Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/202674-morris-mde16290

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/191724-toyotomi-tde16tnd18-zen2

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/181051-inventor-ep3-wifi16l-eva-ii-pro-wifi

αυτά τα 3 κοίταζα, δυστυχώς για παραπάνω δεν είναι να δώσει (και δεν ξέρω αν έχει και νόημα με όσα έχουμε συζητήσει)

Ποιό είναι το budget σου? Σε ρωτάω γιατί τα 2 μηχανήματα είναι εντελώς διαφορετικά από το 1. Ο Morris που έχεις βάλει είναι "compact μοντέλο" (πχ κατηγορίας του Avra της Inventor με ότι περιορισμούς συνεπάγεται αυτό, ενώ στον Κωτσόβολο πωλείται σε υπερβολικά υψηλότερη τιμή από ότι οπουδήποτε αλλού. Αν θέλεις κάτι "απλό" χωρίς πολλά εξτρά στα 16 λίτρα με χαμηλή τιμή τότε αξίζει τον κόπο αλλά όχι από Κώτσο.

Αν είναι να παίξεις στο εύρος των 220€ τότε συγκρίνεις τον MDE1642i, με τον Zen2 και με τον Eva II Pro. Βέβαια αν δεν καίγεσαι χρονικά, εγώ θα περίμενα ως Black Friday όπου 
αν κρίνω από πέρσι, θα βρεις σε αυτά τα λεφτά 20άρηδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, yositosi είπε

Ποιό είναι το budget σου? Σε ρωτάω γιατί τα 2 μηχανήματα είναι εντελώς διαφορετικά από το 1. Ο Morris που έχεις βάλει είναι "compact μοντέλο" (πχ κατηγορίας του Avra της Inventor με ότι περιορισμούς συνεπάγεται αυτό, ενώ στον Κωτσόβολο πωλείται σε υπερβολικά υψηλότερη τιμή από ότι οπουδήποτε αλλού. Αν θέλεις κάτι "απλό" χωρίς πολλά εξτρά στα 16 λίτρα με χαμηλή τιμή τότε αξίζει τον κόπο αλλά όχι από Κώτσο.

Αν είναι να παίξεις στο εύρος των 220€ τότε συγκρίνεις τον MDE1642i, με τον Zen2 και με τον Eva II Pro. Βέβαια αν δεν καίγεσαι χρονικά, εγώ θα περίμενα ως Black Friday όπου 
αν κρίνω από πέρσι, θα βρεις σε αυτά τα λεφτά 20άρηδες

μεχρι τα χρήματα που παρέθεσα (200-220 βαριά) Για τον morris δεν ξερω εχω ακουσει οτι κανουν θορυβο σχετικά με τους άλλους απλά είδα τα 5 ετη εγγύησης (όπως και στους άλλους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

μεχρι τα χρήματα που παρέθεσα (200-220 βαριά) Για τον morris δεν ξερω εχω ακουσει οτι κανουν θορυβο σχετικά με τους άλλους απλά είδα τα 5 ετη εγγύησης (όπως και στους άλλους)

Δεν παίζει αυτό με το θόρυβο, το αντίθετο μάλιστα τα μοντέλα της τελευταίας 3ετίας είναι από τα "αθόρυβα" της αγοράς. Φυσικά η ορθή προσέγγιση είναι να πας μια "νεκρή" ώρα σε ένα μαγαζί και να τα βάλεις μπρος όλα τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν και να τα βάλεις σε ρύθμιση "35% υγρασία" ώστε να ξέρεις ότι αυτό που ακούς θα είναι με το κομπρεσέρ σε λειτουργία... Απλά το μοντέλο που έβαλες στη σύγκριση, είναι στην κατηγορία "compact" και άρα πιο basic από τα άλλα δύο. Η τιμή που το έχει ο Κωτσόβολος είναι σουρεαλιστικά υψηλή για αυτό που είναι το προιόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

Δεν παίζει αυτό με το θόρυβο, το αντίθετο μάλιστα τα μοντέλα της τελευταίας 3ετίας είναι από τα "αθόρυβα" της αγοράς. Φυσικά η ορθή προσέγγιση είναι να πας μια "νεκρή" ώρα σε ένα μαγαζί και να τα βάλεις μπρος όλα τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν και να τα βάλεις σε ρύθμιση "35% υγρασία" ώστε να ξέρεις ότι αυτό που ακούς θα είναι με το κομπρεσέρ σε λειτουργία... Απλά το μοντέλο που έβαλες στη σύγκριση, είναι στην κατηγορία "compact" και άρα πιο basic από τα άλλα δύο. Η τιμή που το έχει ο Κωτσόβολος είναι σουρεαλιστικά υψηλή για αυτό που είναι το προιόν

ωραια.

