Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, ARTHURLUFFY είπε

Καλησπέρα. Τι γνώμη έχετε για τον Delonghi DNS80 Tasciug;

Γιατί πιθανόν να τον πάρω αύριο από Κωτσόβολο με δώσεις.

Ευχαριστώ!

Μην τον παρεις. Ενας φιλος παραπονιοταν χτες κλεινει μονο οταν φτασει στο 45% . Διαβασε λιγες σελιδες πισω

59 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Ο MDE-2449i είναι το τελευταίο μοντέλο αλλά δεν τον βλέπω πουθενά, έχει λιγότερη κατανάλωση (365W/275W) και θόρυβο (40dB). Αυτό με τις επανεκκινήσεις, θα τρελαίνεται ο αισθητήρας από την εσωτερική υγρασία της συσκευής.

https://www.morris.gr/product.asp?catid=1811&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-2449i-αφυγραντηρασ-24l 

Εχει την λειτουργια που θες. Κανει παροδικο ελενχο. Δες εκει που γραφει smart control. 

https://www.morris.gr/product.asp?catid=1795&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-2448i-αφυγραντηρασ-24l

Η διαφορα του δικου σου με αυτον ποια ειναι; Μικρη διαφορα μονο στην καταναλωση βλεπω και πολυ μικρη στο θορυβο. Γιατι βγαζουν συνεχεια μοντελα;  Κανει και αυτο που κανει και ο προηγουμενος.

Μην συγκρινεις τα χαρακτηριστικα που δινουν διαφορετικες εταιρειες....

To τηλεκοντρολ να το υπολογιζεις μονο για on off. Καποιοι παραπονιουνται για κουλες ενδειξεις

Και για το perla παντως δεν ακουσα παραπονα. Ασχετα αν κλεινει ολοκληρος.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Nikosmile είπε

Στο κατάστημα τι δοκιμή να κάνει κάποιος σε 10λεπτα; Ένας αφυγραντήρας πρέπει να δουλέψει τουλάχιστον 24h για να βγάλουμε το ελάχιστο συμπέρασμα. Άσε που όλες οι εταιρίες (αν εξαιρέσουμε τη Μeaco) κρατάν σιγή ιχθύος για της αποδόσεις σε normal θερμοκρασίες 18-22.

Κοιτα να δεις.... πας βλεπεις εναν να δουλευει, του μειωνεις το setpoint και βλεπεις αν σταματαει τελειως. Αν σταματησει περιμενεις 3 λεπτά και βλεπεις αν η μετρηση αφυγρανσης  τρελαινεται και επανεκκινει το μηχανημα... Το ξερω δεν ειναι ευκολα πραγματα αυτα, το ανεφερα εξ αλλου (ειπα δυσκολο αυτο). Τι να πω, περιμενε μηπως απαντησει καποιος που το εχει, και παρομοιο να ειναι το μοντελο θα σε καλυψει η απαντηση πιστευω.. Εχεις και τη χρηση του follow me. Παντως αν τον αγορασεις μη ξεχασεις να γραψεις εδω, 

Στις 24/1/2019 στις 6:37 ΜΜ, Zerg13 είπε

Παρε πρωτα εσυ ενα...το μονο καλο ειναι ο ανεμιστηρας. Ολα τα αλλα ειναι υποδιεστερα. Κανεις λαθος που το εκθιαζεις. Σαν αφυγραντηρας τυπου telemarketing ειναι. To service απαραδεκτο επισης, καπου στην Δράμα. Καμια σοβαρη αλυσιδα δεν τα δινει, κατι περιφερειακοι μεταπωλητες μονο.

Σε τελικη αναλυση, δοκιμασε τα πρωτα και πες οτι θες μετα. Εγω δεν μιλαω ετσι, εχω προσωπικη εμπειρια X2.

Και για να λεμε και τα θετικα αυτο με τον ζεολιθο το 10L δεν ειναι κακο, ξεφευγει σε τιμη μονο και εχει και προβληματακια στα φιλτρα  και κατι αλλα ψιλολογια στον καδο πχ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Κοιτα να δεις.... πας βλεπεις εναν να δουλευει, του μειωνεις το setpoint και βλεπεις αν σταματαει τελειως. Αν σταματησει περιμενεις 3 λεπτά και βλεπεις αν η μετρηση αφυγρανσης  τρελαινεται και επανεκκινει το μηχανημα... Το ξερω δεν ειναι ευκολα πραγματα αυτα, το ανεφερα εξ αλλου (ειπα δυσκολο αυτο). Τι να πω, περιμενε μηπως απαντησει καποιος που το εχει, και παρομοιο να ειναι το μοντελο θα σε καλυψει η απαντηση πιστευω.. Εχεις και τη χρηση του follow me. Παντως αν τον αγορασεις μη ξεχασεις να γραψεις εδω, 

