Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σου

villasg

 

πηγα σημερα και ειδα και τους δυο.

καλα δεν το συζυταω ο rhonson ειναι πιο μουρατος ο meaco ειναι οντως πολυ ονγκωδες κατι σαν κουμουτσα :-)

απλα ηθελα και την γνωμη αλλονων πηπως εχουν κατι να προσθεσουν στην καταναλωση αν ωντος ειναι η πιο οικονομικη στην κατηγορεια τους

 

χαιρετισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αφου η βοήθεια όλων σας στάθηκε πολύτιμη... απορρίπτοντας έναν έναν τους παράγοντες που δε αφορουν στην περίπτωσή μου, πήραμε τελικά το Meaco platinum 20l στα 274 ευρω και μόλις τον πήρα πηγε 298!!!

 

Κατοικία: Κέρκυρα μεζονετα 135 τ.μ.

Υγρασία 86%

12 ώρες γέμισε το δοχείο και υγρασία στα 64% (πιο κάτω με τίποτα!!!!)

 

αισθαντικότητα από την πρώτη στιγμή...άλλο πράγμα, ανέβηκε η θερμοκρασία 2 βαθμούς

 

ελπίζω να σταμτήσουν και οι ημικρανέις

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα χθές τόν united due 12 από κοτσό στά 100 euro ( επειδη ηταν κυρίως φθηνός - οι αλλοι  ξεφευγαν από τιμή ) εχει φιλος μoυ τό προηγούμενο μοντέλο κ ηταν αρκετά ευχαριστημένος γιά τά λεφτά πού τόν πλήρωσε  κ μάλιστα τόν εχει σέ δωμάτιο μέ 2 μεγάλα ενυδρεία κ λειτουργεί 24 ωρες τήν ημέρα    κ ο ιδιος ειχε αγοράσει 2 air condition united κ ειχαν βγεί  σκυλιά -  η συσκευασία του ηταν αψογη μέ φελιζόλ πάνω κάτω μέσα σέ νάυλον συσκευασία μέ οδηγίες στά ελληνικά κ  μέ περίπου 1 μέτρο διαφανή σωλήνα γιά σύνδεση μέ αποχέτευση , μέσα σέ 3 ωρες πήγε τήν υγρασία από 77% σέ 61 % η θερμοκρασία τού δωματίου  (20τμ) παρέμενε σταθερή στούς 23 βαθμούς  κ μάζεψε περίπου 700 ml νερού , εχει αρκετό θόρυβο κ σίγουρα γιά νά τόν εχεις κοντά  στό κρεβάτι σου τό βράδυ ειναι πρόβλημα . σάν εμφάνιση ειναι συμπαθητικός , δέν τρίζει σχεδόν  τίποτα  - εχει ροδάκια γιά ευκολη μετακίνηση - δέν εχει timer κ μόνο μία ταχύτητα γιά τόν ανεμιστήρα - δέν εχει υγρόμετρο κ εχει ηλεκτρονικό ελεγχο γιά τίς  υπόλοιπες λειτουργίες του - αυτά γιά οτι νεώτερο θά ενημερώσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου η βοήθεια όλων σας στάθηκε πολύτιμη... απορρίπτοντας έναν έναν τους παράγοντες που δε αφορουν στην περίπτωσή μου, πήραμε τελικά το Meaco platinum 20l στα 274 ευρω και μόλις τον πήρα πηγε 298!!!

 

Κατοικία: Κέρκυρα μεζονετα 135 τ.μ.

Υγρασία 86%

12 ώρες γέμισε το δοχείο και υγρασία στα 64% (πιο κάτω με τίποτα!!!!)

 

αισθαντικότητα από την πρώτη στιγμή...άλλο πράγμα, ανέβηκε η θερμοκρασία 2 βαθμούς

 

ελπίζω να σταμτήσουν και οι ημικρανέις

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!!

Θα μπορούσες να μας πεις σε ποιο όροφο το χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινησα στον κατω, το βραδυ τον ανεβασα πανω στο διαδρομο... τωρα δουλευει σε ενα μονο δωματιο αλλα με ανοικτες τις πορτες, στο οποιο εχω και το μεγαλυτερο προβλημα... εκει στο 64% σταματησε... ρυθμισμενο στο 55%.

 

απο θουρβο...απορροφητηρας... γενικα ως οικογενεια οταν κοιμομαστε...κοιμομαστε... οποτε δεν ενοχλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τον έβαλα στο μπάνιο μετά από χρήση με πολλούς υδρατμούς με υγρασία 75 85 και θερμοκρασία 25. Ξεκίνησε με 270 και μετά από 5λεπτο έφτασε στα 310w.

 

Οπότε μεγάλη μούφα τα 260. Μπορείτε να το διαπιστώσετε και από τις εικόνες όπου ανέβασα και τα αμπέρ στην κάθε περίπτωση.

