Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Ison_ said:

Προσωπικά επειδή έχω τον eva pro II δεν θα τον πρότεινα! Θα πήγαινα προς morris...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Προσωπικά επειδή έχω τον eva pro II δεν θα τον πρότεινα! Θα πήγαινα προς morris...

14 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Κατανάλωση, θόρυβο, ο Morris.

Στις γκατζετιές, ο Eva II Pro έχει το WIFI, που δεν το έχει ο Morris, που έχει τηλεχειρισμό.

Στα φίλτρα, ο EVA II Pro έχει μόνο το προφίλτρο συν ιονισμό. Ο Morris έχει προφιλτρο, άνθρακα, Uv αλλά ο συγκεκριμένος δεν έχει ιονισμό

Εγγύηση κοντά. Ο Eva έχει 5 όλη η συσκευή, ο Morris εχει 5 όλη η συσκευή + 10 για το συμπιεστή.

Επεξ/σία από yositosi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει ο κώτσος τον "απλό" eva II προσφρορά στα 199 και αναρωτιέμαι αν αξίζει

στο σκρούτζ η διαφορά στη κατανάλωση και το θόρυβο σε σχέση με τον pro είναι σημαντικά https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=9535871,12641395

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, optostyle είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/203141-inventor-e2-ion20l-eva-ii

Εδώ στο δείχνει 199€. Αλλιώς άνοιξε το φυλλάδιο και μπες από εκεί. Είναι στο εξώφυλλο του φυλλαδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει τηλεοπτικό. Φυσικά το αστείο είναι τα χαρακτηριστικά που ώς δια μαγείας άλλαξαν και για αυτό σκάλωσα και έκραξα και πριν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cambo99 είπε

Προσωπικά επειδή έχω τον eva pro II δεν θα τον πρότεινα! Θα πήγαινα προς morris...

Εκτός και αν ο Morris είναι χειρότερος.

Αλλά γιατί δεν σου αρέσει ο Inventor;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Ψάχνω κι εγώ αφύγρανση για σπίτι 160τμ, στο οποίο όμως με ενδιαφέρει η λειτουργία αυτή μόνο στα υπνοδωμάτια, συνολικής έκτασης περί τα 40τ.μ. Χωρίζονται με συρόμενη πόρτα από το υπόλοιπο σπίτι.

Το υγρασιόμετρό μου δείχνει περίπου 30-35% όταν έχει μελτέμια και χειμερινό ξεροβόρι και ανεβαίνει ως το 65~% σε βροχερές μέρες με νοτιάδες κλπ κλπ. Βόρεια προάστια αττικής.

Ποιον αφυγραντήρα θα προτείνατε με μόνο περιορισμό το θόρυβο; Πρόκειται να μπει στον τοίχο ακριβώς πίσω από το κρεβάτι μου, στο διάδρομο. Ουσιαστικά θα είναι μισό μέτρο από το κεφάλι μου και θα μας χωρίζει ένας τοίχος. Μην πάρουμε τίποτα που δε θα αφήνει ειδικά εμένα να κοιμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, qwertyuiop2 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Ψάχνω κι εγώ αφύγρανση για σπίτι 160τμ, στο οποίο όμως με ενδιαφέρει η λειτουργία αυτή μόνο στα υπνοδωμάτια, συνολικής έκτασης περί τα 40τ.μ. Χωρίζονται με συρόμενη πόρτα από το υπόλοιπο σπίτι.

Το υγρασιόμετρό μου δείχνει περίπου 30-35% όταν έχει μελτέμια και χειμερινό ξεροβόρι και ανεβαίνει ως το 65~% σε βροχερές μέρες με νοτιάδες κλπ κλπ. Βόρεια προάστια αττικής.

Ποιον αφυγραντήρα θα προτείνατε με μόνο περιορισμό το θόρυβο; Πρόκειται να μπει στον τοίχο ακριβώς πίσω από το κρεβάτι μου, στο διάδρομο. Ουσιαστικά θα είναι μισό μέτρο από το κεφάλι μου και θα μας χωρίζει ένας τοίχος. Μην πάρουμε τίποτα που δε θα αφήνει ειδικά εμένα να κοιμάμαι.

