Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οκ αυτος ειναι αρκετα παλιος. Δηλαδη η επιστημονικη ομαδα της inventor ειχε το know how και μετα στο επομενο το ξεχασαν και εβγαλαν προβληματικη σειρα και τωρα αποφασισαν να δοκιμασουν κατι ακομα πιο παλιο και απο το πρωτο μοντελο. Νομιζω φιλε οτι απλα ειναι θεμα τυχης στη παραγγελια του εισαγωγεα

με όλο το σεβασμό αλλά υπεργενικεύεις. Το default mode του προμηθευτή τους είναι το ΠΑΛΙΟ (φαίνεται και από λοιπά μοντέλα του εργοστασίου σε άλλα brands). Οι αλλαγές δεν γίνονται "κατά τύχη" από κανέναν, εκτός και αν μιλήσουμε για κανέναν μικροεισαγωγέα που δεν ξέρει το αγοράζει (φάση τύπου one shot business). Αντίστοιχα και για το service που ανέφερες πιο πάνω μια χαρά έχουν τρόπο να ξεχωρίσουν τι μπαίνει που (όχι πως αυτό φυσικά θα τους εμπόδιζε αν ήθελαν για τον Χ ή Ψ λόγο να το παραβλέψουν στην πράξη!). Ρεαλιστικά μιλώντας, ο προμηθευτής του αποκλείεται να μην έχει μαρκάρει με άλλο κωδικό το ανταλλακτικό της πλακέτας των νέων, όχι σαν χάρη για την Inventor αλλά πρωταρχικά για τους ίδιους. Αντίστοιχα το ότι ο τελικός καταναλωτής δεν μπορεί να ξεχωρίσει από το σειριακό τι παίζει, δεν πάει να πει ότι και το εργοστάσιο (και κατ'επέκταση ο εισαγωγέας), δεν μπορούν να "αποκωδικοποιήσουν" τον σειριακό και να ξέρουν από ποιά ακριβώς παρτίδα/εισαγωγή είναι η κάθε συσκευή ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

μα αυτό σου είπα, πέρσι ήταν άλλο μοντέλο. Έκοψαν με εκείνο τον προμηθευτή και πήραν άλλη συσκευή από αλλού, οπότε λογικό να συνυπήρξαν μοντέλα στην αγορά. Στην αρχη μάλιστα στο skroutz είχαν κοτσάρει στο παλιό μοντέλο και μια φωτό από το νέο στο τέλος προσπαθώντας να το περάσουν σαν "συνέχεια" του ενός και του ιδίου μοντέλου (το είχα αναφέρει και παλαιότερα). Σου το λέω γιατί εγώ το είχα κάνει report στο σκρουτζ και μετά ανέβηκε σαν ξεχωριστό μοντέλο (εξ'ου και το facelift μετά). Χωρίς να εννοώ ή να υπονοώ κάτι, αν "χτίσεις" (είτε άμεσα, είτε έμμεσα) ένα μοντέλο γεμάτο με διθυράμβους τότε δεν σε βολεύει να ξεκινήσεις ένα νέο από το μηδέν, ειδικά αν πουλάς αποκλειστικά και μόνο από σκρουτζομάγαζα (κανένα σχόλιο και άντε να το γεμίσεις ξανά και καμία δημοτικότητα οπότε στα άπατα στα rankings σειράς εμφάνισης). Και πάλι, χωρίς έμμεσα ή άμεσα υπονοούμενα αυτά, μιας και είναι μια αντικειμενική πραγματικότητα της αγοράς. Σε όλες των περιπτώσεων, μιας και όλα αυτά να'χαμε να λέγαμε είναι, η ουσία παραμένει ότι είναι εντελώς διαφορετικές συσκευές η παλιά και η νέα ως προς τα εντόσθια τους!

