Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

vilasg μάλλον με μπερδεύτηκα ακόμη παραπάνω. Πάντως καλή η λύση του Ecoair DD122 Classic MK5.Αφού κάνει για τα τετραγωνικά μου και είναι ήσυχος ας δώσουμε και κάτι παραπάνω στη ΔΕΗ.

ειναι ΑΡΚΕΤΑ παραπανω στην ΔΕΗ φιλε ...για 5-8 ωρες την ημερα εδωσα περιπου +500 για 6 μηνες. Ρουφανε και τα λενε αυτα τα μηχανακια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειναι ΑΡΚΕΤΑ παραπανω στην ΔΕΗ φιλε ...για 5-8 ωρες την ημερα εδωσα περιπου +500 για 6 μηνες. Ρουφανε και τα λενε αυτα τα μηχανακια !

Δεν παίζει αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει αυτό που λες.

παιζει δεν παιζει τοσο βγηκε,τον ειχα αγορασει ιανουαριο και μεχρι ιουλιο ( ισως να ειναι και ο Εκκαθαριστικος στη μεση)  τοσο βγηκε περιπου. Εγινε καλη οικονομια στο αεριο θερμανσης οποτε ειναι μια η αλλη. Το σπιτι ειχε συνεχεια ζεστη . Να συμπληρωσω οτι τις ημερες που εβρεχε συνεχεια ( θεσσαλονικη μπορει να βρεχει και 1 μηνα συνεχεια) τον ειχα ανοιχτο απο 11 εως 8 το πρωι σιγουρα!!!

 

Και κατι σημαντικο για εμενα ...8 λιτρα δεν εβγαλε ποτε ( τον δοκιμασα 24 ωρες να δουλευει και εβγαλε 6 λιτρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να σου δωσει αποδόση την ονομαστική του ικανοτητα σε λιτρα για παραδειγμα αν λεμε για 8λιτρο οπως λες πρεπει να βρει την εργοστασιακη συνθηκη μετρησης αποδοσεων που ειναι  30 κελσιου και 80% υγρασια σε αυτες τις συνθηκες θα δουλεψει στο maximum τησ καταναλωσης εαν προκειται για μοντελο με συμπιεστη, εαν προκειτε για μοντελο με ζεολιθο η καταναλωση ειναι σταθερη σε μια απο τις 2 σκαλεσ της αντιστασης που εχει (πχ 330 w ή 660w).

Εγω εχω εναν midea 3 χρονια με συμπιεστη   ειμαι πολυ εχυαριοστημενος ειναι 20λιτρα και  η ονομαστικη καταναλωση ειναι 440W αλλα οταν το μετρησα η καταναλωση ηταν μεταξυ 280w με 320w βεβαια και τα λιτρα που μου εβγαζει δεν ηταν 20λιτρα αλλα max 10λιτρα   στην καλυτερη..

 

βεβαια σε ερευνα αγορασ που κανω για να αγοράσω 2ο αφυγραντηρα  με ιντριγκαραν  οι καταναλώσεις του juro pro 25 litra με την φανταστική κατανάλωση 290W, θεωρητικά ειναι το ποιο οικονομικο μηχανημα τησ αγορας ΜΑΚΡΑΝ οπως και διαφημίζεται. Εαν πασ στην 6 σελιδα http://www.juropro.gr/soft1/18510/manual1.pdf  τουmanual θα δεις οτι  η Ικανότητα Αφύγρανσης(30oC/RH=80%) ειναι 25 λιτρα, αλλα η καταναλωση δινεται σε ποιο μαλακεσ συνθηκες που ειναι Ισχύς σεWatt 290  (27oC/RH=60%) . 

 

Εδω η Juro pro ξεχνα απλα να μασ ενημερωσει ποσα λιτρα αποδιδει στις συνθηκες 27oC/RH=60%  ??? και δεν μασ ενημερωνει  τη καταναλωση εχει στα 24 λιτρα με 30oC/RH=80% .

Στη συνεχεια η επομενη επιλογη μου ηταν ειναι ο http://www.meaco.gr/meaco-20l-platinum/ εδω μασ αναφερουνε και τισ 2 συνθηκες μετρησης που εχει ο juro pro και δινουνε τον αφυγραντηρα  20 λίτρα/ημέρα (30°C 80% Σχετ. υγρ.)  και 11,7 λίτρα/ημέρα (26,7°C 60% Σχετ. υγρ.)

Μασ λενε παρακατω οτι η καταναλωση ειναι 255W που αντίστοιχη στην δεύτερη μέτρηση με απόδοση 11,7 λίτρα/ημέρα (26,7°C 60% Σχετ. υγρ.)