Παλι δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις;  ΞΕΚΟΛΛΑ. εγραψες παλι ενα καρο σαχλαμαρες και ασχολησαι με τους αλλους. Κοιτα τι απαντας στον φιλο για τον moris 2449i που συζηταμε

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Αυτο που ρωτας φιλε ειναι αναλογα το μοντελο (πχ olimpia ιδια λογικη εχουν, αλλα προβλημα δε παρουσιασαν με βαση τα σχολια που εχουμε διαβασει). Ο σκοπος του νηματος θα μπορουσε να ηταν αυτος, να ενημερωνουμε μια λιστα με τα προβληματα του καθε αφυγραντηρα για να προστετευουμε τα μελη απο ακυρες αγορες, αλλα μαλλον δε βολεψε αυτη η λογική... Η γνώμη μου ειναι πως αν δεν εισαι βεβαιος για τη λειτουργια να μην τον αγορασεις... ή πηγαινε και κανες δοκιμες σε ενα μαγαζι (δυσκολο αυτο). Παντως αυτος που αναφερεσαι εχει και follow me δηλαδη μετρηση στο χειριστηριο (ακουγεται σουπερ)

Τα πετυχες ολα...ΚΑΙ ασχολησαι με τους αλλους παλι χωρις να καταλαβαινεις και τι γραφεται παλι.

ΞΕΚΟΛΛΑ. κολλησε η βελονα παλι.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο δεν απαντας αν εχεις αγορασει inventor ετσι θα πηγαινει... σου ειχα γραψει να μην ξανα ασχοληθεις μαζι μου., και τσουλαγε καλα αλλα το χαλασες , αν γραφεις αρλουμπες και κατηγορεις οποιον βρεις οταν δε διαβαζεις αυτα που σου αρεσουν  ετσι θα ειναι..

Στις 28/12/2017 στις 12:06 ΠΜ, Curtis76 είπε

Zerg δε ξερω τι ζορι τραβας με τη παρτη μου αλλα οπως βλεπεις δε κανω κεφι να ασχοληθω μαζι σου και δε γουσταρω να σχολιαζω τα επιστημονικα σου αρθρα. Ευχαριστω ειπα στο ποστ του mamatereza και μερικες πληροφοριες ακομα, τωρα εσυ εχεις ορεξη για κοντρουλες. Εγω απλα θελω να προβληματιστουν οσοι εχουν ορεξη να διαβασουν το αρθο. 

Εισαι ο εφευρετης της σελιδας meaco και πρωτοεφερες τον desicant delonghi. Τελος. Σε ευχαριστουμε. Εγω τη διαβαζω εδω και 2 χρονια αλλα δεν εχω προβλημα να πατησω και στο δικο σου λινκ.

Ο delnoghi ειναι 520 watt γιατι ειναι 7 (6 τελικα)και οχι 8 λιτρων. Ειναι σαν να σου πω οτι ο meaco ειναι 200Watt (ο 12 λιτρος). Ειναι πιο αδυναμος απο τους αλλους με ζεολιθο. 

Εγω ειπα στον φιλο να αγορασει κομπρεσορα, εσυ ειπες ζεολιθο μετα κομπρεσορα μετα παλι ζεολιθο. Ας ακουσει εσενα. Δε θα κανουμε κοντρες εδω ποιον θα ακουσει. Πληροφοριες δινουμε για να διαβασει και να αποφασισει μονος του και θελω απλα να μας πει τις εντυπωσεις του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2017 στις 11:52 ΠΜ, Zerg13 είπε
Στις 28/12/2017 στις 12:12 ΠΜ, Zerg13 είπε

18 λιτρα ειναι ο delonghi. Πως παιρνεις φορα και γραφεις οσα γραφεις και λες οτι θες να βοηθησεις;

http://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dnc-65-0148112601?TabSegment=details#details

 

Στις 29/12/2017 στις 11:53 ΠΜ, Curtis76 είπε

Να σταματησεις να ασχολησε τοτε μη με κανεις να στο ξανα ζητησω.

Τωρα αφου ακομα εξακολουθεις να μη καταλαβαινεις ποσα λιτρα ειναι ο αφυγραντηρας, το εχεις τερματησει.  Απλα παπαγαλιζεις ποσταροντας λινκ που δε καταλαβαινεις. To site που ποσταρες δε λεει κατι λαθος. Εσυ το μεταφραζεις λαθος και πηγες αμεσως να μου τη πεις επειδη ειπα οτι ειναι 6 λιτρων (γιατι τοσο ειναι) επειδη εχεις προβλημα κατανοησης..

