Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, yositosi είπε

Μη αποδοτική προσέγγιση. Τα ρούχα στεγνώνουν... και όλη η υγρασία απλώνεται στο σπίτι. Αν πάρεις αφυγραντήρα, τα βάζεις σε μια απλώστρα σε ένα δωμάτιο, και σε εκείνο το δωμάτιο βάζεις και τον αφυγραντήρα σε λειτουργία "laundry/continuous/35%" (ανάλογα πως το βαφτίζει ο καθένας) και αν έχεις και θέρμανση αναμμένη θα έχεις και πολύ γρηγορότερο στέγνωμα και θα αποφύγεις να αυξάνεις το επίπεδο υγρασίας όλου του σπιτιού σου! Παράλληλα θα σταματήσεις να "καις" τα ρούχα βάζοντας τα απευθείας επάνω στα θερμαντικά σώματα ;) 

Μια μικρή ένσταση μόνο. Αν ο αφυγραντήρας πρόκειται να χρησιμοποιείται για μεγάλο διάστημα, τότε θεωρώ τις επιλογές 12/16 λίτρων ως "κακές". Το αναφέρω ως προς το σκέλος του EER, μιας και παραδοσιακά η συντριπτική πλειοψηφια των διαθεσίμων μοντέλων στην αγορά έχουν υψηλή κατανάλωση αναλογικά με νερό που τραβάνε. Αποδοτικά μοντέλα διατίθενται κατά κύριο λόγο από τα 20 ως τα 25 περίπου λίτρα (από όσα μοντέλα έχω δει τουλάχιστον ως τώρα).

Αν φυσικα μιλάμε για εξειδικευμένη και μεμονωμένη χρήση, τότε θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!! 

Ναι. 12άρι και ή 16άρι του πρότεινα αποκλειστικά και μόνο αν τον θέλει να δουλεύει όταν έχει μπουγάδα απλωμένη σε ένα όσο γίνεται μικρότερο χώρο (π.χ υπνοδωμάτιο ή μπάνιο ακόμα καλύτερα) . Χρήση αποκλειστικά για το στέγνωμα των ρούχων  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2019 στις 7:33 ΜΜ, pavloa είπε

Τα ρούχα τα βάζουμε πάνω στα σώματα του καλοριφέρ τον χειμώνα οπότε στεγνώνουν. 

Εγώ έλεγα να πάρω ένα για να κάνει αφύγρανση τα δωμάτια. 

Πες μου τι λύσεις υπάρχουν και για τις δυο περιπτώσεις και θα αποφασίσω.

Τα ρούχα τα στέγνωσες,  την υγρασία τι θα την κάνεις;  τι νομίζεις εξαφανίζεται;  όχι μέσα στο σπίτι μένει στα ρούχα στους καναπέδες στους τοίχους, και περιμένει αν και πότε θα αερισεις. 

Ελπίζω να έχεις μετρήσει την υγρασία σου πριν αγοράσεις ότι αγοράσεις.  Το καλοριφέρ γενικά μειώνει την υγρασία... 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψωχνω αφυγραντηρα για 50τμ χωρο περιπου. Θερμοκρασιες γυρω στα 20 βαθμους. Με ενδιαφερει μονο η οσο το δυνατον λιγοτερη καταναλωση και οχι τα φρουφρου. τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2019 στις 8:50 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Καταρχάς θα κοιτάξεις για αφυγραντήρα με συμπιεστή . 

Ο λόγος που σε ρώτησα είναι ο εξής :
 Αν θες να καλύψεις όλο το σπίτι (όσο γίνεται διότι δεν είναι πάντα εύκολο να καλυφθεί αποτελεσματικά ολόκληρο σπίτι με ένα και μόνο αφυγραντήρα) τότε να κοιτάξεις για έναν 20 lt  . 

Αν θες απλά να βοηθάει στο στέγνωμα των ρούχων και μπορείς να βάλεις τα ρούχα σου μέσα σε ένα μικρό χώρο π.χ υπνοδωμάτιο ή μπάνιο ακόμα καλύτερα, γλιτώνεις λεφτά διότι δεν χρειάζεται να πας σε 20 lt μηχάνημα . 

