυγραντιρα και εγώ για το σπίτι μου 100 τετραγωνικά, είδα από Black friday κωτσοβολο juro Pro eco 23lt στα 229 είναι καλή κίνηση αυτή η να στραφώ σε κάτι άλλο που να καλύπτει τον χώρο μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, nekromanths είπε

Morris MDP24400IW Wi-Fi 

Αυτός τι λέει ρε παιδιά??

Για αυτό ρωτάω τον έχει κάποιος?

o μεγάλος αδερφός του MDP20400. Θόρυβο σαν και εκείνον (και τον MDP20300) που έχουμε αναλύσει σε προηγούμενες σελίδες. Wifi σαν προσθήκη. Κατανάλωση γύρω στα 250W πραγματική σε μέσες συνθήκες (22C χώρος περίπου και υγρασία σε εύρος 70~60%)

4 λεπτά πριν, giorgosmessa είπε

τι έγινε ρε παιδια με το παζάρι στον κωτσο καλύτερες τιμές δεν παίρναμε;; τώρα έφυγαν τα παζάρια;;;

μπορείς να μπεις στη σελίδα σαν σελίδα? Εμένα με αφήνει να μπω μόνο στις black friday προσφορές (μόνιμο redirect με κάνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

o μεγάλος αδερφός του MDP20400. Θόρυβο σαν και εκείνον (και τον MDP20300) που έχουμε αναλύσει σε προηγούμενες σελίδες. Wifi σαν προσθήκη. Κατανάλωση γύρω στα 250W πραγματική σε μέσες συνθήκες (22C χώρος περίπου και υγρασία σε εύρος 70~60%)

μπορείς να μπεις στη σελίδα σαν σελίδα? Εμένα με αφήνει να μπω μόνο στις black friday προσφορές (μόνιμο redirect με κάνει)

ναι κ εμένα έτσι.. απλά υπέθεσα ότι έτσι θα είναι μέχρι την Παρασκευή

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yositosi είπε

o μεγάλος αδερφός του MDP20400. Θόρυβο σαν και εκείνον (και τον MDP20300) που έχουμε αναλύσει σε προηγούμενες σελίδες. Wifi σαν προσθήκη. Κατανάλωση γύρω στα 250W πραγματική σε μέσες συνθήκες (22C χώρος περίπου και υγρασία σε εύρος 70~60%)

μπορείς να μπεις στη σελίδα σαν σελίδα? Εμένα με αφήνει να μπω μόνο στις black friday προσφορές (μόνιμο redirect με κάνει)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, stookerman είπε

Στα 229€ από Κωτσόβολο σίγουρα λέει!

Ναι πολυ καλη τιμη και σκεφτομαι να δωσω τον 20300i και να παρω αυτον για 26 ευρω παραπανω.

Θα δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, inspigr είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας αρκετές σελίδες του forum καθώς και κριτικές σε ελληνικά και ξένα site .... μπερδεύτηκα εντελώς.

Ζω τις καθημερινές, σε ένα παραθαλάσσιο διαμέρισμα 80 τμ, στο οποίο οι ιδιοκτήτες θεώρησαν ότι δε χρειαζόνταν να αλλάξουν τα παράθυρα (είναι ξύλινα) καθώς επίσης δεν είναι απαραίτητο να ανοίγουν τη θέρμανση πετρελαίου περισσότερο από μία (1) ώρα καθημερινά!

Το σπίτι έχει αρκετή υγρασία (μόλις πριν από λίγο παρήγειλλα μια συκευή για να κάνω μέτρηση της θερμοκρασίας/υγρασίας) και η θερμοκρασία εντός είναι ιδιαίτερα χαμηλή.

Από αυτά που διάβασα, εκτιμώ ότι είναι μονόδρομος ο αφυγραντήρας με ζεολίθιο. Με ενδιαφέρει όμως πάρα πολύ η κατανάλωση, ώστε να μπορώ να τον έχω συνεχώς σε λειτουργία.

