Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, liakjim said:

Εκτός και αν ο Morris είναι χειρότερος.

Αλλά γιατί δεν σου αρέσει ο Inventor;

1) Κάνει σημαντικό για μένα θόρυβο , και δεν ισχύουν όσα λένε... Είχα και άλλους αφυγραντήρες πριν τον inventor και μπορώ να κρίνω.

2) wifi είναι χάλια καθώς και η εφαρμογή τους σχεδόν ποτέ δεν μου δουλεύει ( απαρχαιωμένη , χωρίς updates, και όταν τους είχα στείλει μήνυμα μου απάντησαν ότι να βάλω android 4! )

3) είναι φασόν midea ... και γιατί να μην πάρω το original και να πάρω την απομίμηση, που στο κάτω κάτω είναι χωρίς πιστοποίηση κατανάλωσης / απόδοσης, και γράφουν ότι γουστάρουν. 

 

Απόψεις μου οι παραπάνω και δεν περιμένω να συμφωνήσετε όλοι με μένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Έχει μετρήσει κάνεις κάποιον αφυγραντήρα για κατανάλωση??

πες τι ακριβώς ψάχνεις για να σου πω. Εχω μετρήσει αρκετά μοντέλα. Ο ζεόλιθος, ότι βλέπεις αυτό καίει. Στο συμπιεστή έχεις αποκλίσεις οι οποίες εξαρτώνται από την υγρασία και την θερμοκρασία. Οσο ανεβαίνει η θερμοκρασία/υγρασία τόσο περισσότερο τρώει αλλά και τόσο περισσότερο τραβάει νερό. Αντίστοιχα όσο πέφτουν οι θερμοκρασία και υγρασία τόσο πέφτει και η κατανάλωση αλλά και η πραγματική αφυγραντική ικανότητα. Στην πράξη όλα είναι μεταβλητά γιατί όσο τραβάς νερό τόσο πέφτει η σχετική υγρασία.

Οι τιμές που δίνουν υποτίθεται ότι αντιστοιχούν στις καταναλώσεις rated (δηλωμένη) η οποία θα πρέπει κανονικά να αντιστοιχεί σε συνθήκες 26.7C και υγρασία RH @ 60%. Φυσικά αντίστοιχα θα έπρεπε να δίνουν όλοι και τη max τιμή που είναι αυτή που μπορεί να φτάσει ο αφυγραντήρας έστω και σε πολύ ειδικές συνθήκες (βλέπε 30~35C και ταβανιασμένη υγρασία 80% και βάλε).

Σε πραγματικές συνθήκες ζωής... και σε ένα χώρο όπου έχουμε μια ανθρώπινη υγρασία (κάτω του 80% δηλαδή) και ο οποίος θερμαίνεται επαρκώς και ανθρωπίνως (20~22C) τότε εμπειρικά μπορώ να σου πω ότι περιμένεις να δεις κατανάλωση κοντά στη Rated με μια πολύ μικρή απόκλιση +/-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Έχει μετρήσει κάνεις κάποιον αφυγραντήρα για κατανάλωση??

Έχω μετρήσει παλιό 20άρι inventor eva ( DE-MDDF20 ). 

@yositosi, τελικά έκανα λάθος τις προάλλες. 20άρης είναι όχι 16άρης. 

Έχει λίγο απόκλιση το όργανο, οπότε αν βάλω 10% είναι κάπου 290W. 

45 λεπτά πριν, yositosi είπε

ΌΧΙ!

Τότε γιατί αναφέρει για πιστοποίηση ο @cambo99 ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω μετρήσει παλιό 20άρι inventor eva ( DE-MDDF20 ). 

@yositosi, τελικά έκανα λάθος τις προάλλες. 20άρης είναι όχι 16άρης. 

Έχει λίγο απόκλιση το όργανο, οπότε αν βάλω 10% είναι κάπου 290W. 

