Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, yositosi said:

Στον Eva II Pro (και Wifi) κάποτε δήλωναν τα πλήρη νούμερα... που ήταν 37db στο sleep / 42db στο mid / 45db στο high. Φέτος όλα χάθηκαν και άρχισε ο διαφημιστικός παπάς του μόνο 37db δηλωμένου μαζί με τα διαφημιστικά για τον πιο αθόρυβο αφυγραντήρα, κρύβοντας τα πλήρη στοιχεία.

Μπόλντ και στίκυ μπας και το δει κάνας ταλαίπωρος μελλοντικός υποψήφιος πελάτης γιατί αν περιμένει να του πει πωλητής, φέξτε του να γλυστίσει. 

Εύγε για το Ρουμάνικο λίνκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, yositosi είπε

με μπέρδεψες για να είμαι ειλικρινής. Τι πάει να πει πως την ονομάζεις την κάθε ταχύτητα? Είτε το λες silent, είτε sleep, είτε eco το χαμηλό, σημασία έχει τι αφύγρανση σου κάνει σε αυτή την ταχύτητα. Στο συγκεκριμένο μηχάνημα που αναφέρεις στο "sleep mode" (βλέπε τα δηλωμένα 37db) η αφύγρανση σαν αποτέλεσμα είναι ένα "ανέκδοτο", αν μου επιτρέπεται ο όρος φυσικά, μιας και για ψευτοσυντήρηση ήδη σχεδόν πλήρως αφυγρασμένου χώρου κάνει παρά αφύγρανση ουσαστική. Αν κάποιος διαφωνεί ας ανεβάσει δεδομένα πόσο νερό και σε τι συνθήκες του τραβάει! Είναι κάτι σαν τα κλιματιστικά όπου βάζουν και μια ταχύτητα όπου αποτέλεσμα ουσιαστικά ανύπαρκτο, αλλά χαμηλή ταχύτητα/θόρυβος για να μπορεί να δηλωθεί ένα πολύ χαμηλό νούμερο στα διαφημιστικά έντυπα. 

Αντίστοιχα δεν καταλαβαίνω τι παει να πει "turbo" ή "High" ή όπως αλλιώς θέλει να το πει ο καθένας. Είναι η ταχύτητα στο μέγιστο όπου και έχεις την πραγματική αφύγρανση στο μέγιστο της σημείο. Στον Eva II (παλιός) ήταν στα 48db η δηλωμένη... με 45db στη χαμηλή (2 ταχύτητες), ακριβώς τα ίδια με τη Midea (λογικό και αναμενόμενο). Στον Eva II Pro (και Wifi) κάποτε δήλωναν τα πλήρη νούμερα... που ήταν 37db στο sleep / 42db στο mid / 45db στο high. Φέτος όλα χάθηκαν και άρχισε ο διαφημιστικός παπάς του μόνο 37db δηλωμένου μαζί με τα διαφημιστικά για τον πιο αθόρυβο αφυγραντήρα, κρύβοντας τα πλήρη στοιχεία.

Ελλάδα ξηλώθηκαν τα πλήρη στοιχεία, στη Ρουμανία όμως σε κάποια Online καταστήματα ξεχάστηκαν και έμειναν τα παλιά https://www.emag.ro/dezumidificator-aer-inventor-capacitate-dezumidificare-20-l-zi-ionizator-3-functii-de-ventilatie-timer-roti-alb-eva-ii-pro-ep3-ion20l/pd/DZ8WKHBBM/ 

Τα ίδια με μένα λες  και μάλλον δεν ήμουν τόσο σαφής . 

