Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Να προσθεσω οτι ο puredry  εκανε face lift αλλαζοντας τη λογικη συεχομενης λειτουργιας με αυτη της παυσης λειτουργιας,  αλλαξε δηλαδη τα μοντελα που εξωτερικα ειναι ιδια με πριν μονο ως προς τη πλακετα... ο inventor το πηγε αναποδα χωρις να μπορεις να καταλαβεις τι μοντελο αγοραζεις αφου δεν αλλαξε κατι στην ονομασια του, πραγμα τουλαχιστον ασοβαρο που δε σεβεται αυτον που πληρωνει.  Αν δηλαδη χαλασει η πλακετα του puredry ξερεις τι θα σου αλλαξουν και πως θα λειτουργει, αν χαλασει η αντιστοιχη του inventor μαλλον ειναι θεμα τυχης.

συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά καμία σχέση το παραπάνω. Το "περσινό" με το "φετινό" μοντέλο του Puredry στα 20 λίτρα, είναι από άλλα εργοστάσια, και δεν είναι ίδια εσωτερικά. Το "facelift" το έβαλε για άλλους λόγους, καθαρά εμπορικούς. Για το τι λέει "ποιοτικά" άποψη δεν μπορώ να εκφέρω, και για αυτό περιορίζω το σχόλιο μου στο πρώτο σκέλος προς αποφυγή τυχόν παρανοήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και περσυ facelift λεγοταν και μπορουσες να αγορασεις ειτε το παλιο ειτε το νεο,, τωρα μαλλον δε πουλανε το παλιο καθολου. Πριν δε σταματαγε ο ανεμιστηρας και με το facelfit αναφερονται στην εξοικονομιση ενεργειας επειδη σταματαει μιση ωρα. 

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Πανατως κρατα κατα νου οτι ο eva πριν κατι μηνες σταματαγε και ξεκιναγε συνεχως... και τωρα απλα δε σταματαει ο ανεμιστηρας...Οποτε θεωρω οτι θα εχει τον κακης ποιοτητας ανεμιστηρα και οχι αυτον που αντεχει για συνεχομενη λειτουργια.... 

Φιλε αν θες κατι συγχρονο παρε puredry που ειναι και πιο οικονομικος στη λειτουργια του, διαφορετικα παρε αυτον με τη συνεχομενη λειτουργια ανεμιστηρα, ειναι παλια τεχνολογια αλλα τουλαχιστον δοκιμασμενη. Αν σκοπευεις να τον λειτουργεις πολλες ωρες, σαν εμενα που δεν τον βγαζω απο τη πριζα τον χειμωνα σκεψου καλα την επιλογη σου. Επειδη ειμαι κατοχος ενος meaco που λειτουργει σαν τον puredry , προσωπικα εχω βρει την ηρεμια μου.

Να προσθεσω οτι ο puredry  εκανε face lift αλλαζοντας τη λογικη συεχομενης λειτουργιας με αυτη της παυσης λειτουργιας,  αλλαξε δηλαδη τα μοντελα που εξωτερικα ειναι ιδια με πριν μονο ως προς τη πλακετα διαχωριζοντας ταυτοχρονα και το ονομα του μοντελου... ο inventor το πηγε αναποδα χωρις να μπορεις να καταλαβεις τι μοντελο αγοραζεις αφου δεν αλλαξε κατι στην ονομασια του, πραγμα τουλαχιστον ασοβαρο που δε σεβεται αυτον που πληρωνει.  Αν δηλαδη χαλασει η πλακετα του puredry ξερεις τι θα σου αλλαξουν και πως θα λειτουργει, αν χαλασει η αντιστοιχη του inventor μαλλον ειναι θεμα τυχης του τι τελικα θα βαλουν μεσα.

Παρε πρωτα εσυ ενα...το μονο καλο ειναι ο ανεμιστηρας. Ολα τα αλλα ειναι υποδιεστερα. Κανεις λαθος που το εκθιαζεις. Σαν αφυγραντηρας τυπου telemarketing ειναι. To service απαραδεκτο επισης, καπου στην Δράμα. Καμια σοβαρη αλυσιδα δεν τα δινει, κατι περιφερειακοι μεταπωλητες μονο.

