Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

Πρώτος από όλους είμαι οπαδός των εξελίξεων στα μοντέλα, και φανατικός "κράχτης" σε όλους όσοι  είναι κολλημένοι σε μοντέλα παλιά, τα οποία είτε γιατί ο προμηθευτής τους πολύ απλά δεν έχει καμία διάθεση να "ξοδέψει λεφτά" να τα εξελίξει γιατί ακόμα κάνουν μια χαρά απόσβεση για αυτούς, είτε γιατί δεν έχουν καμία όρεξη αυτοί οι ίδιοι να ασχοληθούν λίγο παραπάνω να ζητήσουν βελτιώσεις γιατί βρήκαν την κότα που βγάζει το χρυσό αυγό... και μάχονται να πείσουν  λέγοντας μπούρδες ή μισές αλήθειες για τα χαρακτηριστικά τους. Η μόνη μου ένσταση ήταν με τον τρόπο που οι συγκεκριμένοι πήγαν να κάνουν τη μετάβαση, αλλά όπως προανέφερα να'χαμε να λέγαμε γιατί είναι και ανούσιο αλλά και off topic ;) 

Ίσως λίγο σε (ή σας για την ακρίβεια) έχασα στο πως έχουν μπλεχτεί ο puredry με τον Inventor στην όλη συζήτηση. Σε όλες των περιπτώσεων, του χρόνου εκ των πραγμάτων θα δούμε νέα μοντέλα. Τα μεγάλα εργοστάσια στην Κίνα είτε έκαναν τη μετάβαση στο R290, είτε την ολοκληρώνουν τώρα αυτούς τους μήνες... ΟΠΟΤΕ, του χρόνου όλοι θα παίζουν με νέα μοντέλα εκτός από leftovers της αγοράς, ή από όσους αγοράζουν από πολύ μικρά εργοστάσια (ή εργοστάσια που πουλάνε πολύ λίγο στην Ε.Ε.) τα οποία θα αργήσουν να κάνουν τη μεγάλη επένδυση σε γραμμή παραγωγής R290 

Να προσθεσουμε ομως και ειτε δεν εχουν το θαρρος να παραδεχονται τα ελλαττωματικα προιοντα και να τα πουλανε τουλαχιστον φτηνα (150€ max) μεχρι να ξεστοκαρουν και οχι να βαζουν ατομα στο σκορυτζ να γραφουν αστειοτητες και μονο 2-3 να αναφερουν προφανη προβληματα.

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

Πρώτος από όλους είμαι οπαδός των εξελίξεων στα μοντέλα, και φανατικός "κράχτης" σε όλους όσοι  είναι κολλημένοι σε μοντέλα παλιά, τα οποία είτε γιατί ο προμηθευτής τους πολύ απλά δεν έχει καμία διάθεση να "ξοδέψει λεφτά" να τα εξελίξει γιατί ακόμα κάνουν μια χαρά απόσβεση για αυτούς, είτε γιατί δεν έχουν καμία όρεξη αυτοί οι ίδιοι να ασχοληθούν λίγο παραπάνω να ζητήσουν βελτιώσεις γιατί βρήκαν την κότα που βγάζει το χρυσό αυγό... και μάχονται να πείσουν  λέγοντας μπούρδες ή μισές αλήθειες για τα χαρακτηριστικά τους. Η μόνη μου ένσταση ήταν με τον τρόπο που οι συγκεκριμένοι πήγαν να κάνουν τη μετάβαση, αλλά όπως προανέφερα να'χαμε να λέγαμε γιατί είναι και ανούσιο αλλά και off topic ;) 

Ίσως λίγο σε (ή σας για την ακρίβεια) έχασα στο πως έχουν μπλεχτεί ο puredry με τον Inventor στην όλη συζήτηση. Σε όλες των περιπτώσεων, του χρόνου εκ των πραγμάτων θα δούμε νέα μοντέλα. Τα μεγάλα εργοστάσια στην Κίνα είτε έκαναν τη μετάβαση στο R290, είτε την ολοκληρώνουν τώρα αυτούς τους μήνες... ΟΠΟΤΕ, του χρόνου όλοι θα παίζουν με νέα μοντέλα εκτός από leftovers της αγοράς, ή από όσους αγοράζουν από πολύ μικρά εργοστάσια (ή εργοστάσια που πουλάνε πολύ λίγο στην Ε.Ε.) τα οποία θα αργήσουν να κάνουν τη μεγάλη επένδυση σε γραμμή παραγωγής R290

Εεε μα αυτό λέμε!!! Εχεις ανούσια ανοίγματα/σβησίματα που σημαίνει ότι

1. έχεις κατανάλωση από το πουθενά γιατί το κομπρεσέρ ανάβει επειδή διαβάζει λανθασμένη υψηλή υγρασία!

