Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, teo_3 είπε

Πεταμένα λεφτά αν πάρεις Inventor. 

https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/afygrantiras-midea-mddf-20den3-qa3.html?offer=1 στα 139€ με ιονιστή κομπλέ.  Είναι ίδιος με αυτόν https://www.skroutz.gr/s/9535871/Inventor-Eva-II-E2-ION20L.html και δες τη διαφορά τιμής.

200€+ για ένα μηχάνημα που δεν έχει κάποιο είδος φίλτρο άνθρακα, ένα HEPA κάτι, δεν υπάρχει λόγος να δώσεις. 

Απλά να σε ενημερώσω πως σε αντιστάθμιση των 185-200 Watt που καίνε οι 12λιτροι, οι 20λιτροι καίνε γύρω στα 230-250W/h αν η κατανάλωση είναι η επιλογή σου. Τα έχουμε γράψει και σε αυτό το νήμα.
180€ για έναν 12ρη, για μένα, είναι υπερβολή. Στα ίδια λεφτά παίρνεις 20λιτρο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/178296-electrolux-exd20dn3w που είναι ίδιος φασόν με αυτόν https://www.skroutz.gr/s/5875349/Inventor-Eva-DE-MDDF20.html αν σε χαλάει η μάρκα.

φιλε ενδιαφεροντα οσα λες. κα ιεγω για ινβεντορ 16αρη ειμαι χωρις το wifi. με προβληματισες με τον midea. ομως δεκα db στον θορυβο δεν ειναι αμελητεα. επισης διαβαζω στις κριτικες πως ο μιντεα δεν διαβαζει σωστα οταν μπει σε σταντ μπαι (να φανταστω πως κλεινει ο ανεμιστηρας του? αν δεν ειχε τοσο θοπρυβο οσο λενε τα σπεκς, εννοειται και εγω θα τον τιμουσα. εχεις μηπως προσωπικη αποψηεπι του θορυβουθ? μακαρι να ειναι στα επιπεδα του αλλου. μιλαω παντα για το σαιλεντ μοντ βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 minutes ago, burnin said:

φιλε ενδιαφεροντα οσα λες. κα ιεγω για ινβεντορ 16αρη ειμαι χωρις το wifi. με προβληματισες με τον midea. ομως δεκα db στον θορυβο δεν ειναι αμελητεα. επισης διαβαζω στις κριτικες πως ο μιντεα δεν διαβαζει σωστα οταν μπει σε σταντ μπαι (να φανταστω πως κλεινει ο ανεμιστηρας του? αν δεν ειχε τοσο θοπρυβο οσο λενε τα σπεκς, εννοειται και εγω θα τον τιμουσα. εχεις μηπως προσωπικη αποψηεπι του θορυβουθ? μακαρι να ειναι στα επιπεδα του αλλου. μιλαω παντα για το σαιλεντ μοντ βεβαια.

Τον Midea τον έχω τεστάρει ζωντανά σε μαγαζί. Η κατανάλωσή του μετρήθηκε στα 235W/h απο εμένα και ο θόρυβός του ήταν στην 1η σκάλα μια χαρά στην 2η πιο έντονος αλλά σαφώς μη ενοχλητικός.
Για τις μετρήσεις και τα στάντ μπάι τους, έχω πει τα μύρια όσα για δύο Inventor που έχω δουλέψει, που πετάνε χαρταετό στη χρήση τους. Ανάβουν σβήνουν χωρίς έλεος και αυτό το τσικ τσικ σα να στάζει δεν παλεύεται και φυσικά δεν προσμετράτε στα dB θορύβου που αναγράφουν. Γιαυτό και λέω πεταμένα λεφτά. Αν είναι να τα σκάσεις για Inventor και να έχεις αυτά τα θέματα, πάρε ένα φθηνότερο φασόν. Απο εκεί και πέρα, χαμηλό θόρυβο επί του πρακτέου συνάντησα σε Gree.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Τον Midea τον έχω τεστάρει ζωντανά σε μαγαζί. Η κατανάλωσή του μετρήθηκε στα 235W/h απο εμένα και ο θόρυβός του ήταν στην 1η σκάλα μια χαρά στην 2η πιο έντονος αλλά σαφώς μη ενοχλητικός.
Για τις μετρήσεις και τα στάντ μπάι τους, έχω πει τα μύρια όσα για δύο Inventor που έχω δουλέψει, που πετάνε χαρταετό στη χρήση τους. Ανάβουν σβήνουν χωρίς έλεος και αυτό το τσικ τσικ σα να στάζει δεν παλεύεται και φυσικά δεν προσμετράτε στα dB θορύβου που αναγράφουν. Γιαυτό και λέω πεταμένα λεφτά. Αν είναι να τα σκάσεις για Inventor και να έχεις αυτά τα θέματα, πάρε ένα φθηνότερο φασόν. Απο εκεί και πέρα, χαμηλό θόρυβο επί του πρακτέου συνάντησα σε Gree.