Το ιδιο συμβαινει και με το RHONSON καταναλωση στα χαμηλα με αναφορα στην αποδοση την μεγαλη ΣΤΑ λιτρα

Με το μονο που δεν εβγαλαακρη και δεν αναφερει καποια συθηκη ειναι ο http://www.lozos.eu/cms/uploads/general/i-DRY_instr_manuals.pdf 

Ελλασ το μεγαλειο σου 

Αρα στην αγορα συνανταμε 2 ειδη μετρησεων οι ποιο οικονομικοι στην καταναλωση  JURO PRO, MEACO, RHONSON δείχνει  αυτην την μετρηση 26,7°C 60% Σχετ. υγρ ΑΛΛΑ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΛΙΤΡΩΝ , ενω σε αντιθεση ο midea, delonghi, inventor, morris 30°C 80% Σχετ. υγρ με την σωστη  ονομαστικη αποδοση 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.

Είμαι έτοιμος για αγορά αφυγραντήρα για το σπίτι μου ,μεζονέτα 115 τ.μ. 65τμ ισόγειο και τα υπόλοιπα στον όροφο .

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Αν θα πάρω τον maeco 20L platinum ή τον rohnson R 9120(δέχομαι γνώμες)

(Μπορείτε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο αν θέλετε ) και τον τοποθετήσω στο χωλ του πάνω ορόφου θα τραβαει υγρασία και από το ισόγειο μέσω της σκάλας 1ος μέτρου ή είναι προτιμότερο να πάρω 2 ποιο μικρούς και να βάλω από ένα σε κάθε όροφο( αν ναι ποιον προτείνετε ;)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σήμερα αγόρασα τον meaco 20L platinum.Αρκούδα κυριολεκτικά σαν συσκευη.Τον έβαλα για 3 ώρες στο παιδικό που είναι και γωνιακό.Έβγαλε γύρω στα 500 ml νερό και κατεβασε την υγρασια απο το 68% στο 60%.Τώρα βαράει στο σαλόνι,εκεί κατέβασε μόνο 4 μονάδες αλλά ήδη νιώθω την διαφορά στον αέρα. Ο θόρυβος είναι ίδιος με το 18αρι κλιματιστικό,περίπου ανάμεσα στην 1η και στη 2η σκάλα του απορροφητηρα.Επανέρχομαι αύριο μεθαύριο με περισσότερες εντυπώσεις,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.

Είμαι έτοιμος για αγορά αφυγραντήρα για το σπίτι μου ,μεζονέτα 115 τ.μ. 65τμ ισόγειο και τα υπόλοιπα στον όροφο .

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Αν θα πάρω τον maeco 20L platinum ή τον rohnson R 9120(δέχομαι γνώμες)

(Μπορείτε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο αν θέλετε ) και τον τοποθετήσω στο χωλ του πάνω ορόφου θα τραβαει υγρασία και από το ισόγειο μέσω της σκάλας 1ος μέτρου ή είναι προτιμότερο να πάρω 2 ποιο μικρούς και να βάλω από ένα σε κάθε όροφο( αν ναι ποιον προτείνετε ;)

 

Ευχαριστώ

παρε ενα 16 λιτρο ;h 12 litro  για καθε οροφο, τα μ3 του ανεμιστηρα ενοσ αφυγραντηρα παιζουνε απο 100μ3 εωσ 150μ3 και ειναι χαμηλησ ροησ ανεμιστηρασ. Συμπερασμα θεσ 2 για να κανεισ δουλεια αλλιωσ με εναν εστω και μεγαλο ο ενασ οροφοσ θα ειναι ριγμενοσ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω αφυγραντήρα, το σπίτι μου είναι μεγάλο αλλά τον χρειάζομαι κυρίως για το ένα δωμάτιο το οποίο συγκεντρώνει την περισσότερη υγρασία.  Με λίγο ψάξιμο έχω βρει τους meaco dd8l και meaco 20l platinum που έχουν καλές αξιολογήσεις. Μπορεί κάποιος αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιον από τους δυό ή έχει να μου προτείνει κάποιον άλλο να μου πει αν κάνουν όντως καλή δουλειά και αν καίνε πολύ ρεύμα;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχασα να προθέσω ότι μου έχουν πει για τον philco PDH-520HB αλλά διαβάζω αρκετές κριτικές με παράπονα για τον θόρυβο. Τον έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω αφυγραντήρα, το σπίτι μου είναι μεγάλο αλλά τον χρειάζομαι κυρίως για το ένα δωμάτιο το οποίο συγκεντρώνει την περισσότερη υγρασία.  Με λίγο ψάξιμο έχω βρει τους meaco dd8l και meaco 20l platinum που έχουν καλές αξιολογήσεις. Μπορεί κάποιος αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιον από τους δυό ή έχει να μου προτείνει κάποιον άλλο να μου πει αν κάνουν όντως καλή δουλειά και αν καίνε πολύ ρεύμα;;

Ευχαριστώ

Αν διαβάσεις λίγο το παρόν θέμα θα δεις ότι την ερώτηση που κάνεις την έχουν κάνει άλλοι 10 και έχουν δοθεί πολλές απαντήσεις

