Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Banela είπε

Ευχαριστώ απλά κάπου στη συζήτηση διάβασα ότι κάνει και αυτό

Επειδή είναι λεπτό το ζήτημα και πολύ μπερδεύονται . 
Αφύγρανση τα κλιματιστικά κάνουν μόνο στην ψύξη . 

Τα υγρόμετρα μετράνε την σχετική υγρασία και αυτή μας ενδιαφέρει  μέσα στον χώρο μας . 

Σχετική υγρασία : Σχετική υγρασία του αέρα ορίζεται η επί τοις εκατό αναλογία της απόλυτης 
υγρασίας του αέρα, W, προς τη μέγιστη δυνατή περιεκτικότητα του αέρα σε 
υδρατμούς, Ws, (αέρας κορεσμένος σε υδρατμούς) σε μια ορισμένη θερμοκρασία


Την σχετική υγρασία μπορείς να την χαμηλώσεις με δύο τρόπους . 

Α. Είτε με αφύγρανση δηλαδή να αφαιρέσεις μόρια νερού που περιέχει ο αέρας . 

Β. Είτε αυξάνεις την θερμοκρασία του χώρου άρα και του αέρα . Όταν αυξάνεις την θερμοκρασία του αέρα , αυξάνεται και η ικανότητα του να συγκρατεί περισσότερη υγρασία  και το αντίστροφο . 

Και με τους δύο τρόπους μειώνεις την σχετική υγρασία αλλά με τον Β τρόπο δεν γίνεται αφαιρώντας μόρια νερού απο την ατμόσφαιρά . 
Είναι λογικό ότι η θέρμανση στους χώρους μας μειώνει το ποσοστό υγρασίας ώς ένα σημείο και εννοώ ότι , ανάλογα τα προβλήματα υγρασίας που έχουμε σε ένα χώρο είτε η θέρμανση απο μόνη της μας καλύπτει και ρίχνει το ποσοστό σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο μεταξύ 45-60 % είτε δεν μας καλύπτει και έχουμε ανάγκη απο αφυγραντήρα . 

13 ώρες πριν, elpenor είπε

Καλησπέρα, μετακόμισα πρόσφατα στην Κεφαλονιά και βρέχει ασταμάτητα, η υγρασία στο σπίτι είναι 70-74% όταν βρέχει και 45-60% όταν δεν βρέχει, διάβασα ότι τόσο μεγάλα νούμερα για τόσο μεγάλο διάστημα μπορεί να κάνουν κακό στην υγεία του μωρού και έχω αποφασίσει να αγοράσω αφυγραντήρα/ες για το σπίτι. Το σπίτι είναι 140τ.μ. και έχω μόνιμα τον θερμοστάτη στους 21 βαθμούς οπότε προσανατολίζομαι για δύο τουλάχιστον αφυγραντήρες (ένα για κάθε όροφο) με compressor. Το κόστος αγοράς δεν με ενδιαφέρει, θα ήθελα κάτι αθόρυβο, κομψό, ποιοτικό με μεγάλη εγγύηση και καλό service. Όσους έχω δει λίγο που κοίταξα στα μαγαζιά / skroutz / amazon μου έχουν φανεί πολύ κακές κατασκευές, το ιδανικό για εμένα θα ήταν ένα μοντέλο με επώνυμo compressor  (π.χ. Mitsubishi, Fujitsu, LG), όμορφο minimal design, ποιοτικά πλαστικά, αθόρυβο hydraulic bearing fan, καλά ιαπωνικά πηνία (π.χ. Chemi-Con, Rubycon) και 10-12 χρόνια εγγύηση όπως τα ποιοτικά κλιματιστικά. Υπάρχει κάτι τέτοιο στην αγορά; (αν υπάρχει μόνο έξω μπορώ να το παραγγείλω και να περιμένω), τι θεωρείτε εσείς που έχετε ασχοληθεί ότι είναι το καλύτερο που μπορώ να αγοράσω;

Αμα βρεις αποδεδειγμένα αφυγραντήρα με τέτοιες προδιαγραφές πες το μας και εμάς !! Καταρχάς δεν έχω ακούσει καν να υπάρχει αφυγραντήρας στην αγορά αυτών των προδιαγραφών και σίγουρα κανένας κατασκευαστής δεν ανακοινώνει όλες αυτές τις λεπτομέρειες που ψάχνεις .

