Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, zoranb είπε

Ούτε εγώ κατάλαβα... για ποιά trolls λέμε;

Η αλήθεια είναι τρόλαρα λίγο εις βάρους σου, μιας και στο ερώτημά σου, έβαλα το απολύτως ακριβότερο που έχει το σκρουτζ. 

Δεν ξέρω βέβαια τι θέλει να πει το άτομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η αλήθεια είναι τρόλαρα λίγο εις βάρους σου, μιας και στο ερώτημά σου, έβαλα το απολύτως ακριβότερο που έχει το σκρουτζ. 

Δεν ξέρω βέβαια τι θέλει να πει το άτομο. 

Προφανώς "τσίμπησε" από το σχόλιο σου και είπε ότι είπε μιας και στο σκρουτζ μια εταιρεία που καταφέρνει με το ζόρι να πουλήσει μερικές εκατοντάδες τεμάχια, στο τέλος της ημέρας έχει περισσότερα αποθεωτικά σχόλια από μοντέλα τα οποία έχουν πουληθεί σε ΔΕΚΑΔΕΣ χιλιάδες τεμάχια στην αγορά!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yositosi είπε

Προφανώς "τσίμπησε" από το σχόλιο σου και είπε ότι είπε μιας και στο σκρουτζ μια εταιρεία που καταφέρνει με το ζόρι να πουλήσει μερικές εκατοντάδες τεμάχια, στο τέλος της ημέρας έχει περισσότερα αποθεωτικά σχόλια από μοντέλα τα οποία έχουν πουληθεί σε ΔΕΚΑΔΕΣ χιλιάδες τεμάχια στην αγορά!

Δεν μπορώ να ακολουθήσω τον συλλογισμό αυτόν. 

Καταρχάς από που ξέρεις τον αριθμό πωλήσεων; 

Και επίσης γιατί μας ενδιαφέρει ο αριθμός αυτός. Δεν είναι σημαντικότερο το ποσοστό ικανοποίησης;

ΥΓ Το σκηνικό μου θυμίζει το δίπλα φορουμ. Με τη λογική αυτή θα έπρεπε να μας νοιάζει το πλήθος των πωλήσεων της Toyotomi που έχει πολλές πωλήσεις (μάλλον) από την πχ Fujitsu . Όλοι ξέρουμε ότι τα Toyotomi είναι μέτρια. 

Τέλος πάντων. Δεν έχει νόημα, ούτε με ενδιαφέρει κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δεν μπορώ να ακολουθήσω τον συλλογισμό αυτόν. 

Καταρχάς από που ξέρεις τον αριθμό πωλήσεων; 

Και επίσης γιατί μας ενδιαφέρει ο αριθμός αυτός. Δεν είναι σημαντικότερο το ποσοστό ικανοποίησης;

ΥΓ Το σκηνικό μου θυμίζει το δίπλα φορουμ. Με τη λογική αυτή θα έπρεπε να μας νοιάζει το πλήθος των πωλήσεων της Toyotomi που έχει πολλές πωλήσεις (μάλλον) από την πχ Fujitsu . Όλοι ξέρουμε ότι τα Toyotomi είναι μέτρια. 

Τέλος πάντων. Δεν έχει νόημα, ούτε με ενδιαφέρει κιόλας. 

Πάντα μιλάμε για πωλήσεις με τα "επίσημα" στοιχεία GFK... με τις όποιες ατέλειες έχουν (που τις έχουν). Αλλά και με το μάτι και την απλή λογική, ένα προιόν που προσφέρεται ΜΟΝΟ από κάποια μικρομάγαζα (συνοικιακά) και από καμία αλυσίδα είναι καταδικασμένο να μην τυγχάνει σοβαρών πωλήσεων. Οι διαφορές είναι χαώδεις και είναι πραγματικά στις τάξεις που σου προανέφερα. 

