Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

εεε... μην το λες αυτό. Εχει και πλακέτα, έχει και τροφοδοσια, έχει και μια φτερωτή, μέρη τα οποία είναι επίφοβα. ;) Το κομπρεσέρ, συνήθως αν δεν βγάλει θέμα από την αρχή, τότε δύσκολο να βγάλει μετά. 

Έλα έλα και το ψυγείο δεν έχει πλακέτα;;; δεν έχει φτερωτή;;; 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Και εγώ αυτό έχω και μια χαρά. Αλλά παρήγγειλα και αυτό για ένα φτηνό να δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kons1990 είπε

Σε σπίτι με αυτή τη διαρρύθμιση και υγρασία κυρίως στο υπνοδωμάτιο 1 &2 και σαλόνι - κουζίνα, περισσότερο όμως στο δωμάτιο 2 και στο δωμάτιο 1, τι πρέπει να πάρω; Το σπίτι είναι 100 τμ και θερμοκρασία γύρω στους 17. Έχω δει:

  1. https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mde-2448-i-1219308.html
  2. https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mde-2046-i-1219307.html
  3. https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mde-20291-1219078.html
  4. https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-eva-ii-pro-wi-fi-20l-1203949.html

Μπορείτε να μου προτείνεται και άλλους μέχρι το πολύ 250ευρω

home.jpg

Πάρε αρχικά έναν 20 λιτρο ενδεχομένως θα σε καλύψει . Αν δεν σου καλύπτει τους απομακρυσμένους χώρους τότε θα χρειαστείς και έναν μικρό 12 λιτρο επικουρικά . 
Γενικά είναι δύσκολο να καλυφθεί ομοιόμορφα ολόκληρο σπίτι μόνο με έναν αφυγραντήρα . 

Μεταξύ των 4ρων αν σε ενδιαφέρει το wi-fi τότε κοιτάς τον EVA II pro . Αν όχι θα  κοιτούσα και τον νούμερο 1 .
Καλό είναι να τους δεις απο κοντά . Να δεις ποιότητα πλαστικών και αν σου επιτρέπουν να τους ακούσεις κιόλας σε λειτουργία . 

Το mediamarkt δεν έχει σε καλές τιμές μερικά απο τα μοντέλα αυτά:

Συγκεκριμένα: το νούμερο 3 τον βρίσκεις:  https://www.skroutz.gr/s/16405177/Morris-MDE-20291.html

και το νούμερο 4 : https://www.apothema.gr/inventor-eva-ii-pro-wifi-ep3-wifi20l-123917p
https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/afygrantiras-eva-ii-pro-ep3-wifi-20litra.html?source=external

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Steve Apo είπε

Έλα έλα και το ψυγείο δεν έχει πλακέτα;;; δεν έχει φτερωτή;;; 😊

σχεδόν καμία σχέση, αλλά στην τελική ποιός είπε ότι τα σύγχρονα ψυγεία (και τονίζω το σύγχρονα), είναι απροβλημάτιστα;;

Βέβαια η ουσία είναι ότι εφόσον κάτι διαφημίζεται, και άρα ο πελάτης "πληρώνει" για αυτό, τότε καλό είναι να παρέχεται κιόλας από τους εισαγωγείς ξεκάθαρα και όχι με τρίπλες! Εστω και 1% η πιθανότητα να σου γίνει η στραβή, γιατί να έχεις ενδεχομένως χαλάσματα και στεναχώριες μετά;;;; Στο κάτω κάτω της γραφής δεν μιλάμε για μια φραπιέρα των 10€  ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, yositosi είπε

σχεδόν καμία σχέση, αλλά στην τελική ποιός είπε ότι τα σύγχρονα ψυγεία (και τονίζω το σύγχρονα), είναι απροβλημάτιστα;;