Για την πρώτη περίπτωση: 

Δες αυτόν https://www.skroutz.gr/s/16405177/Morris-MDE-20291.html
καλύτερη τιμή 219 ευρώ.

ή αυτόν που έχει και wi-fi :  https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html
καλύτερη τιμή 215 ευρώ  εδώ: https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/afygrantiras-eva-ii-pro-ep3-wifi-20litra.html?source=external&skr_prm=WyJiM2YwMDdlNC05ZDQxLTQ1NDMtYmQ1NC01OGNiYzc2NzUwODYiLDE1NjcwMTI4NjkxMzkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&offer=1

Για την δεύτερη περίπτωση  πάρε ότι βρεις επώνυμο με καλή εγγύηση  και όσο φθηνότερο γίνεται . Ένας 12λίτρα ή ένας16λίτρα είναι μια χαρά . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_292_296_1088_1204_3784_26312_28426_36596/Delonghi_or_Midea_or_Toyotomi_or_Morris_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Puredry_or_Nobu_or_Kullhaus/f/582469_582470/11-15-lt-16-19-lt.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Εγώ το θέλω γενικά για το σπίτι. Αν πάρω το ακριβό με τα 20lt και αυτός δεν θα βοηθάει στο στέγνωμα τον ρούχων? Να τα βάλω σε ενα δωμάτιο και να βάλω δίπλα τον αφυγραντήρα. Αλλά να το έχω και για όλο το σπίτι.

Το morris μπορεί και αυτό να στεγνώσει ρούχα?

 

Στις 29/8/2019 στις 12:38 ΠΜ, yositosi είπε

Μη αποδοτική προσέγγιση. Τα ρούχα στεγνώνουν... και όλη η υγρασία απλώνεται στο σπίτι. Αν πάρεις αφυγραντήρα, τα βάζεις σε μια απλώστρα σε ένα δωμάτιο, και σε εκείνο το δωμάτιο βάζεις και τον αφυγραντήρα σε λειτουργία "laundry/continuous/35%" (ανάλογα πως το βαφτίζει ο καθένας) και αν έχεις και θέρμανση αναμμένη θα έχεις και πολύ γρηγορότερο στέγνωμα και θα αποφύγεις να αυξάνεις το επίπεδο υγρασίας όλου του σπιτιού σου! Παράλληλα θα σταματήσεις να "καις" τα ρούχα βάζοντας τα απευθείας επάνω στα θερμαντικά σώματα ;) 

Ναι το ξέρω οτι όλη η υγρασία απλώνεται σε όλο το σπίτι. Γιαυτό σκέφτομαι να πάρω εναν αφυγραντήρα για να περιορίσω λίγο την υγρασία.

17 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Τα ρούχα τα στέγνωσες,  την υγρασία τι θα την κάνεις;  τι νομίζεις εξαφανίζεται;  όχι μέσα στο σπίτι μένει στα ρούχα στους καναπέδες στους τοίχους, και περιμένει αν και πότε θα αερισεις. 

Ελπίζω να έχεις μετρήσει την υγρασία σου πριν αγοράσεις ότι αγοράσεις.  Το καλοριφέρ γενικά μειώνει την υγρασία... 

Δεν έχω μετρήσει την υγρασία αλλά όλη μέρα το καλοριφέρ δουλέυει.. Ακόμη και όταν δεν ήμαστε στο σπίτι (απλά το χαμηλώνω )

Το σπίτι πάντα το αερίζουμε, τον χειμώνα πάντα αφήνουμε 1-2 παράθυρα στην ανάκλιση ίσα ίσα που να μπαίνει αέρας.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavloa είπε

Εγώ το θέλω γενικά για το σπίτι. Αν πάρω το ακριβό με τα 20lt και αυτός δεν θα βοηθάει στο στέγνωμα τον ρούχων? Να τα βάλω σε ενα δωμάτιο και να βάλω δίπλα τον αφυγραντήρα. Αλλά να το έχω και για όλο το σπίτι.

Το morris μπορεί και αυτό να στεγνώσει ρούχα?

Ναι το ξέρω οτι όλη η υγρασία απλώνεται σε όλο το σπίτι. Γιαυτό σκέφτομαι να πάρω εναν αφυγραντήρα για να περιορίσω λίγο την υγρασία.

