Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είχα γράψει και παλιότερα αλλά το ξαναναφέρω σαν μέτρο σύγκρισης.

 

Παρόλο που ο Platinum 20L έχει ονομαστική απόδοση 20lt την ημέρα,

σε θερμοκρασία 16 βαθμών και σχετική υγρασία 60-65% η πραγματική απόδοση του με το ζόρι να είναι 6lt την ημέρα.

 

Από την άλλη όμως σε full λετουργία έκαιγε 220-250 W/h

 

 

Αρα κατα την γνωμη σου γι συνθηκες πανω απο αλλα κοντα στους 15 ( 17-18)  βαθμους ποιο ειναι το σωστο συμπιεστης ή ζεολιθος ?

Μιλαμε παντα να αφυγρανουν τον ιδιο χωρο ποιος θα ειναι πιο οικονομικος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το είχα γράψει και παλιότερα αλλά το ξαναναφέρω σαν μέτρο σύγκρισης.

 

Παρόλο που ο Platinum 20L έχει ονομαστική απόδοση 20lt την ημέρα,

σε θερμοκρασία 16 βαθμών και σχετική υγρασία 60-65% η πραγματική απόδοση του με το ζόρι να είναι 6lt την ημέρα.

 

Από την άλλη όμως σε full λετουργία έκαιγε 220-250 W/h

full λειτουργια θα ειχεσ στη συνθηκη που μετριουνται τα 20λιτρα 80% & 30C, που σημαίνει εργαστηριακες συνθηκες και θα ειχεσ καΤΑΝΑΛΩΣΗ 300 -330W στο συγκεκριμενο  μοντελο

Αρα κατα την γνωμη σου γι συνθηκες πανω απο αλλα κοντα στους 15 ( 17-18)  βαθμους ποιο ειναι το σωστο συμπιεστης ή ζεολιθος ?

Μιλαμε παντα να αφυγρανουν τον ιδιο χωρο ποιος θα ειναι πιο οικονομικος ?

Σαφεστατα συμπιεστης οταν ολη τη μερα ειναι πανω απο >17C-18C, δηλαδη με λιγα λογια αν εχεισ σταθερη θερμανση στο χωρο ολη μερα συμφαιρει συμπιεστης. Αν εισαι σε ενα διαμερισμα με κεντρικη θερμανση που ανοιγει 3* σετ 3 ωρων την ημερα σε συμφερει desiccant γιατι τισ υπολοιπεσ ωρες η θερμοκρασια θα σου πεφτει και παραλληλα ο συμπιεστησ κατω απο τουσ 12C-10C παει σε συνεχομενα defrost  

 

deci2

 

Στο παραπανω πινακα βλεπουμε τα σημεια συναντησης αν θεωρησουμε τους 18C kqi 70% υγρασια  σαν αρχικη κατασταση εναρξησ λειτουργιασ και των 2 θα παρατηρησουμε οτι η αποδοση ειναι η ιδια σε λιτρα μεταξυ των τεχνολογιων αλλα η καταναλωση του χωρισ συμπιεστη θα ειναι στα 660W, ενω αυτου με το συμπιεστη θα ειναι τουλαχιστον 300-330W γιατι δεν θα δουλευει στο max του που ειναι 400W-440W 

Η παραπανω συγκριση αφορα desiccant 7-8liter (ecoair,meaco,inventor) με 20λιτρο(midea,meaco,rhonson,inventor,gree) που πανω κατω εχουνε τισ ιδιες καταναλωσεις 

Αρα με τουσ Desicant και τουσ συμπιεστες σε συγκριση νικητησ σε θεμα αποδοσης/καταναλωσης ειναι ο συμπιεστης στους πανω απο τουσ 17-18 C . Ο Desiccant ειναι νικητησ στο θεμα ΜΟΝΟ αποδοσης οχι καταναλωσης ποτε ,  θα συνεχισει να σου δουλευει εωσ τους 1C ενω ο συμπιεστης θα εχει παραδωσει ψυχη στις θερμοκρασιες κατω απο 12-14C αλλα με σταθερη καταναλωση στο max 660W για τη μαχ του αποδοση 

