Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, new_guy είπε

Παιδιά έχω σπίτι γύρω στα 40 τμ σαλονοτραπεζαρια και δωμάτιο. Το χειμώνα έχω κάνα 85÷ υγρασία λόγω ρούχων κλεισμένων παραθύρων. Θερμοκρασία που παίζει γύρω στους 20 σε όλο το σπίτι. Τι αφυγραντήρα προτείνετε; Να πάρω μικρό μόνο για το δωμάτιο που κοιμάμαι η να πάρω κατι για όλο το σπίτι καλύτερα; Δεν με ενδιαφέρουν γουαι φαι κλπ γκατζετοειδη ούτε φίλτρα χεπα.

20L και βαλτο οπου θες. Θα τραβαει την υγρασια απο παντου, προτιστως απο το δωματιο που ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

20L και βαλτο οπου θες. Θα τραβαει την υγρασια απο παντου, προτιστως απο το δωματιο που ειναι.

 Ευχαριστώ, έχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο καθώς είμαι τελείως άσχετος; Τα 20 λίτρα σε τι αναφέρονται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, new_guy είπε

 Ευχαριστώ, έχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο καθώς είμαι τελείως άσχετος; Τα 20 λίτρα σε τι αναφέρονται; 

Ψεμα ειναι. Οτι βγαζει  20L νερο σε 24Η και το κανει μονο σε υψηλη θερμοκρασια 30o με θεορατη υγρασια. Στο δικο μας περιβαλλον θα βγαλει περιππου το 1/3 απο αυτο, και οταν υπαρχει υγρασια να τραβαει.

θελουμε πολλα λιτρα να γραφει ειναι ενδειξη δυναμης. Παρε απο τα μοντελα της προηγουμενης σελιδας

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2019 στις 2:46 ΜΜ, basilisdion είπε

σε ευχαριστώ για την απάντηση . έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ; 

Ψάχνωντας βρήκα αυτα τα  μοντέλα 

1)Meaco 20L Platinum

2)Inventor EP3-WiFi20L Eva II Pro WiFi Αφυγραντήρας

3)Morris MDE-2026i

https://www.skroutz.gr/s/14027007/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy-Face-Lift.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, new_guy είπε

 Ευχαριστώ, έχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο καθώς είμαι τελείως άσχετος; Τα 20 λίτρα σε τι αναφέρονται; 

όπως προαναφέρθηκε τα 20 λίτρα αναφέρονται σε συνθήκες 30C και 80% σταθερής υγρασίας. Σε τέτοιες ΣΤΑΘΕΡΕΣ συνθήκες για ένα 24ωρο θα έχεις αφύγρανση 20 λίτρων. ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί κάποιοι προκειμένου να αποφύγουν απευθείας σύγκριση των μοντέλων τους (είτε γιατί δεν είναι δυνατοί σε κατανάλωση, ή θόρυβο, ή οτιδήποτε), δίνουν τιμή πχ 22 λίτρα αλλά από δίπλα αναγράφουν ότι είναι σε 32C η και 35C και 80%RH!!! Στην πράξη αν τα κάνεις αναγωγή σε 30C @ 80%RH η απόδοση τους είναι στα 20 λίτρα ;) 

Σε συνθήκες 26,7C και 60%RH ένας 20λιτρος πέφτει στα 10 περίπου λίτρα αφύγρανσης ανά 24ωρο (αυτή είναι η 2η μέτρηση ουσιαστικα). Σε πραγματικές συνθήκες χρήσης, σε ένα σπίτι με αυξημένη υγρασία κάπου εδώ κινείται η πραγματική απόδοση, ενώ σε ένα σπίτι χωρίς τόσο τεράστια θέματα είσαι στα 6~7 λίτρα το πολύ (όπως προαναφέρθηκε).

Το πλεονέκτημα ενός "μεγαλύτερου" μηχανήματος είναι ότι έχει παραπάνω ισχύ και άρα τραβάει γρηγορότερα, ρίχνει την υγρασία γρηγορότερα και μετά κλεινει. Επομένως, σου καταναλώνει ισχύ (αυξημένη μεν) για πολύ λιγότερο διάστημα (αρα έχεις "πολύ... για λίγο = σχετικά λίγο"). Αν πας σε πολύ μικρό μηχάνημα, θα σου κανει πιο αργά την αφύγρανση και άρα θα έχεις χαμηλότερη μεν κατανάλωση θεωρητικά, αλλά για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μιας και θα παλεύει να ρίξει την υγρασία... και άρα περισσότερες kw/h να έχουν καταναλωθεί. Αντίθετα, αν πας σε πολύ μεγαλύτερο μηχάνημα από ότι χρειάζεσαι θα έχεις overkill. Τα περισσότερα μηχανήματα στην αγορά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ αφύγρανσης άνω των 25 λίτρων (το πραγματική αναφέρεται στα "μαρκετίστικα βαφτίσματα που προανέφερα), τείνουν να έχουν σχετικά υψηλή κατανάλωση** γιατί είναι παλαιότερης τεχνολογίας αλλά και γιατί η όλη διάταξη ενός αφυγραντήρα (καθαρά λόγω του περιορισμού μεγέθους) περιορίζει τη δυνατότητα κατασκευής "αποδοτικών ως προς την κατανάλωση" συσκευών

