Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Γιατι να παρω υγρομετρο? 

Να εχεις ενα μετεορολογικο σταθμο ή υγρομετρο να δεις αν αυτα τα 88% που βλεπεις ειναι αληθινα. Περα απο αυτο να εχεις μια δευτερη αποψη για την υγρασια.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα εδώ. https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/191725-toyotomi-tde20tnd18-zen2 στα 180€ απο Κωτσόβολο με μια δωροεπιταγή και 5ετη εγγύηση.

Νομόζω αρκετά τίμιος. Το σπίτι είναι 70τμ με υγρασία περίπου 75% . Θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω απο 17C οπότε με συμπιεστή θα είμαι οκ. Το φίλτρο που διαθέτει για ιονισμό Ενεργού Άνθρακα, HEPA νομίζω είναι οκ. Τώρα απο κατανάλωση θα δείξει. Δεν ξέρω βεβαια αν παίζει σημαντικό ρόλο ότι δεν έχει σκαλες (low, high). Απορώ γιατί δεν τον προτείνεται. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, tziminhio said:

Μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα εδώ. https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/191725-toyotomi-tde20tnd18-zen2 στα 180€ απο Κωτσόβολο με μια δωροεπιταγή και 5ετη εγγύηση.

Νομόζω αρκετά τίμιος. Το σπίτι είναι 70τμ με υγρασία περίπου 75% . Θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω απο 17C οπότε με συμπιεστή θα είμαι οκ. Το φίλτρο που διαθέτει για ιονισμό Ενεργού Άνθρακα, HEPA νομίζω είναι οκ. Τώρα απο κατανάλωση θα δείξει. Δεν ξέρω βεβαια αν παίζει σημαντικό ρόλο ότι δεν έχει σκαλες (low, high). Απορώ γιατί δεν τον προτείνεται. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω?

Δεν το προτείνουν γιατί δεν είναι Inventor, δεν έχει WiFi και έχει κάτι φίλτρα που άντε να βρεις να τα αλλάξεις και με τι κόστος κλπ κλπ. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Δεν το προτείνουν γιατί δεν είναι Inventor, δεν έχει WiFi και έχει κάτι φίλτρα που άντε να βρεις να τα αλλάξεις και με τι κόστος κλπ κλπ. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Και επειδή δεν είναι invertor ??? Καλα με το wifi απλα γελάω.. Εκτός απ' το γεγονός οτι εγώ προσωπικά δεν το χρειάζομαι.

Επεξ/σία από tziminhio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, tziminhio said:

Και επειδή δεν είναι invertor ??? Καλα με το wifi απλα γελάω.. Εκτός απ' το γεγονός οτι εγώ προσωπικά δεν το χρειάζομαι.

Σε παρακαλώ, αν είσαι μέλος του Insomnia και δεν πάρεις κλιματιστικό και αφυγραντήρα Inventor και λάπτοπ Acer, δεν είσαι σωστό μέλος. Άντε να βάλω και ένα 😉 μπας και το καταλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Σε παρακαλώ, αν είσαι μέλος του Insomnia και δεν πάρεις κλιματιστικό και αφυγραντήρα Inventor και λάπτοπ Acer, δεν είσαι σωστό μέλος. Άντε να βάλω και ένα 😉 μπας και το καταλάβεις.

Κατανοητό. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tziminhio είπε

Και επειδή δεν είναι invertor ??? Καλα με το wifi απλα γελάω.. Εκτός απ' το γεγονός οτι εγώ προσωπικά δεν το χρειάζομαι.