Σε όλες των περιπτώσεων, να'χαμε να λέγαμε όπως ανέφερες και εσύ ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, yositosi είπε

Πάντα μιλάμε για πωλήσεις με τα "επίσημα" στοιχεία GFK... με τις όποιες ατέλειες έχουν (που τις έχουν). Αλλά και με το μάτι και την απλή λογική, ένα προιόν που προσφέρεται ΜΟΝΟ από κάποια μικρομάγαζα (συνοικιακά) και από καμία αλυσίδα είναι καταδικασμένο να μην τυγχάνει σοβαρών πωλήσεων. Οι διαφορές είναι χαώδεις και είναι πραγματικά στις τάξεις που σου προανέφερα. 

Σε όλες των περιπτώσεων, να'χαμε να λέγαμε όπως ανέφερες και εσύ ;) 

Οκ , καταλαβαίνω τι λες (μάλλον έχω χάσει επεισόδια). 

Προσωπικά πάντως , αυτός που έχω βάλει στο μάτι ( https://www.skroutz.gr/s/13707912/Puredry-Famοus-PDD-10L.html#reviews ) , έχει για μένα στατιστικά καλές κριτικές. 

Δλδ αν από τις 30+ κριτικές, οι 27 είναι καλές, είναι καθοδηγούμενες; Και οκ, ας είναι οι μισές. Οι άλλες; Στατιστικά είναι αποδεκτό. 

ΥΓ Προσωπικά έχω τον EVA 1o μοντέλο (Inventor Eva DE-MDDF16) αλλά θέλω να τον αλλάξω. Καλός είναι, σκυλί μέχρι τώρα αλλά μου παίρνει τα αυτιά και επίσης έκανα επιλογή λάθος τεχνολογία, έπρεπε να πάω σε ζεόλιθο μιας και έχω συνήθως 17C στο σπίτι και δεν υπάρχουν πολλοί 10άρηδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

@liakjimγιατι λες για λάθος επιλογή? Από ότι έχω διαβάσει μέχρι 15 βαθμούς προτείνεται ο κομπρεσορας.

Από αυτά που έχω δει, είναι πιο πάνω το σημείο τομής

Compressor-V-Desiccant-dehumidifier.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Από αυτά που έχω δει, είναι πιο πάνω το σημείο τομής

Compressor-V-Desiccant-dehumidifier.jpg

όχι φίλε μου. Αν θέλεις με ακούς, αν δεν θέλεις όχι... Ο αφυγραντήρας που έχεις (και όλοι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ 20άρηδες) στους 17C @ RH60% αφυγραίνουν περί τα 6~7 λίτρα, ενώ σε ίδια θερμοκρασία αλλά @ RH80% περί τα 10~11 λίτρα. Κοινώς ξεκινώντας από υψηλή υγρασία και μέχρι να φτάσεις σε ένα ανθρώπινο επίπεδο (βλέπε 55~60%) θα σου κάνει αφύγρανση μεσοσταθμικά κάπου στα 9 λίτρα την ημέρα με μια μέση κατανάλωση από 220W για έναν ενεργειακά αποδοτικό ως 340W για έναν παλιό που καταναλώνει αρκετά. Αν πας σε ακόμα μεγαλύτερο κομπρεσοράτο θα έχεις ακόμα υψηλότερα νούμερα με μια μικρή αύξηση κατανάλωσης (εκτός και αν φύγεις πάνω από τα 25 λίτρα όπου τα νούμερα ξεφεύγουν στα περισσότερα μοντέλα)

Αν πας σε ζεόλιθο, με το καλημέρα για να έχεις αυτά τα νούμερα αφύγρανσης θα καταναλώνεις 700W ++. Οσο για το θόρυβο, σε υψηλή ταχύτητα παίζεις στα 48dB (A) στα περισσότερα μοντέλα!!! Τα νούμερα που σου λέω, ΔΕΝ τα έχω βγάλει από το κεφάλι μου, και ούτε είναι υποθέσεις, αλλά real life μετρήσεις.

