Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

2 χρηστες παραπισω αγορασαν ψαξε αν θες να τους βρεις.

Τους έχω ξεψαχνίσει, βρήκαμε όλες τις προδιαγραφές και το κινεζοεργοστάσιο, δε με ενδιαφέρουν πλέον τα γενικά και αόριστα ("είναι πολύ καλός", "είμαι πολύ ευχαριστημένος"). Θέλω να δω αν ο Κινέζος λέει την αλήθεια στο θέμα κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να φύγει η υγρασία απο ένα χώρο, πρέπει να δουλευει το μηχάνημα συνέχεια. Μέρα -νύκτα. Οταν πέσει η υγρασία θα πρέπει να σταματάει και να ανάβει πάλι. Αλλοιώς μόλις το κλείσεις η υγρασία θα εμφανιστεί πολύ γρήγορα. Οπότε αυτό να σκεφτείς. Θα το έχεις μόνιμα ανοικτό? Δεν ειναι να το ανάβεις πχ οταν κοιμάσαι σα το καλοριφερ. Ειναι λιγο της μοδας τελαυταία οι αφυγραντήρες. Επίσης επιλογή αφύγρανσης DRY εχουν και τα κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Πανατως κρατα κατα νου οτι ο eva πριν κατι μηνες σταματαγε και ξεκιναγε συνεχως... και τωρα απλα δε σταματαει ο ανεμιστηρας...Οποτε θεωρω οτι θα εχει τον κακης ποιοτητας ανεμιστηρα και οχι αυτον που αντεχει για συνεχομενη λειτουργια.... 

Φιλε αν θες κατι συγχρονο παρε puredry που ειναι και πιο οικονομικος στη λειτουργια του, διαφορετικα παρε αυτον με τη συνεχομενη λειτουργια ανεμιστηρα, ειναι παλια τεχνολογια αλλα τουλαχιστον δοκιμασμενη. Αν σκοπευεις να τον λειτουργεις πολλες ωρες, σαν εμενα που δεν τον βγαζω απο τη πριζα τον χειμωνα σκεψου καλα την επιλογη σου. Επειδη ειμαι κατοχος ενος meaco που λειτουργει σαν τον puredry , προσωπικα εχω βρει την ηρεμια μου.

Να προσθεσω οτι ο puredry  εκανε face lift αλλαζοντας τη λογικη συεχομενης λειτουργιας με αυτη της παυσης λειτουργιας,  αλλαξε δηλαδη τα μοντελα που εξωτερικα ειναι ιδια με πριν μονο ως προς τη πλακετα διαχωριζοντας ταυτοχρονα και το ονομα του μοντελου... ο inventor το πηγε αναποδα χωρις να μπορεις να καταλαβεις τι μοντελο αγοραζεις αφου δεν αλλαξε κατι στην ονομασια του, πραγμα τουλαχιστον ασοβαρο που δε σεβεται αυτον που πληρωνει.  Αν δηλαδη χαλασει η πλακετα του puredry ξερεις τι θα σου αλλαξουν και πως θα λειτουργει, αν χαλασει η αντιστοιχη του inventor μαλλον ειναι θεμα τυχης του τι τελικα θα βαλουν μεσα.

Παλιάς τεχνολογίας δεν είναι . Αν έλεγες παλιάς φιλοσοφίας προγραμματισμού άντε να το συζητάγαμε  και πάλι όμως τόσο η συνεχόμενη λειτουργία του ανεμιστήρα όσο και η διακοπτόμενη με χρονοπρογραμματισμό που έχει και η meaco δεν θα έλεγα σε καμία περίπτωση ότι είναι παλιές ή σύγχρονες υλοποιήσεις θα έλεγα απλώς ότι είναι δύο υλοποιήσεις που εφαρμόζονται απο το σύνολο των εργοστασίων και απο τις περισσότερες εταιρείες μέχρι και τώρα.

Γιατί να είναι θέμα τύχης ; Λες να μην ξέρουν τί αλλαγή κάναν και τί πλακέτα φοράει το μηχάνημα όταν θα πάει στο service ; Το βλέπεις απο τον σειριακό αριθμό του μηχανήματος ή ακόμα και απο τον σειριακό της ίδιας της πλακέτας  και ένα μικρό μαγαζάκι που παρέχει service μπορεί να το κάνει αυτό . 