  Δεν πάθαμε και τίποτα και εμείς που μεγαλώσαμε χωρίς αφυγραντήρες αλλά δε σημαίνει κιόλας ότι ήταν το σωστό . Το καλύτερο είναι πάντα καλό και για μας και για το μωρό . 

Πόσα τετραγωνικά είναι ο κάθε όροφος που θες να αφυγράνεις ; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχει ο αφυγραντήρας που να τα έχει όλα αυτά. Ιαπωνικός είναι αυτός https://www.skroutz.gr/s/4354777/Mitsubishi-MJ-E16VX-S1.html

Αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν τα 900€ για 2 που θες. Άσε που έχει 2 χρόνια μόνο εγγύηση.

Προσωπικά προτείνω 2 τέτοιους https://www.skroutz.gr/s/14027007/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy-Face-Lift.html

Ευχαριστώ, θα τους κοιτάξω και τους δύο.

3 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Για το μωράκι σου ρώτα τον παιδίατρο, δεν είναι ανάγκη να σε πιάνει πανικός για την υγεία του. Όλα τα μωρά του κόσμου μεγαλώνουν χωρίς αφυγραντήρες. Είσαι σε νησί που έχει καθαρή ατμόσφαιρα.

Έχεις δίκιο όλες οι προηγούμενες γενιές μεγάλωσαν χωρίς αφυγραντήρες, όμως με όλα αυτά που γράφουν (πιθανότατα οι μαρκετίστες) λες γιατί να το ρισκάρω, επίσης από τα λίγα που διάβασα σε αυτό το forum κατάλαβα ότι πολλοί ένιωσαν καλύτερα αφού άρχισαν να τον χρησιμοποιούν.

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Αμα βρεις αποδεδειγμένα αφυγραντήρα με τέτοιες προδιαγραφές πες το μας και εμάς !! Καταρχάς δεν έχω ακούσει καν να υπάρχει αφυγραντήρας στην αγορά αυτών των προδιαγραφών και σίγουρα κανένας κατασκευαστής δεν ανακοινώνει όλες αυτές τις λεπτομέρειες που ψάχνεις .

  Δεν πάθαμε και τίποτα και εμείς που μεγαλώσαμε χωρίς αφυγραντήρες αλλά δε σημαίνει κιόλας ότι ήταν το σωστό . Το καλύτερο είναι πάντα καλό και για μας και για το μωρό . 

Πόσα τετραγωνικά είναι ο κάθε όροφος που θες να αφυγράνεις ; 
 

80 και 60 τ.μ.

7 ώρες πριν, Steve Apo είπε

Να κοιτάξεις για επαγγελματικους αφυγραντηρες μιας και έχεις τέτοιες απαιτήσεις.. Ισως υπάρχουν 

Τους κοιτάω τώρα, όμως δεν είναι ductless εκτός από κάτι πελώριες παλιές ντουλάπες και εγώ δεν έχω κεντρικό σύστημα κλιματισμού οπότε χρειάζομαι ductless. Θα πάρω τηλέφωνο αύριο την Daikin γιατί σε κάποιo ξένο site μιλάνε για ένα HVAC που όταν κάνει αφύγρανση ζεσταίνει και τον αέρα ταυτόχρονα, όμως δεν το βλέπω στις ευρωπαϊκές τους σελίδες. Τα περισσότερα επαγγελματικά μηχανήματα που βλέπω πωλούνται μόνο στην Αμερική το οποίο σημαίνει καθόλου service και εγγύηση.