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Οκ , καταλαβαίνω τι λες (μάλλον έχω χάσει επεισόδια). 

Προσωπικά πάντως , αυτός που έχω βάλει στο μάτι ( https://www.skroutz.gr/s/13707912/Puredry-Famοus-PDD-10L.html#reviews ) , έχει για μένα στατιστικά καλές κριτικές. 

Δλδ αν από τις 30+ κριτικές, οι 27 είναι καλές, είναι καθοδηγούμενες; Και οκ, ας είναι οι μισές. Οι άλλες; Στατιστικά είναι αποδεκτό. 

 

Ναι προφανώς έχεις χάσει, αλλά να μείνουμε στο ότι αυτό δεν είναι το θέμα μας. Για το δεύτερο σκέλος, εγώ απλά να σου πω "when you hear a lot of cherries, hold a small basket"  :P :P . Αυτό φυσικά σου το λέω εγώ σαν εγώ και άρα μετράει σαν προσωπική άποψη!

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, yositosi είπε

όχι φίλε μου. Αν θέλεις με ακούς, αν δεν θέλεις όχι... Ο αφυγραντήρας που έχεις (και όλοι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ 20άρηδες) στους 17C @ RH60% αφυγραίνουν περί τα 6~7 λίτρα, ενώ σε ίδια θερμοκρασία αλλά @ RH80% περί τα 10~11 λίτρα. Κοινώς ξεκινώντας από υψηλή υγρασία και μέχρι να φτάσεις σε ένα ανθρώπινο επίπεδο (βλέπε 55~60%) θα σου κάνει αφύγρανση μεσοσταθμικά κάπου στα 9 λίτρα την ημέρα με μια μέση κατανάλωση από 220W για έναν ενεργειακά αποδοτικό ως 340W για έναν παλιό που καταναλώνει αρκετά. Αν πας σε ακόμα μεγαλύτερο κομπρεσοράτο θα έχεις ακόμα υψηλότερα νούμερα με μια μικρή αύξηση κατανάλωσης (εκτός και αν φύγεις πάνω από τα 25 λίτρα όπου τα νούμερα ξεφεύγουν στα περισσότερα μοντέλα)

Αν πας σε ζεόλιθο, με το καλημέρα για να έχεις αυτά τα νούμερα αφύγρανσης θα καταναλώνεις 700W ++. Οσο για το θόρυβο, σε υψηλή ταχύτητα παίζεις στα 48dB (A) στα περισσότερα μοντέλα!!! Τα νούμερα που σου λέω, ΔΕΝ τα έχω βγάλει από το κεφάλι μου, και ούτε είναι υποθέσεις, αλλά real life μετρήσεις.

Ναι προφανώς έχεις χάσει, αλλά να μείνουμε στο ότι αυτό δεν είναι το θέμα μας. Για το δεύτερο σκέλος, εγώ απλά να σου πω "when you hear a lot of cherries, hold a small basket"  :P :P . Αυτό φυσικά σου το λέω εγώ σαν εγώ και άρα μετράει σαν προσωπική άποψη!

Kαι που πάνε τα 700W? Ενεργειακά μιλάω. Ξέρω την αρχή λειτουργίας τους. Ζεσταίνουν τον λίθο. Άρα έχω πιο ζεστό αέρα. Άρα μήπως τελικά έχω και αφύγρανση και θέρμανση; Ξέρω ότι μιλάμε για αστεία ποσά, αλλά και πάλι κάποια κυβικά είναι με κάποια θερμοκρασία. Δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής, αλλά σκέφτομαι αν το ψιλοσταθερά Χ αφύγρανση ανεξαρτήτως θερμοκρασίας (και λίγο θέρμανση), είναι καλύτερα από μάλλον χαμηλότερα κυβικά με λιγότερα watts. 

Όσο για τον θόρυβο, εξ ορισμού οι desiccant θα είναι πιο αθόρυβοι μιας και δεν έχουν συμπιεστή αλλά για να είμαι ειλικρινής, στον eva μόνο ο ανεμιστήρας ακούγεται. 