21 ώρες πριν, shattered είπε

Καλησπέρα στο forum,
διαβάσα κάποιες σελίδες αλλά είναι 364 οπότε δύσκολο να τις δώ όλες
επι της ουσίας

Συγγενικό μου πρόσωπο το πήραν πρόσφατα αναπληρωτή σε νησί του ανατολικού αιγαίου
Μιας και δεν είχε ποτέ θέμα με την υγρασία (ενώ τώρα το διαβατήριο έγινε σαν γέφυρα σε ένα βράδυ από την υγρασία....), με ρώτησε για συμβουλές
και πάμε λίγο στα ουσιαστικά
το σπίτι που νοικιάζει είναι ~40τμ (και η θέρμανσή του θερμοπομπός)
οπότε πριν πετάξω 2-3 λινκ
με 16lt/24h καλύπτεται ή πρέπει να πάει σε 20+?

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Θα σου πρότεινα 20 λιτρο έτσι όπως τα περιγράφεις . Με συμπιεστή εφόσον η θερμοκρασία στο χώρο είναι πάνω απο 15 βαθμούς κελσίου !

20 ώρες πριν, liakjim είπε

Είστε σίγουροι ότι ο ευα δεν σταματάει;

Ο δικός μου, πρώτης γενιάς (ή δεύτερης δεν είμαι σίγουρος), σταματάει όταν πιάσει τον στόχο και μετράει με τον ανεμιστήρα κλειστό. Αν το σπίτι στεγνώσει, μπορεί να μη πάρει μπροστά και όλη την ημέρα.

O EVA II pro (EP3)  που διατίθεται στην αγορά απο το καλοκαίρι του 2018 και μετά έχει συνεχόμενη λειτουργία ανεμιστήρα . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Παλιάς τεχνολογίας δεν είναι . Αν έλεγες παλιάς φιλοσοφίας προγραμματισμού άντε να το συζητάγαμε  και πάλι όμως τόσο η συνεχόμενη λειτουργία του ανεμιστήρα όσο και η διακοπτόμενη με χρονοπρογραμματισμό που έχει και η meaco δεν θα έλεγα σε καμία περίπτωση ότι είναι παλιές ή σύγχρονες υλοποιήσεις θα έλεγα απλώς ότι είναι δύο υλοποιήσεις που εφαρμόζονται απο το σύνολο των εργοστασίων και απο τις περισσότερες εταιρείες μέχρι και τώρα.

Γιατί να είναι θέμα τύχης ; Λες να μην ξέρουν τί αλλαγή κάναν και τί πλακέτα φοράει το μηχάνημα όταν θα πάει στο service ; Το βλέπεις απο τον σειριακό αριθμό του μηχανήματος ή ακόμα και απο τον σειριακό της ίδιας της πλακέτας  και ένα μικρό μαγαζάκι που παρέχει service μπορεί να το κάνει αυτό . 

Δεν ειναι θεμα συζητησης ή αντιπαραθεσης.... Οι πρωτοι αφυγραντηρες δουλευαν με τον ανεμιστηρα να δουλευει συνεχως. Μετα αλλαξε η τεχνολογια και εγινε και η διακοπη λειτουργιας. Τωρα βγηκε και μοντελο με τη μετρηση στο χειριστηριο. Οποτε για εμενα η τεχνολογια της inventor ειναι παλια... 

Για το αλλο που λες, εγω επιμενω οτι ειναι στη τυχη διοτι δεν εχω κατι στα χερια μου που να μου διασφαλιζει τι μηχανημα εχω... Γενικα τα περισσοτερα φασον δεν αναφερουν τον εσωτερικο εξοπλισμο τους για το κοινο. Για πες μου λοιπον, οταν λες οτι τωρα οι inventor εχουν καλυτερο ανεμιστηρα και γι αυτο αντεχουν να δουλευουν συνεχως, μπορεις να μας στειλεις τα ταχνικα στοιχεια του παλιου και του νεου ως προς τον ανεμιστηρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δεν ειναι θεμα συζητησης ή αντιπαραθεσης.... Οι πρωτοι αφυγραντηρες δουλευαν με τον ανεμιστηρα να δουλευει συνεχως. Μετα αλλαξε η τεχνολογια και εγινε και η διακοπη λειτουργιας. Τωρα βγηκε και μοντελο με τη μετρηση στο χειριστηριο. Οποτε για εμενα η τεχνολογια της inventor ειναι παλια... 