2. έχεις ιδιαίτερη καταπόνηση γιατί "πιστονάρει" ένα κομπρεσέρ αμέτρητες περισσότερες φορές από ότι χρειάζεται! (όπως προαναφέραμε τα μοτέρ οποιασδήποτε μορφής φθείρονται από δύο πράγματα, ώρες λειτουργίας, και αριθμός εκκινήσεων!)

Ισως ομως εχει καλυτερο συμπιεστη που αντεχει να αναβει και να σβηνει καθε 5 λετα και τωρα που εβαλαν τον ανεμιστηρα να δουλευει καλυτερα , ισως λεω, να εβαλαν χειροτερο συμπιεστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Να προσθεσουμε ομως και ειτε δεν εχουν το θαρρος να παραδεχονται τα ελλαττωματικα προιοντα και να τα πουλανε τουλαχιστον φτηνα (150€ max) μεχρι να ξεστοκαρουν και οχι να βαζουν ατομα στο σκορυτζ να γραφουν αστειοτητες και μονο 2-3 να αναφερουν προφανη προβληματα.

Ισως ομως εχει καλυτερο συμπιεστη που αντεχει να αναβει και να σβηνει καθε 5 λετα και τωρα που εβαλαν τον ανεμιστηρα να δουλευει καλυτερα , ισως λεω, να εβαλαν χειροτερο συμπιεστη.

Έλα ρε συ, δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά που λες. Μπορείς να τα στοιχειοθετησεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ισως ομως εχει καλυτερο συμπιεστη που αντεχει να αναβει και να σβηνει καθε 5 λετα και τωρα που εβαλαν τον ανεμιστηρα να δουλευει καλυτερα , ισως λεω, να εβαλαν χειροτερο συμπιεστη.

ταπεινή μου άποψη ότι χλωμό ως κίτρινο αυτό! Πέρα από το ότι δεν υπάρχουν τα αμέτρητα διαθέσιμα μοντέλα συμπιεστών (κάθε εταιρεία έχει μερικά κάποια μοντέλα σε σύνολο) η επιλογή του εκάστοτε συμπιεστή γίνεται με βάση τις ανάγκες αφύγρανσης σε συνδυασμό με το υπόλοιπο layout (αρχιτεκτονική) της μονάδας. Το αν θα ανάβει ή θα σβήνει ο ανεμιστήρας στο λεγόμενο "εικονικό standby" ΔΕΝ είναι ένας από αυτούς τους καθοριστικούς παράγοντες. Οι οικονομίες κλίμακας για τον Κινέζο λένε "standardize it as much as you can" ;) 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έλα ρε συ, δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά που λες. Μπορείς να τα στοιχειοθετησεις;;;

Το ποιο δεν ειναι σοβαρο... λοιπον απο τις τελευταιες δυο σελιδες κρατα τα εξης.... ο ανεμιστηρας που δουλευει συνεχεια ειναι καλυτερος και πιο γερος.... οτι ο puredry εκανε facelift αλλα επρεπε να αλλαξει και το ονομα της συσκευης, και οτι αν αναβει και σβηνει μια συσκευει καθε 5 λεπτα ειναι λογικο σε 100+ σχολια στο σκρουτζ ωα μη βρεις πανω απο 3 παραπονα...Και οτι ο αφυγραντηρας καλο ειναι να μην εχει φιλτρα... αντ αυτου παρε μια σκουπα και σκουπιζε. Κρατα λοιπον αυτα τα σοβαρα και ασε τα δικα μου αστεια... τα κανω και delete αν ενοχλουν....