Φιλε tziminhio θα φαινεται σε αρκετους λιγο αδικα ή επιθετικά τα ποσταρισματα του teo_3 αλλα αν ειχες την αντοχή να διαβασεις καμια 200 σελιδες πχ εδω στους αφυγραντηρες θα καταλαβεις.... Εγινε πολυ ασχημη γκριζα διαφημιση στη μαρκα απο ατομα που δεν εχουν αγορασει τον αφυγραντηρα (μαλλον πηραν αλλη μαρκα), προσωπικα επηρεαστηκα και πηγα σε αγορα ... Ανεφερα το προβλημα λειτουργιας εδω αφου δε περιμενα μετα απο τοσο σπρωξιμο να μην εχει βρεθει ενας να το κανει.. Μετα απο ενα χρονο τελικα το μοντελο αλλαξε στη μουγκα. Προσωπικα θεωρω οτι τετοιο marketing ειναι για τριτοκοσμικες χωρες. Καλα ειναι και τα inventor για 150-170€ αν τα βρεις παρε. Για πιο ακριβα παρε οτιδηποτε αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Φιλε tziminhio θα φαινεται σε αρκετους λιγο αδικα ή επιθετικά τα ποσταρισματα του teo_3 αλλα αν ειχες την αντοχή να διαβασεις καμια 200 σελιδες πχ εδω στους αφυγραντηρες θα καταλαβεις.... Εγινε πολυ ασχημη γκριζα διαφημιση στη μαρκα απο ατομα που δεν εχουν αγορασει τον αφυγραντηρα (μαλλον πηραν αλλη μαρκα), προσωπικα επηρεαστηκα και πηγα σε αγορα ... Ανεφερα το προβλημα λειτουργιας εδω αφου δε περιμενα μετα απο τοσο σπρωξιμο να μην εχει βρεθει ενας να το κανει.. Μετα απο ενα χρονο τελικα το μοντελο αλλαξε στη μουγκα. Προσωπικα θεωρω οτι τετοιο marketing ειναι για τριτοκοσμικες χωρες. Καλα ειναι και τα inventor για 150-170€ αν τα βρεις παρε. Για πιο ακριβα παρε οτιδηποτε αλλο.

Προσωπικά θα πάω στον toyotomi οπως ανεφερα στα 180€ απο 227. Θεωρώ οτι είναι τιμιότατος, απλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός οτι δεν αναφέρεται γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Σε παρακαλώ, αν είσαι μέλος του Insomnia και δεν πάρεις κλιματιστικό και αφυγραντήρα Inventor και λάπτοπ Acer, δεν είσαι σωστό μέλος. Άντε να βάλω και ένα 😉 μπας και το καταλάβεις.

Ξέχασες να προσθεσεις και τα haier  που ξαφνικα εγιναν καλα. Μπραβο τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τον σωστότερο τρόπο μέτρησης της υγρασίας με συνεχή λειτουργία του ανεμιστήρα από τον 6/2018 και μετά..

Πριν, όποιος δούλευε έτσι μπούκωνε το φίλτρο στο 3μηνο και έκανε συνεχώς θόρυβο το μηχάνημα άρα ήταν άχρηστο και μόνο το σταμάτα - ξεκίνα στο 3λεπτο ήταν ότι σωστότερο υπήρχε. 

😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το νερό που μου έχει βγάλει ο inventor σε 2 εβδομάδες που τον έχω, σε σχέση με έναν morris που είχα πριν με μεγαλύτερη κατανάλωση και θόρυβο, με έχει εντυπωσιάσει! Σε σπίτι με σχετικά χαμηλή υγρασία και θερμοκρασία πάνω από 20 βαθμούς. Τώρα το wifi σχετικά είναι άχρηστο συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Πάντως το νερό που μου έχει βγάλει ο inventor σε 2 εβδομάδες που τον έχω, σε σχέση με έναν morris που είχα πριν με μεγαλύτερη κατανάλωση και θόρυβο, με έχει εντυπωσιάσει! Σε σπίτι με σχετικά χαμηλή υγρασία και θερμοκρασία πάνω από 20 βαθμούς. Τώρα το wifi σχετικά είναι άχρηστο συμφωνώ.

Και εσύ γκρίζα διαφήμιση; Έχει ξεφύγει το ινσομνια....🙄😉😋

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Ξέχασες να προσθεσεις και τα haier  που ξαφνικα εγιναν καλα. Μπραβο τους

Δεν ξερω αν ειναι καλα η οχι γενικος αλλα εχω ενα  haier  πλυντηριο εδω κ σχεδον μια δεκαετια τραβωντας τα πανδινα κ συνεχιζει απτοητο .

Επεξ/σία από akishellas1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cambo99 είπε

Μακάρι να κέρδιζα και κάτι από τη διαφήμιση ... 😋

Χωρίς παρεξήγηση, απλά δεν αντέχω τις γενικεύσεις ενός άλλου μέλους πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...