Για το αλλο που λες, εγω επιμενω οτι ειναι στη τυχη διοτι δεν εχω κατι στα χερια μου που να μου διασφαλιζει τι μηχανημα εχω... Γενικα τα περισσοτερα φασον δεν αναφερουν τον εσωτερικο εξοπλισμο τους για το κοινο. Για πες μου λοιπον, οταν λες οτι τωρα οι inventor εχουν καλυτερο ανεμιστηρα και γι αυτο αντεχουν να δουλευουν συνεχως, μπορεις να μας στειλεις τα ταχνικα στοιχεια του παλιου και του νεου ως προς τον ανεμιστηρα?

Η εριστικότητα και τα νεύρα ποτέ δεν οδηγούν σε ένα λογικό αποτέλεσμα αλλά ούτε μας βοηθάνε να κατανοήσουμε τι μας λέει ο διπλανός μας , ακόμα και αν τα  έχει αναφέρει όλα γραπτώς .
Το ότι δεν συμφωνείς με τον @Zerg13 ή πιθανόν με οποιοδήποτε άλλο άτομο εδώ μέσα λέει την άποψη του ΟΣΟ ΧΑΖΗ και αν είναι τελικά για σένα επίσης δεν σου δίνει το δικαίωμα της ειρωνείας ή της εριστικότητας . 
Δώσ του τεκμηριωμένες απαντήσεις και αν ο καθένας επιμένει για τα πιστεύω του ή τον προσπερνάς ή συνεχίζεις να προσπαθείς να του δώσεις να καταλάβει.Όχι όμως αυτό το χάλι που επικρατεί εδώ και λίγες σελίδες . Δείξτε λίγο πολιτισμό μερικοί  !

Χαλάρωσε και ξαναδιάβασε ότι έγραψα μερικά posts πιο πίσω . Σε βγάζω απο το κόπο να μην ψάχνεις και διάβασε το υπογραμμισμένο :

"Με την συνεχόμενη λειτουργία του ανεμιστήρα θα θέλει πιο συχνά καθάρισμα το φίλτρο . Η διαδικασία είναι ναι μεν απλή αλλά εξαρτάται (κατά πόσο συχνά θα γίνεται) και απο την ποιότητα του αέρα στο χώρο σου . 
Ο χρόνος ζωής του ανεμιστήρα θεωρητικά ναι μεν αφού δουλεύει πολλές ώρες υπάρχει και μεγαλύτερη φθορά αλλά αυτό εξαρτάται άμεσα απο την ποιότητα του ανεμιστήρα  (χρόνος ζωής συνεχόμενης λειτουργίας) . Άλλο ανεμιστήρα σε ποιότητα χρησιμοποιούν σε διατάξεις με λειγότερες ώρες λειτουργίας και άλλο ανεμιστήρα σε διατάξεις συνεχόμενης λειτουργίας λόγω των ωρών λειτουργίας .
Απο κει και πέρα έας άλλος σημαντικός παράγονντας είναι ο αριθμός των επανεκκινήσεων ενός μοτέρ ανεμιστήρα όπου και αυτό προσθέτει φθορά . 
Αρα δεν είναι μόο πόσο δουλεύει συνεχόμενα  (εva ii pro)  αλλά και πόσες επανεκκινήσεις κάνει ο ανεμιστήρας στην διάρκεια της ζωής του )  (puredry) . Αυτά στα λέω περισσότερο για να έχεις μια εικόνα  σε γενικές γραμμές . Στην πράξη πιανού αφυγραντήρα το μοτέρ ανεμιστήρα θα κρατήσει περισσότερο δεν μπορούμε να γνωρίζουμε γιατί δεν έχουμε αυτές τις προδιαγραφές που πρέπει να γνωρίζουμε για να το απαντήσουμε έστω προσσεγγιστικά . Και οι 2 έχουν καλή εγγύηση πάντως . "

Όσο για το αν οι φασον εταιρίες αναφέρουν τα εσωτερικά μέρη ενός αυφραντήρα ή όχι . Δεν είναι θέμα φασόν εταιρίας . Καμία δεν αναφέρει λεπτομέριες  για όλα τα βασικά εξαρτήματα που απαρτίζουν έναν αφυγραντήρα  και αυτό δεν αφορά μόνο τους αφυγραντήρες αλλά και σε πολλά διαρκή καταναλωτικά αγαθά γίνεται . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Τους έχω ξεψαχνίσει, βρήκαμε όλες τις προδιαγραφές και το κινεζοεργοστάσιο, δε με ενδιαφέρουν πλέον τα γενικά και αόριστα ("είναι πολύ καλός", "είμαι πολύ ευχαριστημένος"). Θέλω να δω αν ο Κινέζος λέει την αλήθεια στο θέμα κατανάλωσης.