σε ευχαριστω φιλε. μαλλον θα παω απο το μαγαζι να τεσταρω το μηχανημα που λες επιτοπου

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, burnin said:

σε ευχαριστω φιλε. μαλλον θα παω απο το μαγαζι να τεσταρω το μηχανημα που λες επιτοπου

Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις. Σαν το απο κοντά δεν έχει. Να είσαι καλά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, teo_3 είπε

Πεταμένα λεφτά αν πάρεις Inventor. 

https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/afygrantiras-midea-mddf-20den3-qa3.html?offer=1 στα 139€ με ιονιστή κομπλέ.  Είναι ίδιος με αυτόν https://www.skroutz.gr/s/9535871/Inventor-Eva-II-E2-ION20L.html και δες τη διαφορά τιμής.

200€+ για ένα μηχάνημα που δεν έχει κάποιο είδος φίλτρο άνθρακα, ένα HEPA κάτι, δεν υπάρχει λόγος να δώσεις. 

Απλά να σε ενημερώσω πως σε αντιστάθμιση των 185-200 Watt που καίνε οι 12λιτροι, οι 20λιτροι καίνε γύρω στα 230-250W/h αν η κατανάλωση είναι η επιλογή σου. Τα έχουμε γράψει και σε αυτό το νήμα.
180€ για έναν 12ρη, για μένα, είναι υπερβολή. Στα ίδια λεφτά παίρνεις 20λιτρο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/178296-electrolux-exd20dn3w που είναι ίδιος φασόν με αυτόν https://www.skroutz.gr/s/5875349/Inventor-Eva-DE-MDDF20.html αν σε χαλάει η μάρκα.

Καταρχάς του πρότεινα του @postfire  3 μοντέλα και συγκεκριμένα του πρότεινα τον EVA II pro και όχι τον EVA II που συγκρινες εσύ . 

Οπότε για τον Midea αφυγραντήρα και τον Inventor EVA II pro που του πρότεινα:
Δεν είναι ίδιοι .  Ακόμα και στα τεχνικά χαρακτηριστικά το βλέπεις .Εχουν διαφορές.

Ο Midea  βγάζει 45 db θορύβου ενώ ο Inventor βγάζει 37 db. Μεγάλη διαφορά στο θόρυβο !

Ο Inventor έχει σαν έξτρα wifi αν κάποιον τον ενδιαφέρει αυτό . 

Επίσης ο Midea  έχει 3 χρόνια εγγύηση ενώ ο Inventor 5 χρόνια . 

Οπότε (όπως το βλέπει και ο καθένας μας) προσωπική μου άποψη η τιμή είναι δικαιολογημένη και για τα 2 μοντέλα . 
 

8 ώρες πριν, postfire είπε

ευχαριστω μαν!!!  :)

καλοι και οι 3

ποιον θα επερνες εσυ?