Ο ποιο όμορφος πάντως είναι ο https://www.lg.com/us/dehumidifiers, όμως έχει μικρή εγγύηση και δεν υπάρχει στην Ευρώπη. Αποφάσισα να παραγγείλω έναν https://www.skroutz.gr/s/14027007/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy-Face-Lift.html να τον δοκιμάσω, στα θετικά που είδα είναι τα 5 χρόνια εγγύηση, αθόρυβη λειτουργία, Ελληνικό προϊόν (έστω συναρμολόγηση και ρύθμιση), καινούργιο μοντέλο, καλές κριτικές και μισή τιμή από τον Mitsubishi. Πως θα τον κρύψω μόνο σκέφτομαι γιατί είναι πραγματικά άσχημος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, elpenor said:

καλές κριτικές

Έχεις προσέξει ότι οι κριτικές είναι του τύπου "Υπεροχη συσκευη..! Χωρις πολλα λογια, κανει την δουλεια του οπως ακριβως λεει και αν ανησυχειτε για την καταλωση του σας λεω μονο οτι μου εχει ηδη ριξει κατα 50 ευρω την μεση καταναλωση αεριου ανα μηνα..!" (20 στους 22 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη) και "Άμεση ανταπόκριση στην αντιμετώπιση της υγρασίας. Σε επίπεδο θορύβου ίσα ίσα που ακούγεται. Κλείδωμα πληκτρολογίου, δυο εισόδους αέρα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα." (15 στους 16 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη) ". Απλά ενημερωτικά. Ότι λάμπει, δεν είναι χρυσός.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Έχεις προσέξει ότι οι κριτικές είναι του τύπου "Υπεροχη συσκευη..! Χωρις πολλα λογια, κανει την δουλεια του οπως ακριβως λεει και αν ανησυχειτε για την καταλωση του σας λεω μονο οτι μου εχει ηδη ριξει κατα 50 ευρω την μεση καταναλωση αεριου ανα μηνα..!" (20 στους 22 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη) και "Άμεση ανταπόκριση στην αντιμετώπιση της υγρασίας. Σε επίπεδο θορύβου ίσα ίσα που ακούγεται. Κλείδωμα πληκτρολογίου, δυο εισόδους αέρα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα." (15 στους 16 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη) ". Απλά ενημερωτικά. Ότι λάμπει, δεν είναι χρυσός.
 

Αυτό κατ'επέκταση μπορεί να ισχύει για όλες τις κριτικές. 

Τέσπα, ο φίλος εννοείται ότι δεν θα πρέπει να σταθεί στις κριτικές μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, liakjim said:

Αυτό κατ'επέκταση μπορεί να ισχύει για όλες τις κριτικές. 

Τέσπα, ο φίλος εννοείται ότι δεν θα πρέπει να σταθεί στις κριτικές μόνο.

Φυσικά, αλλά αυτές βγάζουν μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Φυσικά, αλλά αυτές βγάζουν μάτι.

Το συγκεκριμένο να ξέρεις δεν είναι απίθανο. Ο πιο ξηρός αέρας είναι ευκολότερο να ζεσταθεί, εξού και η ψευδαίσθηση της θέρμανσης από τους αφυγραντήρες. 

Στο σπίτι μου είναι ολοφάνερο ότι το καλοριφέρ δουλεύει λιγότερο από τότε που πήρα αφυγραντήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elpenor είπε

Ευχαριστώ, θα τους κοιτάξω και τους δύο.

Έχεις δίκιο όλες οι προηγούμενες γενιές μεγάλωσαν χωρίς αφυγραντήρες, όμως με όλα αυτά που γράφουν (πιθανότατα οι μαρκετίστες) λες γιατί να το ρισκάρω, επίσης από τα λίγα που διάβασα σε αυτό το forum κατάλαβα ότι πολλοί ένιωσαν καλύτερα αφού άρχισαν να τον χρησιμοποιούν.

80 και 60 τ.μ.

Τους κοιτάω τώρα, όμως δεν είναι ductless εκτός από κάτι πελώριες παλιές ντουλάπες και εγώ δεν έχω κεντρικό σύστημα κλιματισμού οπότε χρειάζομαι ductless. Θα πάρω τηλέφωνο αύριο την Daikin γιατί σε κάποιo ξένο site μιλάνε για ένα HVAC που όταν κάνει αφύγρανση ζεσταίνει και τον αέρα ταυτόχρονα, όμως δεν το βλέπω στις ευρωπαϊκές τους σελίδες. Τα περισσότερα επαγγελματικά μηχανήματα που βλέπω πωλούνται μόνο στην Αμερική το οποίο σημαίνει καθόλου service και εγγύηση.