Μεταξύ του morris και του eva ii που να κοιτάξουμε έχουμε καταληξει εκει αναμεσα. Επίσης, σε ευχαριστώ για την βοήθεια απο προχτές εχω κάνει και εγω λίγο διάβασμα να ξέρω τι να κοιτάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

ωραια.

Μεταξύ του morris και του eva ii που να κοιτάξουμε έχουμε καταληξει εκει αναμεσα. Επίσης, σε ευχαριστώ για την βοήθεια απο προχτές εχω κάνει και εγω λίγο διάβασμα να ξέρω τι να κοιτάζω.

Ανάλογα με τις ανάγκες σου φίλε μου...

  Eva II pro WIFI  Zen2 MDE1642i
Κατανάλωση (rated) 240W 180W (??) 200W
Θόρυβος (sleep/mid/high) 37/40/45db 42db x/37/39db
Φίλτρα προφίλτρο προφίλτρο/2-σε-1 HEPA άνθρακα προφιλτρο/άνθρακας
Διαχείριση αέρα Ιονιστής ιονιστής UV
Απομακρυσμένος χειρισμός Wifi όχι Τηλεχειριστήριο
Περσίδα όχι όχι ναι
Δοχείο νερού 3lt 2,5lt 3,6lt
Ταχύτητες αέρα 3 1 2+smart (εναλλαγή αυτόματη)
Εγγύηση 5 όλη η συσκευή 5 όλη η συσκευή 5 όλη η συσκευή / 10 κομπρεσέρ

Ο Zen λίγο μπερδεμένα τα λέει και δεν βγαίνουν κάποια πράγματα! Πχ έχει 1 ταχύτητα ανεμιστήρα αλλά δίνει 2 τιμές θορύβου, εκτός και αν εννοούν με κομπρεσέρ κλειστό ή ανοιχτό. Αντίστοιχα έχει 2 καταναλώσεις ισχύος που λέει 140W χαμηλή και 180W υψηλή... νούμερα που δεν βγαίνουν με την και καμία σε 16άρη (ειδικά το 140W) οπότε και πάλι δεν ξέρω τι εννοούν. Ισως να τους ρωτήσεις για διευκρινήσεις, ή αν θέλεις να το δω την Δευτέρα και να σου πω τι και πως παίζει

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yositosi είπε

Ανάλογα με τις ανάγκες σου φίλε μου...

  Eva II pro WIFI  Zen2 MDE1642i
Κατανάλωση (rated) 240W 180W (??) 200W
Θόρυβος (sleep/mid/high) 37/42/45db 42db x/37/39db
Φίλτρα προφίλτρο προφίλτρο/2-σε-1 HEPA άνθρακα προφιλτρο/άνθρακας
Διαχείριση αέρα Ιονιστής ιονιστής UV
Απομακρυσμένος χειρισμός Wifi όχι Τηλεχειριστήριο
Περσίδα όχι όχι ναι
Δοχείο νερού 3lt 2,5lt 3,6lt
Ταχύτητες αέρα 3 1 2+smart (εναλλαγή αυτόματη)
Εγγύηση 5 όλη η συσκευή 5 όλη η συσκευή 5 όλη η συσκευή / 10 κομπρεσέρ

Ο Zen λίγο μπερδεμένα τα λέει και δεν βγαίνουν κάποια πράγματα! Πχ έχει 1 ταχύτητα ανεμιστήρα αλλά δίνει 2 τιμές θορύβου, εκτός και αν εννοούν με κομπρεσέρ κλειστό ή ανοιχτό. Αντίστοιχα έχει 2 καταναλώσεις ισχύος που λέει 140W χαμηλή και 180W υψηλή... νούμερα που δεν βγαίνουν με την και καμία σε 16άρη (ειδικά το 140W) οπότε και πάλι δεν ξέρω τι εννοούν. Ισως να τους ρωτήσεις για διευκρινήσεις, ή αν θέλεις να το δω την Δευτέρα και να σου πω τι και πως παίζει

μέχρι στιγμής πάντως, οπως τα βλέπω ο Morris φαίνεται καλύτερη επιλογή (η τουλάχιστον λέει τα πράγματα όπως είναι). Θα το ψάξω και εγώ παραπάνω αν είναι.