 

Επομενως παιζει ρολο ο χωροσ και τα θεματα υγρασιασ/θερμοκρασιασ που εχει για την επιλογη σωστης τεχνολογιασ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΦΙΛΤΡΩΝ ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑ

Αναλογασ με τη χρηση που κανουμε στον αφυγραντηρα θα πρεπει να το συντηρουμε τακτικα τουλαχιστον καθε μηνα για να εχουμε το μεγιστο τησ αποδοσης με χαμηλη καταναλωση,

Αν εχουμε στο σπιτι μασ χαλια, μοκετα ή το χρησιμοποιουμε για στεγνωμα ρουχων . Τοτε καλο ειναι καθε 2 εβδομαδεσ το φιλτρο του να το καθαριζουμε με μια ηλεκτρικη σκουπα.

Αν ο αφυγραντηρας ειναι ασυντηρητοσ εχει υψηλη καταναλωση ,χαμηλη αποδοση κανει εντονο θορυβο και κινδυνεύει να καει ο συμπιεστής του 

βιντεο που βρηκα που δειχνει το καθαρισμα :

Πολλεσ φορες φιλοι παραπονιουνται οτι ειναι θορυβωδεις οι αφυγραντηρεσ τους ενω απλα ειναι ταπωμενοι και βουιζουνε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε πιστεύετε ότι είναι αποδοτικότερο το στέγνωμα των ρούχων; Αν πέφτει ο αέρας εξόδου πάνω στα ρούχα ή αν έχουμε τον αφυγραντήρα από το φίλτρο εισόδου προς τα ρούχα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει να κανει με το που κοιτα η εισοδος ή η εξοδος του αερα .

Το μηχανημα κανει ανακυκλωση του αερα του δωματιου παρακρατωντας την υγρασια που βγαζουν τα ρουχα στεγνωνωντας .

Ετσι γινετε και αβιαστα το στεγνωμα των ρουχων

Μονο σε μηχανημα σαν το " Olimpia Splendid Aquaria Thermo " που εχει και αντισταση 1000w εχει ουσια να κατευθύνεις τον αερα στα ρουχα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

high speed drying

Οπως ειπε και ο villasg αυτο που ενδιαφερει ειναι να ρουφιεται ο υγροσ αερας . Λογικα πρεπει να ειναι η εισοδος αερα του αφυγραντηρα προσ τα ρουχα βλεπε φωτο που δειχνει το ρουφηγμα με υγρασια 

Απλα ο χωρος στεγνωτηριου πρεπει να ειναι μικροσ σε ογκο, για να γινει το στεγνωμα γρηγορο.

Αυτο βασιζεται στα μ3 του χωρου και των αφυγραντηρων, οσο λιγοτερα τα m3 του χωρου τοσο ποιο γρηγορα θα τα περνανε μεσα απο τον αφυγραντηρα . Οι 20 λιτροι δουλευουνε στα 120-150μ3 την ωρα , αν ο χωροσ στεγνωματοσ ρουχων ειναι 3μ*3μ*3μ υψος= 27μ3 θα περασεις τον αερα του χωρου τουλαχιστον 5 φορεσ την ωρα μεσα απο τον αφυγραντηρα.

Οσο ο χωροσ μεγαλωνει κανεισ λιγοτερα περασματα αερα αφαιρεισ ποιο αργα την υγρασια  , αρα ποιο αργο το στεγνωμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στους αφυγραντήρες με συμπιεστή το σημαντικότερο ρόλο τον παίζει η θερμοκρασία απ' ότι διαβάζω, οπότε έχω την απορία αν ανεβαίνει αισθητά η απόδοσή του αν τον βάλεις δίπλα σε (αναμμένο) καλοριφέρ. Θα προλαβαίνει να ζεσταθεί αρκετά ο αέρας δίπλα στο καλοριφέρ ώστε να δουλεύει αποδοτικότερα ο αφυγραντήρας ή η διαφορά είναι ελάχιστη και άρα δεν κερδίζεις κάτι ιδιαίτερα;

 

ΥΓ. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τον ecoair (ζεόλιθος), τον έβγαλε στα 245€ το plus4u με δωρεάν μεταφορικά. Από 285€ στα υπόλοιπα στο skroutz.