για τον ονβερτορ με κοβω

Αυτόν θα επέλεγα μεταξύ των τριών . Θα κοιτούσα και τον Juro pro  βέβαια . Ρίξε μια ματιά απο κοντά στα καστήματα να τους δεις πριν αποφασίσεις  και αν μπορούν ζήτα τους να τους βάλλουν σε λειτουργία . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Καταρχάς του πρότεινα του @postfire  3 μοντέλα και συγκεκριμένα του πρότεινα τον EVA II pro και όχι τον EVA II που συγκρινες εσύ . 

Οπότε για τον Midea αφυγραντήρα και τον Inventor EVA II pro που του πρότεινα:
Δεν είναι ίδιοι .  Ακόμα και στα τεχνικά χαρακτηριστικά το βλέπεις .Εχουν διαφορές.

Ο Midea  βγάζει 45 db θορύβου ενώ ο Inventor βγάζει 37 db. Μεγάλη διαφορά στο θόρυβο !

Ο Inventor έχει σαν έξτρα wifi αν κάποιον τον ενδιαφέρει αυτό . 

Επίσης ο Midea  έχει 3 χρόνια εγγύηση ενώ ο Inventor 5 χρόνια . 

Οπότε (όπως το βλέπει και ο καθένας μας) προσωπική μου άποψη η τιμή είναι δικαιολογημένη και για τα 2 μοντέλα . 
 

Αυτόν θα επέλεγα μεταξύ των τριών . Θα κοιτούσα και τον Juro pro  βέβαια . Ρίξε μια ματιά απο κοντά στα καστήματα να τους δεις πριν αποφασίσεις  και αν μπορούν ζήτα τους να τους βάλλουν σε λειτουργία . 

αυτο θα κανω

τηχ μαν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Dare-Devil said:

Καταρχάς του πρότεινα του @postfire  3 μοντέλα και συγκεκριμένα του πρότεινα τον EVA II pro και όχι τον EVA II που συγκρινες εσύ . 

Οπότε για τον Midea αφυγραντήρα και τον Inventor EVA II pro που του πρότεινα:
Δεν είναι ίδιοι .  Ακόμα και στα τεχνικά χαρακτηριστικά το βλέπεις .Εχουν διαφορές.

Ο Midea  βγάζει 45 db θορύβου ενώ ο Inventor βγάζει 37 db. Μεγάλη διαφορά στο θόρυβο !

Ο Inventor έχει σαν έξτρα wifi αν κάποιον τον ενδιαφέρει αυτό . 

Επίσης ο Midea  έχει 3 χρόνια εγγύηση ενώ ο Inventor 5 χρόνια . 

Οπότε (όπως το βλέπει και ο καθένας μας) προσωπική μου άποψη η τιμή είναι δικαιολογημένη και για τα 2 μοντέλα . 
 

Δες λίγο καλύτερα ποια μηχανήματα συνέκρινα σαν ίδια όμως. Δεν ανέφερα τον Pro.

Επίσης, αν εσύ δεις 37dB σε Inventor σε πραγματικές συνθήκες, έλα να μου το δείξεις. Αλλά να το δεχθώ. Επίσης: Μέρος 2ο, το 45dB του Midea είναι στη δυνατή σκάλα, τα 37dB του Inventor, δε νομίζω. Μήπως είναι στο silent, low ή κάτι τέτοιο. 
Καλό είναι όταν κάνουμε συγκρίσεις έστω και λανθασμένα θεωρητικές, να κάνουμε τις σωστές συγκρίσεις.

Και το WiFi το πληρώνει ο κόσμος και ανάθεμα αν το χρειάζεται κάποιος για να το αναφέρουμε ξανά και ξανά ως προτέρημα.