Αλλα ξερω, θα περιμενεις να αλλαξει η σελιδα για να ξεχαστουν τα επιστημονικα σου αρθρα. 

Θα το ποσταρω συνεχεια μεχρι να ζητησεις συγγνωμη μικρε. 

απαπαπα βρηκα τη συζητηση.... θα γελαω οποτε τη βλεπω... λοιπον φιλακια καληνυχτα

τωρα το ειδα συγγνωμη ακομα να ζητησεις οχι σε μενα στο φιλο που πηγες να παρεις στο λαιμο σου (εναν ακομα δηλαδη) που βγαζεις τον 6 λιτρο 18 λιτρων... Τελικα inventor εχεις ή θες να ξεχασω την ερωτηση.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μετακόμισα πρόσφατα στην Κεφαλονιά και βρέχει ασταμάτητα, η υγρασία στο σπίτι είναι 70-74% όταν βρέχει και 45-60% όταν δεν βρέχει, διάβασα ότι τόσο μεγάλα νούμερα για τόσο μεγάλο διάστημα μπορεί να κάνουν κακό στην υγεία του μωρού και έχω αποφασίσει να αγοράσω αφυγραντήρα/ες για το σπίτι. Το σπίτι είναι 140τ.μ. και έχω μόνιμα τον θερμοστάτη στους 21 βαθμούς οπότε προσανατολίζομαι για δύο τουλάχιστον αφυγραντήρες (ένα για κάθε όροφο) με compressor. Το κόστος αγοράς δεν με ενδιαφέρει, θα ήθελα κάτι αθόρυβο, κομψό, ποιοτικό με μεγάλη εγγύηση και καλό service. Όσους έχω δει λίγο που κοίταξα στα μαγαζιά / skroutz / amazon μου έχουν φανεί πολύ κακές κατασκευές, το ιδανικό για εμένα θα ήταν ένα μοντέλο με επώνυμo compressor  (π.χ. Mitsubishi, Fujitsu, LG), όμορφο minimal design, ποιοτικά πλαστικά, αθόρυβο hydraulic bearing fan, καλά ιαπωνικά πηνία (π.χ. Chemi-Con, Rubycon) και 10-12 χρόνια εγγύηση όπως τα ποιοτικά κλιματιστικά. Υπάρχει κάτι τέτοιο στην αγορά; (αν υπάρχει μόνο έξω μπορώ να το παραγγείλω και να περιμένω), τι θεωρείτε εσείς που έχετε ασχοληθεί ότι είναι το καλύτερο που μπορώ να αγοράσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, elpenor είπε

Καλησπέρα, μετακόμισα πρόσφατα στην Κεφαλονιά και βρέχει ασταμάτητα, η υγρασία στο σπίτι είναι 70-74% όταν βρέχει και 45-60% όταν δεν βρέχει, διάβασα ότι τόσο μεγάλα νούμερα για τόσο μεγάλο διάστημα μπορεί να κάνουν κακό στην υγεία του μωρού και έχω αποφασίσει να αγοράσω αφυγραντήρα/ες για το σπίτι. Το σπίτι είναι 140τ.μ. και έχω μόνιμα τον θερμοστάτη στους 21 βαθμούς οπότε προσανατολίζομαι για δύο τουλάχιστον αφυγραντήρες (ένα για κάθε όροφο) με compressor. Το κόστος αγοράς δεν με ενδιαφέρει, θα ήθελα κάτι αθόρυβο, κομψό, ποιοτικό με μεγάλη εγγύηση και καλό service. Όσους έχω δει λίγο που κοίταξα στα μαγαζιά / skroutz / amazon μου έχουν φανεί πολύ κακές κατασκευές, το ιδανικό για εμένα θα ήταν ένα μοντέλο με επώνυμo compressor  (π.χ. Mitsubishi, Fujitsu, LG), όμορφο minimal design, ποιοτικά πλαστικά, αθόρυβο hydraulic bearing fan, καλά ιαπωνικά πηνία (π.χ. Chemi-Con, Rubycon) και 10-12 χρόνια εγγύηση όπως τα ποιοτικά κλιματιστικά. Υπάρχει κάτι τέτοιο στην αγορά; (αν υπάρχει μόνο έξω μπορώ να το παραγγείλω και να περιμένω), τι θεωρείτε εσείς που έχετε ασχοληθεί ότι είναι το καλύτερο που μπορώ να αγοράσω;

Για δείξε μας εσύ κάποιον αφυγραντηρα με αυτά τα χαρακτηριστικά έτσι για να πάρουμε μια ιδέα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Steve Apo είπε

Για δείξε μας εσύ κάποιον αφυγραντηρα με αυτά τα χαρακτηριστικά έτσι για να πάρουμε μια ιδέα.. 