παρε ενα 16 λιτρο ;h 12 litro  για καθε οροφο, τα μ3 του ανεμιστηρα ενοσ αφυγραντηρα παιζουνε απο 100μ3 εωσ 150μ3 και ειναι χαμηλησ ροησ ανεμιστηρασ. Συμπερασμα θεσ 2 για να κανεισ δουλεια αλλιωσ με εναν εστω και μεγαλο ο ενασ οροφοσ θα ειναι ριγμενοσ

Σε μενα το μεγάλο πρόβλημα υπάρχει στον πάνω όροφο και περισσότερο στα δύο βόρεια δωμάτια και με αυτή τη λογική σκέφτομαι να παρω το μεγάλο να τραβάει καλά από τον πάνω όροφο και έστω να βοηθάει λίγο τον κάτω όροφο που όπως προείπα δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερο πρόβλημα. Θα τραβάει εστω και λίγο από τον κάτω οροφο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 2 meaco τον dd8l και τον platinum 20 lt.

Καλά εργαλεία και τα δυο με τον platinum να έχει πολύ χαμηλότερη κατανάλωση αλλά με τον dd8l να αποδίδει πολύ καλύτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες (τον βάζω σε μια ημιυπόγεια αποθήκη που δεν έχει θέρμανση).

Αυτό που έχω να πω σε όλους τους επίδοξους αγοραστές είναι ότι αν υπολογίζουν ότι έχουν πχ ένα σπίτι 120 τετραγωνικά και θα πάρουν έναν 20 λίτρο αφυγραντηρα και θα καλύψουν όλο το σπίτι είναι γελασμένοι.Το να τραβάει και από άλλο όροφο σε μεζονέτα πχ είναι απλά αδύνατο.Στις προδιαγραφές αναφέρουν τετραγωνικά αλλά για ενιαίους χώρους και όχι διαμερίσματα με 4-5 δωμάτια,διάδρομο κλπ.Να υπολογίζεται ότι θα καλύψει 2-3 δωμάτια αν αυτά είναι κοντινά.Για μένα ο platinum 20l καλύπτει ένα διαμέρισμα 50 τετραγωνικά δηλαδή 1 υπνοδωμάτιο,σαλονοκουζινα,μπάνιο,διάδρομο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 2 meaco τον dd8l και τον platinum 20 lt.

Καλά εργαλεία και τα δυο με τον platinum να έχει πολύ χαμηλότερη κατανάλωση αλλά με τον dd8l να αποδίδει πολύ καλύτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες (τον βάζω σε μια ημιυπόγεια αποθήκη που δεν έχει θέρμανση).

Αυτό που έχω να πω σε όλους τους επίδοξους αγοραστές είναι ότι αν υπολογίζουν ότι έχουν πχ ένα σπίτι 120 τετραγωνικά και θα πάρουν έναν 20 λίτρο αφυγραντηρα και θα καλύψουν όλο το σπίτι είναι γελασμένοι.Το να τραβάει και από άλλο όροφο σε μεζονέτα πχ είναι απλά αδύνατο.Στις προδιαγραφές αναφέρουν τετραγωνικά αλλά για ενιαίους χώρους και όχι διαμερίσματα με 4-5 δωμάτια,διάδρομο κλπ.Να υπολογίζεται ότι θα καλύψει 2-3 δωμάτια αν αυτά είναι κοντινά.Για μένα ο platinum 20l καλύπτει ένα διαμέρισμα 50 τετραγωνικά δηλαδή 1 υπνοδωμάτιο,σαλονοκουζινα,μπάνιο,διάδρομο.

Σε ευχαριστώ πολύ, δεδομένου ότι τον θέλω για ένα κυρίως δωμάτιο και χωρίς να υπάρχει το πρόβλημα με τις χαμηλές θερμοκρασίες , λόγω Αθήνας, με συμφέρει λόγω καταναλωσης ο platinum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αδερφέ τον dd8l αν τον δουλεύεις συνέχεια είναι ασύμφορος.

Αν θέλεις αποκλειστικά για ένα δωμάτιο πάρε τον 12 λίτρο platinum.

Αν θέλεις να καλύψεις μεγαλύτερο χώρο πάρε τον 20 λίτρο.

Εγώ να σου πω την αλήθεια έχω μετανιώσει την αγορά του dd8l λόγω της υψηλής κατανάλωσης θα πρέπει να πάρω 2 platinum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο θορυβο πως θα τους περιεγραφες ?

Ο θόρυβος είναι κάτι που άλλους ενοχλεί άλλους όχι.

Εγώ δεν τον έχω μέσα στο υπνοδωμάτιο αλλά στον διάδρομο για να καλύπτει μεγαλύτερο χώρο.

Εάν κάποιος είναι ευαίσθητος με τον θόρυβο στον ύπνο πιστεύω θα τον ενοχλούσε ο αφυγραντηρας μέσα στον δωμάτιο με το μοτεράκι στο φουλ.

Πάντως ο θόρυβος που βγάζουν είναι αποκλειστικά από τον ανεμιστήρα δεν τρίζουν τα πλαστικά τους οπως σε άλλους

Επεξ/σία από moure
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...