Ξέρω, για να κινήσω κυβικά θα έχω θόρυβο. Υπάρχουν πουθενά μετρήσεις σε όλες τις ταχύτητες; Στα κλιματιστικά είναι όλα φανερά. Εδώ;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Kαι που πάνε τα 700W? Ενεργειακά μιλάω. Ξέρω την αρχή λειτουργίας τους. Ζεσταίνουν τον λίθο. Άρα έχω πιο ζεστό αέρα. Άρα μήπως τελικά έχω και αφύγρανση και θέρμανση; Ξέρω ότι μιλάμε για αστεία ποσά, αλλά και πάλι κάποια κυβικά είναι με κάποια θερμοκρασία. Δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής, αλλά σκέφτομαι αν το ψιλοσταθερά Χ αφύγρανση ανεξαρτήτως θερμοκρασίας (και λίγο θέρμανση), είναι καλύτερα από μάλλον χαμηλότερα κυβικά με λιγότερα watts. 

Όσο για τον θόρυβο, εξ ορισμού οι desiccant θα είναι πιο αθόρυβοι μιας και δεν έχουν συμπιεστή αλλά για να είμαι ειλικρινής, στον eva μόνο ο ανεμιστήρας ακούγεται. 

Ξέρω, για να κινήσω κυβικά θα έχω θόρυβο. Υπάρχουν πουθενά μετρήσεις σε όλες τις ταχύτητες; Στα κλιματιστικά είναι όλα φανερά. Εδώ;   

Χμμ... πολλά θέματα αγγίζεις!

1. ΟΧΙ δεν υπάρχουν μετρήσεις σαν τα κλιματιστικά γιατί δεν το ορίζει κάποια ενεργειακή κάρτα! (καλώς ή κακώς είναι μια πραγματικότητα)

2. παίζουν μοντέλα στην αγορά, τα οποία πχ είναι 21,2 λίτρα (υποθετικό νούμερο λέω) και επειδή ένα tolerance της Ε.Ε. τους το επιτρέπει, βαφτίζονται 23λίτρα εμπορικά για να μην έχουν αντίστοιχα μοντέλα απευθειας σύγκρισης!

3. υπάρχουν μοντέλα στην αγορά όπου επινοούν δικό τους τρόπο μέτρησης πέραν της πεπατημένης για να τσιμπήσουν μερικά λίτρα παραπάνω (πχ όταν λέμε στην πιάτσα 20άρης, εννοούμε πραγματικά 19~20 λίτρα αφύγρανσης σε μια σταθερή συνθήκη 30C @80%RH. Κάποιοι πετάνε ένα 22λίτρα με σημείωση 32C @80RH!!! Στην πράξη είναι όμως παραπλήσια μεταξύ τους τα μοντέλα

4. ΟΧΙ ο ζεόλιθος για να λειτουργήσει θέλει μεγάλο ανεμιστήρα. Εκ των πραγμάτων έχεις θόρυβο. Σε΄ενα μηχάνημα το σημαντικότερο θέμα είναι οι αεροδυναμικοί θόρυβοι της ροής! Αν έχεις καλό καλούπι (σωστά σχεδιασμένο) τότε με το καλημέρα ξεκινάς πολύ ανταγωνιστικά. Αν θέλεις να ανεβάσεις απόδοση ισχύος χωρίς να πληρώσεις τον χαλκό (για να μεγαλώσεις/παχύνεις τα κυκλώματα συμπυκνωτή/εξατμιστή), ή αν δεν έχεις χώρο να το κάνεις, τότε ανεβάζεις στροφές ανεμιστήρα... και άρα τα κυβικά (λιγότερο αποδοτικά περάσματα αέρα, τα οποία αυξάνεις για να "ταβανιάσεις" την απόδοση). Αν έχεις entry level μοντέλο, ή για τα μπάζα πλαστικά/συναρμογή, τότε στο παιχνίδι μπαίνουν και θόρυβοι τριγμών