Φυσικά δεκτή η άποψή σου αλλά θα ήθελα να είναι αποδεκτή και η δική μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teo_3 είπε

Τον Midea τον έχω τεστάρει ζωντανά σε μαγαζί. Η κατανάλωσή του μετρήθηκε στα 235W/h απο εμένα και ο θόρυβός του ήταν στην 1η σκάλα μια χαρά στην 2η πιο έντονος αλλά σαφώς μη ενοχλητικός.
Για τις μετρήσεις και τα στάντ μπάι τους, έχω πει τα μύρια όσα για δύο Inventor που έχω δουλέψει, που πετάνε χαρταετό στη χρήση τους. Ανάβουν σβήνουν χωρίς έλεος και αυτό το τσικ τσικ σα να στάζει δεν παλεύεται και φυσικά δεν προσμετράτε στα dB θορύβου που αναγράφουν. Γιαυτό και λέω πεταμένα λεφτά. Αν είναι να τα σκάσεις για Inventor και να έχεις αυτά τα θέματα, πάρε ένα φθηνότερο φασόν. Απο εκεί και πέρα, χαμηλό θόρυβο επί του πρακτέου συνάντησα σε Gree.

Το ζήτημα αυτό που περιγράφεις όπου μερικές φορές ανάλογα και τις συνθήκες μπορεί να υπάρχουν συχνότερες επανεκκινήσεις το έχουν αρκετά μοντέλα της αγοράς .  Έχει να κάνει με την θέση του υγρόμετρου στους αφυγραντήρες όπου μπορεί να μπερδευτεί απο την υγρασία του μηχανήματος . Όλοι μα όλοι οι αφυγραντήρες στην αγορά το έχουν το υγρόμετρο στο ίδιο σημείο . 

Το ζήτημα αυτό λύνεται τελείως αν ο κατασκευαστής επιλέξει να δουλεύει συνεχόμενα ο ανεμιστήρας του μηχανήματος σε χαμηλές στροφές.
Με αυτό το τρόπο λειτουργίας ο αφυγραντήρας ακόμα και σε standby λειτουργία παράγει λίγο θόρυβο λόγω της λειτουργίας του ανεμιστήρα . Εγώ τον θεωρώ ανεπαίσθητο κάποιοι άλλοι μπορεί να τους ενοχλεί και να θέλουν να κόβει ο ανεμιστήρας  (Αλλά έτσι μπορεί να δημιουργηθεί το ζήτημα στο οποίο αναφέρεσαι ) . 

Συχνές επανεκκινήσεις παρουσιάζουν και δύο μοντέλα της Mitshubishi  των  300 και 450 ευρώ .  
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/284/Mitsubishi.html?o=αφυγραντηρας

Aυτά για να εχετε μια εικόνα .

Απο τέλη καλοκαιριού περίπου αλλάξαν τον προγραμματισμό στον ΕVA II pro και πλέον ο ανεμιστήρας λειτουργεί μονίμως σε χαμηλές στροφές ίσα ίσα να υπάρχει κυκλοφορία του αέρα .  Το ζήτημα αυτό δεν υφίσταται πλέον . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Καταρχάς του πρότεινα του @postfire  3 μοντέλα και συγκεκριμένα του πρότεινα τον EVA II pro και όχι τον EVA II που συγκρινες εσύ . 

Οπότε για τον Midea αφυγραντήρα και τον Inventor EVA II pro που του πρότεινα:
Δεν είναι ίδιοι .  Ακόμα και στα τεχνικά χαρακτηριστικά το βλέπεις .Εχουν διαφορές.

Ο Midea  βγάζει 45 db θορύβου ενώ ο Inventor βγάζει 37 db. Μεγάλη διαφορά στο θόρυβο !

Ο Inventor έχει σαν έξτρα wifi αν κάποιον τον ενδιαφέρει αυτό . 

Επίσης ο Midea  έχει 3 χρόνια εγγύηση ενώ ο Inventor 5 χρόνια . 

Οπότε (όπως το βλέπει και ο καθένας μας) προσωπική μου άποψη η τιμή είναι δικαιολογημένη και για τα 2 μοντέλα . 
 

Αυτόν θα επέλεγα μεταξύ των τριών . Θα κοιτούσα και τον Juro pro  βέβαια . Ρίξε μια ματιά απο κοντά στα καστήματα να τους δεις πριν αποφασίσεις  και αν μπορούν ζήτα τους να τους βάλλουν σε λειτουργία . 