Ο ποιο όμορφος πάντως είναι ο https://www.lg.com/us/dehumidifiers, όμως έχει μικρή εγγύηση και δεν υπάρχει στην Ευρώπη. Αποφάσισα να παραγγείλω έναν https://www.skroutz.gr/s/14027007/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy-Face-Lift.html να τον δοκιμάσω, στα θετικά που είδα είναι τα 5 χρόνια εγγύηση, αθόρυβη λειτουργία, Ελληνικό προϊόν (έστω συναρμολόγηση και ρύθμιση), καινούργιο μοντέλο, καλές κριτικές και μισή τιμή από τον Mitsubishi. Πως θα τον κρύψω μόνο σκέφτομαι γιατί είναι πραγματικά άσχημος.

1) οι μισες ελληνικες εταιρειες ειναι ελαχιστες δεν ειναι.Αν δεις που ειναι η αντιπροσωπεια της PD θα βαλεις τα κλαματα.

2) δεν ειναι καινουργιο μοντελο παλιο ειναι.

3) το 39db ειναι στο silent που κανει αφυγρανση της πλακας.

4) 5 χρονια εγγυηση αλλα τι εγγυηση; Εγγυηση με εγγυηση εχει διαφορα. 

Καλη τυχη.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Έχεις προσέξει ότι οι κριτικές είναι του τύπου "Υπεροχη συσκευη..! Χωρις πολλα λογια, κανει την δουλεια του οπως ακριβως λεει και αν ανησυχειτε για την καταλωση του σας λεω μονο οτι μου εχει ηδη ριξει κατα 50 ευρω την μεση καταναλωση αεριου ανα μηνα..!" (20 στους 22 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη) και "Άμεση ανταπόκριση στην αντιμετώπιση της υγρασίας. Σε επίπεδο θορύβου ίσα ίσα που ακούγεται. Κλείδωμα πληκτρολογίου, δυο εισόδους αέρα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα." (15 στους 16 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη) ". Απλά ενημερωτικά. Ότι λάμπει, δεν είναι χρυσός.
 

Ναι το παρατήρησα και εγώ αυτό, όμως δεν είδα κάτι πολύ διαφορετικό στους υπόλοιπους ούτε κάποιος μου πρότεινε κάτι πραγματικά ποιοτικό οπότε έκανα τώρα την παραγγελία σε αυτόν και σε έναν https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html. Σκέφτηκα ότι αν απογοητευτώ ή αν βρω αργότερα κάτι πραγματικά καλό θα τους βάλω στα ενοικιαζόμενα ή θα τους κάνω δώρο στον κουνιάδο μου, σε αυτό το νησί που είμαι αποκλείεται να πάνε χαμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ναι το παρατήρησα και εγώ αυτό, όμως δεν είδα κάτι πολύ διαφορετικό στους υπόλοιπους ούτε κάποιος μου πρότεινε κάτι πραγματικά ποιοτικό οπότε έκανα τώρα την παραγγελία σε αυτόν και σε έναν https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html. Σκέφτηκα ότι αν απογοητευτώ ή αν βρω αργότερα κάτι πραγματικά καλό θα τους βάλω στα ενοικιαζόμενα ή θα τους κάνω δώρο στον κουνιάδο μου, σε αυτό το νησί που είμαι αποκλείεται να πάνε χαμένοι.

Παρήγγειλες 1+1 ? 

Θα είσαι ίσως το καλύτερο συγκριτικό που θα διαβάσουμε. Ελπίζω να μας διαφωτίσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ναι το παρατήρησα και εγώ αυτό, όμως δεν είδα κάτι πολύ διαφορετικό στους υπόλοιπους ούτε κάποιος μου πρότεινε κάτι πραγματικά ποιοτικό οπότε έκανα τώρα την παραγγελία σε αυτόν και σε έναν https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html. Σκέφτηκα ότι αν απογοητευτώ ή αν βρω αργότερα κάτι πραγματικά καλό θα τους βάλω στα ενοικιαζόμενα ή θα τους κάνω δώρο στον κουνιάδο μου, σε αυτό το νησί που είμαι αποκλείεται να πάνε χαμένοι.

