Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, postfire είπε

ευχαριστω ξανα!

Καλό είναι να τους δεις και απο κοντά και αν μπορούν να στους βάλουν σε λειτουργία να τους ακούσεις όσο γίνεται .  Αν σε ενδιαφέρει το Wi-Fi ο inventor είναι ο μόνος που έχει μεταξύ των προτάσεων μου . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Δες αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/16022824/Toyotomi-Zen2-TDE-20TND18.html

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html

https://www.skroutz.gr/s/12751326/Juro-Pro-Diamond-23L.html
 

Εναν 12 λιτρο ! Κάποιον απο τους παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_296_1204_3784_6926/Delonghi_or_Toyotomi_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco/f/582469_698107/11-15-lt-me-sympiesti.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Αν μπορείς να τους ρίξεις και μια ματιά απο κοντά καλό θα ταν ! Να δεις αν σ'αρεσουν σαν κατασκευή 

Να σαι καλά, ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. εδω και δυο βδομαδες εχω τον puredry pd20 facelift.

νομιζω καλη επιλογη. εχει αλλαξει η ατμοσφαιρα στο σπιτι.περα απο τις πρωτες μερες που εδινε πονο, τωρα τον βαζω στους 65 υγρασια. οποτε την ριχνει στους 61 και μετα σταματα για μιση ωρα. οποτε δεν δουλευει και παρα πολυ. εβγαλε πολυ νερο στις αρχες. στιβαρος, πολυ καλη κατασκευη. οσον αφορα τον θορυβο. δεν ειναι σαν γιουρο προ που εχω ακουσει εναν και ηταν σαν τρενο (δεν ξερω μοντελο ομως). σιγουρα, δεν μπορω να κοιμηθω με τον αφυγραντηρα να δουλευει παντως. το βραδυ τον κλεινω. αλλα κατα τα αλλα μια χαρα. με αυτα που διαβαζω στο παρον νημα, μαλλον καλυτερα που δεν πηγα στο αλλον με το wifi. αυτα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, burnin είπε

καλησπερα. εδω και δυο βδομαδες εχω τον puredry pd20 facelift.

νομιζω καλη επιλογη. εχει αλλαξει η ατμοσφαιρα στο σπιτι.περα απο τις πρωτες μερες που εδινε πονο, τωρα τον βαζω στους 65 υγρασια. οποτε την ριχνει στους 61 και μετα σταματα για μιση ωρα. οποτε δεν δουλευει και παρα πολυ. εβγαλε πολυ νερο στις αρχες. στιβαρος, πολυ καλη κατασκευη. οσον αφορα τον θορυβο. δεν ειναι σαν γιουρο προ που εχω ακουσει εναν και ηταν σαν τρενο (δεν ξερω μοντελο ομως). σιγουρα, δεν μπορω να κοιμηθω με τον αφυγραντηρα να δουλευει παντως. το βραδυ τον κλεινω. αλλα κατα τα αλλα μια χαρα. με αυτα που διαβαζω στο παρον νημα, μαλλον καλυτερα που δεν πηγα στο αλλον με το wifi. αυτα

Μήπως το 65% είναι υψηλή τιμή;

Προσωπικά θα στόχευα για κάτω από 60%. Στο σπίτι το έχω 55%. Τι θερμοκρασίες έχεις στον χώρο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως το 65% είναι υψηλή τιμή;

Προσωπικά θα στόχευα για κάτω από 60%. Στο σπίτι το έχω 55%. Τι θερμοκρασίες έχεις στον χώρο;

χμμμ καλη ερώτηση. Το χω εκει σαν το ανώτερο όριο που θα θελα να ειναι. Άλλωστε αυτο παει μεχρι 61. Ίσως να πρεπει να το βαλω στο 60 για να κατεβαίνει μεχρι τους 56. Παντως η ατμόσφαιρα έχει φτιάξει, μούχλα δεν εχει επανεμφανιστει, αυτο ειναι το θετικό. Θερμοκρασία απο 17 και πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, burnin είπε

