Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

έχει πιο αθόρυβη την χαμηλή σκάλα του ανεμιστήρα  και ελαφρώς μεγαλύτερη παροχή αέρα . 
Ίδια εγγύηση και ίδια ονομαστική κατανάλωση . 

Εντάξει εδώ θα με βρεις, όριζόντια, πλάγια, κάθετα αντίθετο!!! Τι παει να πει "χαμηλή ταχύτητα"??? ΙΔΙΑ κατανάλωση, σφαγμένη αφύγρανση! Σημασία έχει στην υψηλή ταχύτητα τι γίνεται ρε συ... Εκεί είναι που πληρώνεις ότι πληρώνεις και έχεις τη μέγιστη αφύγρανση και άρα δεν μπαίνεις μέσα με τα μπούνια.

Στην τελική αν είναι να πάρω έναν 20άρη, για να τον δουλεύω σαν 16άρη σε απόδοση αλλά να μου τρώει ρεύμα σαν 20άρης (τυχαίες αναγωγές κάνω τώρα), τότε γιατί να μην πάρω έναν 16άρη από την αρχή;;;

15 λεπτά πριν, nekromanths είπε

και αντικειμενικα ο eva φαινεται εαν οχι το καλύτερο μηχάνημα τουλαχιστον μηχάνημα χωρις αντιπαλο στα χρηματα του συμφωνα παντα με τισ πωλήσεις του 

ως προς τι δεν έχει αντίπαλο και σε ποιά τιμή αναφέρεσαι (γιατί παίζουν πολλές)???

ΙΔΕΑΤΟ μηχάνημα δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει στην αγορά! Μην πέφτετε στο λουμπάκι να κάνετε αναγωγές.

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στην τιμη του, στην αντιπροσωπία, του που εχει ονομα,στην εγγύηση του και στις πωλησεις που τουλαχιστων βλεπω στο διαδικτυο και τα σχολια στα μαγαζια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mynam3 είπε

Παραθαλάσσια περιοχή, απόσταση με θάλασσα γύρω στα 100μ και επειδή εδώ οπότε ξεκινήσει να βρέχει ξεχνάει να σταματήσει, ψάχνω αφυγραντήρα και η αγορά ψιλοεπείγει. 

Το σπίτι είναι σε όροφο, από πάνω και από κάτω υπάρχουν διαμερίσματα - δεν ξέρω αν αυτό παίζει το ρόλο του. 

Διπλά τζάμια, αλουμίνια καινούργια συρόμενα .

Θα μπει σε διάδρομο, ανάμεσα στα υπνοδωμάτια και οπότε λείπω λέω να τον έχω σε κάποιο δωμάτιο να στεγνώνει κάνα ρούχο - αν όμως καίνε πολύ κλπ ίσως και όχι.

Έχω δει αυτόν, όμως με αποτρέπει ότι κάνει θόρυβο .

https://www.skroutz.gr/s/9535888/Inventor-Premium-30.html

Δώστε τα φώτα σας οι γνώστες μήπως και βρω κάτι αυτή την εβδομάδα. Ευχαριστώ

Στην κατηγορία των 30ριδων είναι σε καλή τιμή για αυτά που προσφέρει . 
Όλοι κάνουν θόρυβο . Ακόμα και οι μικροί αφυγραντήρες .  Με μια πρόχειρη ματιά στα σχόλια για 30 lt , όλα τα μοντέλα της αγοράς έχουν κάποιο αρνητικό σχόλιο για τον θόρυβο . Έτσι και αλλιώς ο θόρυβος είναι υποκειμενικός . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_110_251_292_296_1088_2448_3784_26312/Delonghi_or_Philco_or_Olimpia-Splendid_or_Midea_or_Toyotomi_or_Morris_or_Gree_or_Inventor_or_Puredry/f/793790/30-lt-kai-ano.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικος εαν καταλαβα προσπαθουμε να περιορισουμε την αγορα που θελουμε να κανουμε ο καθε ένας με την τιμη που θελει  χωρισ να ειμαστε ειδικοι φυσικα,τουλαχιστον εγω,βασιζομενοι  στο  τι διαβαζουμε στο διαδυκτυο για καθε προιον...ΚΑΙ σκοπος να βοηθησει ο ενας τον αλλο ακομα περισσότερο αφου τον εχει δουλεψει...... και απο ολεσ τισ σελιδεσ που διαβασα του φορουμ  εβγαλα αυτο το συμπερασμα για τον eva εαν εξαιρεσει καποιος το οτι δεν διακοπτει τη λειτουργια του εαν καταλαβα καλα και οτι εχει καποιουσ τριγμουσ......