**Επεξήγηση για κατανάλωση: πάντα να έχουμε κατά νου ότι μας ενδιαφέρει το EER στην κατανάλωση. Δηλαδή, πόσα watt ισχύος καταναλώνουμε για να κάνουμε συγκεκριμένη αφύγρανση (κοινώς ml/watt). 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Έχω ακόμα μια μικρή απορία. Όταν απλώνω τα ρούχα στην σαλονοτραπεζαρια που να τον βάλω τον αφυγραντήρα; Ανάμεσα στους δύο χώρους η άμα τον βάζω κοντά στα ρούχα θα πιάνει και την υγρασία από το υπνοδωμάτιο; Επίσης το νερό φαντάζομαι μπορώ να το χρησιμοποιώ για σίδερο, πότισμα η απλά το πετάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, new_guy είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Έχω ακόμα μια μικρή απορία. Όταν απλώνω τα ρούχα στην σαλονοτραπεζαρια που να τον βάλω τον αφυγραντήρα; Ανάμεσα στους δύο χώρους η άμα τον βάζω κοντά στα ρούχα θα πιάνει και την υγρασία από το υπνοδωμάτιο; Επίσης το νερό φαντάζομαι μπορώ να το χρησιμοποιώ για σίδερο, πότισμα η απλά το πετάω;

Όσο πιο κοντά γίνεται στα ρούχα.

Το νερό προσωπικά σιχαίνομαι να το βάλω για σίδερο μιας και δεν είναι καθαρή η λεκάνη που τα υποδέχεται.

Το πετάω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Άρχισα να σκέφτομαι να πάρω έναν αφυγραντήρα.

Το σπίτι είναι 70-80τμ. Το θέλω για τον χειμώνα που απλώνουμε τα ρούχα μέσα στο σπίτι.

Η θερμοκρασία παίζει στους 17-21 βαθμούς (αυτόνομη θέρμανση με πετρέλαιο)

Τι έχετε να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα.

Άρχισα να σκέφτομαι να πάρω έναν αφυγραντήρα.

Το σπίτι είναι 70-80τμ. Το θέλω για τον χειμώνα που απλώνουμε τα ρούχα μέσα στο σπίτι.

Η θερμοκρασία παίζει στους 17-21 βαθμούς (αυτόνομη θέρμανση με πετρέλαιο)

Τι έχετε να προτείνετε?

Το θέλεις για να στεγνώνεις τα ρούχα ή γενικότερα να κάνεις αφύγρανση στο χώρο σου το χειμώνα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Το θέλεις για να στεγνώνεις τα ρούχα ή γενικότερα να κάνεις αφύγρανση στο χώρο σου το χειμώνα ;

Καλημέρα.

Τα ρούχα τα βάζουμε πάνω στα σώματα του καλοριφέρ τον χειμώνα οπότε στεγνώνουν. 

Εγώ έλεγα να πάρω ένα για να κάνει αφύγρανση τα δωμάτια. 

Πες μου τι λύσεις υπάρχουν και για τις δυο περιπτώσεις και θα αποφασίσω.

 

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/8/2019 στις 10:51 ΠΜ, new_guy είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Έχω ακόμα μια μικρή απορία. Όταν απλώνω τα ρούχα στην σαλονοτραπεζαρια που να τον βάλω τον αφυγραντήρα; Ανάμεσα στους δύο χώρους η άμα τον βάζω κοντά στα ρούχα θα πιάνει και την υγρασία από το υπνοδωμάτιο; Επίσης το νερό φαντάζομαι μπορώ να το χρησιμοποιώ για σίδερο, πότισμα η απλά το πετάω;

Το flap να χτυπαει/κοιταει πανω στα ρουχα, και αν εχει swing βαλτο και αυτο. κοντα στα ρουχα ο αφυγραντηρας, οχι πανω τους ομως, ασε μια αποσταση μισο ή ενα μετρο.Βαζεις και προγραμμα στεγνωματος

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα να ρωτήσω για αφυγραντηρα. Είχα στον μυαλό μου το juro pro diamond 28lt. Ο υπάλληλος μου είπε ότι είναι παλιό μοντέλο κ δεν πολυασχολήθηκε. Να το πάρω τελικά ή να κοιτάξω κάτι άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Το θέλεις για να στεγνώνεις τα ρούχα ή γενικότερα να κάνεις αφύγρανση στο χώρο σου το χειμώνα ;

Τα ρούχα τα βάζουμε πάνω στα σώματα του καλοριφέρ τον χειμώνα οπότε στεγνώνουν. 

Εγώ έλεγα να πάρω ένα για να κάνει αφύγρανση τα δωμάτια. 