Δεν έχω μετρήσει την υγρασία αλλά όλη μέρα το καλοριφέρ δουλέυει.. Ακόμη και όταν δεν ήμαστε στο σπίτι (απλά το χαμηλώνω )

Το σπίτι πάντα το αερίζουμε, τον χειμώνα πάντα αφήνουμε 1-2 παράθυρα στην ανάκλιση ίσα ίσα που να μπαίνει αέρας.

Πρέπει να μετρήσεις την υγρασία σου. Για κάνα μήνα τουλάχιστον,  φθινόπωρο όχι τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pavloa είπε

Εγώ το θέλω γενικά για το σπίτι. Αν πάρω το ακριβό με τα 20lt και αυτός δεν θα βοηθάει στο στέγνωμα τον ρούχων? Να τα βάλω σε ενα δωμάτιο και να βάλω δίπλα τον αφυγραντήρα. Αλλά να το έχω και για όλο το σπίτι.

Το morris μπορεί και αυτό να στεγνώσει ρούχα?

Εννοείται ότι θα βοηθάει στο στέγνωμα ένας 20λιτρός . Ο μόνος λόγος που σου πα να πάρεις μικρότερο είναι αν τον ήθελες αποκλειστικά και μόνο για τα ρούχα . Οπότε σε αυτή την περίπτωση θα τα έβαζες (ρούχα και αφυγραντήρα) σε ένα μικρό δωμάτιο μέσα  όπου θα έχεις μικρότερες απαιτήσεις σε αφυγραντική ικανότητα άρα δεν θα χρειαστεί να δώσεις παραπάνω λεφτά για μεγαλύτερο μηχάνημα.
Έχουν και οι δύο στέγνωμα ρούχων . 
Δες τα παρακάτω :
Morris σελίδα 11 του pdf αρχείου:

https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/MDE20291-MDE24291 IM GR web.pdf

Inventor σελίδα 27 του pdf αρχείου:
https://www.inventoraircondition.gr/uploads/dehumidifiers/EVA_II_PRO_WIFI/EVA_II_PRO_WIFI_UM_v20.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pavloa είπε

Εγώ το θέλω γενικά για το σπίτι. Αν πάρω το ακριβό με τα 20lt και αυτός δεν θα βοηθάει στο στέγνωμα τον ρούχων? Να τα βάλω σε ενα δωμάτιο και να βάλω δίπλα τον αφυγραντήρα. Αλλά να το έχω και για όλο το σπίτι.

Το morris μπορεί και αυτό να στεγνώσει ρούχα?

Ναι το ξέρω οτι όλη η υγρασία απλώνεται σε όλο το σπίτι. Γιαυτό σκέφτομαι να πάρω εναν αφυγραντήρα για να περιορίσω λίγο την υγρασία.

Δεν έχω μετρήσει την υγρασία αλλά όλη μέρα το καλοριφέρ δουλέυει.. Ακόμη και όταν δεν ήμαστε στο σπίτι (απλά το χαμηλώνω )

Το σπίτι πάντα το αερίζουμε, τον χειμώνα πάντα αφήνουμε 1-2 παράθυρα στην ανάκλιση ίσα ίσα που να μπαίνει αέρας.

1. Ναι βοηθάει ένας μεγαλύτερος σε όλα όπως προαναφέρθηκε

2.. Ναι όλα τα μοντέλα που κοιτάς έχουν λειτουργία στεγνώματος ρούχων

3. Καλό είναι να μετρήσεις την υγρασία στο χώρο σου, αν και με το που βάζεις ρουχα μέσα για στέγνωμα είναι δεδομένο ότι σίγουρα σε κάποιες φάσεις έχεις αυξημένη υγρασία.


