Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Basinga είπε

Αν ψάξεις σε αυτό το νήμα θα δεις ότι είχα τον Inventor rise 2 με ζεόλιθο και ότι έχω αναφερθεί εκτενώς.Εγώ επέλεξα ένα μηχάνημα εξ Αγγλιας κυρίως λόγω των θετικών κριτικών πανευρωπαϊκά αλλά και της ειλικρίνειας των specs του. Και όντως όλα είναι αλήθεια. Γι'αυτό αυτό επέλεξα να δώσω 60-70€ παραπάνω απ' τον ανταγωνισμό.

Προφανώς δεν είμαι υποχρεωμένος να ξέρω αυτήν την πληροφορία  . Οκ τουλάχιστον τον έχεις συγκρίνει με ένα τουλάχιστον μοντέλο όπου προσθέτει μια μικρή αξία παραπάνω στο ριβιου σου. Δεν είπα ότι δεν λες αλήθεια, απλά ότι είσαι υπερβολικός στο κείμενό σου. Δεν χρειάζεται να αναλύσω παραπάνω το αυταπόδεικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/1/2019 στις 3:24 ΜΜ, akishellas1979 είπε

Δεν ξερω αν ειναι καλα η οχι γενικος αλλα εχω ενα  haier  πλυντηριο εδω κ σχεδον μια δεκαετια τραβωντας τα πανδινα κ συνεχιζει απτοητο .

Tα ιδια σε ψυγειο ,γι αυτα βασικα λενε στα σερβις αγορασε την general electric

http://www.intersys.gr/default.asp?pid=7&ct=790

Στις 21/1/2019 στις 7:03 ΜΜ, Curtis76 είπε

Ειναι πριν το 2016 που την εχει η inventor... Που να δεις τα καινουργια.. Θα το εχει και το εγγονι σου.

Καποιοι κρατανε θερμοπυλες παντως.

Δεν νομιζω φερνει η ινβεντορ τις υπολοιπες ηλεκτρικες συσκευες εκτος κλιματιστικων

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://homefresh.gr/index.php?id_product=8&id_product_attribute=0&rewrite=puredry-pd-20l-design-low-energy-face-lift&controller=product

εδω ρε παιδια τι ταρζανια εκανε ο απατεωνας? οταν δεν το βαλεις στο καλαθι δειχνει 160, με το που το βαζεις στο καλαθι, 225. οταν ξαναπας στην προηγουμενη σελιδα που πλεον εχει το cookie, παλι 225. σβηνεις το κουκι, 160. Μαγκιες?

Περα απο αυτο, ειμαι μεταξυ αυτων των 2

Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift

Inventor EVA II PRO EP3-ION16L

 

30 ευρω διαφορα, αλλα ο ενας ειναι 20αρης. τι μου προτεινετε να παρω? υπερτερει καποιο σε σχεση με το αλλο? στα λεφτα αυτα υπαρχει αλλος ανταγωνιστης? χωρις να ειμαι σχετικος, με λιγο γκουγκλαρισμα δεν βρηκα κατι αλλο σε αυτο το price range. να ειστε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2019 στις 10:23 ΠΜ, ata1983 είπε

Μια χαρά μου φαίνεται και εμένα, απλά: 

1) Το θέμα το φίλτρου: Το φίλτρο hepa είναι στην ουσία ένα πυκνό χαρτί με κυματώσεις που δεν αφήνει σχεδόν τίποτα να περνάει από σκόνες, κτλ. Ο συγκεκριμένος δεν έχει σε όλη την εισαγωγή του αέρα του τέτοιο φίλτρο αλλά μια απλή σίτα. Το φίλτρο hepa καλύπτει μόνο μια μικρή περιοχή της εισαγωγής του αέρα. Επομένως ένα 70% του αέρα που εξέρχεται από τον αφυγραντήρα φιλτράρεται από την απλή σίτα, ένα 15% από το hepa και άλλο ένα 15% από το φίλτρο άνθρακα (για μυρωδιές κτλ). Τα ποσοστά είναι στο πολύ περίπου. Απλά να έχεις υπόψην ότι είναι γενικό το θέμα αυτό, στο ανέφερα σε περίπτωση που λόγω αλλεργιών ή δικών σου λόγων υγιεινής ήθελες αφυγραντήρα με πολύ καλά φίλτρα hepa.