Η panasonic ιαπωνικη δεν ειναι;  Περα απο αυτο ολοι οι 24αρηδες εχουν καταναλωση 20αρη και αποδωση 24αρη. Με 2 λογια μην ασχολησαι με την καταναλωση, προτιμω τους juro pro αλλα μετρητη πανω τους δεν εχω δει να βαζουν. Αν καει κοντα στα 260watt τον θεωρω high efficiency. Καποιοι στο skroutz αποθεωνουν τους moris και inventor σε καταναλωση. Τωρα αληθεια ψεμματα θα σε γελασω.

θεωρω οτι ειναι μικρες ελαχιστες οι διαφορες σε moris inventor juro pro.(ποση διαφορα θα κανει ο panasonic ; Ποιοτητα ναι, καταναλωση ομως;)

αν θα επαιρνα κατι απο juro pro θα επαιρνα τον perla25Λ. Τον πηραν 2 απο εδω, καλο θα ηταν να ερθουν γα μας πουν τι γινεται οταν πιανει την υγρασια γιατι τα παλια μοντελα καναν πολλες επανεκινησεις.και η καταναλωση ειναι ενδιαφερον αν και πανω κατω ξερουμε.

Αν δεις ποσους 24αρηδες εχει βγαλει η moris και συνεχιζει να πουλαει θα παθεις πλακα. 6-7. Αν θες καινουργιο μοντελο 24L με νεο φρεον ριξε μια ματια στο προσφορες του insomnia

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα επειδή βλέπω η τιμή είναι αμελητέα μεταξύ 25L και 28L, λογικά συμφέρει ο Diamond 28L. Δεν θα σχολιάσω για αυτούς που μπορούν να διαθέσουν 300€++ για Morris αντί να πάρουν κάποιον Meaco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikosmile είπε

Τώρα επειδή βλέπω η τιμή είναι αμελητέα μεταξύ 25L και 28L, λογικά συμφέρει ο Diamond 28L. Δεν θα σχολιάσω για αυτούς που μπορούν να διαθέσουν 300€++ για Morris αντί να πάρουν κάποιον Meaco.

250€ εχει ο moris που λεω. Ο 28L κανει συχνες επανεκινησεις οταν πιασει την υγρασια, διαβαζει πλασματικη υγρασια. δεν δουλευει συνεχεια ουτε περιοδικα το ανεμιστηρακι. Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλος, αυτο λενε οσοι τον πηραν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 5/12/2017 στις 8:10 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Θέλουμε σταθερό ποσοστό υγρασίας στον χώρο μας. Γιατί η ευαισθησία του αισθητήρα υγρασίας πρέπει να είναι μειονέκτημα; Ίσα ίσα αυτό δηλώνει ότι το αισθητήριο του Inventor είναι υψηλής ακρίβειας και αντιλαμβάνεται τις όποιες διακυμάνσεις προς όφελος μας να κρατάει την υγρασία στο χώρο όσο πιο σταθερά στην τιμή υγρασίας που τον έχουμε θέσει . Καλύτερες συνθήκες άνεσης στον χώρο μας .

 

Στις 5/10/2018 στις 11:54 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Τη συνεχής λειτουργία του ανεμιστήρα την θεωρώ λάθος λογική προγραμματισμού . Σαφώς καταφέρνεις καλύτερο ελεγχο της υγρασίας μέσα στο χώρο σου (συγκριτικά με άλλες υλοποιήσεις) αλλά έχεις πολλά άλλα  αρνητικά .
1.Συνεχόμενος θόρυβος έστω και λιγότερα db απο τον κομπρεσσορα.
2. Μόνιμη λειτουργία του ανεμιστήρα σημαίνει μείωση του χρόνου ζωής του και αν δεν σου κάει σε σηντομότερο χρονικό διαστημα το πιο συνηθισμένο είναι φθορές στον άξονα με αποτέλεσμα αυξημένα επίπεδα θορύβου. Να ακούς κάτι να ξύνεται ή κατι να χτυπάει κτλ κτλ . 
3.Με διαφορά συχνότερο καθάρισμα του φίλτρου και αν το αμελείς θα μπουκώσει με την πάροδο του χρόνου το στοιχείο του αφυγραντήρα γρηγορότερα και τότε θα πέσει η απόδοση της συσκευής και θα αυξηθεί το κόστος λειτουργίας .Ο μόνος τρόπος για να καθαρίσεις ένα στοιχείο είναι να πιάνουν τα χέρια σου και να κάνεις βίδες το μηχάνημα. 