Επεξ/σία από dimath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αναζήτηση αφυγραντήρα και εφόσον δεν είδα σε αυτό το θέμα απαντήσεις που να με καλύπτουν θα αφήσω εδώ τις πληροφορίες που έμαθα μέσα απο τη δικιά μου αναζήτηση προς βοήθεια όσων ενδιαφέρονται για αγορά αφυγραντήρα.

 

Καταρχάς υπάρχουν δύο είδη αφυγραντήρων. Οι κλασσικοί που είναι λειτουργούν με κομπρέσορα(σαν ένα ψυγείο φανταστείτε) και αυτοί με ζεόλιθο. Και τα δύο έχουν πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα.

 

Αυτοί με κομπρέσορα:

-έχουν χαμηλότερη κατανάλωση

-κάποια μοντέλα είναι πιο θορυβώδη επειδή ακούγεται ο κομπρέσορας(πχ delonghi που άκουσα απο κοντά), αλλά δεν ισχύει για όλους με κομπρέσορα αυτό. Περισσότερα παρά κάτω.

-Όσο πέφτει η θερμοκρασία πέφτει και η απόδοσή τους και στους 5 βαθμούς και κάτω δε τραβάνε πλέον μιας και δημιουργείται πάγος στις μεταλλικές πλάκες

 

Αυτοί με ζεόλιθο:

-Έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος

-Αλλά βγάζουν ζεστό αέρα(σε μια διαφήμιση ο διαφημιστής έλεγε 10 βαθμούς πιο ζεστός. Όποιος θέλει τον πιστεύει σχετικά με τον αριθμό, πάντως είναι σίγουρα πιο ζεστός επειδή έτσι λειτουργεί αυτός ο τύπος αφυγραντήρα)

-Η απόδοσή τους μένει σταθερή ανεξάρτητα θερμοκρασίας.

-Ακούγεται μόνο ο ανεμιστήρας

 

Οπότε όταν βλέπετε ένα μοντέλο με κομπρέσορα να λέει ότι τραβάει 15 λίτρα και ένα με ζεόλιθο να λέει 8 λίτρα. Πιθανότατα σε ένα κρύο σπίτι αυτός με το ζεόλιθο να τραβήξει περισσότερο νερό. Μιας και τα λίτρα που γράφουν στα μοντέλα με κομπρέσορα είναι για δωμάτια με επιπέδα υγρασίας 80% και θερμοκρασίες 30 βαθμών!

 

Όσο πέφτει η θερμοκρασία αυτοί με κομπρέσορα τραβάνε όλο και λιγότερο και κάτω απο τους 10 βαθμούς μισό λίτρο και βγάλε.

 

meaco-20l_clip_image001.jpg

 

 

Οπότε μη κοιτάτε μόνο τα 10L και τα 20L που γράφει το μηχάνημα αλλά σκεφτείτε και σε τι θερμοκρασίες θα δουλεύει.

Για μένα αυτός ήταν και ο κύριος παράγοντας επιλογής.

 

Αν υπάρχει θέρμανση  και δεν είναι πχ κάποια αποθήκη τότε μπορεί να προτιμηθεί ο κομπρέσορας για τη μικρότερη κατανάλωση.