Τώρα αν κοιτάς μεταξύ Morris και Inventor, στα 2 μοντέλα για τα οποία γίνεται αναφορά να σου προσθέσω και ένα ακόμα άξιο αναφοράς, που παίζει στα 239€ σε Κώτσο και Media

https://www.morris.gr/product.asp?catid=1796&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-2046i-αφυγραντηρασ-20l

Σε σχέση με τον MDE20291 έχει τις εξής διαφορές: οπτικές με το μαύρο χρώμα (υποκειμενικό), τηλεχειριστήριο, διπλάσιο εξατμιστή (evaporator), πλήρως περιστρεφόμενα ροδάκια (ο άλλος πάει πλευρικά), ελαφρά χαμηλότερο επίπεδο θορύβου (1db σε κάθε σκάλα), αισθητά χαμηλότερη κατανάλωση ισχύος 228W έναντι 270W rated. Γενικά είναι το πιο "πλούσιο" μοντέλο αυτής της σειράς και ο νεότερος σαν μοντέλο μεταξύ των τριών.

Αντίστοιχα έναντι του EvaII Pro στα σημαντικά έχει χαμηλότερο επίπεδο θορύβου στις κανονικές σκάλες αφύγρανσης 38 μέση / 41 υψηλή έναντι 40 μέση / 45db υψηλή (ο Eva έχει και μια πολύ χαμηλή ταχύτητα 37db την οποία΄ομως δεν μετράω γιατί κάνει αστεία αφύγρανση. Έχει αρκετά χαμηλότερη κατανάλωση 228W έναντι 260W rated. Τώρα στα περιφερειακά και πιο υποκειμενικά ανάλογα με τις ανάγκες του καθνεός ο καθένας έχει τα συν και τα πλην του. Ο EvaII έχει το Wifi ενώ ο MDE2046i έχει το τηλεχειριστήριο. Ο EvaII έχει ένα απλό προφιλτρο σκόνης αλλά έχει ιονιστή. Ο MDE2046i έχει προφιλτρο σκόνης με nanosilver, φίλτρο άνθρακα, και λάμπα UV αλλά δεν έχει ιονιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2019 στις 2:18 ΠΜ, yositosi είπε

1. Ναι βοηθάει ένας μεγαλύτερος σε όλα όπως προαναφέρθηκε

2.. Ναι όλα τα μοντέλα που κοιτάς έχουν λειτουργία στεγνώματος ρούχων

3. Καλό είναι να μετρήσεις την υγρασία στο χώρο σου, αν και με το που βάζεις ρουχα μέσα για στέγνωμα είναι δεδομένο ότι σίγουρα σε κάποιες φάσεις έχεις αυξημένη υγρασία.


Τώρα αν κοιτάς μεταξύ Morris και Inventor, στα 2 μοντέλα για τα οποία γίνεται αναφορά να σου προσθέσω και ένα ακόμα άξιο αναφοράς, που παίζει στα 239€ σε Κώτσο και Media

https://www.morris.gr/product.asp?catid=1796&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-2046i-αφυγραντηρασ-20l

Σε σχέση με τον MDE20291 έχει τις εξής διαφορές: οπτικές με το μαύρο χρώμα (υποκειμενικό), τηλεχειριστήριο, διπλάσιο εξατμιστή (evaporator), πλήρως περιστρεφόμενα ροδάκια (ο άλλος πάει πλευρικά), ελαφρά χαμηλότερο επίπεδο θορύβου (1db σε κάθε σκάλα), αισθητά χαμηλότερη κατανάλωση ισχύος 228W έναντι 270W rated. Γενικά είναι το πιο "πλούσιο" μοντέλο αυτής της σειράς και ο νεότερος σαν μοντέλο μεταξύ των τριών.

Αντίστοιχα έναντι του EvaII Pro στα σημαντικά έχει χαμηλότερο επίπεδο θορύβου στις κανονικές σκάλες αφύγρανσης 38 μέση / 41 υψηλή έναντι 40 μέση / 45db υψηλή (ο Eva έχει και μια πολύ χαμηλή ταχύτητα 37db την οποία΄ομως δεν μετράω γιατί κάνει αστεία αφύγρανση. Έχει αρκετά χαμηλότερη κατανάλωση 228W έναντι 260W rated. Τώρα στα περιφερειακά και πιο υποκειμενικά ανάλογα με τις ανάγκες του καθνεός ο καθένας έχει τα συν και τα πλην του. Ο EvaII έχει το Wifi ενώ ο MDE2046i έχει το τηλεχειριστήριο. Ο EvaII έχει ένα απλό προφιλτρο σκόνης αλλά έχει ιονιστή. Ο MDE2046i έχει προφιλτρο σκόνης με nanosilver, φίλτρο άνθρακα, και λάμπα UV αλλά δεν έχει ιονιστή.