Τότε γιατί αναφέρει για πιστοποίηση ο @cambo99 ;;;

1. εκεί παίζουν αυτά.

2. δεν γνωρίζω γιατί το αναφέρει. Βέβαια στην προκειμένη περίπτωση η εν λόγω εταιρεία αποφεύγει να δηλώνει τα πλήρη στοιχεία (ενώ όπως προανέφερα και για το "τωρινό" που αναφέραμε σήμερα τα νούμερα σε ένα βράδυ άλλαξαν ριζικά σε βαθμό που δεν δικαιολογείται με τίποτα εκτός και αν έχουν συμβεί paranormal καταστάσεις όπου αν κάποιος μου τις δείξει θα πάω πάσο)

28 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

.η meaco αξίζει??

Αξιόλογα προιόντα αλλά υπερτιμημένα αξιακά εκ των πραγμάτων (κόστος Κίνας + κέρδος Άγγλου + κέρδος εισαγωγέα). Αναμένω να δω αν και τι θα παρουσιάσουν γιατί στα 20 λίτρα το μοντέλο που έχουν είναι παλιούτσικο με αποτέλεσμα να μην είναι στα αθόρυβα της αγοράς.

Σαν κατασκευή πάντως είναι προσεγμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χώρο 50τμ.με γνώμονα την πιο χαμηλή κατανάλωση και αθόρυβο?? δεδομένου ότι είναι φασον της ινβεντορ υπάρχει κάποια εταιρία αξιόπιστη κατασκευαστής?όπως στα κλιματιστικά πχ Mitsubishi Daikin Fujitsu Toshiba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καινούργιο όργανο. Βάλτε ένα 5% πάνω.

Είναι σε dryer, turbo, 24C, 37% υγρασία δείχνει (στεγνώνει ρούχα):

Screenshot-2019-10-07-16-03-02-923-com-t

Πολύ καίει. Περισσότερο και από το αιρκοντίσιον...

5 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Για χώρο 50τμ.με γνώμονα την πιο χαμηλή κατανάλωση και αθόρυβο?? δεδομένου ότι είναι φασον της ινβεντορ υπάρχει κάποια εταιρία αξιόπιστη κατασκευαστής?όπως στα κλιματιστικά πχ Mitsubishi Daikin Fujitsu Toshiba

Έχω δει Mitsubishi αφυγραντήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με καινούργιο όργανο. Βάλτε ένα 5% πάνω.

Είναι σε dryer, turbo, 24C, 37% υγρασία δείχνει (στεγνώνει ρούχα):

Screenshot-2019-10-07-16-03-02-923-com-t

Πολύ καίει. Περισσότερο και από το αιρκοντίσιον...

απο περιέργεια γιατί λες "βάλτε 5% παραπάνω"??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά γιατί μετράει με , blitzwolf που έχει μια μικρή απώλεια.παντως αναμένω να συζητήσουμε πάνω σε αυτό που ρώτησα.γιατι λογικά θα έχει μηχανήματα με πολύ χαμηλή κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alex19871987 είπε

Λογικά γιατί μετράει με , blitzwolf που έχει μια μικρή απώλεια.παντως αναμένω να συζητήσουμε πάνω σε αυτό που ρώτησα.γιατι λογικά θα έχει μηχανήματα με πολύ χαμηλή κατανάλωση.

μηχανικά δύσκολο να πέσεις κάτω από 220W σε 20άρη, και κάτω από 200W σε 16άρη. Ότι γίνεται, γίνεται αλλά θα πρέπει να έχει ΠΟΛΥ (και τονίζω το πολύ) ογκώδη συσκευή οπότε είναι τεράστιο το trade-off ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Ο 16αρης σε τι τετραγωνικά απευθύνεται??

πολύ γενικός ο όρος σου. Εξαρτάται από πολλά πράγματα όπως μονώσεις, θερμοκρασίες, γενικά επίπεδα υγρασίας.Καμία σχέση πάντως με τις μπούρδες που λένε όλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...