2) Το θέμα με τις επανεκκινήσεις είναι το εξής: Μόλις πιάνει υγρασία σβήνει, το υγρόμετρο αρχίζει να διαβάζει ψεύτικη υγρασία εντός του αφυγραντήρα και μετά από 2-3 λεπτά ξεκινάει. Πιάνει γρήγορα το στόχο του και επαναλαμβάνεται ο κύκλος. Αυτό δεν ξέρω αν το κάνει αλλά αν πάρεις ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία (Δημητρίου νομίζω) θα στο απαντήσουν σίγουρα. Θεωρώ ότι είναι από τις καλά οργανωμένες.

Ενα Α φιλτράρισμα ακόμα και έτσι θα τον κάνει ο αφυγραντήρας (για τα έξτρα φίλτρα λέω που δεν πιάνουν όλη την εισαγωγή αέρα) . Αλλα αν θέλουμε σοβαρή δουλειά και σωστά αποτελέσματα θα πρέπει να κοιτάξουμε καθαριστές αέρα  . Οι αφυγραντήρες είναι αφυγραντήρες  . Δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται ως συσκευές 2 σε 1 . Τουλαχιστον μέχρι τώρα κανένα μοντέλο δεν μπορεί να συνδυάσει τα καλά αποτελέσματα ενός καθαριστή αέρα . 

Πάντα να ρωτάτε και το κόστος τω έξτρα φίλτρων γιατί είναι αναλώσιμα  για να δείτε αν σας συμφέρει στην περίπτωση που βρίσκεται εξίσου καλό μοντέλο σε χαρακτηριστικά και ποιότητα σε καλύτερη τιμή αλλά χωρίς έξτρα φίλτρα . 
Γιατί αν δεν έχετε σκοπό α τα αλλάζετε τελικά λόγω κόστους τότε πολύ απλά πλήρωσες το μηχάνημα τσάμπα και τα φίλτρα τσάμπα αν υπήρχε όπως είπα εκεινη την περίοδο εξίσου καλό μηχάνημα σε καλύτερη τιμή χωρίς δυνατότητα εξτρα φίλτρων . 

Ζυγίστε τα όλα ! Κοστος αγοράς και κόστος συντήρησης . 

4 ώρες πριν, Αλέξυ είπε

Γεια σας παιδια. Σήμερα παρέλαβα to meaco 20 l. Εσείς σε τι ρύθμιση εχετε τους αφρυγαντηρες σας? Το εβαλα στο 55, ετσι έγραφε στις οδηγίες. 

45-60 % είναι ένα ιδανικό εύρος ποσοστου υγρασίας για τον χώρο . Καλά είναι 55% .

5 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Tα ιδια σε ψυγειο ,γι αυτα βασικα λενε στα σερβις αγορασε την general electric

http://www.intersys.gr/default.asp?pid=7&ct=790

Δεν νομιζω φερνει η ινβεντορ τις υπολοιπες ηλεκτρικες συσκευες εκτος κλιματιστικων

Η intersys φέρνει κάποιες κατηγορίες ηλεκτρικών συσκευών της Haier .  Ψυγεία , πλυντήρια κ.α
Η Inventor εχει την εισαγωγή και αντιπροσώπευση κλιματιστικών της Haier  τα τελευταία 2-3 χρόνια . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ενα Α φιλτράρισμα ακόμα και έτσι θα τον κάνει ο αφυγραντήρας (για τα έξτρα φίλτρα λέω που δεν πιάνουν όλη την εισαγωγή αέρα) . Αλλα αν θέλουμε σοβαρή δουλειά και σωστά αποτελέσματα θα πρέπει να κοιτάξουμε καθαριστές αέρα  . Οι αφυγραντήρες είναι αφυγραντήρες  . Δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται ως συσκευές 2 σε 1 . Τουλαχιστον μέχρι τώρα κανένα μοντέλο δεν μπορεί να συνδυάσει τα καλά αποτελέσματα ενός καθαριστή αέρα . 

Θα συμφωνήσω και θα διαφωνήσω.. Αν διαφημίζεις φίλτρο hepa και ενεργού άνθρακα και μετά βλέπεις αυτό το πράγμα γελάς..