Σε τελικη αναλυση, δοκιμασε τα πρωτα και πες οτι θες μετα. Εγω δεν μιλαω ετσι, εχω προσωπικη εμπειρια X2.

Και για να λεμε και τα θετικα αυτο με τον ζεολιθο το 10L δεν ειναι κακο, ξεφευγει σε τιμη μονο και εχει και προβληματακια στα φιλτρα  και κατι αλλα ψιλολογια στον καδο πχ.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum,
διαβάσα κάποιες σελίδες αλλά είναι 364 οπότε δύσκολο να τις δώ όλες
επι της ουσίας

Συγγενικό μου πρόσωπο το πήραν πρόσφατα αναπληρωτή σε νησί του ανατολικού αιγαίου
Μιας και δεν είχε ποτέ θέμα με την υγρασία (ενώ τώρα το διαβατήριο έγινε σαν γέφυρα σε ένα βράδυ από την υγρασία....), με ρώτησε για συμβουλές
και πάμε λίγο στα ουσιαστικά
το σπίτι που νοικιάζει είναι ~40τμ (και η θέρμανσή του θερμοπομπός)
οπότε πριν πετάξω 2-3 λινκ
με 16lt/24h καλύπτεται ή πρέπει να πάει σε 20+?

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Παρε πρωτα εσυ ενα...το μονο καλο ειναι ο ανεμιστηρας. Ολα τα αλλα ειναι υποδιεστερα. Κανεις λαθος που το εκθιαζεις. Σαν αφυγραντηρας τυπου telemarketing ειναι. To service απαραδεκτο επισης, καπου στην Δράμα. Καμια σοβαρη αλυσιδα δεν τα δινει, κατι περιφερειακοι μεταπωλητες μονο.

Σε τελικη αναλυση, δοκιμασε τα πρωτα και πες οτι θες μετα. Εγω δεν μιλαω ετσι, εχω προσωπικη εμπειρια X2.

Και για να λεμε και τα θετικα αυτο με τον ζεολιθο το 10L δεν ειναι κακο, ξεφευγει σε τιμη μονο και εχει και προβληματακια στα φιλτρα  και κατι αλλα ψιλολογια στον καδο πχ.

Αυτα τα δοκιμασε το πρωτα και μετα.... σε αλλους φιλε. Εσυ μπορεις να εχεις κακη πειρα με οτι θες, εγω εχω τη χειροτερη με την inventor, που ειναι ο ορισμος του telemarkenting που αλλαζει προιοντα χωρις να αλλαζει ονομα.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αυτα τα δοκιμασε το πρωτα και μετα.... σε αλλους φιλε. Εσυ μπορεις να εχεις κακη πηρα με οτι θες, εγω εχω τη χειροτερη με την inventor, που ειναι ο ορισμος του telemarkenting που αλλαζει προιοντα χωρις να αλλαζει ονομα.

Δεν μιλας για inventor παραπανω. Για αυτο που λες οτι εχεις εμπειρια. Δεκτες ολες οι αποψεις, οχι χωρις να ξερουμε τι λεμε μονο, για να καψουμε αλλη εταιρεια στα τυφλα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Δεν μιλας για inventor παραπανω. Για αυτο που εχεις εμπειρια. Δεκτες ολες οι αποψεις, οχι χωρις να ξερουμε τι λεμε μονο, για να καψουμε αλλη εταιρεια στα τυφλα.

Εσυ εχεις εμπειρια απο inventor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε σίγουροι ότι ο ευα δεν σταματάει;

Ο δικός μου, πρώτης γενιάς (ή δεύτερης δεν είμαι σίγουρος), σταματάει όταν πιάσει τον στόχο και μετράει με τον ανεμιστήρα κλειστό. Αν το σπίτι στεγνώσει, μπορεί να μη πάρει μπροστά και όλη την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τι να σου πω? Ας αλλαζαν το ονομα, ας εβαζαν Ι ΙΙ ΙΙΙ ΙV V, μπροστα να μπορουμε να μιλαμε την ιδια γλωσσα. Ετσι ειναι τα φασον. Το θεμα ειναι αν χαλασουν και τα στειλεις επισκευη δε ξερεις τι θα παρεις πισω, ή στη τελικη δε σε διασφαλιζει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit στον Inventor Eva DE-MDDF20 20lt αναφέρομαι.