Με ενδιαφέρει να διαθέτει ιονοστή/στέγνωμα ρούχων κλπ και δεν έχω συγκεκριμένο budget, αφού πρωτίστως θα ήθελα ένα μηχάνημα με βάση τα πλεονεκτήματά του, ώστε να έχω (κατά το δυνατό) την ηρεμία μου.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τί προτείνετε;

Μου αρέσει ιδιαίτερα ως design (ο αφυγραντήρας θα τοποθετηθεί στο σαλόνι του διαμερίσματος το οποίο βρίσκεται κεντρικά) ο Singer SDHM-20L-45DIA. Τον έχει κάποιος; Κάνει για το δικό μου χώρο ή εξαιτίας των χαμηλών θερμοκρασιών στο διαμέρισμα - λόγω ελλιπούς θέρμανσης - δε θα λειτουργήσει;

Επίσης, κοιτάζω τους: Morris MDD-86250 (ζεολίθιο) και ο Kullhaus Qualis 20L Ion (τον γνώρησα από τα σχόλια στο forum).

Αν εισαι κατω απο 15 βαθμους τοτε σιγουρα ζεολιθο. Στην θεση σου θα επαιρνα τον Meaco dd8l zambezi με πολυ δυνατο ιονιστη, ρυθμιση υγρασιας να 5% και οχι ανα 10% που ειναι οι περισσοτεροι αν οχι ολοι και εβδομαδιαιο προγραμματισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

20 minutes ago, Lowbaper7 said:

Αν εισαι κατω απο 15 βαθμους τοτε σιγουρα ζεολιθο. Στην θεση σου θα επαιρνα τον Meaco dd8l zambezi με πολυ δυνατο ιονιστη, ρυθμιση υγρασιας να 5% και οχι ανα 10% που ειναι οι περισσοτεροι αν οχι ολοι και εβδομαδιαιο προγραμματισμο.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Είμαι σίγουρα κάτω από τους 15 βαθμούς (μαζί με τον αφυγραντήρα είμαι και σε αναζήτηση κάποιου συστήματος θέρμανσης, εκτός από το air condition διότι εάν είναι να δώσω 80 ευρώ για να το βάλω και άλλα τόσα για να το βγάλω τότε....).

Δεν τον είχα προσέξει καθόλου. Είδα (μετά την απάντησή σου) κάποια σχόλια στο forum του skroutz που αναφέρουν μια κοινή βλάβη με κάποιο κόκκινο φωτάκι που ανάβει συχνά και μια αντιπροσωπεία που πρέπει να πληρώσεις το κόστος αποστολής και παραλαβής, σε περίπτωση προβλήματος. Δεν ξέρω εάν ισχύουν όλα αυτά, αλλά πρέπει να είναι πολύ καλός!

Επεξ/σία από inspigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, inspigr είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Είμαι σίγουρα κάτω από τους 15 βαθμούς (μαζί με τον αφυγραντήρα είμαι και σε αναζήτηση κάποιου συστήματος θέρμανσης, εκτός από το air condition διότι εάν είναι να δώσω 80 ευρώ για να το βάλω και άλλα τόσα για να το βγάλω τότε....).

Δεν τον είχα προσέξει καθόλου. Είδα (μετά την απάντησή σου) κάποια σχόλια στο forum του skroutz που αναφέρουν μια κοινή βλάβη με κάποιο κόκκινο φωτάκι που ανάβει συχνά και μια αντιπροσωπεία που πρέπει να πληρώσεις το κόστος αποστολής και παραλαβής, σε περίπτωση προβλήματος. Δεν ξέρω εάν ισχύουν όλα αυτά, αλλά πρέπει να είναι πολύ καλός!

Αν βάλεις και το σύστημα θέρμανσης θα παραμείνεις κάτω από 15 βαθμούς? Γιατί αν είσαι στους 25 αλλάζει το πράγμα. Και μόνο με τη θέρμανση πέφτει η σχετική υγρασία πολύ (ο αέρας μπορεί να συγκρατήσει περισσότερο νερο). Πρέπει να τα δεις πακέτο!