 

 

 

Επειδη μια εικονα οσο 1000 λεξεισ η δοκιμη σου στο Rhonson R9120 δειχνει οτι η εταιρεια μασ δουλευει http://vassilias.gr/?wpsc-product=r-9120&lang=elγραφοντασ στο σιτε τους αναληθή στοιχεία για το προϊόν που διακινουν οσο αφορα την κατανάλωση .

 

Πλασαρεται εωσ οικονομικης καταναλωσης 260W ενω η πραγματικη του πρεπει να φθανει τα 350W αν η θερμοκρασια που θα ειχεσ στο μπανιο εθφανε κοντα στο 30C 

Εσυ μετρησες 310W αυτοι λενε 260W εχουνε μια αποκλιση 20%.

Αρα μας θεωρουνε ιθαγενεις πανε στη κινα φερνουν ενα προιον βαζουνε οτι καταναλωση τους αρεσει και αυτο ονομαζεται marketing του αφυγραντηρα Rhonson 9120 με χαμηλη καταναλωση .

Θα ηθελα με ενα αντιστοιχο τεστ να μασ πει καποιος την καταναλώση του Juro Pro 25Λ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηρα στα χερια μου τον Maeco Platinum 20L. 298€ απο day4energy.gr . Τον εβαλα σε λειτουργια στης 14:30 σημερα και εδειξε 80 στη οθονη και επαθα πλακα. Πριν απο λιγο 19:30 σταματησε και δειχει 63 τον εχω ρυθμισει στο 55. Τεραστια η διαφορα στην κρεβατοκαμα που τον εβαλα αλλα και στο απεναντι παιδικο. Νερο εχει μαζεψει αρκετο, παντος κατω απο την μεση του δοχειου ειναι. 

 

Απο θορυβο ειναι σαν να εχεις κλιματιστικο 18αρι στο δωματιο. Μεχρι τωρα λειτουργουσε στη μεγαλη του σκαλα το βραδυ με κοβω να το βαζω στην πρωτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα εκεί στο Βασιληα ειναι οτι και πάλι είναι "νόμιμοι" .

Με πονηριά όπως όλοι εδώ στην μπανανιά .

Ο όρος που χρησιμοποιούν εινα "Απορροφούμενη ισχύς :260 W" και οχι "Μέγιστη ισχύς ".

Δεν λενε την μέγιστη ισχύ της συσκευής .

Η απορροφούμενη ισχύς της συσκευής είναι το γινόμενο της συνολικής (εγκατεστημένης) ισχύος επί τον συντελεστή ετεροχρονισμού της συσκευής .

Αλλα δεν μας λέει ποιος ειναι ο συντελεστής ετεροχρονισμού ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φίλτρο που λένε οι οδηγίες να το καθαρίζουμε με ηλεκτρική σκούπα πως ακριβώς; δηλαδή σε χαμηλή ένταση φαντάζομαι γιατί δυνατά θα χαλάσει το πλέγμα εάν το ρουφήξει δυνατά η σκούπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια αποδειξη στην πραξη λοιπον οτι πανω κατω οι αφυγραντηρες κατηγοριας 20l/ημερα καινε τα ιδια watt ασχετα με το τι πασσαρει καθε εταιρια.

 

 

Ετσι ειναι .

Αφου ο αφυγραντηρας σαν συσκευη ειναι απλος και αποτελειται απο βασικα 2 μερη ( εχει και καποιους μετασχηματιστες πλακετες οθονη αλλα με αμελητεα καταναλωση ) .

Τον συμπιεστη και τον ανεμιστήρα .

Οι ανεμηστηρες ειναι πανω κατω τα ιδια watt Ολοι Μ.Ο 50-60 .

Τα υπολοιπα ειναι η καταναλωση του συμπιεστη .

Οταν μιλαμε για ιδια λιτρα σε ιδιες συνθηκες , οι συμπιεστες ειναι πανω κατω στην ιδια καταναλωση .

Διαφορα θα εχουν μονο εαν ο ενας ειναι rotary και ο αλλος απλος .

 

 

οποτε τσιφος και ο rhonson :-(

κριμα κριμα

 

 

Οποτε αν δεις τα παραπανω μην απογοητευεσαι , γιαυτο σου ειπα παρε κατι που σου αρεσει στο ματι :-D.

Η διαφορα στην καταναλωση ειναι αναμεσα στα μηχανηματα με συμπιεστη και σε αυτα με ζεολιθο .

Μετα οι διαφορες εχουν να κανουν με "ευκολιες" λειτουργειας ( σκαλες ανεμηστηρα - επιλογες χωρο - υγρομετρα - θερμομετρα - χρονοδιακοπτες- κινουμενες περσιδες  κλπ κλπ κλπ )

 

Παντως απο ολους που ειδα ο πιο μ@υν@ρα ειναι ο Rohnson R-9220 Genius μακραν με διαφορα ! ! ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι .

Αφου ο αφυγραντηρας σαν συσκευη ειναι απλος και αποτελειται απο βασικα 2 μερη ( εχει και καποιους μετασχηματιστες πλακετες οθονη αλλα με αμελητεα καταναλωση ) .

Τον συμπιεστη και τον ανεμιστήρα .

Οι ανεμηστηρες ειναι πανω κατω τα ιδια watt Ολοι Μ.Ο 50-60 .

Τα υπολοιπα ειναι η καταναλωση του συμπιεστη .

Οταν μιλαμε για ιδια λιτρα σε ιδιες συνθηκες , οι συμπιεστες ειναι πανω κατω στην ιδια καταναλωση .

Διαφορα θα εχουν μονο εαν ο ενας ειναι rotary και ο αλλος απλος .

 

 

 

Οποτε αν δεις τα παραπανω μην απογοητευεσαι , γιαυτο σου ειπα παρε κατι που σου αρεσει στο ματι :-D.

Η διαφορα στην καταναλωση ειναι αναμεσα στα μηχανηματα με συμπιεστη και σε αυτα με ζεολιθο .

Μετα οι διαφορες εχουν να κανουν με "ευκολιες" λειτουργειας ( σκαλες ανεμηστηρα - επιλογες χωρο - υγρομετρα - θερμομετρα - χρονοδιακοπτες- κινουμενες περσιδες  κλπ κλπ κλπ )

 

Παντως απο ολους που ειδα ο πιο μ@υν@ρα ειναι ο Rohnson R-9220 Genius μακραν με διαφορα ! ! ! !

Ρε Villasg θσ σου κανω δωρο ενα Rhonson αφου σου αρεσουν παρα πολυ, στον Genius λειπει υγρομετρο, για σενα εξτρα για τουσ υπολοιπουσ αρκετα χρησιμο .

Bλεπεις τι υγρασια εχεισ, τι ζητασ και τι στο τελος πετυχαινεις σαν αποτελεσμα . Να μου πεισ δωσε 20ε ακομε και παρε μια ακομη συσκευη θερμομετρου/υγρομετρου και καλυψε την αναγκη σου

Μα αν ειναι να φθασω σε budget πανω απο > 300ε τετοια εποχη και παλι να βλεπω οτι παραποιουνε τα στοιχεια και να με δουλευουνε σαν καταναλωτη

Παραθετω σιτε εταιρειασ για Genius 9220 http://vassilias.gr/?wpsc-product=r-9220-genius&lang=elαναφερει καταναλωση 315W , σταθμη θορυβου 37DB , αν ανατρεξουμε στο βιβλιο του κατασκευαστη Gree που φτιαχνει τον αφυγραντηρα αυτον θα δουμε αντι για 315W να εχει 345 W και σταθμη θορυβου στα 43/41/39 αντι για 37.

 

9220

 

Ολα αυτα τα δεδομενα ειναι σε λειτουργια <26,7 & 60 RH αλλιως ξεπερναει και τα 400W σε λειτουργια στα 30 C & 80 RH

Αρα η εταιρεια Rhonson μασ δουλευει , αυτο δεν λεγεται αξιπιστια γιατι αν αρχιζουμε προ αγορασ του προιοντος τι θα μου πουνε γιατην εγγυηση μετα ? θα με δουλεψουνε παλι ????

 

Απορω γιατι η Γενικη Γραματεια Βιομηχανιασ δεν ασχολειτε με την παραπλανηση του καταναλωτικου κοινου 

 

Εγω ειμαι ακομη ευχαριστημενος με το midea αφυγραντηρα που εχω , παροτι εχει ονομαστικη καταναλωση 440W μετραω καταναλωση σπιτι μου 280W-320W σε συνθηκες 22C & 70C παροτι το σχετικο θορυβο σαν 12αρι κλιματιστικο ειμαι πολυ χαρουμενος με τα 200ε που εδωσα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 

Στη φωτο βλεπεις VilasG την ελειψη υγρομετρου

9220B

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα lexusr450

 

πες μου σε παρακαλω εσυ πιον να παρω τελικα γιατι εχω περδευτη τελιος .

θελω εναν αφυγραντιρα που να ειναι οικονομικος στην καταναλοση ρευματος

ειχα στο νου μου τον meaco 20l platinum δηλαδη σε αυτην την κατηγορια μεχρι

100 τετραγονικα και μεχρι περιπου 300 ευρουλακια .

το σπιτη μου ειναι τωρα στα 50 τετραγονικα αλλα μαλλον του χρονου μετακομιζω στο σπιτη μου με 100 τετραγονικα .

χαιρετισμουσ

αντωνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα περνα η το meaco στα 300ε αναγνωρισμενοσ απο το ελληνικο κοινο αν πηγαινα σε κοστολογια πανω απο 300ε για 100 m2 και το mitsubishi στα 360ε για 50 μ2 στα ακριβα μοντελα http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html .


ελπιζω να σε βοηθησα φιλε δραμινε30

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...