Βέβαια η ουσία είναι ότι εφόσον κάτι διαφημίζεται, και άρα ο πελάτης "πληρώνει" για αυτό, τότε καλό είναι να παρέχεται κιόλας από τους εισαγωγείς ξεκάθαρα και όχι με τρίπλες! Εστω και 1% η πιθανότητα να σου γίνει η στραβή, γιατί να έχεις ενδεχομένως χαλάσματα και στεναχώριες μετά;;;; Στο κάτω κάτω της γραφής δεν μιλάμε για μια φραπιέρα των 10€  ;) 

Θέλω να σου δώσω να καταλάβεις ότι πλέον όλα είναι ηλεκτρονικα και όλα ειναι πιθανά να χαλάσουν και σου έφερα ένα παράδειγμα το ψυγείο και όχι το πλυντήριο γιατί το ψυγείο δουλεύει 24 ώρες όπως και ένας αφυγραντηρας και ότι έχουν και τα 2 κομπρεσέρ.. (εντάξει δεν χαλάνε συχνά τα ψυγεία εδώ που τα λέμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ethas είπε

Τι πρεπει να προσέξω στην αγορα αφυγραντήρα ;

επισης εχω δει αυτον εδώ https://www.electronio.gr/el/afugrantiras-esoterikou-horou-27l-450w.html

Τελεις αγνωστη μαρκα. Δες κατι αλλο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά γειά σας, έχουμε θέμα υγρασίας, μούχλας κτλπ. Η κοπέλα μου έχει αναπτύξει αναπνευστικό πρόβλημα και χρειάζομαι αφυγραντήρα άμεσα.

Μέχρι 300, θέλω να είναι όσο γίνεται αθόρυβος και με χαμηλή κατανάλωση. Αν γίνεται να μην είναι και τής "πλάκας", θέλω να κρατήσει. Inventor, Morris .. ακούω πολλά, μισοί λένε πως οι inventor είναι της πλάκας, άλλοι οχι, ότι οι Μόρις χαλάνε γρήγορα..... Κτλπ. Χάος.

Επεξ/σία από Vorpal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα και juro pro και Morris , και τώρα Inventor eva τον 20L . Προσωπικά δεν τον βλέπω ότι είναι της πλάκας. Για την αφύγρανση είναι αποτελεσματικός... και κάτω από τα χρήματα που διαθέτεις. Στον συνιστώ. 

Επεξ/σία από cambo99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

meaco 20L platinum. Tον εβαλα στην πριζα πριν 4 χρονια και το μονο που κανω ειναι να αδειαζω το νερο και να καθαριζω το φιλτρο απο την σκονη.απλα,οτι πιο καλο υπαρχει σε αυτα τα χρηματα.

Επεξ/σία από giorgos04
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vorpal είπε

Χάος.

Θα σου πω την άποψή μου.

Θεωρώ πως σε αυτό το νήμα, όπως και σε εκείνο με τα κλιματιστικά και τους ηλιακούς έχουμε πάει σε άλλο επίπεδο τώρα τελευταία, πολύ υψηλότερο απ' όσο ενδιαφέρει το μέσο χρήστη ενδεχομένως.

Γνώμη μου είναι ότι με την πλειοψηφία των αφυγραντήρων, ο μέσος χρήστης δε θα καταλάβει διαφορά και θα κάνει τη δουλειά του.

Έχουν πάρει αφυγραντήρα οι γονείς μου για παράδειγμα. Σε καμία περίπτωση δε γνωρίζουν όλα όσα έχουν ειπωθεί εδώ ειδικά τον τελευταίο καιρό. Τη δουλειά τους την κάνουν όμως. Το πιθανότερο είναι ότι θα μπορούσαν να την κάνουν και καλύτερα, αλλά στην τελική, πόση σημασία έχει για το μέσο χρήστη;