 

O MDE-2046i είναι ίδιος, ίσως και καλύτερος, από τον MDE-2026i και είναι και πιο φτηνός, αλλά δεν τον προτιμούν στο σκρουτζ. Είναι κάτι που δεν έχω προσέξει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ison_ είπε

O MDE-2046i είναι ίδιος, ίσως και καλύτερος, από τον MDE-2026i και είναι και πιο φτηνός, αλλά δεν τον προτιμούν στο σκρουτζ. Είναι κάτι που δεν έχω προσέξει;

Ο MDE-2026i ήταν με ψυκτικό μέσο R134a, και σαν κωδικός είναι κατηργημένος από πέρσι (ότι και αν υπάρχει στην αγορά είναι παλαιότερα αποθέματα). Ο MDE-2046i κυκλοφόρησε πέρσι στα μέσα της "σεζόν", και ήταν η εξέλιξη του μοντέλου πλέον με R290. Σαν συσκευές είναι λειτουργικά ίδιες με εξαίρεση το ότι ο MDE-2046i δεν έχει ιονιστή (από όσο γνωρίζω, τα πρώτα μοντέλα στην αγορά δεν μπορούσαν να έχουν ιονιστή λόγω του R290)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.
Μιας και πλησιαζει η γνωστη περιοδος οπου θα ψαχνουμε για αφυγραντηρες, ηθελα να ρωτησω το εξης.

Υπαρχουν ακομη μοντελα οπου παρουσιαζουν το γνωστο θεμα με τη λαθος μετρηση υγρασιας με αποτελεσμα ειτε να ανοιγοκλεινουν ειτε να λειτουργει συνεχως ο ανεμιστηρας ή πλεον εχει λυθει και ανοιγει ο ανεμιστηρας καθε πχ 30 λεπτα για ελεγχο υγρασιας;

Αναφερομαι στις κλασικες μαρκες τυπου juro, morris, inventor.

 

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, eaglos είπε

Καλημερα.
Μιας και πλησιαζει η γνωστη περιοδος οπου θα ψαχνουμε για αφυγραντηρες, ηθελα να ρωτησω το εξης.

Υπαρχουν ακομη μοντελα οπου παρουσιαζουν το γνωστο θεμα με τη λαθος μετρηση υγρασιας με αποτελεσμα ειτε να ανοιγοκλεινουν ειτε να λειτουργει συνεχως ο ανεμιστηρας ή πλεον εχει λυθει και ανοιγει ο ανεμιστηρας καθε πχ 30 λεπτα για ελεγχο υγρασιας;

Αναφερομαι στις κλασικες μαρκες τυπου juro, morris, inventor.

Ευχαριστω.

Αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις το είχε ΜΟΝΟ η Inventor αλλά στα μοντέλα της σεζόν ως και 2017/18. Στις εισαγωγές που έκαναν πέρσι, το είχαν αλλάξει σε διαρκή λειτουργία του ανεμιστήρα. Φέτος τι θα κάνουν (αν θα κάνουν) μου είναι άγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!Μενω σε 75τμ σπιτι με πολύ υγρασία, ανύπαρκτη μονωση (σκοπευω να την φτιαξω βέβαια) και θελω να αγορασω νεο αφυγραντηρα, λογω του οτι αυτός που εχω ηδη (20lt παλιός) δεν παλεύεται σε θεμα θορύβου.Εχω τρελό δίλημμα εαν πρεπει να αγοράσω 20lt ή 24-25lt καθώς σκέφτομαι μήπως με συμφέρει να παω σε μεγαλύτερο με την λογική οτι θα γίνεται πιο γρήγορη αφυγρανση και αρα θα σταματάει και πιο γρήγορα (παρολο που θα καιει περισσότερο απο τον μικροτερο).Και ο 20lt και ο 24lt που εχω δει, ειναι της λογικής της 30λεπτης διακοπής.Απλώς δεν ξερω αν όντως θα με συμφερει ο μεγαλύτερος με βάση την παραπανω δικη μου λογικη.Αν γνωριζει κάποιος να με κατευθύνει.Ευχαριστω πολυ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Clair_gat είπε