Επίσης για εμένα επειδή οι αφυγραντήρες δημιουργούν μια αρκετά σημαντική ροή αέρα μέσα στον χώρο καλό είναι να κάνουν και ενα καλό φιλτράρισμα του αέρα. Έστω ένα φίλτρο σκόνης σαν αυτό που έχουν τα κλιματιστικά. Τέτοιο νομίζω είχε το toyotomi και οι delonghi που είδα στην έκθεση. Ο morris που πήρα εγώ έχει μια απλή σίτα.. καθόλου πυκνή.. και σκέφτομαι όταν το φίλτρο ενεργού άνθρακα είναι για αλλαγή να πάρω κάποιο με το μέτρο και να το κόβω εγώ.. ας μην είναι άνθρακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, burnin είπε

https://homefresh.gr/index.php?id_product=8&id_product_attribute=0&rewrite=puredry-pd-20l-design-low-energy-face-lift&controller=product

εδω ρε παιδια τι ταρζανια εκανε ο απατεωνας? οταν δεν το βαλεις στο καλαθι δειχνει 160, με το που το βαζεις στο καλαθι, 225. οταν ξαναπας στην προηγουμενη σελιδα που πλεον εχει το cookie, παλι 225. σβηνεις το κουκι, 160. Μαγκιες?

Περα απο αυτο, ειμαι μεταξυ αυτων των 2

Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift

Inventor EVA II PRO EP3-ION16L

30 ευρω διαφορα, αλλα ο ενας ειναι 20αρης. τι μου προτεινετε να παρω? υπερτερει καποιο σε σχεση με το αλλο? στα λεφτα αυτα υπαρχει αλλος ανταγωνιστης? χωρις να ειμαι σχετικος, με λιγο γκουγκλαρισμα δεν βρηκα κατι αλλο σε αυτο το price range. να ειστε καλα

Η βασικη διαφορα ειναι στον τροπο λειτουργιας. Ο ενας κανει καθολική παυση λειτουργιας για μιση ωρα με το που πιασει τον στοχο του (γι αυτο λεγεται low energy) και ειναι πιο οικονομικος και ο αλλος λειτουργει τον ανεμιστηρα συνεχως ακομα και αν πιασει τον στοχο του οποτε κανει περισσοτερο θορυβο στο συνολο της λειτουργιας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Face lift γιατι λεγεται; Σηκωνει την φατσα του; 

Το face lift είναι πολύ γνωστός όρος και σημαίνει ουσιαστικά "νέα σχεδίαση".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Η βασικη διαφορα ειναι στον τροπο λειτουργιας. Ο ενας κανει καθολική παυση λειτουργιας για μιση ωρα με το που πιασει τον στοχο του (γι αυτο λεγεται low energy) και ειναι πιο οικονομικος και ο αλλος λειτουργει τον ανεμιστηρα συνεχως ακομα και αν πιασει τον στοχο του οποτε κανει περισσοτερο θορυβο στο συνολο της λειτουργιας του.

Με προβληματιζει το ποιος δουλευει πιο σωστα. δηλαδη οταν ξαναξεκιναει στον puredry οανεμιστηρας, θα μετραει σωστα? αν δουλευει ο ανεμιστηρας για 5 λεπτα και μετα παιρνει την μετρηση λογικα θα ειναι καλα. αν με το που ανοιξει παρει μετρηση, μπορει να ειναι και λανθασμενη...και να ξεκινα συνεχεια ανα μισαωρο. τον εχει δουλεψει κανενας να μας πει? αν δουλευει σωστα η μετρηση και πχ αν ειναι πεσμενη η υγρασια μπορει να μεινει σε παυση ακομα και διωρο ή και παραπανω αν δεν εχει ανεβει, θα τον προτιμισω μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, burnin είπε

Με προβληματιζει το ποιος δουλευει πιο σωστα. δηλαδη οταν ξαναξεκιναει στον puredry οανεμιστηρας, θα μετραει σωστα? αν δουλευει ο ανεμιστηρας για 5 λεπτα και μετα παιρνει την μετρηση λογικα θα ειναι καλα. αν με το που ανοιξει παρει μετρηση, μπορει να ειναι και λανθασμενη...και να ξεκινα συνεχεια ανα μισαωρο. τον εχει δουλεψει κανενας να μας πει? αν δουλευει σωστα η μετρηση και πχ αν ειναι πεσμενη η υγρασια μπορει να μεινει σε παυση ακομα και διωρο ή και παραπανω αν δεν εχει ανεβει, θα τον προτιμισω μαλλον