καταλαβα κατι λαθος?

 

οποτε με το σκεπτικο αυτο μου αρεσει καλυτερα απο αυτα που διαβασα τελικα  ο kulhaus  αφου  επεσε η τιμη του αρκετα χαμηλα και οτι μου φαινεται καλυτερο μηχανιμα σε πλαστικα, τροπου λειτουργειασ, εγγύησης  και εμφανισης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nekromanths είπε

κι εμενα καπως ετσι μου φαινεται to wifi δεν μου χρειαζεται και  επειδη βλεπω να ειναι σαν και τουσ αλλους τη αντιπροσωπεας Kullhaus, Nobo, Atlantic, Meaco  που τους εκπροσωπεί και λογω οτι εχουν καλο ονομα σε εξωτερικο και οτι κανει διακοπη λειτουργίας 

Η Meaco δραστηριοποιείται κυρίως στην Αγγλία . Η Inventor  είναι ελληνική εταιρεία . 
Μια εικόνα απο το Amazon uk αυτή την στιγμή βάση πωλήσεων :
https://www.amazon.co.uk/Best-Sellers-Kitchen-Home-Dehumidifiers/zgbs/kitchen/3593780031/ref=zg_bs_nav_kh_4_3147771

Ενδιαφέρον:  https://www.alliedmarketresearch.com/europe-residential-dehumidifier-market

25 λεπτά πριν, yositosi είπε

Εντάξει εδώ θα με βρεις, όριζόντια, πλάγια, κάθετα αντίθετο!!! Τι παει να πει "χαμηλή ταχύτητα"??? ΙΔΙΑ κατανάλωση, σφαγμένη αφύγρανση! Σημασία έχει στην υψηλή ταχύτητα τι γίνεται ρε συ... Εκεί είναι που πληρώνεις ότι πληρώνεις και έχεις τη μέγιστη αφύγρανση και άρα δεν μπαίνεις μέσα με τα μπούνια.

Στην τελική αν είναι να πάρω έναν 20άρη, για να τον δουλεύω σαν 16άρη σε απόδοση αλλά να μου τρώει ρεύμα σαν 20άρης (τυχαίες αναγωγές κάνω τώρα), τότε γιατί να μην πάρω έναν 16άρη από την αρχή;;;

ως προς τι δεν έχει αντίπαλο και σε ποιά τιμή αναφέρεσαι (γιατί παίζουν πολλές)???

ΙΔΕΑΤΟ μηχάνημα δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει στην αγορά! Μην πέφτετε στο λουμπάκι να κάνετε αναγωγές.

Μαζί σου και συμφωνώ ότι σημασία έχουν κυρίως αυτά που λες αλλά σκέψου κάποιον όπου το βράδυ που κοιμάται θέλει να κάνει αφύγρανση στο χώρο του ίσα ίσα να κρατάει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο την υγρασία . Έστω με μεγαλύτερη κατανάλωση , έστω με μειωμένη αφυγραντική ικανότητα κατά την διάρκεια του ύπνου . Δε λέω ότι είναι σημαντικό κριτήριο ο θόρυβος στη χαμηλή σκάλα αλλά δευτερεύον ναι . 