χμμμ καλη ερώτηση. Το χω εκει σαν το ανώτερο όριο που θα θελα να ειναι. Άλλωστε αυτο παει μεχρι 61. Ίσως να πρεπει να το βαλω στο 60 για να κατεβαίνει μεχρι τους 56. Παντως η ατμόσφαιρα έχει φτιάξει, μούχλα δεν εχει επανεμφανιστει, αυτο ειναι το θετικό. Θερμοκρασία απο 17 και πανω

Επειδή έχεις σχετικά χαμηλή θερμοκρασία, θα πρότεινα όχι πάνω από 55% ώστε να μην έχεις τοπικές υγροποιησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

προσωπικά έχω ρυθμίσει και τους δύο αφυγραντήρες μου (Olimpia Splendid), στο 45% όπου και σε συνδυασμό πάντα με θέρμανση (το χειμώνα) δημιουργούν την πιο άνετη ατμόσφαιρα και αίσθηση ζέστης

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Έπειτα απο 300 σελίδες διαβάσματος, νιώθω πιο μπερδεμένος απο ποτέ! Ψαχνω έναν αφυγραντήρα για σπίτι 110 τετραγωνικών με μέσο όρο υγρασίας 60-70%. Απλά λόγω παιδιού θα ήθελα να έχει την δυνατότητα και σαν καθαριστής αέρα. Είδα προτάσεις για juro-pro, toyotomi, puredry και τον olympia splendid που έχουν φιλτρα πέρα της σκόνης.. αλλά αναποφάσιστος! Έχετε κάτι κατά νου; Ευχαριστω!

Επεξ/σία από Erythnul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Erythnul είπε

 Έπειτα απο 300 σελίδες διαβάσματος, νιώθω πιο μπερδεμένος απο ποτέ! Ψαχνω έναν αφυγραντήρα για σπίτι 110 τετραγωνικών με μέσο όρο υγρασίας 60-70%. Απλά λόγω παιδιού θα ήθελα να έχει την δυνατότητα και σαν καθαριστής αέρα. Είδα προτάσεις για juro-pro, toyotomi, puredry και τον olympia splendid που έχουν φιλτρα πέρα της σκόνης.. αλλά αναποφάσιστος! Έχετε κάτι κατά νου; Ευχαριστω!

Θέλεις να έχει λειτουργία fan για να δουλεύει όταν το θες μόνο σαν καθαριστής αέρα ; Γιατί τα περισσότερα μοντέλα κάνουν καθαρισμό του αέρα όταν δουλεύουν στην αφύγρανση .  Σίγουρα προς το παρόν δεν μπορείς να συγκρίνεις έναν αφυγραντήρα με έναν καθαριστή αέρα , αλλά υπάρχουν μοντέλα αφυγραντήρα που κάνουν ως ένα βαθμό καλό φιλτράρισμα του αέρα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Erythnul είπε

 Έπειτα απο 300 σελίδες διαβάσματος, νιώθω πιο μπερδεμένος απο ποτέ! Ψαχνω έναν αφυγραντήρα για σπίτι 110 τετραγωνικών με μέσο όρο υγρασίας 60-70%. Απλά λόγω παιδιού θα ήθελα να έχει την δυνατότητα και σαν καθαριστής αέρα. Είδα προτάσεις για juro-pro, toyotomi, puredry και τον olympia splendid που έχουν φιλτρα πέρα της σκόνης.. αλλά αναποφάσιστος! Έχετε κάτι κατά νου; Ευχαριστω!

Αν δεν θες να παρεις ξεχωριστο μηχανημα για καθαριστη αερα, με τα δυνατοτερα φιλτρα ειναι αυτος 

https://www.juropro.gr/product/diamond-comfort-20l/

εχει και hepa και ανθρακα μαζι. Το μονο δεν ειναι νεο μοντελο, οπως ο perla 25L

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Θέλεις να έχει λειτουργία fan για να δουλεύει όταν το θες μόνο σαν καθαριστής αέρα ; Γιατί τα περισσότερα μοντέλα κάνουν καθαρισμό του αέρα όταν δουλεύουν στην αφύγρανση .  Σίγουρα προς το παρόν δεν μπορείς να συγκρίνεις έναν αφυγραντήρα με έναν καθαριστή αέρα , αλλά υπάρχουν μοντέλα αφυγραντήρα που κάνουν ως ένα βαθμό καλό φιλτράρισμα του αέρα . 