Ο inventor εχει δωσει μετρησεις στο silent ενω ο midea οχι. Γιαυτο και το 37 -45. Το κανουν κατα κορον και αλλες εταιρειες που προσπαθουν να εξαπατησουν. Δεν εχει silent o Midea εχει μεσαια σκαλα και δυνατη. 3 σκαλες ο ενας 2 ο αλλος.

στο silent κανεις δεν το δουλευει μονο οταν κοιμομαστε ισως. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Δες λίγο καλύτερα ποια μηχανήματα συνέκρινα σαν ίδια όμως. Δεν ανέφερα τον Pro.

Επίσης, αν εσύ δεις 37dB σε Inventor σε πραγματικές συνθήκες, έλα να μου το δείξεις. Αλλά να το δεχθώ. Επίσης: Μέρος 2ο, το 45dB του Midea είναι στη δυνατή σκάλα, τα 37dB του Inventor, δε νομίζω. Μήπως είναι στο silent, low ή κάτι τέτοιο. 
Καλό είναι όταν κάνουμε συγκρίσεις έστω και λανθασμένα θεωρητικές, να κάνουμε τις σωστές συγκρίσεις.

Και το WiFi το πληρώνει ο κόσμος και ανάθεμα αν το χρειάζεται κάποιος για να το αναφέρουμε ξανά και ξανά ως προτέρημα.

Φυσικά δεκτή η άποψή σου αλλά θα ήθελα να είναι αποδεκτή και η δική μου.

Κατάλαβα ποια σύγκρινες  ! Οπότε δεν διαφωνώ με την σύγκριση που έκανες αλλά ήταν άκυρη η απάντηση για το post που παρέθεσες. Θεώρησα ότι μπέρδεψες τα μοντέλα . 
Σύγκρινες μηχάνημα που δεν του πρότεινα κάν και δεν είχα και σκοπό να του το προτείνω το συγκεκριμένο EVA II γιατί στα ίδια λεφτά παίρνει τον EVA II pro που είναι αναβαθμισμένο σε χαρακτηριστικά . 

Όσον αφορά τα db δεν ξέρω ποιες είναι οι πηγές σου αλλά το site της Midea άλλα λέει :
https://www.fgeurope.gr/el/products/df-series-20lt

45 db το Μidea στην χαμηλή σκάλα και  48 db στην μεγάλη και για να σε προλάβω πριν μου πεις ότι τα 45 db του Midea αναφέρονται στην Normal . Είναι κατά κάποιο τρόπο τυπογραφικό λάθος του site της Ελληνικής αντιπροσωπείας .  Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει δύο σκάλες λειτουργίας του ανεμιστήρα  . Την Normal (πες την και low) και την High (πες την και turbo μιας και ως turbo αναγράφεται στο panel της συσκευής. )  . 

Όσον αφορά για τα db αλλά και για τα γενικότερα χαρακτηριστικά του κάθε μοντέλου στηρίζομαι πάντα όπως όλοι μας σε αυτά που ανακοινώνει ο κατασκευαστής . 
Αν υπάρχουν αμφιβολίες για τα Db θορύβου δυστυχώς κανένας μας δεν μπορεί να αποδείξει τα db μιας και η μέτρηση των db σε οποιοδήποτε καταναλωτικό αγαθό που εκπέμπει θόρυβο είναι μια ολόκληρη επιστήμη που προϋποθέτει πάνω απ όλα γνώσεις, εξοπλισμό δεκάδων χιλιάδων ευρώ , ανηχο'ι'κό θάλαμο και εφαρμογή συγκεκριμένων προτύπων εργαστηριακών μετρήσεων  για να βγάλεις σωστά συμπεράσματα . Μόνο έτσι !


 

15 λεπτά πριν, postfire είπε

ευχαριστω και τους δυο σας

θα παω να τους δω απο κοντα

δεν υπαρχει λογος για τσακωμο :)

Δεν τσακώνεται κανένας  ! :P
Ο καθένας μοιράζεται άποψη και γνώσεις μέσα απο διαφωνίες.Μια εποικοδομητική προσέγγιση για να βγουν συμπεράσματα  . Δεν γίνεται να έχουμε όλοι την ίδια άποψη !