Δούλεψε τους και του δύο και μετά απο κάποιο διάστημα θα με ενδιέφερε να γράψεις μια σύγκριση αν δεν σου κάνει κόπος  . Θετικά αρνητικά, ποιότητα πλαστικών, θόρυβος, ευκολία χρήσης  κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

Το συγκεκριμένο να ξέρεις δεν είναι απίθανο. Ο πιο ξηρός αέρας είναι ευκολότερο να ζεσταθεί, εξού και η ψευδαίσθηση της θέρμανσης από τους αφυγραντήρες. 

Στο σπίτι μου είναι ολοφάνερο ότι το καλοριφέρ δουλεύει λιγότερο από τότε που πήρα αφυγραντήρα. 

Εντάξει είπαμε κάνει δουλειά ο αφυγραντήρας δε λέω, αλλά να σου ρίξει 50€/μήνα είναι τρελή υπερβολή. 150€/μήνα καίω το χειμώνα που είναι αρκετό και όταν έχει υγρασία δουλεύω το μηχάνημα όλη μέρα. Σαφώς έχει καλύτερη ατμόσφαιρα και 0,5 - 1,5 βαθμούς πάνω ανάλογα σε ποιο δωμάτιο τον έχω αλλά όχι και έτσι. 

1 hour ago, elpenor said:

Ναι το παρατήρησα και εγώ αυτό, όμως δεν είδα κάτι πολύ διαφορετικό στους υπόλοιπους ούτε κάποιος μου πρότεινε κάτι πραγματικά ποιοτικό οπότε έκανα τώρα την παραγγελία σε αυτόν και σε έναν https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html. Σκέφτηκα ότι αν απογοητευτώ ή αν βρω αργότερα κάτι πραγματικά καλό θα τους βάλω στα ενοικιαζόμενα ή θα τους κάνω δώρο στον κουνιάδο μου, σε αυτό το νησί που είμαι αποκλείεται να πάνε χαμένοι.

Οκ, η γνώμη η δική μου είναι ότι δεν υπάρχει κάτι τρομερά ποιοτικό για να δώσεις κοντά 250€ για έναν 20λιτρο, αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη. Το καλό είναι ότι όντως αναμένουμε αντικειμενική κριτική και σύγκριση μεταξύ των δύο την οποία ελπίζω να κάνεις σε ίδιες συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teo_3 είπε

Εντάξει είπαμε κάνει δουλειά ο αφυγραντήρας δε λέω, αλλά να σου ρίξει 50€/μήνα είναι τρελή υπερβολή. 150€/μήνα καίω το χειμώνα που είναι αρκετό και όταν έχει υγρασία δουλεύω το μηχάνημα όλη μέρα. Σαφώς έχει καλύτερη ατμόσφαιρα και 0,5 - 1,5 βαθμούς πάνω ανάλογα σε ποιο δωμάτιο τον έχω αλλά όχι και έτσι. 

200€ καίω τον μήνα για θέρμανση και είμαι 120τμ. Ένα σπίτι σε πιο κρύο περιβάλλον και περισσότερα τμ μπορεί να κάψει και τα διπλάσια. Αλλά ναι, μάλλον υπερβολικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα δεν αξίζει να πάρει ένα μεγάλο (για πολλά τ.μ.) αλλά 2 μικρούς για ξεχωριστούς χώρους.

Οι μεγάλοι θέλουν ενιαίο χώρο. Αν έχεις πολλά δωμάτια λίγη δουλειά θα κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, teo_3 είπε

Οκ, η γνώμη η δική μου είναι ότι δεν υπάρχει κάτι τρομερά ποιοτικό για να δώσεις κοντά 250€ για έναν 20λιτρο, αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη. Το καλό είναι ότι όντως αναμένουμε αντικειμενική κριτική και σύγκριση μεταξύ των δύο την οποία ελπίζω να κάνεις σε ίδιες συνθήκες.

Θα προσπαθήσω να κάνω μία πλήρη αντικειμενική σύγκριση όταν τους παραλάβω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...