Καλησπέρα!!Μενω σε 75τμ σπιτι με πολύ υγρασία, ανύπαρκτη μονωση (σκοπευω να την φτιαξω βέβαια) και θελω να αγορασω νεο αφυγραντηρα, λογω του οτι αυτός που εχω ηδη (20lt παλιός) δεν παλεύεται σε θεμα θορύβου.Εχω τρελό δίλημμα εαν πρεπει να αγοράσω 20lt ή 24-25lt καθώς σκέφτομαι μήπως με συμφέρει να παω σε μεγαλύτερο με την λογική οτι θα γίνεται πιο γρήγορη αφυγρανση και αρα θα σταματάει και πιο γρήγορα (παρολο που θα καιει περισσότερο απο τον μικροτερο).Και ο 20lt και ο 24lt που εχω δει, ειναι της λογικής της 30λεπτης διακοπής.Απλώς δεν ξερω αν όντως θα με συμφερει ο μεγαλύτερος με βάση την παραπανω δικη μου λογικη.Αν γνωριζει κάποιος να με κατευθύνει.Ευχαριστω πολυ!! 

Σωστή η προσέγγιση σου καθώς κοιτάς ουσιαστικά το πραγματικό EER της συσκευής και στην πράξη το τι θα σου κοστίσει από πλευράς κατανάλωσης το κάθε ml νερού που θα τραβήξει η συσκευή! Αυτό βέβαια υπό την προυπόθεση ότι θα δεις για μοντέλα που έχουν και χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση.... Σου το αναφέρω αυτό διότι στην αγορά κυκλοφορούν πχ 20άρηδες που καίνε περισσότερο από 24~25άρηδες, και αντίστοιχα 24~25άρηδες που καίνε λιγότερο από "μέτριες" προτάσεις 20άρηδων ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια σε ενα μηνα μετακομιζω σε ενα νεόδμητο διώροφο σπιτι 130 τμ και ταυτοχρονα χαλασε  ο meaco dd8l  αφυγραντηρας μου,το σπιτι εχει αρκετη υγρασία επειδη ειναι καινουργιο οποτε θα αγορασω παλι αφυγραντηρα και ερωτω , αξιζει να αγορασω εναν αφυγραντηρα 40 λιτρων να τον τοποθετησω στο κατω οροφο και να δουλευει μονος του?Σιγουρα δυο μικροι ειναι καλυτερη λυση αλλα ο ενας μεγαλος θα δουλεψει κατ'αυτον τον τροπο?

Αυτο το μοντελο σκεφτομαι https://www.skroutz.gr/s/9897738/Morris-MDE-4019.html?from=account_favorites

Υπαρχει καποια διαφορετικη σκεψη η καποια αντιπροταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yositosi είπε

Σωστή η προσέγγιση σου καθώς κοιτάς ουσιαστικά το πραγματικό EER της συσκευής και στην πράξη το τι θα σου κοστίσει από πλευράς κατανάλωσης το κάθε ml νερού που θα τραβήξει η συσκευή! Αυτό βέβαια υπό την προυπόθεση ότι θα δεις για μοντέλα που έχουν και χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση.... Σου το αναφέρω αυτό διότι στην αγορά κυκλοφορούν πχ 20άρηδες που καίνε περισσότερο από 24~25άρηδες, και αντίστοιχα 24~25άρηδες που καίνε λιγότερο από "μέτριες" προτάσεις 20άρηδων ;) 

Καλημέρα!!Και οι 2 αφυγραντηρες (20lt και 24lt) που εχω στο μυαλό μου ειναι morris και εννοείται εχω δει την κατανάλωση σε watt και συγκριτικα με άλλα μοντέλα.Σιγουρα και τα 2 ειναι οικονομικοτερα απο αυτον που εχω ηδη, ο οποίος δεν σταματαει και ποτε μονο αν τον κλεισω εγω (δεν ξερω αν φταιει το οτι ειναι 20lt και αρα οντως χρειάζομαι μεγαλυτερο ή απλως ειναι παλιος κ δεν αποδίδει τόσο καλά όσο ενα νεος 20 lt).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...