Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι εγγλεζοι εκθειαζουν τα ecoair

Συμφωνώ. Και επειδή οι Εγγλέζοι ξέρουν από υγρασία εγώ θα κοιτούσα προς ecoair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγω ecoair με ζεόλιθο, το πήρα πέρυσι απο amazon. Καλός είναι, στο δυνατό, σε 4 ώρες γεμίζει το δοχείο σχεδόν μέχρι την μεση. Είναι και λίγο περίεργο το σπίτι με διαδρόμους και δωμάτια οπότε μια χαρά. Έχω πάρει και έναν μετρητή κατανάλωσης οπότς όταν θα τον ανάψω θα σας πώ και μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , λογο συμπιεστη

 

Τελικά, δεν ισχύει, αν διαβάζω σωστά. Η υγρασία στον αέρα έχει θερμότητα , την οποία χάνει όταν συμπυκνώνεται.

 

 

if water is condensed in the room, the amount of heat previously needed to evaporate that water also is re-released in the room (the latent heat of vaporization). The dehumidification process is the inverse of adding water to the room with an evaporative cooler, and instead releases heat. Therefore, an in-room dehumidifier always will warm the room and reduce the relative humidity indirectly, as well as reducing the humidity more directly, by condensing and removing water.

wikipedia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαλόνι 50τ.μ.,3 δωμάτια των 10 τ.μ.,υγρασία πάνω από 75% σχεδόν παντα,θερμοκρασία πάνω από 18 βαθμούς. Ποιον

να πάρω? Meaco dd8l,meaco 12l,ecoair dd122 ,ή Inventor Eva DE-MDDF20.Πείτε γνώμες σας παρακαλώ γιατί δεν πάει άλλο τη Δευτέρα θα πάρω κάποιον. Θέλω και λίγο θόρυβο θέλω και χαμηλή κατανάλωση και χρονοδιακόπτη.Πολλά θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ιδια δεδομενα σχεδον με σενα ειμαι .

Εγω κοιταζω 2 ενετελως διαφορετικους :

Ecoair DD122 Classic MK5

και

Rohnson  R-9120

 

Τον καθενα για διαφορετικο λογο .

Απλα για τον Desiccant με προβληματιζει πολυ η καταναλωση ( δες παραπανω αναλυση μου )

 

Δεν εχω αποφασισει ακομα

 

Κοιταζα και τον Inventor Rise 8lt που βγαινει 200€ με το κουπονι αλλα εχει 48 db & 650w ( ιδια db εχει  και ο meaco dd8l )

O ecoair DD122 FW Classic MK5 ειναι στα  34 db & 580w (αισθητα πιο αθόρυβος)

Απο την αλλη με συμπιεστη ο Rohnosn R-9120 ειναι 42db & 260 w +4 χρονια εγγυηση ( 100m2 )

O meaco 12l ειναι 44 db & 165 w  (80m2 οριακος για τον χωρο θες τον 20l)

O meaco 20l ειναι 46 db &  255 w ( 100m2 )

Ο Inventor Eva DE-MDDF20 ειναι 48db & 440 w + 3 χρονια εγγυηση ( 100m2 )

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω τον meaco DD8L σε διαμερισμα 80 τετραγωνικων περιπου,κανει δουλεια τον χειμωνα δεν λεω αλλα κανει και πολυ θορυβο οποτε αναγκαστικα τον εβαλα στην κουζινα αλλα εκει δεν κανει δουλεια σε ολο το σπιτι....

αν ειχα δευτερη ευκαρια θα επελεγα κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vilasg μάλλον με μπερδεύτηκα ακόμη παραπάνω. Πάντως καλή η λύση του Ecoair DD122 Classic MK5.Αφού κάνει για τα τετραγωνικά μου και είναι ήσυχος ας δώσουμε και κάτι παραπάνω στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...