Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, Zerg13 said:

Ποια μοντελα ειχες και τι τα εκανες; Τα εδωσες;

Έψαξα να τα βρω στο skroutz και δεν υπάρχουν πλέον ... 25 lt και τα 2 . Τελευταία είχα τον juro pro εδώ και 2 χρόνια . Στα θετικά ότι είχε μεγάλο κάδο και φίλτρο ενεργού άνθρακα. Στα αρνητικά ο θόρυβος, ο όγκος του μηχανήματος που ήταν μεγάλος και ότι νομίζω έχανε αρκετά στις μετρήσεις της υγρασίας. Βασικά δεν μετρούσε συνεχώς νομίζω. Κατά την μετάβαση στον inventor και ενώ δεν έχω πολύ υγρασία ( 50 -55 συνήθως , max 60 σπάνια ) , τώρα από την πρώτη μέρα κάθε 24 ώρες το δοχείο γεμίζει εδώ και ένα μήνα. Ο inventor σίγουρα έχει μικρότερο δοχείο για νερό , αλλά στον juro pro γέμιζε κάθε 10 μέρες! Όλα αυτά είναι σχετικά , αλλά νομίζω βλέπω διαφορά άμεσα στο ίδιο σπίτι, με ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας.  Και οι 2 προηγούμενοι αφυγραντήρες δόθηκαν σε άτομα της οικογένειάς μου και δουλεύουν ακόμη κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Vorpal είπε

Βλέπω inventor eva ii pro, φαίνεται να τα έχει όλα, συν ότι είναι σχετικά αθόρυβος.

Πήρα τον inventor eva ii pro 16lt και κάνει πολύ καλή δουλειά.Αλλά μικρό δοχείο 2 φορές την μέρα το αδειάζουμε και δεν είναι καθόλου αθόρυβος. ακόμα και στο silent ακούγεται την νύχτα.Στο full βουίζουν τα αυτιά μου. Ακόμα δεν μπόρεσα να λειτουργήσω το wi fi. Τον τοποθέτησα δίπλα στο ρούτερ και πάλι δεν συνδέεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, esertas είπε

Πήρα τον inventor eva ii pro 16lt και κάνει πολύ καλή δουλειά.Αλλά μικρό δοχείο 2 φορές την μέρα το αδειάζουμε και δεν είναι καθόλου αθόρυβος. ακόμα και στο silent ακούγεται την νύχτα.Στο full βουίζουν τα αυτιά μου. Ακόμα δεν μπόρεσα να λειτουργήσω το wi fi. Τον τοποθέτησα δίπλα στο ρούτερ και πάλι δεν συνδέεται.

Ολα στο silent ακουγονται την νυχτα. Αν το βαλω στο σαλονι με ανοιχτη την πορτα μπορω να κοιμηθω.  Οχι στο ιδιο δωματιο. Εχω αλλον οχι inventor.

Αυτο με το wifi το εχουν παθει και αλλοι. Δεν ξερω πως λυνεται, επικοινωνησε με την inventor

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τον Inventor eva 2 pro whatever. 20lt. Δυστυχώς πέρα από τον ήχο του ανεμιστήρα ακούω και δονήσεις, όταν τον σηκώνω απο το πάτωμα σταματάνε, το ένα ροδακι ειναι ελαφρώς πιο 'πάνω'... ίσως αυτό φταίει.

Κανένας άλλος έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και ο δικός μου κάνει θόρυβο, αρκετό μάλιστα. 

Το ανέφερα λίγα ποστ παραπάνω.

Δε βρήκα λύση. 

