Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Είναι δύσκολο να καλυφθεί ολόκληρο σπίτι  80 τ.μ με ένα και μόνο αφυγραντήρα . Σε γενικές γραμμές λαμβάνουμε υπόψιν τον μεγαλύτερο ενιαίο χώρο (πόσα τετραγωνικά είναι; ) 
Μέχρι πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις ;
Σε ενδιαφέρει να έχει Wi-Fi λειτουργία ;
Nα έχει ιονιστή ;
 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Να σου πω την αλήθεια το σπίτι χωρίζεται στην μέση με μία ενδιάμεση πόρτα σε σαλονοκουζίνα και δωματια-μπανιο-χωλ, όπου σχεδόν πάντα αυτήν την πόρτα την έχω κλειστή λόγω θέρμανσης (κλιματιστικό) ή ψύξης.. Ε μέχρι 300 βαριά.. WiFi δεν μ απασχολεί ιδιαίτερα αλλά δεν με πειράζει κ αν έχει.. Ιονιστή ναι, θα προτιμούσα να έχει..

Επεξ/σία από ChrisAntono
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλος αγόρασε από mediamarkt τον DELONGHI DNS 80 .

Ο χώρος είναι 85τμ με πολύ υγρασία (μούχλες κτλ).

Μου παραπονέθηκε για μειωμένη απόδοση, δούλευε συνέχεια και δεν έβγαζε πολύ πράγμα. Η απάντηση ήταν φυσικά ότι είχε 15 C στον χώρο του.

Τον έπεισα και τον επέστρεψε για τον INVENTOR R 2 ION.

Αποτέλεσμα : βγάζει περίπου την διπλάσια ποσότητα νερού (μου είπε), κάνει σαφώς λιγότερο θόρυβο, είναι πιο ελαφρύς , λειτουργεί λιγότερη ώρα και του ζεσταίνει και ελαφρώς τον χώρο. Κατανάλωση δεν μπορεί να δει.

Επαναλαμβάνω ότι μεταφέρω τα λεγόμενα φίλου , δεν τα έχω διαπιστώσει ο ίδιος, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι πολύ ευχαριστημένος.

Οι 15C φαίνεται λοιπόν ότι έχουν μοναδική απάντηση τον ζεόλιθο.

ΥΓ Ευθύνη έχει ο πωλητής, που ουδέποτε τον ρώτησε τι θερμοκρασίες έχει στον χώρο του, παρά μόνο του είπε "πάρτον είναι 20αρης , θα σε καλύψει" .....τα λόγια απλά περιττά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο αφυγραντήρες που λες με ζεόλιθο δεν είναι ή κάνω λάθος? Για ποιον λόγο του είπες να τον αλλάξει?

Προσωπικά χρησιμοποιώ δανεικό έναν Delonghi DNS 65, που είχε αγοράσει ο πατέρας μου μετά από πρόταση πωλητή που επίσης δεν νομίζω να ασχολήθηκε καθόλου με θερμοκρασίες. Λογικά η αγορά που έπρεπε να κάνει έπρεπε να ήτανε χωρίς ζεόλιθο αφού δεν έχει χαμηλές θερμοκρασίες ο χώρος για τον οποίο τον αγόρασε.  Δεν έχει ένδειξη υγρασίας, πράγμα κακό αν και μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με έναν έξτρα μετρητή. Τον έχω σε σαλονο-κουζίνα περίπου 45 τ.μ. και βλέπω ότι έχει αποτελέσματα παρατηρώντας την τιμή της υγρασίας σε ένα απλό μηχαναματάκι/μετεωρολογικό σταθμό. Τον βάζω στην auto επιλογή και τον ακούω να δυναμώνει και να χαμηλώνει την ένταση του ανά διαστήματα.  Στην επιλογή min ίσα που ακούγεται αλλά στην max δεν τον λες αθόρυβο. Ο λόγος που τον δανείστηκα από τον πατέρα μου ήτανε για να δω πως δουλεύει στην επιλογή για στέγνωμα ρούχων και τον κράτησα μέχρι να βγει ο χειμώνας. Σε αυτήν την επιλογή ο θόρυβος είναι ακόμα μεγαλύτερος αλλά πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί από τα αποτελέσματα στο στέγνωμα των ρούχων. Από την στιγμή που δεν μπορείς να απλώσεις έξω λόγω καιρού/κάπνας και έχοντας και ένα μικρό παιδί στο σπίτι, οπότε και αρκετά πλυντήρια, η λύση του αφυγραντήρα είναι μια καλή περίπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, G30RGE είπε

Και οι δύο αφυγραντήρες που λες με ζεόλιθο δεν είναι ή κάνω λάθος? Για ποιον λόγο του είπες να τον αλλάξει?

Συγγνώμη, έχεις δίκιο. Λάθος. Αυτόν είχε πάρει -> Delonghi DDS 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ChrisAntono είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Να σου πω την αλήθεια το σπίτι χωρίζεται στην μέση με μία ενδιάμεση πόρτα σε σαλονοκουζίνα και δωματια-μπανιο-χωλ, όπου σχεδόν πάντα αυτήν την πόρτα την έχω κλειστή λόγω θέρμανσης (κλιματιστικό) ή ψύξης.. Ε μέχρι 300 βαριά.. WiFi δεν μ απασχολεί ιδιαίτερα αλλά δεν με πειράζει κ αν έχει.. Ιονιστή ναι, θα προτιμούσα να έχει..