43 λεπτά πριν, nekromanths είπε

ευχαριστω μαλλον ετσι πρεπει να πραξω....απλα επειδη μου ειχε κινησει το ενδιαφερον του τροπου λειτουργειας και ξαφνικα τον βρηκα τοσο χαμηλα ειπα μηπως δεν τον ξαναπετυχω σε ιδια τιμη....ευτο παλι με τα Public να υποβαθμίζουν την νοημοσύνη του υποψηφίου αγοραστη δεν το καταλαβαινω....νομιζουν οτι απευθύνονται σε ανθρωπους ηλικιας  90+ οι κατι αλλο....  

Παρ όλα αυτά η τιμή τελική τιμή που δίνουν αυτή την στιγμή για το μοντέλο όντως όντως φαίνεται ότι είναι η καλύτερη τιμής της αγοράς . 

Απλά προσοχή λίγο με τα ποσοστά των εκπτώσεων  που αναφέρουν όλοι . Μην κοιτάμε μόνο αυτό . Αυτός είναι ο κράκτης . Κάντε μια έρευνα αγοράς να δείτε σε τί τιμή έπαιζε τους τελευταίους μήνες . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

H τον Inventor ή τον Morris ή τον Puredry . 

Τί θες απο έναν αφυγραντήρα; 

Να έχει wifi ; 
Nα έχει έξτρα φίλτρα ; 
Όσο το δυνατό καλύτερη κατανάλωση  και ύστερα όλα τα άλλα ; 

Πρωτιστως με ενδιαφερει η αξιοπιστια οσον αφορα την λειτουργια του, κατα δευτερον η καταναλωση και τριτον τα φιλτρα.

(τον θορυβο δεν το βαζω, διοτι δεν εχουμε αξιοπιστα μετρα συγκρισης, οποτε ειναι ανωφελο να συζηταμε για συγκριση θορυβου)

Ο puredry παντως διαβαζω οτι η εισαγωγη του αερα γινεται απο το πλαι, οποτε μπορει καποιος να τον κολλησει στον τοιχο. Ισχυει?

Ο puredry ακολουθει την ιδια λειτουργια με τον μορις? Δηλαδη κλεινει και ανα 30 λεπτα λειτουργει ο ανεμιστηρας για να μετρησει σχετικη υγρασια?

Μεταξυ μορις και ινβεντορ ποιον θα διαλεγατε βασει των κριτηριων που εθεσα? (αν και με τρωει και για τον puredry διοτι βλεπω ειναι εταιρεια που βγαζει και επαγγελματικους αφυγραντηρες, οποτε εχει τεχνογνωσια)

 

Επεξ/σία από waveparticle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , μήπως έχει αγοράσει κανείς τον Carrier NextGen II CDF2-20Q7 που έρχεται με το R290 ??? Ρωτάω για να δω σε τι επίπεδο βρίσκεται ο θορύβος (όχι τα θεωρητικά !!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας αρκετές σελίδες του forum καθώς και κριτικές σε ελληνικά και ξένα site .... μπερδεύτηκα εντελώς.

Ζω τις καθημερινές, σε ένα παραθαλάσσιο διαμέρισμα 80 τμ, στο οποίο οι ιδιοκτήτες θεώρησαν ότι δε χρειαζόνταν να αλλάξουν τα παράθυρα (είναι ξύλινα) καθώς επίσης δεν είναι απαραίτητο να ανοίγουν τη θέρμανση πετρελαίου περισσότερο από μία (1) ώρα καθημερινά!

Το σπίτι έχει αρκετή υγρασία (μόλις πριν από λίγο παρήγειλλα μια συκευή για να κάνω μέτρηση της θερμοκρασίας/υγρασίας) και η θερμοκρασία εντός είναι ιδιαίτερα χαμηλή.