Είναι ο πιο χαζός τρόπος προγραμματισμού για μένα . Απο την μία δίνεις μεγαλύτερη ακρίβεια στην μέτρηση της υγρασίας απο την άλλη  έχεις περισσότερα μειονεκτήματα απο κάθε άλλο προγραμματισμό αφυγραντήρα που υπάρχει στο εμπόριο. Συγκεκριμένα μειώνεις το κύκλο ζωής του προϊόντος . Δεν υπάρχει ισσοροπία μεταξύ μειονεκτημάτων και πλεονεκτημάτων με αυτόν τον τρόπο λειτουργίας.

Ακόμα και με αφυγραντήρα που δουλεύει συνεχόμενα ο ανεμιστήρας δεν είναι εύκολο να κοιμηθείς αν τον έχεις μέσα στο δωμάτιο . Πρέπει να είσαι απο τους ανθρώπους που κοιμούνται βαριά και εύκολα .   Γενικά αθόρυβος κυριολεκτικά αφυγραντήρας δεν υπάρχει στο εμπόριο και δεν παίρνεις αφυγραντήρα για να κοιμάσαι μαζί του αγκαλιά . 
Μπορούμε κατά την διάρκεια του ύπνου να τον βάζουμε στο χωλ έξω απο το δωμάτιο . Την δουλειά του θα την κάνει και δεν θα ενοχλεί . Είτε δουλεύει ο συμπιεστής είτε όχι . 
 

Ναι όλοι οι αφυγραντήρες σταματάνε όταν γεμίσει το δοχείο . Εχουν φλοτεράκι που σηκώνεται και ενεργοποιεί ένα switch και κόβεται η λειτουργία . 
Όταν λες αυτόματη λειτουργία τι εννοείς ;

Οι αφυγραντήρες συνήθως έχουν 3 λειτουργίες .
Μία συνεχόμενης αφύγρανσης όπου δεν σταματάνε ΠΟΤΕ .
Μια λειτουργία όπου θέτεις το ποσοστό υγρασίας που θέλεις να έχει ο χώρος σου (π.χ ρυθμίζεις στο 50 %) και σταματάνε όταν φτάσει η υγρασία του χώρου σου το 50 % και ενεργοποιούνται όταν αυξηθεί πάνω απο 50 %
Κάποιες συσκευές έχουν και κάποια άλλη έξυπνη αυτόματη λειτουργία  όπου συνήθως με βάση την θερμοκρασία του χώρου και το επίπεδο υγρασίας θέτουν μόνη τους ένα ποσοστό υγρασίας για τον χώρο αυτό δίνοντας έμφαση κυρίως στην μικρή κατανάλωση ρεύματος . 

Dare devil μαθηματα συμπεριφορας δε δεχομαι... Για μενα λοιπον μπαχαλο ειναι ολα τα παραπανω που ποσταρω...  Δε γινεται να μου αναφερεις εκκινησεις ανεμιστηρα για να μαθω ορισμενα πραγματα... Μιλας σε μηχανικο που ξερει πολλα και πιο δυσκολα... Αφου ομως αναφερεσαι σε εκκινησεις δεν ειδα να εχεις την ιδια ευαισθησια για τις επανεκκινησεις του inventor eva, και μιλαμε για επονεκκινησεις κομπρεσορα με αλλο φορτιο εκκινησης και οχι για ανεμιστηρα που στη τελικη εχει αλλο κοστος και πολυ μικρο φορτιο εκκινησης... 

Δεν ηθελα να το κανω το παραπανω, ειχα την ευκαιρια πολλους μηνες τωρα, ειδες πως για μενα το θεμα ειχε τελειωσει και δεν ποσταρα συχνα, ποσταρα προχθες και δεν σου αρεσε η απαντηση μου οως οπως φανηκε.... Δεν γινεται να αλλαζουμε γνωμη αναλογα με το μοντελο που πουλαει η inventor... Σταματαω εδω, οποτε βλεπω ιδια συμπεριφορα θα γινεται το ιδιο εδω μεσα ομως, διοτι αυτο αξιζει στο νημα αυτο... Ενα μπαχαλο με γκριζα διαφημιση... Βρειτε τα με τον zerg αν φταιει η σκονη ή ο αφυγραντηρας και μου ξαναμιλατε...