Αυτό ψάχνω 

39 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Αν δεν θες να παρεις ξεχωριστο μηχανημα για καθαριστη αερα, με τα δυνατοτερα φιλτρα ειναι αυτος 

https://www.juropro.gr/product/diamond-comfort-20l/

εχει και hepa και ανθρακα μαζι. Το μονο δεν ειναι νεο μοντελο, οπως ο perla 25L

Δεν τον είχα δει αυτόν! Θα το τσεκαρω. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει δοκιμάσει κανείς τα μικρά ηλεκτρικά αφυγραντηράκια που είναι για ντουλάπα? Μιλάμε για απόδοση 0.25 ή 0.5lt/ημερά και έχω τις αμφιβολίες μου. Τον θέλω για αυτοσχέδια ντουλάπα που ο τοίχος πίσω έχει υγροποιήσεις κ τα ρούχα είναι νωπά. Θα κάνει δουλειά άραγε το μικρό αν το έχω μόνιμα αναμμένο μέσα ή καλύτερα να έβαζα κανάν μεγάλο κανονικό αφυγραντήρα έξω από τη ντουλάπα με ανοιχτές τις πόρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, katbo είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς τα μικρά ηλεκτρικά αφυγραντηράκια που είναι για ντουλάπα? Μιλάμε για απόδοση 0.25 ή 0.5lt/ημερά και έχω τις αμφιβολίες μου. Τον θέλω για αυτοσχέδια ντουλάπα που ο τοίχος πίσω έχει υγροποιήσεις κ τα ρούχα είναι νωπά. Θα κάνει δουλειά άραγε το μικρό αν το έχω μόνιμα αναμμένο μέσα ή καλύτερα να έβαζα κανάν μεγάλο κανονικό αφυγραντήρα έξω από τη ντουλάπα με ανοιχτές τις πόρτες?

Πιστεύω πως θα κάνει δουλειά . Η αφυγραντική ικανότητα σου φαίνεται μικρή αλλά σκέψου πόσο μικρή είναι η ντουλάπα τόσο σε όγκο όσο και σε τετραγωνικά . Να ναι 2-3 τμ το εμβαδόν της ;!
Αν το πρόβλημα σου είναι αποκλειστικά υγρασία μέσα στην ντουλάπα και όχι στο χώρο που βρίσκεται η ντουλάπα... go for it ! Ειδάλλως πάρε έναν αφυγραντήρα για τον χώρο σου . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά! Θέλω την γνώμη σας για αφυγραντήρα με συμπιεστή! Είμαι σε σπίτι 80 τ.μ. και χωρίς να έχω κάνει κάποια μέτρηση, σύμφωνα με τις μαυρίλες στον τοίχο κ γενικά, πρέπει να χτυπάω 80αρι υγρασία σίγουρα.. Έχετε να μου πρετείνεται μερικους??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2019 στις 11:29 ΜΜ, ChrisAntono είπε

Γεια σας παιδιά! Θέλω την γνώμη σας για αφυγραντήρα με συμπιεστή! Είμαι σε σπίτι 80 τ.μ. και χωρίς να έχω κάνει κάποια μέτρηση, σύμφωνα με τις μαυρίλες στον τοίχο κ γενικά, πρέπει να χτυπάω 80αρι υγρασία σίγουρα.. Έχετε να μου πρετείνεται μερικους??

Είναι δύσκολο να καλυφθεί ολόκληρο σπίτι  80 τ.μ με ένα και μόνο αφυγραντήρα . Σε γενικές γραμμές λαμβάνουμε υπόψιν τον μεγαλύτερο ενιαίο χώρο (πόσα τετραγωνικά είναι; ) 
Μέχρι πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις ;
Σε ενδιαφέρει να έχει Wi-Fi λειτουργία ;
Nα έχει ιονιστή ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...