5. ΝΑΙ οι ζεόλιθοι έχουν θερμαντικό στοιχείο (μια αντίσταση). Περιστρέφεται ο δίσκος, περνάει από το θερμαντικό στοιχείο, εξατμίζει και τραβάει από κάτω το νεράκι. Χαμένη ενέργεια γιατί μιλάμε για ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ουσιαστικά! Στα κομπρεσέρ, υπάρχουν κομπρεσέρ και κομπρεσέρ. Τα σοβαρά μηχανήματα της πιάτσας φέρουν σύγχρονα κομπρεσέρ τα οποία καταναλώνουν χαμηλά νούμερα. Πλέον στα R290 που πηγαίνουν σταδιακά όλοι, αυτή τη στιγμή από όσο γνωρίζω ΕΝΑΣ κατασκευαστής βγάζει σχετικούς συμπιεστές! (Danfu, οικογένεια συμπιεστών DFR)

6. Μην κοιτάς ξερά κατανάλωση. Σε ενδιαφέρει το EER! Στην πράξη, πόσο θα σου κοστίσει σε κατανάλωση και άρα φράγκα, το κάθε λίτρο νερού που θα σου βγάλει στο τέλος της ημέρας. Αυτό σημαίνει ότι ένας 16άρης που καίει λίγο, πρέπει να συνυπολογίσουμε ότι θα τραβήξει και λίγο... και να μην βλέπουμε ξερά τα Watt κατανάλωσης! 

7. Αν έχεις σοβαρό θέμα υγρασίας, τότε πρέπει να απαιτείς από τον εκάστοτε προμηθευτή να σου δίνει όχι μόνο την rated input κατανάλωση αλλά και τη μέγιστη γιατί στην πράξη αυτό που πραγματικά θα σου τρώει θα είναι κάπου στα ανάμεσα! 

Ενημερωτικά πάντως, το μοντέλο που έχεις παίζει rated στα 320W νομίζω, νούμερο ιδιαίτερα υψηλό για τα σημερινά δεδομένα μιας και ένας οικονομικός αφυγραντήρας τραβάει αντίστοιχα περί τα 225W 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, yositosi είπε

Ενημερωτικά πάντως, το μοντέλο που έχεις παίζει rated στα 320W νομίζω, νούμερο ιδιαίτερα υψηλό για τα σημερινά δεδομένα μιας και ένας οικονομικός αφυγραντήρας τραβάει αντίστοιχα περί τα 225W 

Πάντως τον eva δεν τον έχω δει ποτέ πάνω από τα περίπου 265W 

 

 

Πάντως αν δεν έκανε τόσο θόρυβο δεν θα σκεφτόμουν να τον αλλάξω. 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξέρω, για να κινήσω κυβικά θα έχω θόρυβο. Υπάρχουν πουθενά μετρήσεις σε όλες τις ταχύτητες; Στα κλιματιστικά είναι όλα φανερά. Εδώ;   

Εδώ πρέπει να γίνει ιδιαίτερη μνεία! Τα περισσότερα μοντέλα στην αγορά είναι 5ετίας σχεδιαστικά και βάλε! Επομένως άρχισε ο παπάς τελευταία με τα κυβικά αέρα. Δύσκολο να το αντιληφθεί ο μέσος καλωτής... ο οποίος ακούει ένα μεγάλο νούμρο και χαίρεται.