Κάποιοι αντί αφυγραντήρα αφήνουν το εξοχικό το χειμωνα με τον θερμοστάτη του καλοριφέρ μόνιμα στους 18 βαθμούς (εγώ δεν το κάνω γιατί φοβάμαι να λείπω στην Αθήνα και ο λέβητας να είναι αναμμένος).

Α και κάτι άλλο: Λόγω πολύ καλών κουφωμάτων έχω μηδεν χαραμάδες. Φίλος αρχιτέκτονας έβγαλε μερικά λάστιχα από τα κουφώματα και έχει τις απαραίτητες χαραμαδες για αερισμό. (κατά προτίμηση είσοδος αέρα από Βορρά/Ανατολή). Μου είπε ότι έλυσε το πρόβλημα (χωρίς αφυγραντήρα εννοείται)

Επεξ/σία από MessengerOfGood
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όρισα στον morris-mdp-20300i , να πιάσει στόχο 60% . 

Κάποια στιγμή έκλεισε. 

Αποτέλεσμα; 

Εντυπωσιακότατο θα έλεγα :

0-02-05-05211a84ac05a40d1b419ff5518b9ad5c2df1f7cc0e2ce16cc345f8e9a38116c_203dbfe8.jpg.66f83b495b8638826e9b92fa810819a6.jpg

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.Ρε παιδιά μια βοήθεια επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά  είμαι ανάμεσα σε juro pro diamont η perla 25και σε i ventor  atmosphere..Τα φώτα σας σας παρακαλώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsonos είπε

juro pro

Προσοχη για οσου επιλεξουν juro pro και κανω αντιγραφη τα παρακατω με bold που τα εχει γραψει ο yiosi(yiosi αν μου επιτρεπεις φιλε) σε προηγουμενο post:

3. Έχε κατά νου ότι για τη Juropro η εγγύηση ισχύει υπό τους εξής όρους...

α. να κάνεις πρωταρχικά Online εγγραφή εντός 1 μήνα (διαφορετικά 2ετής)

β ΚΑΘΕ χρόνο να πηγαίνεις σε επίσημο εξουσιοδοτημένο service και να κάνεις συντήρηση (επί πληρωμή). Αναφέρθηκε πριν μερικές μέρες από άλλο παιδί κάτι για 20€ το χρόνο (!!!).

Αν είσαι οκ με τα παραπάνω, τότε όλα καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε  όλους  ! Θέλω  να  αγοράσω  έναν  αφυγραντήρα  για  σπίτι  72 m2  με  θέρμανση  ,  ταράτσα  από  πάνω που κατεβάζει  την υγρασία   της  αλλά με  τίποτα  το 70 %  , τοίχους   να στάζουν και μούχλα .  Το  σπίτι  διαθέτει και άλλο  ένα  δωμάτιο  που απομονώνεται      και  εκεί  θέλω  να  βάζω την  απλώστρα  με τα ρούχα  (ο λόγος  που με  έκανε να σκεφτώ τον  αφυγραντήρα  )

Σκέφτομαι  τον

https://www.skroutz.gr/s/4329423/Meaco-12L-Platinum.html

γιατί  η   meaco   κάποιοι  κάποτε  μου  είπαν ότι θεωρείται κορυφή στο  είδος  της  ,  τουλάχιστον  στην Αγγλία  ,

γιατί το μοντέλο    μου  φάνηκε  λιτό και  δωρικό

δέχεται προαιρετικά  και  φίλτρο ΗEPA   .

Αν κάποιος το  έχει αγοράσει  θα ήθελα να μου  μεταφέρει τις  εντυπώσεις  του  . 

Ας  πούμε δεν  έχει  ροδάκια  ,  θα  πρέπει και  να  τον μετακινώ  , αυτό  είναι ένα  μείον του 

κατάλαβα  ,  μπορεί  να κάνω και λάθος , ότι  δεν  εχει  προστασία  υπερχείλισης  ή 24 ωρο  χρονοδιακόπτη  , αλλά  μήπως  είναι μία καλή επιλογή  και  να τα  παραβλέψω τα  παραπάνω  ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...