Τη πρωτη απαντηση μου την εδωσες για τις συνεχεις εκκινησεις

ΥΓ... ενα μονο παραδεχομαι σε σενα... μου απαντησες με ειλικρινεια οτι δεν εχεις αγορασει inventor αφυγραντηρα, παρ ολα αυτα επαιρνα απαντησεις για τη λειτουργια του (ακους zerg)

Επεξ/σία από Curtis76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

250€ εχει ο moris που λεω. Ο 28L κανει συχνες επανεκινησεις οταν πιασει την υγρασια, διαβαζει πλασματικη υγρασια. δεν δουλευει συνεχεια ουτε περιοδικα το ανεμιστηρακι. Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλος, αυτο λενε οσοι τον πηραν

Ο MDE-2449i είναι το τελευταίο μοντέλο αλλά δεν τον βλέπω πουθενά, έχει λιγότερη κατανάλωση (365W/275W) και θόρυβο (40dB). Αυτό με τις επανεκκινήσεις, θα τρελαίνεται ο αισθητήρας από την εσωτερική υγρασία της συσκευής.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Ο MDE-2449i είναι το τελευταίο μοντέλο αλλά δεν τον βλέπω πουθενά, έχει λιγότερη κατανάλωση κατανάλωση (365W/275W) και θόρυβο (40dB). Αυτό με τις επανεκκινήσεις, θα τρελαίνεται ο αισθητήρας από την εσωτερική υγρασία της συσκευής.

Αυτο που ρωτας φιλε ειναι αναλογα το μοντελο (πχ olimpia ιδια λογικη εχουν, αλλα προβλημα δε παρουσιασαν με βαση τα σχολια που εχουμε διαβασει). Ο σκοπος του νηματος θα μπορουσε να ηταν αυτος, να ενημερωνουμε μια λιστα με τα προβληματα του καθε αφυγραντηρα για να προστετευουμε τα μελη απο ακυρες αγορες, αλλα μαλλον δε βολεψε αυτη η λογική... Η γνώμη μου ειναι πως αν δεν εισαι βεβαιος για τη λειτουργια να μην τον αγορασεις... ή πηγαινε και κανες δοκιμες σε ενα μαγαζι (δυσκολο αυτο). Παντως αυτος που αναφερεσαι εχει και follow me δηλαδη μετρηση στο χειριστηριο (ακουγεται σουπερ)

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κατάστημα τι δοκιμή να κάνει κάποιος σε 10λεπτα; Ένας αφυγραντήρας πρέπει να δουλέψει τουλάχιστον 24h για να βγάλουμε το ελάχιστο συμπέρασμα. Άσε που όλες οι εταιρίες (αν εξαιρέσουμε τη Μeaco) κρατάν σιγή ιχθύος για της αποδόσεις σε normal θερμοκρασίες 18-22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Nikosmile said:

Στο κατάστημα τι δοκιμή να κάνει κάποιος σε 10λεπτα; Ένας αφυγραντήρας πρέπει να δουλέψει τουλάχιστον 24h για να βγάλουμε το ελάχιστο συμπέρασμα. Άσε που όλες οι εταιρίες (αν εξαιρέσουμε τη Μeaco) κρατάν σιγή ιχθύος για της αποδόσεις σε normal θερμοκρασίες 18-22.

Πολύ απλά, με ένα μετρητή ρεύματος μπορείς να δεις κατανάλωση και να συγκρίνεις το θόρυβο σε σχέση με ένα άλλο. Μια χαρά μπορείς να τα δεις αυτά σε 10 λεπτά. Μην περιμένεις να δεις αφύγρανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ARTHURLUFFY είπε

Καλησπέρα. Τι γνώμη έχετε για τον Delonghi DNS80 Tasciug;

Γιατί πιθανόν να τον πάρω αύριο από Κωτσόβολο με δώσεις.

Ευχαριστώ!

Σε θερμοκρασία σπιτιού πάνω από 15°C, δεν αγοράζουμε αφυγραντήρα με ζεόλιθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...