 

Μετά ο θόρυβος. Σε κάποια μοντέλα ακούγεται ο κομπρέσορας. Εγώ πήγα και τα άκουσα απο κοντά και σε αυτόν που πήρα ο κομπρέσορας δεν ακούγεται καθόλου. Μιλάω για αυτόν 

http://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.html στον οποίο ακούγεται μόνο ο ανεμιστήρας

 

(Να σημειώσω ότι τον δικό μου τον αγόρασα από τα φτηνότερα μαγαζιά στο σκρουτζ προς Βόρεια Ελλάδα, και ότι οι οδηγίες χρήσης είναι στα αγγλικά και στα βουλγάρικα, είδα και τέτοιου είδους αναφορές και στις αξιολογήσεις του σκρουτζ, νομίζω ότι είναι ασφαλές να συμπεράνω ότι έρχονται απο βουλγαρία)

 

Σε delonghi όμως που άκουσα απο κοντά ακουγόταν αρκετά ο κομπρέσορας σε αυτό το μοντέλο.

http://www.skroutz.gr/s/3054374/Delonghi-DDS-20.html

Βρήκα και αυτό το βίντεο όπου υπάρχει και ο meaco platinum και ακούγεται και σε αυτόν ο κομπρέσορας και για τον οποίο θα πω και δυό λόγια παρακάτω. Ο midea ακούγεται σαν τον Deseo 15 supra για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης. Όπως θα δείτε σε άλλα μοντέλα ο κομπρέσορας ακούγεται αρκετά και σε άλλα καθόλου.

 

 

 

Οπότε εγώ προτίμησα τον συγκεκριμένο με κομπρέσορα λόγω ότι το δωμάτιο έχει θέρμανση, λόγω του κόστους απόκτησής του και λόγω του χαμηλότερου επίπεδου θορύβου σε σχέση με τους άλλους με κομπρέσορα.

 

 

Να πω επίσης για τα μοντέλα με ζεόλιθο ότι ουσιαστικά χρησιμοποιούν ένα δίσκο φτιαγμένο απο αυτό το υλικό και έχει τρύπες. Ο αέρας περνάει απο μέσα από αυτό το υλικό και τραβάει την υγρασία. Η υποψία μου είναι ότι υπάρχει πιθανότητα μετά απο καιρό οι τρύπες αυτές να γεμίσουν σκόνη και να πέφτει η απόδοσή του. Αυτό που λέω μπορεί και να μην ισχύει καθόλου. Απλά δε μου κάθισε προσωπικά καλά σαν ιδέα. Δείτε στο video για να πάρετε μια καλύτερη ιδέα πώς είναι μέσα.

 

 

Πάντως στις χαμηλές θερμοκρασίες δεν έχουν αντίπαλο οι ζεόλιθοι μιας και εκεί που ο κομπρέσορας θα τραβάει μισό λίτρο ή και τίποτα ο ζεόλιθος θα τραβάει κανονικά.

 

Μοντέλα με ζεόλιθο είναι τα εξής

http://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

http://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html

http://www.skroutz.gr/s/4724357/Ecoair-DD122-FW-Classic.html

 

Επίσης αν παρατηρήσετε τα μοντέλα με ζεόλιθο έχουν πάντα ιονιστή. Από ότι κατάλαβα ο ιονιστής στους αφυγραντήρες είναι της πλάκας.

 

 

 

Επίσης τη προσοχή μου τράβηξαν και οι Meaco platinum λόγω της χαμηλής τους κατανάλωσής τους, αν είναι και η πραγματική.* (παραπομπή απο κάτω)

Τους meaco τους απέφυγα για δύο λόγους. Πρώτον στο video που έβαλα παραπάνω ακουγόταν αρκετά ο κομπρέσορας και θα με ενοχλούσε. Δεύτερον ο αντίστοιχος meaco platinum στα 20L ήταν 130 ευρώ ακριβότερος απο τον αντίστοιχο midea 20L και δε περιμένω να κάνω απόσβεση 130 ευρώ στο ρεύμα. (280-150)

 

 

Αυτό όμως που είχαν μοναδικό σε σχέση με τους άλλους είναι ότι μπορούσες να αγοράσεις και φίλτρο HEPA για τους δύο τους αφυγραντήρες platinum με 30-35 ευρώ τα τρία φίλτρα. Οπότε το είδα αυτό σαν μπόνους αλλά απο τη μία αν θες να καθαρίσεις τον αέρα υπάρχουν καλύτερα μηχανήματα για αυτή τη δουλειά, συν ότι μπαίνεις στο τριπάκι να αγοράζεις αναλώσιμα.