40 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

οχι χωρις να ξερουμε τι λεμε μονο, για να καψουμε αλλη εταιρεια στα τυφλα.

Oh the irony...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Edit στον Inventor Eva DE-MDDF20 20lt αναφέρομαι.

Οκ αυτος ειναι αρκετα παλιος. Δηλαδη η επιστημονικη ομαδα της inventor ειχε το know how και μετα στο επομενο το ξεχασαν και εβγαλαν προβληματικη σειρα και τωρα αποφασισαν να δοκιμασουν κατι ακομα πιο παλιο και απο το πρωτο μοντελο. Νομιζω φιλε οτι απλα ειναι θεμα τυχης στη παραγγελια του εισαγωγεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

και περσυ facelift λεγοταν και μπορουσες να αγορασεις ειτε το παλιο ειτε το νεο,, τωρα μαλλον δε πουλανε το παλιο καθολου. Πριν δε σταματαγε ο ανεμιστηρας και με το facelfit αναφερονται στην εξοικονομιση ενεργειας επειδη σταματαει μιση ωρα. 

μα αυτό σου είπα, πέρσι ήταν άλλο μοντέλο. Έκοψαν με εκείνο τον προμηθευτή και πήραν άλλη συσκευή από αλλού, οπότε λογικό να συνυπήρξαν μοντέλα στην αγορά. Στην αρχη μάλιστα στο skroutz είχαν κοτσάρει στο παλιό μοντέλο και μια φωτό από το νέο στο τέλος προσπαθώντας να το περάσουν σαν "συνέχεια" του ενός και του ιδίου μοντέλου (το είχα αναφέρει και παλαιότερα). Σου το λέω γιατί εγώ το είχα κάνει report στο σκρουτζ και μετά ανέβηκε σαν ξεχωριστό μοντέλο (εξ'ου και το facelift μετά). Χωρίς να εννοώ ή να υπονοώ κάτι, αν "χτίσεις" (είτε άμεσα, είτε έμμεσα) ένα μοντέλο γεμάτο με διθυράμβους τότε δεν σε βολεύει να ξεκινήσεις ένα νέο από το μηδέν, ειδικά αν πουλάς αποκλειστικά και μόνο από σκρουτζομάγαζα (κανένα σχόλιο και άντε να το γεμίσεις ξανά και καμία δημοτικότητα οπότε στα άπατα στα rankings σειράς εμφάνισης). Και πάλι, χωρίς έμμεσα ή άμεσα υπονοούμενα αυτά, μιας και είναι μια αντικειμενική πραγματικότητα της αγοράς. Σε όλες των περιπτώσεων, μιας και όλα αυτά να'χαμε να λέγαμε είναι, η ουσία παραμένει ότι είναι εντελώς διαφορετικές συσκευές η παλιά και η νέα ως προς τα εντόσθια τους!

Για την ιστορία, πάντως αντίστοιχα στον 12λιτρο τους που είναι "χιλιοφερεμένο" μοντέλο στην αγορά έκαναν αλλαγή προγραμματισμού στη φετινή τους παραλαβή ως προς τη λειτουργία για την οποία γίνεται η όλη συζήτηση ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, liakjim said:

Είστε σίγουροι ότι ο ευα δεν σταματάει;

Ο δικός μου, πρώτης γενιάς (ή δεύτερης δεν είμαι σίγουρος), σταματάει όταν πιάσει τον στόχο και μετράει με τον ανεμιστήρα κλειστό. Αν το σπίτι στεγνώσει, μπορεί να μη πάρει μπροστά και όλη την ημέρα.

Τελευταίο μοντέλο δεν σταματάει! Πριν 3 εβδομάδες τον πήρα. Προσωπικά νόμιζα ότι θα σταματάει , αλλά έπεσα έξω ! ( καθώς πριν από κάποιους μήνες τον είχα πάρει για την πεθερά και ήταν το προηγούμενο μοντέλο που σταματάει ) Θα προτιμούσα να σταματάει , αλλά και έτσι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό σαν αφύγρανση . Και όπως είπε κάποιος πιο πάνω , επειδή δουλεύει συνεχώς το φίλτρο πιάνει πολύ γρήγορα σκόνη και θέλει καθάρισμα κάθε εβδομάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...