 

 

 

 

Για το wifi: κάντε λογαριασμό σε κινητό/ταμπλετ με android 4. Έπειτα συνδεθείτε κανονικά από  Android 4+ 

Τουλάχιστον σε εμένα δούλεψε κανονικά ο παραπάνω τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Vorpal είπε

Πήρα τον Inventor eva 2 pro whatever. 20lt. Δυστυχώς πέρα από τον ήχο του ανεμιστήρα ακούω και δονήσεις, όταν τον σηκώνω απο το πάτωμα σταματάνε, το ένα ροδακι ειναι ελαφρώς πιο 'πάνω'... ίσως αυτό φταίει.

Κανένας άλλος έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο?

Το ροδάκι πιο πάνω ή το πάτωμα δεν είναι τελείως ίσιο ; Δοκίμασε να το βάλεις σε άλλο σημείο . Αν το ροδάκι δεν πατάει  ακόμα και τότε ενδεχομένως απο την μεταφορά του προϊόντος να στράβωσε σε κανα γερό χτύπημα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, d_gkal said:

 Και ο δικός μου κάνει θόρυβο, αρκετό μάλιστα. 

Το ανέφερα λίγα ποστ παραπάνω.

Δε βρήκα λύση. 

Για το wifi: κάντε λογαριασμό σε κινητό/ταμπλετ με android 4. Έπειτα συνδεθείτε κανονικά από  Android 4+ 

Τουλάχιστον σε εμένα δούλεψε κανονικά ο παραπάνω τρόπος.

 

Σε android 8 έκανα κανονικά λογαριασμό. Το wifi έχει συνδεθεί κανονικά στον αφυγραντήρα. Αλλά ενώ μπαίνω στο account και βλέπω τον αφυγραντήρα online τις μισές φορές , μόνο 1 στις 100 περίπου φορές βλέπω την κατάσταση του και να μπορώ να κάνω κάποια αλλαγή ( συνήθως το error είναι data transmission timeout ή fail ) .  Τώρα γι 'αυτό που λες, αν κάνω νέο λογαριασμό σε μένα, δεν ξέρω πως θα βοηθήσει . Δυστυχώς έχουν να αναβαθμίσουν την εφαρμογή 2 χρόνια! Στο wifi είναι μεγάλη κινεζιά η δουλειά. Κρίμα γιατί το διαφημίζουν πολύ!

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα. Κατοχος εδω και 20 μερες του dd8l. Ενδεικτικα σημερα ξυπνησα και το δωματιο ειχε 71% υγρασια. Σε 3 ωρες η υγρασια πηγε στο 61 % και δουλευει στο σαλονι που ειναι κατω τον εχω τοποθετησει κοντα στη  σκαλα. Το υγρασιομετρο στο σαλονι δειχνει αυτη τη στιγμη 54%. Το σπιτι ειναι μεζονετα 3 επιπεδα με το υπογειο απομονωμενο με κλειστη πορτα. Θορυβος για μενα ανεκτος για τη γυναικα οχι στη μεγαλη σκαλα. Ικανοτητα αφυγρανσης δεν τη μετραω αλλα το αδειαζω 3-4 φορες τη μερα πριν γεμισει τελειως το δοχειο. Μετανιωσα που δε πηρα το zambezi λογω ρυθμισης που εχει στο 55% και θα δουλευε ισως πιο οικονομικα  αλλα αποτι βλεπω και αυτος κανει καλη δουλεια. Ζεολιθος ηταν μονοδρομος οπως θα δειτε και απο τη θερμοκρασια. Για τη δεη θα δουμε σε 4 μηνες στον εκαθθαριστικο. Εκανα λαθος και επλυνα το φιλτρο ενω δεν επρεπε οπως αναφερει η εταιρεια. Το ψεκασα με dettol. Συνολικα μια καλη αγορα ελπιζω να αντεξει στο χρονο.

A+ Gallery_1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, d_gkal said:

Πάντα συνδέεται σε μένα. 