Η απάντηση μου αφορά αυτό το post  του Zerg 13 όσον αφορά τα db που ανακοινώνουν οι δύο εταιρίες για τα δύο αυτά μοντέλα . Ο Zerg13 είπε:
"Ο inventor εχει δωσει μετρησεις στο silent ενω ο midea οχι. Γιαυτο και το 37 -45. Το κανουν κατα κορον και αλλες εταιρειες που προσπαθουν να εξαπατησουν. Δεν εχει silent o Midea εχει μεσαια σκαλα και δυνατη. 3 σκαλες ο ενας 2 ο αλλος"

Kαι οι δύο εταιρίες έχουν δώσει τα db για την χαμηλή σκάλα . Η "Normal" σκάλα στο Midea είναι η χαμηλότερη σκάλα του μηχανήματος . 
Δεν έχει σημασία πώς την ονομάζει ο καθένας, σημασία εχει ποιά σκάλα έιναι . 


Θα διαφωνήσω ως ένα βαθμό για το ανύπαρτκο αποτέλεσμα σε έναν χώρο είτε με κλιματιστικό είτε με αφυγραντήρα με την χαμηλή σκάλα λειτουργίας . Ότι μειώνεται η απόδοση σαφώς  αλλά τί ανάγκες έχει ο χώρος αυτός ; Εξαρτάται αν θα σε καλύπτει πλήρως η χαμηλή σκάλα ενός κλιματιστικού  ή αφυγραντήρα . Στο Υ/Δ με 9άρι  κλιματιστικό το δουλεύω πάντα στην χαμηλότερη σκάλα και υπερκαλύπτει. Bέβαια  ο θορυβος ενός ανεμσιτήρα δεν  έχει να κάνει μόνο με την παροχή του αλλα και με την σχεδίαση του  (αεροδυναμικό σχεδιασμό ). Σχετικά είναι όλα ! 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2019 στις 7:25 ΠΜ, Dare-Devil είπε

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_296_1204_3784_6926/Delonghi_or_Toyotomi_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco/f/582469/11-15-lt.html?order_by=popularity&order_dir=desc

Δες κάτι απο τα μοντέλα στο παραπάνω link αν έχει θερμοκρασίες πάνω απο 15 βαθμούς κελσίου μέσα στο δωμάτιο .  Πάνω κάτω  όλοι οι αφυγραντήρες τα ίδια db θορύβου  έχουν . Μικρές οι διαφορές .   Ένας 12 λιτρος θα σε καλύψει άνετα . 
Αφυγραντήρας κυριολεκτικά αθόρυβος δεν υπάρχει . Όλοι κάνουν ως ένα βαθμό θόρυβο και συνήθως καλό είναι να τους βάζεις στο χωλ για να μην τους ακούς τόσο όταν κοιμάσαι . 

Η διαφορά τους είναι κυριολεκτικά μόνο το Wifi . Ίδια  μοντέλα . 

Ναι ένας 16 λιτρος θεωρώ ότι θα σε καλύψει άνετα στην περίπτωση σου . 

Στο συγκεκριμένο μοντέλο πλέον αλλάξαν την φιλοσοφία προγραμματισμού και όταν πιάσει το επιθυμητό ποσοστό υγρασίας ο χώρος σταματάει ο συμπιεστής και δουλεύει ο ανεμιστήρας στην πολύ χαμηλή σκάλα ίσα ίσα να κυκλοφορεί ο αέρας στο μηχάνημα για να μπορεί να διαβάζει καλύτερα τα επίπεδα υγρασίας του χώρου ανα πάσα στιγμή . Παλαιότερα δούλευε διαφορετικά  (έκλεινε ο ανεμιστήρας μετά απο λίγο)

Αυτοί οι δύο τρόποι λειτουργίας υπάρχουν ακόμα στην αγορά . Κάποιες εταιρίες σε κάποια μοντέλα κρατάνε τον ανεμιστήρα να δουλεύει μονίμως σε χαμηλή σκάλα για  καλύτερο έλεγχο της υγρασίας του χώρου (όπως στο τωρινό μοντέλο EVA II pro) κάποιες άλλες επιλέγουν να κλείνει ο ανεμιστήρας  και κάποιες άλλες ναι μεν κλείνει ο ανεμιστήρας αλλά βάζουν μία χρονοκαθυστέρηση π.χ 30 λεπτών έτσι ώστε να μην ξεκινά το μηχάνημα ασχέτως αν έχει ανέβει πραγματικά η υγρασία ή όχι στο χώρο . 