κρατα επισης οτι δε ξερω τα βασικα.

Τελικα acer αφυγραντηρες υπαρχουν να παρω εναν... 

1 ώρα πριν, yositosi είπε

ταπεινή μου άποψη ότι χλωμό ως κίτρινο αυτό! Πέρα από το ότι δεν υπάρχουν τα αμέτρητα διαθέσιμα μοντέλα συμπιεστών (κάθε εταιρεία έχει μερικά κάποια μοντέλα σε σύνολο) η επιλογή του εκάστοτε συμπιεστή γίνεται με βάση τις ανάγκες αφύγρανσης σε συνδυασμό με το υπόλοιπο layout (αρχιτεκτονική) της μονάδας. Το αν θα ανάβει ή θα σβήνει ο ανεμιστήρας στο λεγόμενο "εικονικό standby" ΔΕΝ είναι ένας από αυτούς τους καθοριστικούς παράγοντες. Οι οικονομίες κλίμακας για τον Κινέζο λένε "standardize it as much as you can" ;) 

Πιστευω να καταλαβες οτι εκα χιουμορ...σε συνεχεια προηγουμενου παρομοιου ποστ.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οτι φταιει ο αφυγραντηρας που μαζευει την σκονη και οχι η υπαρξη της σκονης με ξεπερνα. Απορω πως γραφονται αυτα και δεν μας πηραν με τις πετρες ακομα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Το οτι φταιει ο αφυγραντηρας που μαζευει την σκονη και οχι η υπαρξη της σκονης με ξεπερνα. Απορω πως γραφονται αυτα και δεν μας πηραν με τις πετρες ακομα.

Σε πιανει κατα περιοδους.... ειναι ημιτονοειδες το φαινομενο...βρισκεσαι στο peak.... η πρωτη παραγωγος ειναι μηδεν και η δευτερη με τα κοιλα κατω...υπομονη...Να πας να βγαλεις τα φιλτρα απο το aircondition μη σου πω και της σκουπας..Εσενα σε πετυχε η πετρα και να τα αποτελεσματα φιλε...

 

Δεν απαντησες ακομα... εχει παρει inventor.?

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Σε πιανει κατα περιοδους.... ειναι ημιτονοειδες το φαινομενο...βρισκεσαι στο peak.... η πρωτη παραγωγος ειναι μηδεν και η δευτερη με τα κοιλα κατω...υπομονη...Να πας να βγαλεις τα φιλτρα απο το aircondition μη σου πω και της σκουπας..Εσενα σε πετυχε η πετρα και να τα αποτελεσματα φιλε...

Δεν απαντησες ακομα... εχει παρει inventor.?

Ποτε δεν εγραψα τετοιο πραγμα. Αν το κανει καποιος κανει μονιμη ζημια το γραφει το manual :) Γελιο προκαλεις ή κλαματα οπως το παρεις.

τι να περιμενω παραπανω απο καποιον που οταν βρισκει σκονη στα φιλτρα κατηγορει τον αφυγραντηρα!!!!!

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Ποτε δεν εγραψα τετοιο πραγμα. Αν το κανει καποιος κανει μονιμη ζημια το γραφει το manual :) Γελιο προκαλεις ή κλαματα οπως το παρεις.

inventor εχεις τελικα? ή μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Delonghi DNS-80 (2 μήνες μετά). Σπίτι περίπου 80τμ στο κεντρικό σημείο του σπιτιού (σαλόνι - κάτω από την TV).

- Έχει κάνει το σπίτι Σαχάρα σε σημείο ενοχλητικό. Πλέον τον δουλεύω κάποιες ώρες το απόγευμα από τις 6 μέχρι να πάμε για ύπνο - οπότε και το κλείνω γιατί ο συνδυασμός Air-condition και του αφυγραντήρα ακόμα και στο min - είναι πάρα πολύ δυσάρεστο στο σημείο που σηκώθηκα το βράδυ να πιω 1 λίτρο νερό και να τον κλείσω. Το καναρίνι στο σαλόνι κινδύνεψε γιατί το δοχείο νερού του στέρεψε αρκετές φορές. Το ελέγχω πλέον.