Δεν έχω κανένα θέμα με το wifi

Το μόνο που δε μπορώ να βρω είναι να ενεργοποιήσω τον ιονιστη

 

Μπορείς να μου πεις τι ασφάλεια έχεις στο router; Είναι wpa2 ; Επίσης το κινητό που χειρίζεσαι την εφαρμογή είναι android και αν ναι τι έκδοση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cater είπε

Καλησπερα και απο μενα. Κατοχος εδω και 20 μερες του dd8l. Ενδεικτικα σημερα ξυπνησα και το δωματιο ειχε 71% υγρασια. Σε 3 ωρες η υγρασια πηγε στο 61 % και δουλευει στο σαλονι που ειναι κατω τον εχω τοποθετησει κοντα στη  σκαλα. Το υγρασιομετρο στο σαλονι δειχνει αυτη τη στιγμη 54%. Το σπιτι ειναι μεζονετα 3 επιπεδα με το υπογειο απομονωμενο με κλειστη πορτα. Θορυβος για μενα ανεκτος για τη γυναικα οχι στη μεγαλη σκαλα. Ικανοτητα αφυγρανσης δεν τη μετραω αλλα το αδειαζω 3-4 φορες τη μερα πριν γεμισει τελειως το δοχειο. Μετανιωσα που δε πηρα το zambezi λογω ρυθμισης που εχει στο 55% και θα δουλευε ισως πιο οικονομικα  αλλα αποτι βλεπω και αυτος κανει καλη δουλεια. Ζεολιθος ηταν μονοδρομος οπως θα δειτε και απο τη θερμοκρασια. Για τη δεη θα δουμε σε 4 μηνες στον εκαθθαριστικο. Εκανα λαθος και επλυνα το φιλτρο ενω δεν επρεπε οπως αναφερει η εταιρεια. Το ψεκασα με dettol. Συνολικα μια καλη αγορα ελπιζω να αντεξει στο χρονο.

A+ Gallery_1.jpg

Αυτός που έχεις στο 50%  δουλεύει . Δεν νομίζω να χει καμία τρομερή διαφορά στην κατανάλωση αν δούλευε στο 55 %

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αυτός που έχεις στο 50%  δουλεύει . Δεν νομίζω να χει καμία τρομερή διαφορά στην κατανάλωση αν δούλευε στο 55 %

Θελει παραπανω ωρες να φτασει στο 50% για τοσο μεγαλο χωρο οποτε νομιζω στο 55 θαταν ιδανικοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το διαμερισμα είναι 120 τμ  και θελω να τον καλυψω με δυο αφυγραντηρες

Αρχικα για ένα χωρο 50 τμ  εχω καταληξει σε δυο

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html

https://www.skroutz.gr/s/16022569/Toyotomi-Sensei-TDE-25TNF18.html

θελω wifi και χαμηλο θορυβο

 

πιο να επιλεξω από τα δυο ?

 

 

Επεξ/σία από nmamag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Αυτός που έχεις στο 50%  δουλεύει . Δεν νομίζω να χει καμία τρομερή διαφορά στην κατανάλωση αν δούλευε στο 55 %

Χαοδης διαφορα... ΤΙ μια τιμη μπορει να μη τη πιασει και ποτε καν την αλλη  θα τη πιανει και θα σταματαει. Απο την εμπειρια μου η διαφορα αυτη ειναι κρισιμη για το τελικο κοστος χρησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Χαοδης διαφορα... ΤΙ μια τιμη μπορει να μη τη πιασει και ποτε καν την αλλη  θα τη πιανει και θα σταματαει. Απο την εμπειρια μου η διαφορα αυτη ειναι κρισιμη για το τελικο κοστος χρησης.

Ναι αυτο εχω καταλαβει το 55 το πιανει για πλακα ενω στο 50 δουλευει σχεδον συνεχεια για να το κρατησει εκει. Παρεπιμπτοντως σημερα που γυρισα απο δουλεια ειχε ριξει στο 50% την υγρασια και στο σαλονι αλλα και πανω σε ολα τα δωματια. Μιλαμε αλλη αισθηση ολο το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...