Αυτη που λες ειναι αλλη λειτουργια... ο puredry θα σταματησει μιση ωρα ασχετα τη μετρηση... μετα θα λειτουργησει ο ανεμιστηρας θα μετρησει και θα αποφασισει... αυτο που λες γινεται σε αυτους που οταν πιασουν τον στοχο σταματανε και ειναι προγραμματισμενοι να λειτουργησουν αν η υγρασια διαφοροποιηθει απο τη τιμη που θες και αν μετρανε λαθος τοτε αρχιζουν τα σταματα -ξεκινα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αυτη που λες ειναι αλλη λειτουργια... ο puredry θα σταματησει μιση ωρα ασχετα τη μετρηση... μετα θα λειτουργησει ο ανεμιστηρας θα μετρησει και θα αποφασισει... αυτο που λες γινεται σε αυτους που οταν πιασουν τον στοχο σταματανε και ειναι προγραμματισμενοι να λειτουργησουν αν η υγρασια διαφοροποιηθει απο τη τιμη που θες και αν μετρανε λαθος τοτε αρχιζουν τα σταματα -ξεκινα.

δηλαδη ο puredry, αν καταλαβαινω καλα, λειτουργει πιο αξιοπιστα, τα λεω καλα? οσον αφορα τη μετρηση της θγρασιας εννοω. οποτε και δεν θα εχει ασκοπα σταματα ξεκινα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε σχεση με αυτο που σου ειπα ναι... σε σχεση με το να λειτουργει συνεχεια ο ανεμιστηρας εχουν την ιδια αξιοπιστια μετρησης... η διαφορα ειναι στην οικονομια , στον θορυβο και την αντοχη...καποια στιγμη θα σταματησει ο ανεμιστηρας να λειτουργει ή θα αρχισει να τριζει... επισης θα θελει συνεχεια καθαρισμα το φιλτρο αν δουλευει συνεχως ο ανεμιστηρας

Επεξ/σία από Curtis76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, burnin είπε

δηλαδη ο puredry, αν καταλαβαινω καλα, λειτουργει πιο αξιοπιστα, τα λεω καλα? οσον αφορα τη μετρηση της θγρασιας εννοω. οποτε και δεν θα εχει ασκοπα σταματα ξεκινα

Και οι δύο δεν έχουν άσκοπα σταμάτα ξεκίνα . Η διαφορά όπως σου είπε ο curtis είναι η φιλοσοφία προγραμματισμού . 

Ο puredry θα διακόψει την λειτουργία ανεμιστήρα για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα . No matter what..  ακόμα και αν έχει ανέβει η υγρασία δεν θα ξεκινήσει την λειτουργία του μέχρι το τέλος αυτού του χρονικού διαστήματος . Το θετικό με αυτό τον τρόπο ότι υπάρχουν στιγμές όπου ο αφυγραντήρες δεν ακούγεται καθόλου.

Ο ΕVA δεν έχει παύση στον ανεμιστήρα , διαβάζει μεν διαρκώς και όσο πιο σωστά γίνεται την υγρασία για να ξέρει πότε πρέπει να εκκινήσει , χωρίς τον περιορισμό χρονικής στιγμής εκκίνησης που έχει ο puredry  , αλλά ακούς τον ανεμιστήρα να δουλεύει πάντα στην χαμηλή του σκάλα . 

Οπότε αν πάνω απ όλα το ζήτημα σου είναι να υπάρχουν στιγμές ηρεμίας κοιτάς τον puredry .

Aν δεν απορρίπτεις τον EVA II pro αλλά δεν σε χαλάει ούτε ο τρόπος λειτουργίας του puredry καλύτερα πήγαινε δες τους και τους 2 απο κοντά (να δεις κατασκευή) και αν μπορούν να σου τους βάλλουν σε λειτουργία να τους ακούσεις  .