Για την ιστορία, πάντως αντίστοιχα στον 12λιτρο τους που είναι "χιλιοφερεμένο" μοντέλο στην αγορά έκαναν αλλαγή προγραμματισμού στη φετινή τους παραλαβή ως προς τη λειτουργία για την οποία γίνεται η όλη συζήτηση ;) 

Εγω ομως σου λεω οτι δεν συνυπηρχαν μονο στην αγορα, τα εβλεπες στο site τους και τα δυο. Ηταν δηλαδη ξεκαθαροι στο τι πουλανε και τι επιλεγεις. Τωρα σχετικα με το αλλο, οτι χτισαν ονομα και δεν ηθελαν να το χαλασουν... νομιζω οτι στη VW δεν εχουν την ιδια αποψη για το golf... Αλλαξαν το μοντελο, εβγαλαν ενα καλυτερο, με δυο ανεμιστηρες, εγω το βλεπω εξελιξη μοντελου. Η κινηση της inventor να παει σε παλιες τεχνικες λειτουργιες δεν ειναι εξελιξη. Αν τωρα ο puredry βγαλει αλλα κουσουρια αυτο δε το ξερω.... Δεν ειπα οτι εχω αγορασει τον puredry , ειπα απλα οτι ειναι πιο συγχρονος και οτι ο inventor μου βγηκε μαπα... Η acer βγαζει αφυγραντηρες?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οκ αυτος ειναι αρκετα παλιος. Δηλαδη η επιστημονικη ομαδα της inventor ειχε το know how και μετα στο επομενο το ξεχασαν και εβγαλαν προβληματικη σειρα και τωρα αποφασισαν να δοκιμασουν κατι ακομα πιο παλιο και απο το πρωτο μοντελο. Νομιζω φιλε οτι απλα ειναι θεμα τυχης στη παραγγελια του εισαγωγεα

Με μπέρδεψες λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

Εγω ομως σου λεω οτι δεν συνυπηρχαν μονο στην αγορα, τα εβλεπες στο site τους και τα δυο. Ηταν δηλαδη ξεκαθαροι στο τι πουλανε και τι επιλεγεις. Τωρα σχετικα με το αλλο, οτι χτισαν ονομα και δεν ηθελαν να το χαλασουν... νομιζω οτι στη VW δεν εχουν την ιδια αποψη για το golf... Αλλαξαν το μοντελο, εβγαλαν ενα καλυτερο, με δυο ανεμιστηρες, εγω το βλεπω εξελιξη μοντελου. Η κινηση της inventor να παει σε παλιες τεχνικες λειτουργιες δεν ειναι εξελιξη. Αν τωρα ο puredry βγαλει αλλα κουσουρια αυτο δε το ξερω.... Δεν ειπα οτι εχω αγορασει τον puredry , ειπα απλα οτι ειναι πιο συγχρονος και οτι ο inventor μου βγηκε μαπα... Η acer βγαζει αφυγραντηρες?

Επίσης μπερδεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

εντελώς άλλο σκαρί όμως αυτό το μοντέλο που αναφέρεις ;) 

Απλά συμπλήρωσα την πληροφορία για χάρη της συζήτησης.

Προσωπικά γουστάρω που σταματάει εντελώς εκτός αν το νέο μοντέλο στρέφει τόσο αργά τον ανεμιστήρα που δεν ακούγεται καθόλου, οπότε κλαιν. Σίγουρα όλα αυτά είναι μελετημένα. Ίσως είδαν ότι είχαν πιο αποτελεσματική μέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Εγω ομως σου λεω οτι δεν συνυπηρχαν μονο στην αγορα, τα εβλεπες στο site τους και τα δυο. Ηταν δηλαδη ξεκαθαροι στο τι πουλανε και τι επιλεγεις. Τωρα σχετικα με το αλλο, οτι χτισαν ονομα και δεν ηθελαν να το χαλασουν... νομιζω οτι στη VW δεν εχουν την ιδια αποψη για το golf... Αλλαξαν το μοντελο, εβγαλαν ενα καλυτερο, με δυο ανεμιστηρες, εγω το βλεπω εξελιξη μοντελου. Η κινηση της inventor να παει σε παλιες τεχνικες λειτουργιες δεν ειναι εξελιξη. Αν τωρα ο puredry βγαλει αλλα κουσουρια αυτο δε το ξερω.... Δεν ειπα οτι εχω αγορασει τον puredry , ειπα απλα οτι ειναι πιο συγχρονος και οτι ο inventor μου βγηκε μαπα... Η acer βγαζει αφυγραντηρες?