 

Επίσης για τον 16290 που πόσταρα παραπάνω δεν το επιλέγουμε καν;

μεταξυ 16290 και του 1642 πχ

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xristaras12 είπε

μέχρι στιγμής πάντως, οπως τα βλέπω ο Morris φαίνεται καλύτερη επιλογή (η τουλάχιστον λέει τα πράγματα όπως είναι). Θα το ψάξω και εγώ παραπάνω αν είναι.

Επίσης για τον 16290 που πόσταρα παραπάνω δεν το επιλέγουμε καν;

μεταξυ 16290 και του 1642 πχ

Αντίστοιχα και ο MDE16290 που ρωτάς...

  MDE16290
Κατανάλωση 245W
Θόρυβος (sleep/mid/high) x/39/41 db
Φίλτρα προφίλτρο/Άνθρακας/HEPA ready (αγοράζεται εξτρά!)
Διαχείριση αέρα UV
Απομακρυσμένος χειρισμός όχι
Περσίδα ναι
Δοχείο νερού 2,5
Ταχύτητες αέρα 2
Εγγύηση 5 όλη η συσκευή / 10 κομπρεσέρ

Για 200€ που ζητάει ο Κώτσος εγώ ούτε για πλάκα δεν θα το κοιτούσα. Αν τώρα θέλεις να δώσεις τα λιγότερα δυνατά λεφτά και δεν σε ενδιαφέρουν τα "τζιτζιμπρίτζια" εξτρά των άλλων, στα 180€ που πωλείται στην υπόλοιπη αγορά... οκ έχει μια λογική!

Σε όλες των περιπτώσεων, εγώ απλά σου γκρούπαρα τα "κύρια χαρακτηριστικά". Πήγαινε μια βόλτα, δες τα από κοντά και κάνε την τελική επιλογή σου!

Ελπίζω να σε βοήθησα.

EDIT: o Inventor έχει 37/40/45db, και όχι 37/42/45db που εκ παραδρομής έγραψα!!

 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αντίστοιχα και ο MDE16290 που ρωτάς...

  MDE16290
Κατανάλωση 245W
Θόρυβος (sleep/mid/high) x/39/41 db
Φίλτρα προφίλτρο/Άνθρακας/HEPA ready (αγοράζεται εξτρά!)
Διαχείριση αέρα UV
Απομακρυσμένος χειρισμός όχι
Περσίδα ναι
Δοχείο νερού 2,5
Ταχύτητες αέρα 2
Εγγύηση 5 όλη η συσκευή / 10 κομπρεσέρ

Για 200€ που ζητάει ο Κώτσος εγώ ούτε για πλάκα δεν θα το κοιτούσα. Αν τώρα θέλεις να δώσεις τα λιγότερα δυνατά λεφτά και δεν σε ενδιαφέρουν τα "τζιτζιμπρίτζια" εξτρά των άλλων, στα 180€ που πωλείται στην υπόλοιπη αγορά... οκ έχει μια λογική!

Σε όλες των περιπτώσεων, εγώ απλά σου γκρούπαρα τα "κύρια χαρακτηριστικά". Πήγαινε μια βόλτα, δες τα από κοντά και κάνε την τελική επιλογή σου!

Ελπίζω να σε βοήθησα.

EDIT: o Inventor έχει 37/40/45db, και όχι 37/42/45db που εκ παραδρομής έγραψα!!

βρηκα τον 16290 σε μαγαζι εδω κοντα στα 165€ με την 5ετη του εγγυηση κανονικα (σκρουτζ)

αλλιως 1642;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ας αρχίσουμε λοιπόν το stretching, μην πάθουμε και καμία κράμπα σε τέτοια ηλικία! Αρχίζει η σεζόν, δύσκολοι καιροί... "πολλά τα λεφτά Άρη", καλές "ομορφιές" να έχουμε  :P :P :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή!
Τώρα που αρχίζουν οι βροχούλες τα Troll της Puredry βγαίνουν και πάλι στη γύρα. 

Trolls εδώ.
Bullying αξιολογήσεων στο skroutz.

Ζούμε στο Matrix του Ελλαδιστάν.
Έλεος πια!

11 λεπτά πριν, yositosi είπε

ας αρχίσουμε λοιπόν το stretching, μην πάθουμε και καμία κράμπα σε τέτοια ηλικία! Αρχίζει η σεζόν, δύσκολοι καιροί... "πολλά τα λεφτά Άρη", καλές "ομορφιές" να έχουμε  :P :P :P :P 

😂🤣💸💰

Επεξ/σία από Ilektro
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...