- Οι φορές που έκλεινε ήταν αρκετές αλλά όχι οι ιδανικές. Τον πιάνει τον στόχο να ρίχνει ανεμιστήρα κάτω από το 50 αλλά μέχρι το 45% που κλείνει εντελώς - σπάνια.

- Μετά από μια εβδομάδα λειτουργίας για άγνωστο λόγο το fan του αναπτύσσει ενοχλητικό θόρυβο του στυλ έχω "μπόσικα" ή κάτι τέτοιο. Ενώ από το "κουτί" δεν ακούγεται τίποτα από το fan, μετά από κάποιες μέρες είναι ενοχλητικό το φαινόμενο. Απλά βαριέμαι να τον πάω πίσω γιατί την δουλειά την έκανε και τον κλείνω το βράδυ πλέον. Είναι ο 2ος που μου το κάνει αυτό.

- Άκουσα (δηλαδή δεν άκουσα) Meaco DDL8, 4ετίας, φιλικού προσώπου σε επίσκεψη και μου πέσανε τα μούτρα.

Με βάση τα παραπάνω θα έλεγα:

-10/10 για την αφύγρανση. (Πάρα πολύ καλή δουλειά).

- Avoid για τα επιμέρους.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Delonghi DNS-80 (2 μήνες μετά). Σπίτι περίπου 80τμ στο κεντρικό σημείο του σπιτιού (σαλόνι - κάτω από την TV).

- Έχει κάνει το σπίτι Σαχάρα σε σημείο ενοχλητικό. Πλέον τον δουλεύω κάποιες ώρες το απόγευμα από τις 6 μέχρι να πάμε για ύπνο - οπότε και το κλείνω γιατί ο συνδυασμός Air-condition και του αφυγραντήρα ακόμα και στο min - είναι πάρα πολύ δυσάρεστο στο σημείο που σηκώθηκα το βράδυ να πιω 1 λίτρο νερό και να τον κλείσω. Το καναρίνι στο σαλόνι κινδύνεψε γιατί το δοχείο νερού του στέρεψε αρκετές φορές. Το ελέγχω πλέον.

- Οι φορές που έκλεινε ήταν αρκετές αλλά όχι οι ιδανικές. Τον πιάνει τον στόχο να ρίχνει ανεμιστήρα κάτω από το 50 αλλά μέχρι το 45% που κλείνει εντελώς - σπάνια.

- Μετά από μια εβδομάδα λειτουργίας για άγνωστο λόγο το fan του αναπτύσσει ενοχλητικό θόρυβο του στυλ έχω "μπόσικα" ή κάτι τέτοιο. Ενώ από το "κουτί" δεν ακούγεται τίποτα από το fan, μετά από κάποιες μέρες είναι ενοχλητικό το φαινόμενο. Απλά βαριέμαι να τον πάω πίσω γιατί την δουλειά την έκανε και τον κλείνω το βράδυ πλέον.

- Άκουσα (δηλαδή δεν άκουσα) Meaco DDL8, 4ετίας, φιλικού προσώπου σε επίσκεψη και μου πέσανε τα μούτρα.

Με βάση τα παραπάνω θα έλεγα:

-10/10 για την αφύγρανση. (Πάρα πολύ καλή δουλειά).

- Avoid για τα επιμέρους.

Παρε ενα υγρομετρο. Εχω προτασεις αν θες. Κατανοητα ολα τα υπολοιπα που γραφεις. Ο αφυγραντηρας κλεινει στο 45% χωρις δυνατοτητα αλλης επιλογης. Μην ειναι και 40% ισως λογο αποκλισης.

Αστο να χειροτερεψει το fan και δωστο εντος εγγυησης επιστροφη ή αντικατασταση.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Παρε ενα υγρομετρο. Εχω προτασεις αν θες. Κατανοητα ολα τα υπολοιπα που γραφεις. Ο αφυγραντηρας κλεινει στο 45% χωρις δυνατοτητα αλλης επιλογης. Μην ειναι και 40% ισως λογο αποκλισης.

Αστο να χειροτερεψει το fan και δωστο εντος εγγυησης επιστροφη ή αντικατασταση.