και εγώ μπερδεύτηκα λίγο με το τι ακριβώς θέλεις να πεις.

Αρχικά αναφέρεσαι στο παρακάτω (άλλαξαν σελίδα αλλά δεν ξήλωσαν την παλιά, μην με ρωτάς γιατί πραγματικά δεν ξέρω γιατί έχουν ξεχάσει την παλιά και έχουν και ασυνέχειες τα χαρακτηριστικά)

https://puredry.gr/?product=αφυγραντήρας-puredry-pd-20l-design-low-energy 

Οταν έχεις στοκ μέχρι να τελειώσει ένα μοντέλο, το πουλάς παράλληλα με το νεότερο. Επίσης πολλές φορές το ότι υπάρχουν εμπορεύματα στα μαγαζιά δεν πάει να πει ότι υπάρχουν και στους εισαγωγείς (ειδικά σε καταστάσεις που αλλάζουν μοντέλα)

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Απλά συμπλήρωσα την πληροφορία για χάρη της συζήτησης.

Προσωπικά γουστάρω που σταματάει εντελώς εκτός αν το νέο μοντέλο στρέφει τόσο αργά τον ανεμιστήρα που δεν ακούγεται καθόλου, οπότε κλαιν. Σίγουρα όλα αυτά είναι μελετημένα. Ίσως είδαν ότι είχαν πιο αποτελεσματική μέτρηση.

Δεν είναι θέμα αποτελεσματικής ή μη. Πρίν είχαν σοβαρό θέμα, και για αυτό βλέπεις και τον @Curtis76 να είναι "φορτωμένος" γιατί την έπαθε, και τον έβγαζαν όλοι και τρελό πέρσι ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

και εγώ μπερδεύτηκα λίγο με το τι ακριβώς θέλεις να πεις.

Αρχικά αναφέρεσαι στο παρακάτω (άλλαξαν σελίδα αλλά δεν ξήλωσαν την παλιά, μην με ρωτάς γιατί πραγματικά δεν ξέρω γιατί έχουν ξεχάσει την παλιά και έχουν και ασυνέχειες τα χαρακτηριστικά)

https://puredry.gr/?product=αφυγραντήρας-puredry-pd-20l-design-low-energy 

Οταν έχεις στοκ μέχρι να τελειώσει ένα μοντέλο, το πουλάς παράλληλα με το νεότερο. Επίσης πολλές φορές το ότι υπάρχουν εμπορεύματα στα μαγαζιά δεν πάει να πει ότι υπάρχουν και στους εισαγωγείς (ειδικά σε καταστάσεις που αλλάζουν μοντέλα)

Δε μπορω να καταλαβω που βλεπεις το κακο να αλλαζουν ομορφα και ωραια το μοντελο τους, να το ανακοινωνουν, να προσθετουν και τη λεξη face lift και να το αναφερουν και το manual και να το συγκρινουμε με τον Inventor eva που αν τους γυρισεις μοντελο πισω δε θα ξερουν τι να κανουν. Αλλαξαν το μοντελο στη μουγκα ενω ισως ακομα σε συνοικιακα  ή σκρουτζομαγαζα να υπαρχει ακομα ο παλιος, και δε μπορεις να τους πεις τιποτα με τις πλατες της inventor.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Τελευταίο μοντέλο δεν σταματάει! Πριν 3 εβδομάδες τον πήρα. Προσωπικά νόμιζα ότι θα σταματάει , αλλά έπεσα έξω ! ( καθώς πριν από κάποιους μήνες τον είχα πάρει για την πεθερά και ήταν το προηγούμενο μοντέλο που σταματάει ) Θα προτιμούσα να σταματάει , αλλά και έτσι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό σαν αφύγρανση . Και όπως είπε κάποιος πιο πάνω , επειδή δουλεύει συνεχώς το φίλτρο πιάνει πολύ γρήγορα σκόνη και θέλει καθάρισμα κάθε εβδομάδα. 