Από αυτά που διάβασα, εκτιμώ ότι είναι μονόδρομος ο αφυγραντήρας με ζεολίθιο. Με ενδιαφέρει όμως πάρα πολύ η κατανάλωση, ώστε να μπορώ να τον έχω συνεχώς σε λειτουργία.

Με ενδιαφέρει να διαθέτει ιονοστή/στέγνωμα ρούχων κλπ και δεν έχω συγκεκριμένο budget, αφού πρωτίστως θα ήθελα ένα μηχάνημα με βάση τα πλεονεκτήματά του, ώστε να έχω (κατά το δυνατό) την ηρεμία μου.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τί προτείνετε;

Μου αρέσει ιδιαίτερα ως design (ο αφυγραντήρας θα τοποθετηθεί στο σαλόνι του διαμερίσματος το οποίο βρίσκεται κεντρικά) ο Singer SDHM-20L-45DIA. Τον έχει κάποιος; Κάνει για το δικό μου χώρο ή εξαιτίας των χαμηλών θερμοκρασιών στο διαμέρισμα - λόγω ελλιπούς θέρμανσης - δε θα λειτουργήσει;

Επίσης, κοιτάζω τους: Morris MDD-86250 (ζεολίθιο) και ο Kullhaus Qualis 20L Ion (τον γνώρησα από τα σχόλια στο forum).

Επεξ/σία από inspigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα. Θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθειά σας. Σκοπεύω να αγοράσω αφυγραντήρα για σπίτι 78 τ.μ., σε μονοκατοικία παλιάς κατασκευής στη Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω ακριβώς πόση υγρασία έχω. Μ' ένα υγρασιόμετρο που δανείστηκα από φίλο για μια μέρα μέτρησα από 70% έως 80%  υγρασία ανάλογα το χώρο. Το σπίτι είναι στενόμακρο και δεν έχει ενιαίους χώρους. Έχει δύο δωμάτια στην πρόσοψη, έναν μακρύ διάδρομο όπου βρίσκονται δύο μπάνια και τρία δωμάτια στην πίσω πλευρά. Μόνωσα πρόσφατα την ταράτσα και δεξιά κι αριστερά ακουμπάει σε πολυκατοικίες. Μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα ανάμεσα σ' αυτούς τους δύο: Philco AirDry 20+ Plus και Kullhaus Qualis Ion 20l. Ποιον με συμβουλεύετε να προτιμήσω; Και που να τον τοποθετήσω; Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας και συγνώμη για την πολυλογία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/11/2019 στις 10:53 ΠΜ, liakjim είπε

Σήμερα χρησιμοποίησα τον καλύτερο αφυγραντήρα του κόσμου. 

Μου έριξε την υγρασία από το 80% στο 60% μέσα σε μισή ώρα σε όλο το σπίτι. 

Και εντελώς αθόρυβος. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τέρμα ανοιχτά παράθυρα σε μια ηλιόλουστη ξηρή ημέρα😄

Πολύ σωστά.

Φέτος στο εξοχικό τρελλαθήκαμε στη μούχλα (2 μήνες καθάριζα και πετάξαμε και στρώματα)!

Δούλευαν 3 αφυγραντήρες συνεχώς (σε χαμηλή ταχύτητα - λάθος μου), βούλωσαν και τα φίλτρα του ενός από τη μούχλα!

Το λάθος: Έμεινε κλειστο το σπίτι για 9 μήνες!

Κάτι ξέραν οι παλιοί...

 

ΥΓ Ξαναλέω μη παραμυθιάζεστε με τα lt/24h. Δείτε σε τι συνθήκες θερμοκρασίας θα δουλεύει ο αφυγραντήρας.

Επεξ/σία από MessengerOfGood
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοιτητικό διαμέρισμα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης  50 τμ περίπου, μέση θερμοκρασία 20 με φυσικό αέριο . Τι αφυγραντήρα με ιονιστή μου  προτείνετε; Έχετε κάποια καλή προσφορά υπ' όψιν σας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...