Με την συνεχόμενη λειτουργία του ανεμιστήρα θα θέλει πιο συχνά καθάρισμα το φίλτρο . Η διαδικασία είναι ναι μεν απλή αλλά εξαρτάται (κατά πόσο συχνά θα γίνεται) και απο την ποιότητα του αέρα στο χώρο σου . 
Ο χρόνος ζωής του ανεμιστήρα θεωρητικά ναι μεν αφού δουλεύει πολλές ώρες υπάρχει και μεγαλύτερη φθορά αλλά αυτό εξαρτάται άμεσα απο την ποιότητα του ανεμιστήρα  (χρόνος ζωής συνεχόμενης λειτουργίας) . Άλλο ανεμιστήρα σε ποιότητα χρησιμοποιούν σε διατάξεις με λειγότερες ώρες λειτουργίας και άλλο ανεμιστήρα σε διατάξεις συνεχόμενης λειτουργίας λόγω των ωρών λειτουργίας .
Απο κει και πέρα έας άλλος σημαντικός παράγονντας είναι ο αριθμός των επανεκκινήσεων ενός μοτέρ ανεμιστήρα όπου και αυτό προσθέτει φθορά . 
Αρα δεν είναι μόο πόσο δουλεύει συνεχόμενα  (εva ii pro)  αλλά και πόσες επανεκκινήσεις κάνει ο ανεμιστήρας στην διάρκεια της ζωής του )  (puredry) . Αυτά στα λέω περισσότερο για να έχεις μια εικόνα  σε γενικές γραμμές . Στην πράξη πιανού αφυγραντήρα το μοτέρ ανεμιστήρα θα κρατήσει περισσότερο δεν μπορούμε να γνωρίζουμε γιατί δεν έχουμε αυτές τις προδιαγραφές που πρέπει να γνωρίζουμε για να το απαντήσουμε έστω προσσεγγιστικά . Και οι 2 έχουν καλή εγγύηση πάντως . 

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Το face lift είναι πολύ γνωστός όρος και σημαίνει ουσιαστικά "νέα σχεδίαση".

Να προσθέσω ότι δεν σημαίνει απαραίτητα νέα σχεδίαση των τεχνικών εξαρτημάτων αλλά μπορεί να είναι απλώς ένα νέο εξωτερικό design και μόνο.

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανατως κρατα κατα νου οτι ο eva πριν κατι μηνες σταματαγε και ξεκιναγε συνεχως... και τωρα απλα δε σταματαει ο ανεμιστηρας...Οποτε θεωρω οτι θα εχει τον κακης ποιοτητας ανεμιστηρα και οχι αυτον που αντεχει για συνεχομενη λειτουργια.... 

Φιλε αν θες κατι συγχρονο παρε puredry που ειναι και πιο οικονομικος στη λειτουργια του, διαφορετικα παρε αυτον με τη συνεχομενη λειτουργια ανεμιστηρα, ειναι παλια τεχνολογια αλλα τουλαχιστον δοκιμασμενη. Αν σκοπευεις να τον λειτουργεις πολλες ωρες, σαν εμενα που δεν τον βγαζω απο τη πριζα τον χειμωνα σκεψου καλα την επιλογη σου. Επειδη ειμαι κατοχος ενος meaco που λειτουργει σαν τον puredry , προσωπικα εχω βρει την ηρεμια μου.

Να προσθεσω οτι ο puredry  εκανε face lift αλλαζοντας τη λογικη συεχομενης λειτουργιας με αυτη της παυσης λειτουργιας,  αλλαξε δηλαδη τα μοντελα που εξωτερικα ειναι ιδια με πριν μονο ως προς τη πλακετα διαχωριζοντας ταυτοχρονα και το ονομα του μοντελου... ο inventor το πηγε αναποδα χωρις να μπορεις να καταλαβεις τι μοντελο αγοραζεις αφου δεν αλλαξε κατι στην ονομασια του, πραγμα τουλαχιστον ασοβαρο που δε σεβεται αυτον που πληρωνει.  Αν δηλαδη χαλασει η πλακετα του puredry ξερεις τι θα σου αλλαξουν και πως θα λειτουργει, αν χαλασει η αντιστοιχη του inventor μαλλον ειναι θεμα τυχης του τι τελικα θα βαλουν μεσα.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...