Ο αφυγραντήρας μηχανικά είναι μια απλή συσκευή! Έχεις ένα συμπιεστή, ο αέρας εισέρχεται, περνάει από το φίλτρο, και φτάνει στον συμπυκνωτή (παγωμένο στοιχεία) όπου παγώνει και γίνεται η εφύγρανση που τρέχει από κάτω στο δοχείο... Εν συνεχεία περνάει από το στοιχείο του εξατμιστή (ζεστό στοιχείο), και μετά ο ανεμιστήρας τον τραβαέι και τον πετάει έξω. Πες λοιπόν ότι έχουμε έναν αφυγραντήρα με τον Χ συμπιεστή και θέλουμε να αυξήσουμε απόδοση. Αυξάνουμε τις στροφές και άρα και τα κυβικά αέρα ελπίζοντας να φτάσουμε στο "ταβάνι" της αφυγραντικής ικανότητας της διάταξης μας. Αυτό σημαίνει αυξημένα κυβικά, αυξημένος όμως και θόρυβος και μικρά πλεονεκτήματα. Αν δε έχουμε ήδη τα επιθυμητά αποτελέσματα, τότε παίζει και να βάλουμε μικρότερο (και άρα φθηνότερο) συμπιεστή.

Στον αντίποδα υπάρχει και η άλλη προσέγγιση όπου τα χώνεις, και αυξάνεις ποσότητα ψυκτικού μέσου, αυξάνεις στο βαθμό που μπορείς το μέγεθος του συμπυκνωτή (μεγαλύτερο κανάλι χαλκού να περνάει από το στοιχείο, πιο χοντρό στοιχείο, πιο παχύ χαλκοσωλήνα) ώστε να παίξεις με τις πιέσεις και να αυξήσεις την αποδοτικότητα σε κάθε πέρασμα του αέρα. Κόστος αισθητά υψηλότερο, αλλά παράλληλα και αισθητά πιο βελτιωμένη απόδοση, που σου δίνει τη δυνατότητα πραγματικά να μειώσεις τόσο την κατανάλωση όσο και το θόρυβο.

Σε όλες των περιπτώσεων, να κρατάμε πάντα κατα νού, ότι σε κάθε πέρασμα του ο αέρας αφήνει ένα ποσοστό της υγρασίας του και όχι όλη την υγρασία!!! ΕΠΟΜΕΝΩΣ, ένα μηχάνημα που κάνει πιο αποδοτικούς κύκλους και κάνει υψηλότερη κατακράτηση σε κάθε πέρασμα, είναι προτιμότερο από ένα μηχάνημα που περνάει τα τουλούμια αέρα για να κάνει την ίδια κατακράτηση υγρασίας! ;) 

Ελπίζω να μπόρεσα κάπως κατανοητά να τα εξηγήσω.

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως τον eva δεν τον έχω δει ποτέ πάνω από τα περίπου 265W 

Πάντως αν δεν έκανε τόσο θόρυβο δεν θα σκεφτόμουν να τον αλλάξω. 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω πολυασχοληθεί με τον παλιό Eva. Πάντα είχα την άποψη (και ενημέρωση) ότι είναι ο ίδιος με τον Eva II Pro εσωτερικά αλλά ποτέ δεν το τσέκαρα. Ο Eva II Pro πάντως παίζει στα 260W περίπου κατανάλωσης όπως και δηλώνουν... Από ότι είδα τον ξέθαψαν τον απλό Eva II πάλι φέτος προφανώς για εμπορικούς λόγους, οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα τον τσεκάρω να δω τι παίζει.

EDIT!!! Τον παλιό 16άρη έχεις?!?! Τώρα είδα ότι μιλάς για MDDF16... 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, τον παλιό.

Εγώ αναφερόμουν σε 20άρηδες... Οι 16άρηδες ήταν και είναι ψιλο-μούφες για εμένα (γενικότερα το αναφέρω), αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. 265W δεν τα λες και λίγα, όταν τα σύγχρονα ενεργειακά προηγμένα μοντέλα 16 λίτρων παίζουν στα 200W! Σαν απόλυτο νούμερο όχι κάτι φοβερό, αλλά ποσοστιαία είναι ψιλο-μεγάλη η διαφορά. Τώρα για το θόρυβο, όταν είσαι στα 48dB στην υψηλή ταχύτητα (στοιχεία του εργοστασίου), τότε ναι σίγουρα δεν το λες και αθόρυβο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...