Αυτος που το εγραψε δεν ξερει ουτε τα βασικα. Προφανως και το φιλτρο θα πιασει σκονη αν το σπιτι καποιου εχει σκονη. Το ζητουμενο στο θεμα της σκονης δεν ειναι να μην το μαζευει ο αφυγραντηρας αλλα η σκονη να μην υπαρχει. 

Δεν ειναι κακο δηλαδη που μαζευεται η σκονη, θα μπορουσε να παει στο κλιματιστικο ή οπου αλλου θες....το ζητουμενο ειναι τα φιλτρα του αφυγραντηρα οχι αν μαζευει σκονη. Θα μπορουσε να μην εβλεπες καθολου σκονη, και να πηγαινε ολη μεσα στο μηχανημα. :) Αν δεν την καθαρισεις αυτο θα συμβει ναι οτι και να κανει ο ανεμιστηρας

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επι πασοκ βαραγανε καργα τα θερμαντικα  για μηνες και σκοτωνανε  αυτα την υγρασια... και καταζεστο το σπιτη... και το συριζα μας εφερε τους αφυγραντιρες για να ριχνουμε πιο παγωμενο αερα για να μας φαινεται μετα πιο ζεστο.. :) :)  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yositosi είπε

και εγώ μπερδεύτηκα λίγο με το τι ακριβώς θέλεις να πεις.

Αρχικά αναφέρεσαι στο παρακάτω (άλλαξαν σελίδα αλλά δεν ξήλωσαν την παλιά, μην με ρωτάς γιατί πραγματικά δεν ξέρω γιατί έχουν ξεχάσει την παλιά και έχουν και ασυνέχειες τα χαρακτηριστικά)

https://puredry.gr/?product=αφυγραντήρας-puredry-pd-20l-design-low-energy 

Οταν έχεις στοκ μέχρι να τελειώσει ένα μοντέλο, το πουλάς παράλληλα με το νεότερο. Επίσης πολλές φορές το ότι υπάρχουν εμπορεύματα στα μαγαζιά δεν πάει να πει ότι υπάρχουν και στους εισαγωγείς (ειδικά σε καταστάσεις που αλλάζουν μοντέλα)

Δεν είναι θέμα αποτελεσματικής ή μη. Πρίν είχαν σοβαρό θέμα, και για αυτό βλέπεις και τον @Curtis76 να είναι "φορτωμένος" γιατί την έπαθε, και τον έβγαζαν όλοι και τρελό πέρσι ;) 

Πάντως ο δικός μου κάνει συχνές εκκινησεις και κρατήσεις γιατί βλέπω ότι ανεβαίνει η ένδειξη της υγρασίας χωρίς φυσικά να ανεβαίνει και στην πραγματικότητα. Όταν πάρει μπροστά πέφτει ακαριαία, προφανώς από τον αέρα που πάει στον αισθητήρα. Όλο αυτό σταματάει όταν το σπίτι στεγνώσει αλλά θα κάνει καμιά 20αρια αδικαιολόγητες εκκινησεις.

Προφανώς με την συνεχή χαμηλή ροή (αν είναι χαμηλή), δεν υπάρχει αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Αυτος που το εγραψε δεν ξερει ουτε τα βασικα. Προφανως και το φιλτρο θα πιασει σκονη αν το σπιτι καποιου εχει σκονη. Το ζητουμενο στο θεμα της σκονης δεν ειναι να μην το μαζευει ο αφυγραντηρας αλλα η σκονη να μην υπαρχει. 

Δεν ειναι κακο δηλαδη που μαζευεται η σκονη, θα μπορουσε να παει στο κλιματιστικο ή οπου αλλου θες....το ζητουμενο ειναι τα φιλτρα του αφυγραντηρα οχι αν μαζευει σκονη. Θα μπορουσε να μην εβλεπες καθολου σκονη, και να πηγαινε ολη μεσα στο μηχανημα. :) Αν δεν την καθαρισεις αυτο θα συμβει ναι 

Αναφερεσαι στον dare devil? Οταν σε διαβασει θα σου πει τη γνωμη του .... 