 

 

* Γιατί ας πούμε είδα τους αφυγραντήρες carrier που είναι ολόιδοι με τους midea να έγραφαν καταναλώσεις 200watt λιγότερο και μου φάνηκε περίεργο. Ίσως στους midea να μέτρησαν κατανάλωση σε full λειτουργία ενώ τον carrier όταν ήταν χαλαρός. Ίσως και να καίει όντως λιγότερο αλλά εγώ προσωπικά δε θα το περίμενα. Μιλάω για αυτούς

 

http://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/294/Carrier.html?keyphrase=%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%82

 

 

Μη μασάτε λοιπόν όλα απο την Κίνα έρχονται και απλά τους κολλάνε το σηματάκι πάνω. Αν δείτε και τι τεχνολογία και τι υλικά χρησιμοποιούνται ούτε 150 ευρώ δε κάνουν. Η παραγωγή είναι τόσο μαζική που κατασκευάζονται με πολύ χαμηλό κόστος και μετά απλά τα πουλάνε με ότι αντίτιμο θελήσουν και ανάλογα με το που "κάθεται" το προϊόν στην αγορά λόγω δυνατοτήτων. Αλλά αυτό συμβαίνει σχεδόν με όλες τις συσκευές ούτως ή άλλως.

 

Να πω ότι δεν είμαι, ούτε παριστάνω τον ειδικό. Αυτά ήταν τα δικά μου συμπεράσματα απο τη δική μου έρευνα.

 

Και μερικές εικόνες από τα πρώτα βήματα του καινούριου σας αφυγραντήρα στο εργοστάσιο  :D

 

21540647.jpg

21540649.jpg21540670.jpg

Τα λεσ πολυ καλα απλα ο η διαφορα στα Watt που ο meaco platinum δινει 255w ειναι στα 26,7C & 60% υγρασια, αλλιως καταναλωνει οσο ο δικοσ σου ο midea στην συνθηκη 30C & 80% αλλα γινεται παρτυ στην ελλαδα με την παραπληροφορηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω και εγω ως κατοχος του αφυγραντηρα που προτεινε ο φιλος D4rkst3EL https://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.htmlοτι η καταναλωση του 400watt ειναι η μεγιστη θεωρητικη. Εχω παρει προσφατα μετρητη καταναλωσης και εδω και 3 μερες εθεσα παλι τον αφυγραντηρα σε λειτουργια για τη νεα χειμερινη σαιζον. Εχουμε και λεμε, υπο θερμοκρασια σπιτιου 20C και με 72% υγρασια ενεργοποιω τον αφυγραντηρα στο τουρμπο και βλεπω την καταναλωση να ξεκιναει απο 200 watt και να ανεβαινει σιγα σιγα. Μεσα σε μιση ωρα εφτασε τα 295 watt και για ενα τεταρτο σταθεροποιηθηκε εκει, ενω η υγρασια εχει κατεβει ηδη στα 69%. Στη συνεχεια η καταναλωση αρχισε σιγα σιγα να πεφτει και σε αλλη μιση ωρα εφτασε 288watt και υγρασια 66% ωσπου σας γραφω το παρον μηνυμα.

Σε αλλη μετρηση οταν πιανει την επιθυμητη υγρασια και στο διαστημα που δουλευει μονο το ανεμιστηρακι καιει 35 watt. Το τουρμπο ανεβαζει τις στροφες απτον ανεμιστηρα και πρακτικα αυξανει την καταναλωση μονο κατα 3 με 4 watt.