Δεν ξέρω πραγματικά τίποτα από αφυγραντήρες, επειδή όμως μοιάζουν με τα κλιματιστικά στα οποία υπάρχουν πολύ καλά και ακριβά προϊόντα αναρωτιόμουν αν υπάρχει κατι αντίστοιχο και σε αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Καλημέρα. Σίγουρα έχει ξανααναφερθει αλλά δεν έβγαλα άκρη. Η λειτουργία dry του κλιματιστικού κάνει για αφυγρανση; Είναι σαν αφυγραντήρας ;Είμαι σε φάση μετακόμισης και δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Έχω τρία κλιματιστικά με αυτή τη δυνατότητα. Θα με καλύψουν ή πρέπει να αγοράσω και αφυγραντήρα;  Ευχαριστώ για το χρόνο σας 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Banela said:

   Καλημέρα. Σίγουρα έχει ξανααναφερθει αλλά δεν έβγαλα άκρη. Η λειτουργία dry του κλιματιστικού κάνει για αφυγρανση; Είναι σαν αφυγραντήρας ;Είμαι σε φάση μετακόμισης και δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Έχω τρία κλιματιστικά με αυτή τη δυνατότητα. Θα με καλύψουν ή πρέπει να αγοράσω και αφυγραντήρα;  Ευχαριστώ για το χρόνο σας 

Η αφύγρανση του κλιματιστικού δουλεύει μόνο το καλοκαίρι, όχι το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Banela είπε

Ευχαριστώ απλά κάπου στη συζήτηση διάβασα ότι κάνει και αυτό

Ναι είναι ένας πολύ γνωστός αστικός μύθος. Τα κλιματιστικά αφύγρανση κάνουν στη λειτουργία ψύξης.

Το μόνο που συμβαίνει είναι ότι ανεβάζουν τη θερμοκρασία στον χώρο άρα ανεβαίνει η ικανότητα του τελευταίου να συγκρατεί υδρατμούς = ρίχνει την σχετική υγρασία. \

Αλλα αφύγρανση, δλδ αφαίρεσης υδρατμών όχι.  Δλδ όχι στη λειτουργία θέρμανσης.

11 ώρες πριν, elpenor είπε

Καλησπέρα, μετακόμισα πρόσφατα στην Κεφαλονιά και βρέχει ασταμάτητα, η υγρασία στο σπίτι είναι 70-74% όταν βρέχει και 45-60% όταν δεν βρέχει, διάβασα ότι τόσο μεγάλα νούμερα για τόσο μεγάλο διάστημα μπορεί να κάνουν κακό στην υγεία του μωρού και έχω αποφασίσει να αγοράσω αφυγραντήρα/ες για το σπίτι. Το σπίτι είναι 140τ.μ. και έχω μόνιμα τον θερμοστάτη στους 21 βαθμούς οπότε προσανατολίζομαι για δύο τουλάχιστον αφυγραντήρες (ένα για κάθε όροφο) με compressor. Το κόστος αγοράς δεν με ενδιαφέρει, θα ήθελα κάτι αθόρυβο, κομψό, ποιοτικό με μεγάλη εγγύηση και καλό service. Όσους έχω δει λίγο που κοίταξα στα μαγαζιά / skroutz / amazon μου έχουν φανεί πολύ κακές κατασκευές, το ιδανικό για εμένα θα ήταν ένα μοντέλο με επώνυμo compressor  (π.χ. Mitsubishi, Fujitsu, LG), όμορφο minimal design, ποιοτικά πλαστικά, αθόρυβο hydraulic bearing fan, καλά ιαπωνικά πηνία (π.χ. Chemi-Con, Rubycon) και 10-12 χρόνια εγγύηση όπως τα ποιοτικά κλιματιστικά. Υπάρχει κάτι τέτοιο στην αγορά; (αν υπάρχει μόνο έξω μπορώ να το παραγγείλω και να περιμένω), τι θεωρείτε εσείς που έχετε ασχοληθεί ότι είναι το καλύτερο που μπορώ να αγοράσω;

Δεν υπάρχει ο αφυγραντήρας που να τα έχει όλα αυτά. Ιαπωνικός είναι αυτός https://www.skroutz.gr/s/4354777/Mitsubishi-MJ-E16VX-S1.html

Αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν τα 900€ για 2 που θες. Άσε που έχει 2 χρόνια μόνο εγγύηση.

Προσωπικά προτείνω 2 τέτοιους https://www.skroutz.gr/s/14027007/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy-Face-Lift.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μωράκι σου ρώτα τον παιδίατρο, δεν είναι ανάγκη να σε πιάνει πανικός για την υγεία του. Όλα τα μωρά του κόσμου μεγαλώνουν χωρίς αφυγραντήρες. Είσαι σε νησί που έχει καθαρή ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...