Ούτως ή άλλως δε νομίζω πως υπάρχουν χειροπιαστές αποδείξεις ότι αν επέλεγες τον Χ αντί του Ψ, θα είχες καλύτερα αποτελέσματα, πόσο μάλλον ότι θα τα αντιλαμβανόσουν ο ίδιος. Κάποιος μπορεί να έλεγε «με αυτόν που πήρα τώρα τα ρούχα μου στέγνωσαν πιο γρήγορα 2 φορές που το τσέκαρα» ή «παρατηρώ λιγότερη υγρασία στα τζάμια» Ωραία, και ποιος του είπε ότι σε αυτό ευθύνεται αποκλειστικά ο αφυγραντήρας, όταν οι παράμετροι είναι τόσες πολλές;

Δε λέω, καλό είναι να ψαχνόμαστε και να μαθαίνουμε πράγματα, αλλά τις περισσότερες φορές απλά γίνεται αυτό που λες, μπλεκόμαστε στο χάος και δε βγάζουμε άκρη. Και παίρνουμε τελικά ένα προϊόν και ανάθεμα κι αν κάνει αυτά που διαβάζαμε τόσο καιρό ότι κάνει καλύτερα από κάποια άλλα. Ή, ακόμα κι αν τα κάνει, ανάθεμα κι αν το αντιλαμβανόμαστε οι ίδιοι, πόσο μάλλον όταν δεν έχουμε καν μέτρο σύγκρισης.

Ειδικά για τους αφυγραντήρες, θεωρώ πως εκτός κι αν κάνεις κάποια ακραία λάθος επιλογή (π.χ. πολύ μικρό ενώ έχεις τεράστιο σπίτι ή/και τεράστιο πρόβλημα υγρασίας), τη δουλειά σου θα την κάνεις, έστω σε ένα βαθμό, που εγώ θεωρώ πως θα είναι σχετικά ικανοποιητικός.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cambo99 είπε

Είχα και juro pro και Morris , και τώρα Inventor eva τον 20L . Προσωπικά δεν τον βλέπω ότι είναι της πλάκας. Για την αφύγρανση είναι αποτελεσματικός... και κάτω από τα χρήματα που διαθέτεις. Στον συνιστώ. 

Ποια μοντελα ειχες και τι τα εκανες; Τα εδωσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos04 είπε

meaco 20L platinum. Tον εβαλα στην πριζα πριν 4 χρονια και το μονο που κανω ειναι να αδειαζω το νερο και να καθαριζω το φιλτρο απο την σκονη.απλα,οτι πιο καλο υπαρχει σε αυτα τα χρηματα.

Συνεισφορά στο χάος. Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συνεισφορά στο χάος. Φιλικά.

 :)

 

Μέσα απο το χάος γεννιούνται όλα, ελπίζω να βγάλω καλή άκρη. Και ναι, ενδεχομένως να μην χρειάζεται και τόσο τρελό research. Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας.

Όσον αφορά ιονιστη, αξίζει? Έχουμε γατάκια και όσο να'ναι υπάρχει σκόνη απο τον μπετονιτη και μια σχετική μυρωδιά.. από τις λεκάνες. 

Βλέπω inventor eva ii pro, φαίνεται να τα έχει όλα, συν ότι είναι σχετικά αθόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vorpal είπε

 :)

Μέσα απο το χάος γεννιούνται όλα, ελπίζω να βγάλω καλή άκρη. Και ναι, ενδεχομένως να μην χρειάζεται και τόσο τρελό research. Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας.

Όσον αφορά ιονιστη, αξίζει? Έχουμε γατάκια και όσο να'ναι υπάρχει σκόνη απο τον μπετονιτη και μια σχετική μυρωδιά.. από τις λεκάνες. 

Βλέπω inventor eva ii pro, φαίνεται να τα έχει όλα, συν ότι είναι σχετικά αθόρυβος.

Ο θόρυβος του ινβερτορ έχω την αίσθηση ότι αναφέρεται στη χαμηλή ταχύτητα. Θέλει επιβεβαίωση, μπορεί να κάνω λάθος.

Ο ιονιστης είναι nice to have. Για μένα δεν πρέπει να αποτελεί βασικό κριτήριο αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...