Το υγρασιόμετρο στους αφυγραντήρες είναι στην είσοδο του αέρα στο μηχάνημα συνήθως σε κάποια γωνία του στοιχείου . Αν βγάλεις δηλαδή τα φίλτρα θα το δεις . 

 

Ευχαριστω φίλε μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Το ζήτημα αυτό που περιγράφεις όπου μερικές φορές ανάλογα και τις συνθήκες μπορεί να υπάρχουν συχνότερες επανεκκινήσεις το έχουν αρκετά μοντέλα της αγοράς .  Έχει να κάνει με την θέση του υγρόμετρου στους αφυγραντήρες όπου μπορεί να μπερδευτεί απο την υγρασία του μηχανήματος . Όλοι μα όλοι οι αφυγραντήρες στην αγορά το έχουν το υγρόμετρο στο ίδιο σημείο . 

Το ζήτημα αυτό λύνεται τελείως αν ο κατασκευαστής επιλέξει να δουλεύει συνεχόμενα ο ανεμιστήρας του μηχανήματος σε χαμηλές στροφές.
Με αυτό το τρόπο λειτουργίας ο αφυγραντήρας ακόμα και σε standby λειτουργία παράγει λίγο θόρυβο λόγω της λειτουργίας του ανεμιστήρα . Εγώ τον θεωρώ ανεπαίσθητο κάποιοι άλλοι μπορεί να τους ενοχλεί και να θέλουν να κόβει ο ανεμιστήρας  (Αλλά έτσι μπορεί να δημιουργηθεί το ζήτημα στο οποίο αναφέρεσαι ) . 

Συχνές επανεκκινήσεις παρουσιάζουν και δύο μοντέλα της Mitshubishi  των  300 και 450 ευρώ .  
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/284/Mitsubishi.html?o=αφυγραντηρας

Aυτά για να εχετε μια εικόνα .

Απο τέλη καλοκαιριού περίπου αλλάξαν τον προγραμματισμό στον ΕVA II pro και πλέον ο ανεμιστήρας λειτουργεί μονίμως σε χαμηλές στροφές ίσα ίσα να υπάρχει κυκλοφορία του αέρα .  Το ζήτημα αυτό δεν υφίσταται πλέον . 

Ως κάτοχος Mitsubishi αυτό που κάνεις ειναι να ρυθμιζεις ένα κατώφλι υγρασίας (πχ 50%) και αν το περάσει ενεργοποιείται. Οι επανεκκινήσεις δεν ειναι συνεχείς αλλά εξαρτώνται απο το χωρο που τον βάζεις να καλύπτει. Μπορεις ακόμη να τον ρυθμίσεις να λειτουργεί κυκλικά. (πχ 4ώρες συνεχής λειτουργίς, 4 ώρες off). Οταν ειναι stand-by απενεργοποιείται τελειώς. Ποιότητα κατασκευής φοβερή οπως και η ακρίβεια του υγρομέτρου. Το ερώτημα ειναι αν αξίζει κάποιος να δώσει +100 ευρώ για να περάσει απο Kινέζο σε Made in Japan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα λειτούργησα πρώτη φορά τον Morris MDE-24291, αγοράστηκε με παζάρι στα 205€ περίπου από Κωτσόβολο.

Πρώτες εντυπώσεις: 

-Ο θόρυβος που κάνει είναι όντως πολύ χαμηλός για αφυγραντήρα και ο θόρυβος του συμπιεστή είναι μονότονος και δεν ενοχλεί (δεν γουργουρίζει όπως ο παλιός μου). Με μια πρώτη μέτρηση στο low ήταν 39db ακριβώς δίπλα του.