Δεν έχεις θέμα υγρασίας αν είσαι στο 65% max! Αερισμό στο σπίτι και είσαι οκ. Στην χειρότερη έναν μικρό ως 16 λίτρα... αλλά για εμένα ίσως και πεταμένα λεφτά.

Το εύρος που θεωρείται ιδανική η υγρασία είναι 50~60%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δεν έχεις θέμα υγρασίας αν είσαι στο 65% max! Αερισμό στο σπίτι και είσαι οκ. Στην χειρότερη έναν μικρό ως 16 λίτρα... αλλά για εμένα ίσως και πεταμένα λεφτά.

Το εύρος που θεωρείται ιδανική η υγρασία είναι 50~60%

Δεν το θέλω για προσωπική άνεση.

Το θέλω γιατί τα τελευταία 2 χρόνια, με τις ασταμάτητες βροχές, οι ντουλάπες που εφάπτονται στον εξωτερικό τοίχο πιάνουν τρομερή μούχλα και χαλάνε τα ρούχα.

Επιπλέον, το 50% που έχω στο δικό μου, μεσαίο δωμάτιο, λογικά δνε ισχύει για τα ακριανά, που πρέπει να έχουν τουλάχιστον 10-15% πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Δεν το θέλω για προσωπική άνεση.

Το θέλω γιατί τα τελευταία 2 χρόνια, με τις ασταμάτητες βροχές, οι ντουλάπες που εφάπτονται στον εξωτερικό τοίχο πιάνουν τρομερή μούχλα και χαλάνε τα ρούχα.

Επιπλέον, το 50% που έχω στο δικό μου, μεσαίο δωμάτιο, λογικά δνε ισχύει για τα ακριανά, που πρέπει να έχουν τουλάχιστον 10-15% πάνω.

Κοίταξε μην έχεις θέμα με τους τοίχους. Πιθανόν να γίνεται εκεί υγροποίηση λόγω μεγάλης διαφοράς θερμοκρασίας μεταξύ τοίχου και χώρου ή ακόμα χειρότερα από κάπου να ποτίζει ο τοίχος. Σε αυτή την περίπτωση το θέμα σου είναι πρωταρχικά δομικό.

Αν βάλεις αφυγραντήρα να είναι ΔΙΠΛΑ στις ντουλάπες για να σου τραβάει από την "πηγή του κακού". Σε όλες των περιπτώσεων επειδή μιλάς για τοπικό πρόβλημα, πιστεύω΄οτι ένας μικρός θα σε καλύψει (10 ως το πολύ 16 λίτρα). Επίσης, δεν βλέπω το λόγο για τον οποίο θέλεις να λειτουργεί και βράδυ. Εφόσον είναι σε τοπικά σημεία η υγρασία εσύ θέλεις απλά να την τραβάς τόσο όσο για να μην μουχλιάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, circadian είπε

έχει ο κώτσος τον "απλό" eva II προσφρορά στα 199 και αναρωτιέμαι αν αξίζει

στο σκρούτζ η διαφορά στη κατανάλωση και το θόρυβο σε σχέση με τον pro είναι σημαντικά https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=9535871,12641395

Αν θυμάμαι καλά από παλιότερη συζήτηση ο παλιός eva είχε θέμα με το σταμάτα-ξεκίνα όταν έπιανε το στόχο υγρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Δεν το θέλω για προσωπική άνεση.

Το θέλω γιατί τα τελευταία 2 χρόνια, με τις ασταμάτητες βροχές, οι ντουλάπες που εφάπτονται στον εξωτερικό τοίχο πιάνουν τρομερή μούχλα και χαλάνε τα ρούχα.

Επιπλέον, το 50% που έχω στο δικό μου, μεσαίο δωμάτιο, λογικά δνε ισχύει για τα ακριανά, που πρέπει να έχουν τουλάχιστον 10-15% πάνω.

Το πρόβλημα που έχεις πρέπει να είναι δομικό . Ίσως είναι καλύτερα να δει ένας μάστορας την κατάσταση του προβλήματος για να κάνει τις ανάλογες επιδιορθώσεις και να σταματήσει δια παντός . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...