πες φιλε τις προτασεις να μαθουμε και εμεις. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Παρε ενα υγρομετρο. Εχω προτασεις αν θες. Κατανοητα ολα τα υπολοιπα που γραφεις. Ο αφυγραντηρας κλεινει στο 45% χωρις δυνατοτητα αλλης επιλογης. 

Αστο να χειροτερεψει το fan και δωστο εντος εγγυησης επιστροφη ή αντικατασταση.

Είχαμε κάνει Group Buy - 8 άτομα. Μια χαρά είναι το υγρόμετρο του μιας και οι δύο υπεύθυνοι, εγώ και ένα άλλο παιδί τους πήραμε όλους στο λαιμό μας :P

Το υγρόμετρο του είναι legit και πάρα πολύ ευαίσθητο γιατί ο φίλος μου - έχει υγρόμετρο. +/- 2%

Πέρα τα 4 DOA που αντιμετωπίσαμε, στους 8 οι 3 έχουμε το θέμα με το fan. Υποθέτω από σκόνη? αν και σύντομα θα πάρω blower να τον φυσήξω και φυσικά με ευλάβεια καθαρίζω το φίλτρο του ΚΑΘΕ 2η μέρα. Μαλακίες αστοχίες υποθέτω. Δεν είναι κάτι τραγικό (φάση να σκάσει η "φούσκα " στο αυτοκίνητο, αλλά είναι αντιληπτός ο θόρυβος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, burnin είπε

πες φιλε τις προτασεις να μαθουμε και εμεις. ευχαριστω

https://www.skroutz.gr/s/3008880/Beurer-ΗΜ-16.html

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=&SearchText=Thermopro.  τα TP50 , TP53, TP55

6 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Είχαμε κάνει Group Buy - 8 άτομα. Μια χαρά είναι το υγρόμετρο του μιας και οι δύο υπεύθυνοι, εγώ και ένα άλλο παιδί τους πήραμε όλους στο λαιμό μας :P

Το υγρόμετρο του είναι legit και πάρα πολύ ευαίσθητο γιατί ο φίλος μου - έχει υγρόμετρο. +/- 2%

Πέρα τα 4 DOA που αντιμετωπίσαμε, στους 8 οι 3 έχουμε το θέμα με το fan. Υποθέτω από σκόνη? αν και σύντομα θα πάρω blower να τον φυσήξω και φυσικά με ευλάβεια καθαρίζω το φίλτρο του ΚΑΘΕ 2η μέρα. Μαλακίες αστοχίες υποθέτω. Δεν είναι κάτι τραγικό (φάση να σκάσει η "φούσκα " στο αυτοκίνητο, αλλά είναι αντιληπτός ο θόρυβος).

Παρε με συμπιεστη τον επομενο, αν υπαρξει αγορα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

https://www.skroutz.gr/s/3008880/Beurer-ΗΜ-16.html

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=&SearchText=Thermopro.  τα TP50 , TP53, TP55

Παρε με συμπιεστη τον επομενο, αν υπαρξει αγορα.

Όχι δεν υπάρχει περίπτωση. Κάνει απίστευτη δουλειά και σε αφύγρανση αλλά και σε θέρμανση (αυτό το ίσα ίσα που ήθελα.) Απλά μαλακίες κατασκευές/παρτίδες για μένα.

Με 5 χρόνια εγγύηση δεν με απασχολεί καθόλου.

Μην λέμε ότι να'ναι. Μέχρι και το vetex στην κουζίνα στέγνωνε το βράδυ. Το καναρίνι θα ήταν η πραγματική παράπλευρη απώλεια :P 

Στο πατρικό μου που ζει η μητέρα μου πλέον μόνη της ειδικά - ένα πολύ δύσκολο σπίτι (παλιά μονοκατοικία με ότι upgrades μπορείς να κάνεις χωρίς να το γκρεμίσεις) το performance ήταν king size. Το έκανε βιώσιμο πλέον. Τι άλλο να πω.

Απλά έχει bugs το μοντέλο.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλήθεια τώρα που είπες για το καναρίνι ... τι συμβαινει με το νερό στη λεκάνη του μπάνιου; Λογικά δεν θα τραβάει και απο εκει νερό; 😋

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...