- Όταν το ρυθμίσεις πχ στο 55% σταματάει τη λειτουργία όταν φτάσει στο 53% και στη συνέχεια σβήνει για μισή ώρα. Στη συνέχεια ανοίγει ο ανεμιστήρας για κάποια λεπτά και αν έχει ανέβει η υγρασία παίρνει μπροστά και ο συμπιεστής. Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει τηλεχειριστήριο. 

- Η μέτρηση υγρασίας όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας πρέπει να είναι ακριβής. Με ένα υγρασιομετρο που έχω είχαν 3-4 μονάδες απόκλιση

- Ρυθμιζόμενη περσίδα για να μην σε ενοχλεί ο αέρας

Γενικά πολύ καλές πρώτες εντυπώσεις. Καθόλου τριγμοί κτλ. Μόνο μείον το φίλτρο σκόνης είναι μια απλή σίτα.. Πολύ πολύ απλό. Έχει και ένα φίλτρο άνθρακα που καλύπτει περίπου τα 2/3 του φίλτρου και θεωρώ ότι έκανε δουλειά γιατί είχε μυρωδιά φαγητού που εξαφανίστηκε μετά την λειτουργία του. 

Στα 299 που τον έχει τώρα αρχική τιμή θα έπρεπε να έχει κάτι πιο σοβαρό σαν φίλτρο. Έχει βέβαια λάμπα uv αλλά δεν νομίζω να τη χρησιμοποιήσω ποτέ. Κάτι δεν μου αρέσει προσωπικά σε αυτή τη μέθοδο καθαρισμού.

Θα επανέλθω μόλις μετρήσω κανονικά θόρυβο και καταναλώσεις..

Επεξ/σία από ata1983
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ata1983 είπε

- Η μέτρηση υγρασίας όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας πρέπει να είναι ακριβής. Με ένα υγρασιομετρο που έχω είχαν 3-4 μονάδες απόκλιση

Εκτός αν και τα 2 υγρασιόμετρα έχουν απόκλιση.

Μπορείς να κάνεις το τεστ σπίτι σου https://www.thesprucepets.com/how-to-calibrate-a-hygrometer-1239116

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ata1983 είπε

Σήμερα λειτούργησα πρώτη φορά τον Morris MDE-24291, αγοράστηκε με παζάρι στα 205€ περίπου από Κωτσόβολο.

Πρώτες εντυπώσεις: 

-Ο θόρυβος που κάνει είναι όντως πολύ χαμηλός για αφυγραντήρα και ο θόρυβος του συμπιεστή είναι μονότονος και δεν ενοχλεί (δεν γουργουρίζει όπως ο παλιός μου). Με μια πρώτη μέτρηση στο low ήταν 39db ακριβώς δίπλα του.

- Όταν το ρυθμίσεις πχ στο 55% σταματάει τη λειτουργία όταν φτάσει στο 53% και στη συνέχεια σβήνει για μισή ώρα. Στη συνέχεια ανοίγει ο ανεμιστήρας για κάποια λεπτά και αν έχει ανέβει η υγρασία παίρνει μπροστά και ο συμπιεστής. Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει τηλεχειριστήριο. 

- Η μέτρηση υγρασίας όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας πρέπει να είναι ακριβής. Με ένα υγρασιομετρο που έχω είχαν 3-4 μονάδες απόκλιση

- Ρυθμιζόμενη περσίδα για να μην σε ενοχλεί ο αέρας

Γενικά πολύ καλές πρώτες εντυπώσεις. Καθόλου τριγμοί κτλ. Μόνο μείον το φίλτρο σκόνης είναι μια απλή σίτα.. Πολύ πολύ απλό. Έχει και ένα φίλτρο άνθρακα που καλύπτει περίπου τα 2/3 του φίλτρου και θεωρώ ότι έκανε δουλειά γιατί είχε μυρωδιά φαγητού που εξαφανίστηκε μετά την λειτουργία του. 