Sorry ξέχασα να σε ρωτήσω κάτι εξίσου σημαντικό . Η θερμοκρασία στο χώρο όπου θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας πέφτει το χειμώνα κάτω απο 15 βαθμούς κελσίου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, αφού διάβασα αρκετές σελίδες αποφάσισα να αγοράσω τον Inventor Eva pro 2. Από χθες που τον ξεκίνησα το έχω στο αυτόματο μαζί με ιονιστη και η υγρασία δείχνει μεταξύ 41-44. Δεν βγάζει όμως καθόλου νερό στο δοχείο. Μιλάμε ούτε μια σταγόνα. Είναι λογικό;; Ο χώρος που τον έχω είναι 60 τετραγωνικά ενιαία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mourlos είπε

Καλησπέρα και από εμένα, αφού διάβασα αρκετές σελίδες αποφάσισα να αγοράσω τον Inventor Eva pro 2. Από χθες που τον ξεκίνησα το έχω στο αυτόματο μαζί με ιονιστη και η υγρασία δείχνει μεταξύ 41-44. Δεν βγάζει όμως καθόλου νερό στο δοχείο. Μιλάμε ούτε μια σταγόνα. Είναι λογικό;; Ο χώρος που τον έχω είναι 60 τετραγωνικά ενιαία 

Δεν έχεις υγρασία . 41-44 % είναι χαμηλή . Στο αυτόματο οι αφυγραντήρες με κάποιες παραμέτρους επιλέγουν αυτόματα σε τί ποσοστό υγρασίας θα ενεργοποιούνται αρκεί το ποσοστό αυτό να είναι πάνω απο 45 % . Αρα αυτό που πιθανόν συμβαίνει είναι ότι ο αφυγραντήρας σου δεν κάνει αφύγρανση γιατί δεν υπάρχει λόγος να κάνει . Αν θες να τον δοκιμάσεις και να τον δεις να βγάζει νερό βάλτον σε λειτουργία συνεχόμενης αφύγρανσης  και θα δείς ότι βγάζει . 
Το auto είναι μια χαρά λειτουργία . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mourlos είπε

Καλησπέρα και από εμένα, αφού διάβασα αρκετές σελίδες αποφάσισα να αγοράσω τον Inventor Eva pro 2. Από χθες που τον ξεκίνησα το έχω στο αυτόματο μαζί με ιονιστη και η υγρασία δείχνει μεταξύ 41-44. Δεν βγάζει όμως καθόλου νερό στο δοχείο. Μιλάμε ούτε μια σταγόνα. Είναι λογικό;; Ο χώρος που τον έχω είναι 60 τετραγωνικά ενιαία 

Θερμοκρασία του χώρου;

27 λεπτά πριν, mourlos είπε

Το σίγουρο είναι πως η ατμόσφαιρα στο σπίτι έχει αλλάξει 

Placebo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim δεν ξέρω αν είναι placebo ή όχι, αλλά όταν μπαίνεις στο σπίτι η όλη αίσθηση είναι πολύ καλύτερη από την προηγούμενη εβδομάδα. Η θερμοκρασία στο σπίτι είναι σταθερά στους 18C. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mourlos είπε

@liakjim δεν ξέρω αν είναι placebo ή όχι, αλλά όταν μπαίνεις στο σπίτι η όλη αίσθηση είναι πολύ καλύτερη από την προηγούμενη εβδομάδα. Η θερμοκρασία στο σπίτι είναι σταθερά στους 18C. 

Για να πας από 44% RH  στους 18C, στο 41% , πρέπει να αφαιρέσεις 0.46ml νερού ανά m3 αέρα.

Αν έχεις 3μέτρα ταβάνι = 60*3*0.46= 83ml νερού.

Πού να δεις νερό; Που να το βρει να το τραβήξει;

Αν παίζεις πάντως στο σπίτι κάτω από 50% RH, κακώς πήρες αφυγραντήρα γιατί δεν τον χρειάζεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποπο 40% υγρασία έχει κάτι πυρωμένα μεσημέρια τον Ιούλιο, που βγάζεις έξω να απλώσεις τα ρούχα και τα έχεις μαζέψει στεγνά σε μία ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2019 στις 7:40 ΠΜ, Orion's Belt είπε

Καλημέρα σας,

προσωπικά έχω ρυθμίσει και τους δύο αφυγραντήρες μου (Olimpia Splendid), στο 45% όπου και σε συνδυασμό πάντα με θέρμανση (το χειμώνα) δημιουργούν την πιο άνετη ατμόσφαιρα και αίσθηση ζέστης

Καλημέρα σας,

μετά από αρκετή έρευνα στο διαδίκτυο για προσωπική χρήση, θα σάς συνιστούσα να ρυθμίζατε την υγρασία χώρου στο 50-55%. Το 45% που επιλέγετε είναι ιδιαίτερα χαμηλό και φθάνει τα επίπεδα ξηρασίας. Θα μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά στο κείμενο Αφυγραντήρας σωστή χρήση που αναφέρει ορισμένα απλά βήματα που εμένα με βοήθησαν. Με εκτίμηση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά ο Inventor Rise R2-ION8L στα 160  αξίζει;  στα mediamarkt για όποιον ψάχνει αυτό το καιρό

για σπίτι 90τμ αλλά ουσιαστικά για δωμάτιο 15τμ με χαμηλές θερμοκρασίες το χειμώνα και σχετικά υψηλή υγρασία (70%)

 

Επεξ/σία από circadian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, circadian είπε

παιδιά ο Inventor Rise R2-ION8L στα 160  αξίζει; 

για σπίτι 90τμ αλλά ουσιαστικά για δωμάτιο 15τμ με χαμηλές θερμοκρασίες το χειμώνα και σχετικά υψηλή υγρασία (70%)

Στα 160€ ασυζητητί !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...