Συμπερασμα, και μιας και οπως εχω ηδη αναφερει οτι ειμαι σε σπιτι 80μ2 (πολυ πιο πανω απο τα 52μ2 που αναφερεται στα χαρακτηριστικα) η midea φαινεται να δινει τα χαρακτηριστικα αυτα σε πιο αυστηρες και δυσμενεις συνθηκες. Ημουν ηδη ευχαριστημενος και τωρα που μετρησα και την καταναλωση ειμαι ακομα πιο ευχαριστημενος με το μηχανημα και ευχαριστω τον D4rkst3EL για μια ακομα φορα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένα καλό και οικονομικό όργανο για μέτρηση της υγρασίας?

 

από ποιο ποσοστό υγρασίας και πάνω θεωρείται απαραίτητη η χρήση αφυγραντήρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένα καλό και οικονομικό όργανο για μέτρηση της υγρασίας?

 

από ποιο ποσοστό υγρασίας και πάνω θεωρείται απαραίτητη η χρήση αφυγραντήρα?

https://www.skroutz.gr/c/2276/Metrites-Ygrasias.html?from=catspan&keyphrase=+%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%83αν κινηθεις εως τα 30ε εχεις κανει τη δουλεια σου

Επιβεβαιωνω και εγω ως κατοχος του αφυγραντηρα που προτεινε ο φιλος D4rkst3EL https://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.htmlοτι η καταναλωση του 400watt ειναι η μεγιστη θεωρητικη. Εχω παρει προσφατα μετρητη καταναλωσης και εδω και 3 μερες εθεσα παλι τον αφυγραντηρα σε λειτουργια για τη νεα χειμερινη σαιζον. Εχουμε και λεμε, υπο θερμοκρασια σπιτιου 20C και με 72% υγρασια ενεργοποιω τον αφυγραντηρα στο τουρμπο και βλεπω την καταναλωση να ξεκιναει απο 200 watt και να ανεβαινει σιγα σιγα. Μεσα σε μιση ωρα εφτασε τα 295 watt και για ενα τεταρτο σταθεροποιηθηκε εκει, ενω η υγρασια εχει κατεβει ηδη στα 69%. Στη συνεχεια η καταναλωση αρχισε σιγα σιγα να πεφτει και σε αλλη μιση ωρα εφτασε 288watt και υγρασια 66% ωσπου σας γραφω το παρον μηνυμα.

Σε αλλη μετρηση οταν πιανει την επιθυμητη υγρασια και στο διαστημα που δουλευει μονο το ανεμιστηρακι καιει 35 watt. Το τουρμπο ανεβαζει τις στροφες απτον ανεμιστηρα και πρακτικα αυξανει την καταναλωση μονο κατα 3 με 4 watt.

Συμπερασμα, και μιας και οπως εχω ηδη αναφερει οτι ειμαι σε σπιτι 80μ2 (πολυ πιο πανω απο τα 52μ2 που αναφερεται στα χαρακτηριστικα) η midea φαινεται να δινει τα χαρακτηριστικα αυτα σε πιο αυστηρες και δυσμενεις συνθηκες. Ημουν ηδη ευχαριστημενος και τωρα που μετρησα και την καταναλωση ειμαι ακομα πιο ευχαριστημενος με το μηχανημα και ευχαριστω τον D4rkst3EL για μια ακομα φορα.

Εχω φαει το πληκτρολογιο μου και ευχαρτιστω που επιβεβεωνεις user27 , φαντασου οτι ο αφυγραντηρασ που εχεισ δινει ονομαστικη 440w, εσυ ομως σωστα τσεκαρεσ πολυ χαμηλοτερες καταναλωσεις σε συνθηκεσ 20C & 72 υγρασια

Θα ηθελα καποιoi να δωσουν  αντιστιχα νουμερα για juropro,rhonson & meaco 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος μου που ειχε παρει το μετανιωσε γιατι ενω κανουν δουλεια μαυριζουν τον τοιχο αν ειναι κοντα.Οποτε ισως το να μην βγαζουν μαυριλα η οσο το δυνατο λιγοτερο ειναι ενα συν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...