Στα 299 που τον έχει τώρα αρχική τιμή θα έπρεπε να έχει κάτι πιο σοβαρό σαν φίλτρο. Έχει βέβαια λάμπα uv αλλά δεν νομίζω να τη χρησιμοποιήσω ποτέ. Κάτι δεν μου αρέσει προσωπικά σε αυτή τη μέθοδο καθαρισμού.

Θα επανέλθω μόλις μετρήσω κανονικά θόρυβο και καταναλώσεις..

Ενδιαφεροντα οσα λες. Απλα στο high μετριεται ο θορυβος, και ακομα καλυτερα στο dry/cont mode.

Φοβερη και η τιμη, απορω πως την βρηκες

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Ενδιαφεροντα οσα λες. Απλα στο high μετριεται ο θορυβος, και ακομα καλυτερα στο dry/cont mode.

Φοβερη και η τιμη, απορω πως την βρηκες

Μου πήρε και μια δωροεπιταγή 30€ που είχα, 170€ μου έφτασε. Θα μετρήσω και κατανάλωση και θόρυβο στο high και θα σας πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ata1983 είπε

Μου πήρε και μια δωροεπιταγή 30€ που είχα, 170€ μου έφτασε. Θα μετρήσω και κατανάλωση και θόρυβο στο high και θα σας πω..

Ονλινε το πετυχες αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι online, την προηγούμενη εβδομάδα που έτρεχε το Παζαρεψέ το στον Κωτσόβολο...

Έκανα κάποιες μετρήσεις σήμερα: 41-44db έπαιζε ο θόρυβος στο μισό μέτρο περίπου στο high..

Κατανάλωση με 58% υγρασία και 19°C 230W

 

Edit: Στη λειτουργία smart έφτανε το στόχο και ο ανεμιστήρας συνέχιζε να λειτουργεί μόνιμα..

Επεξ/σία από ata1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ata1983 είπε

Ναι online, την προηγούμενη εβδομάδα που έτρεχε το Παζαρεψέ το στον Κωτσόβολο...

Έκανα κάποιες μετρήσεις σήμερα: 41-44db έπαιζε ο θόρυβος στο μισό μέτρο περίπου στο high..

Κατανάλωση με 58% υγρασία και 19°C 230W

Edit: Στη λειτουργία smart έφτανε το στόχο και ο ανεμιστήρας συνέχιζε να λειτουργεί μόνιμα..

Εχεις παρα πολλους μορις 24αρηδες. Ξερεις ποιες οι διαφορες εκτος απο το i που ειναι το τηλεκοντρολ;

https://www.morris.gr/categories.asp?catid=232&title=αφυγραντήρες

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χαρτιά ίδια φαίνονται ακριβώς εκτός από το τηλεχειριστήριο.. τώρα τι να πω. Τον μαύρο δεν τον έχω δει από κοντά μήπως έχει κάποια διαφορά πχ πιο ποιοτικά πλαστικά ή καμία διαφορά στο φίλτρο.

Πάντως το φίλτρο σκόνης διάβασα silver ion και υπέθεσα θα είναι όπως αυτό που έχουν τα κλιματιστικά αλλά καμία σχέση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εμενα που ξεκιναει στο 85-88% κ σε κανα 2ωρο πεφτει στο 72%,με θερμοκρασια 15-17 βαθμους, τι καταναλωση θα εχω? Αν ειχε ο φιλος πιο πανω 230 w....Παναγια μου βοηθα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Δηλαδη εμενα που ξεκιναει στο 85-88% κ σε κανα 2ωρο πεφτει στο 72%,με θερμοκρασια 15-17 βαθμους, τι καταναλωση θα εχω? Αν ειχε ο φιλος πιο πανω 230 w....Παναγια μου βοηθα!! 

Οχι πανω απο 300 watt. Ή εστω λιγο πανω.

συμβουλη, παρε ενα υγρομετρο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...