Δεν απαντησες ομως, inventor εχεις αγορασει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δε μπορω να καταλαβω που βλεπεις το κακο να αλλαζουν ομορφα και ωραια το μοντελο τους, να το ανακοινωνουν, να προσθετουν και τη λεξη face lift και να το αναφερουν και το manual και να το συγκρινουμε με τον Inventor eva που αν τους γυρισεις μοντελο πισω δε θα ξερουν τι να κανουν. Αλλαξαν το μοντελο στη μουγκα ενω ισως ακομα σε συνοικιακα  ή σκρουτζομαγαζα να υπαρχει ακομα ο παλιος, και δε μπορεις να τους πεις τιποτα με τις πλατες της inventor.... 

Πρώτος από όλους είμαι οπαδός των εξελίξεων στα μοντέλα, και φανατικός "κράχτης" σε όλους όσοι  είναι κολλημένοι σε μοντέλα παλιά, τα οποία είτε γιατί ο προμηθευτής τους πολύ απλά δεν έχει καμία διάθεση να "ξοδέψει λεφτά" να τα εξελίξει γιατί ακόμα κάνουν μια χαρά απόσβεση για αυτούς, είτε γιατί δεν έχουν καμία όρεξη αυτοί οι ίδιοι να ασχοληθούν λίγο παραπάνω να ζητήσουν βελτιώσεις γιατί βρήκαν την κότα που βγάζει το χρυσό αυγό... και μάχονται να πείσουν  λέγοντας μπούρδες ή μισές αλήθειες για τα χαρακτηριστικά τους. Η μόνη μου ένσταση ήταν με τον τρόπο που οι συγκεκριμένοι πήγαν να κάνουν τη μετάβαση, αλλά όπως προανέφερα να'χαμε να λέγαμε γιατί είναι και ανούσιο αλλά και off topic ;) 

Ίσως λίγο σε (ή σας για την ακρίβεια) έχασα στο πως έχουν μπλεχτεί ο puredry με τον Inventor στην όλη συζήτηση. Σε όλες των περιπτώσεων, του χρόνου εκ των πραγμάτων θα δούμε νέα μοντέλα. Τα μεγάλα εργοστάσια στην Κίνα είτε έκαναν τη μετάβαση στο R290, είτε την ολοκληρώνουν τώρα αυτούς τους μήνες... ΟΠΟΤΕ, του χρόνου όλοι θα παίζουν με νέα μοντέλα εκτός από leftovers της αγοράς, ή από όσους αγοράζουν από πολύ μικρά εργοστάσια (ή εργοστάσια που πουλάνε πολύ λίγο στην Ε.Ε.) τα οποία θα αργήσουν να κάνουν τη μεγάλη επένδυση σε γραμμή παραγωγής R290

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως ο δικός μου κάνει συχνές εκκινησεις και κρατήσεις γιατί βλέπω ότι ανεβαίνει η ένδειξη της υγρασίας χωρίς φυσικά να ανεβαίνει και στην πραγματικότητα. Όταν πάρει μπροστά πέφτει ακαριαία, προφανώς από τον αέρα που πάει στον αισθητήρα. Όλο αυτό σταματάει όταν το σπίτι στεγνώσει αλλά θα κάνει καμιά 20αρια αδικαιολόγητες εκκινησεις.

Εεε μα αυτό λέμε!!! Εχεις ανούσια ανοίγματα/σβησίματα που σημαίνει ότι

1. έχεις κατανάλωση από το πουθενά γιατί το κομπρεσέρ ανάβει επειδή διαβάζει λανθασμένη υψηλή υγρασία!

2. έχεις ιδιαίτερη καταπόνηση γιατί "πιστονάρει" ένα κομπρεσέρ αμέτρητες περισσότερες φορές από ότι χρειάζεται! (όπως προαναφέραμε τα μοτέρ οποιασδήποτε μορφής φθείρονται από δύο πράγματα, ώρες λειτουργίας, και αριθμός εκκινήσεων!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...