Πες μου τι λύσεις υπάρχουν και για τις δυο περιπτώσεις και θα αποφασίσω.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλημέρα.

Τα ρούχα τα βάζουμε πάνω στα σώματα του καλοριφέρ τον χειμώνα οπότε στεγνώνουν. 

Εγώ έλεγα να πάρω ένα για να κάνει αφύγρανση τα δωμάτια. 

Πες μου τι λύσεις υπάρχουν και για τις δυο περιπτώσεις και θα αποφασίσω.

Καταρχάς θα κοιτάξεις για αφυγραντήρα με συμπιεστή . 

Ο λόγος που σε ρώτησα είναι ο εξής :
 Αν θες να καλύψεις όλο το σπίτι (όσο γίνεται διότι δεν είναι πάντα εύκολο να καλυφθεί αποτελεσματικά ολόκληρο σπίτι με ένα και μόνο αφυγραντήρα) τότε να κοιτάξεις για έναν 20 lt  . 

Αν θες απλά να βοηθάει στο στέγνωμα των ρούχων και μπορείς να βάλεις τα ρούχα σου μέσα σε ένα μικρό χώρο π.χ υπνοδωμάτιο ή μπάνιο ακόμα καλύτερα, γλιτώνεις λεφτά διότι δεν χρειάζεται να πας σε 20 lt μηχάνημα . 

Για την πρώτη περίπτωση: 

Δες αυτόν https://www.skroutz.gr/s/16405177/Morris-MDE-20291.html
καλύτερη τιμή 219 ευρώ.

ή αυτόν που έχει και wi-fi :  https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html
καλύτερη τιμή 215 ευρώ  εδώ: https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/afygrantiras-eva-ii-pro-ep3-wifi-20litra.html?source=external&skr_prm=WyJiM2YwMDdlNC05ZDQxLTQ1NDMtYmQ1NC01OGNiYzc2NzUwODYiLDE1NjcwMTI4NjkxMzkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&offer=1

Για την δεύτερη περίπτωση  πάρε ότι βρεις επώνυμο με καλή εγγύηση  και όσο φθηνότερο γίνεται . Ένας 12λίτρα ή ένας16λίτρα είναι μια χαρά . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_292_296_1088_1204_3784_26312_28426_36596/Delonghi_or_Midea_or_Toyotomi_or_Morris_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Puredry_or_Nobu_or_Kullhaus/f/582469_582470/11-15-lt-16-19-lt.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pavloa είπε

Τα ρούχα τα βάζουμε πάνω στα σώματα του καλοριφέρ τον χειμώνα οπότε στεγνώνουν. 

Εγώ έλεγα να πάρω ένα για να κάνει αφύγρανση τα δωμάτια. 

Πες μου τι λύσεις υπάρχουν και για τις δυο περιπτώσεις και θα αποφασίσω.

Μη αποδοτική προσέγγιση. Τα ρούχα στεγνώνουν... και όλη η υγρασία απλώνεται στο σπίτι. Αν πάρεις αφυγραντήρα, τα βάζεις σε μια απλώστρα σε ένα δωμάτιο, και σε εκείνο το δωμάτιο βάζεις και τον αφυγραντήρα σε λειτουργία "laundry/continuous/35%" (ανάλογα πως το βαφτίζει ο καθένας) και αν έχεις και θέρμανση αναμμένη θα έχεις και πολύ γρηγορότερο στέγνωμα και θα αποφύγεις να αυξάνεις το επίπεδο υγρασίας όλου του σπιτιού σου! Παράλληλα θα σταματήσεις να "καις" τα ρούχα βάζοντας τα απευθείας επάνω στα θερμαντικά σώματα ;) 

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε



Για την δεύτερη περίπτωση  πάρε ότι βρεις επώνυμο με καλή εγγύηση  και όσο φθηνότερο γίνεται . Ένας 12λίτρα ή ένας16λίτρα είναι μια χαρά . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_292_296_1088_1204_3784_26312_28426_36596/Delonghi_or_Midea_or_Toyotomi_or_Morris_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Puredry_or_Nobu_or_Kullhaus/f/582469_582470/11-15-lt-16-19-lt.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Μια μικρή ένσταση μόνο. Αν ο αφυγραντήρας πρόκειται να χρησιμοποιείται για μεγάλο διάστημα, τότε θεωρώ τις επιλογές 12/16 λίτρων ως "κακές". Το αναφέρω ως προς το σκέλος του EER, μιας και παραδοσιακά η συντριπτική πλειοψηφια των διαθεσίμων μοντέλων στην αγορά έχουν υψηλή κατανάλωση αναλογικά με νερό που τραβάνε. Αποδοτικά μοντέλα διατίθενται κατά κύριο λόγο από τα 20 ως τα 25 περίπου λίτρα (από όσα μοντέλα έχω δει τουλάχιστον ως τώρα).

Αν φυσικα μιλάμε για εξειδικευμένη και μεμονωμένη χρήση, τότε θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!! 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...