12 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ο inventor εχει δωσει μετρησεις στο silent ενω ο midea οχι. Γιαυτο και το 37 -45. Το κανουν κατα κορον και αλλες εταιρειες που προσπαθουν να εξαπατησουν. Δεν εχει silent o Midea εχει μεσαια σκαλα και δυνατη. 3 σκαλες ο ενας 2 ο αλλος.

στο silent κανεις δεν το δουλευει μονο οταν κοιμομαστε ισως. 

Και οι δύο εταιρίες έχουν δώσει μετρήσεις για την χαμηλότερη σκάλα . 

Ο EVA II pro  έχει τρεις σκάλες και ονομάζει την χαμηλή silent . Ο Midea έχει δύο σκάλες και η χαμηλή του είναι η Normal (θα μπορούσε να την ονόμαζε και quiet ή όπως αλλιώς θέλει)  . Η μεγάλη σκάλα του Midea είναι η High όπου επάνω στο panel της συσκευής αναγράφει turbo . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Dare-Devil said:

Κατάλαβα ποια σύγκρινες  ! Οπότε δεν διαφωνώ με την σύγκριση που έκανες αλλά ήταν άκυρη η απάντηση για το post που παρέθεσες. Θεώρησα ότι μπέρδεψες τα μοντέλα . 
Σύγκρινες μηχάνημα που δεν του πρότεινα κάν και δεν είχα και σκοπό να του το προτείνω το συγκεκριμένο EVA II γιατί στα ίδια λεφτά παίρνει τον EVA II pro που είναι αναβαθμισμένο σε χαρακτηριστικά . 

Όσον αφορά τα db δεν ξέρω ποιες είναι οι πηγές σου αλλά το site της Midea άλλα λέει :
https://www.fgeurope.gr/el/products/df-series-20lt

45 db το Μidea στην χαμηλή σκάλα και  48 db στην μεγάλη και για να σε προλάβω πριν μου πεις ότι τα 45 db του Midea αναφέρονται στην Normal . Είναι κατά κάποιο τρόπο τυπογραφικό λάθος του site της Ελληνικής αντιπροσωπείας .  Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει δύο σκάλες λειτουργίας του ανεμιστήρα  . Την Normal (πες την και low) και την High (πες την και turbo μιας και ως turbo αναγράφεται στο panel της συσκευής. )  . 

Όσον αφορά για τα db αλλά και για τα γενικότερα χαρακτηριστικά του κάθε μοντέλου στηρίζομαι πάντα όπως όλοι μας σε αυτά που ανακοινώνει ο κατασκευαστής . 
Αν υπάρχουν αμφιβολίες για τα Db θορύβου δυστυχώς κανένας μας δεν μπορεί να αποδείξει τα db μιας και η μέτρηση των db σε οποιοδήποτε καταναλωτικό αγαθό που εκπέμπει θόρυβο είναι μια ολόκληρη επιστήμη που προϋποθέτει πάνω απ όλα γνώσεις, εξοπλισμό δεκάδων χιλιάδων ευρώ , ανηχο'ι'κό θάλαμο και εφαρμογή συγκεκριμένων προτύπων εργαστηριακών μετρήσεων  για να βγάλεις σωστά συμπεράσματα . Μόνο έτσι !


 

Δεν τσακώνεται κανένας  ! :P
Ο καθένας μοιράζεται άποψη και γνώσεις μέσα απο διαφωνίες.Μια εποικοδομητική προσέγγιση για να βγουν συμπεράσματα  . Δεν γίνεται να έχουμε όλοι την ίδια άποψη !

Δεν έκανα αντιπαράθεση με την πρότασή σου, είπα απλά αν είναι να πάει σε Inventor για ένα WiFi και ιονιστή να δώσει 80-100€ λιγότερα για ένα άλλο μηχάνημα με ιονιστή χωρίς WiFi, πολύ απλά, κατανοητά.
Όπως εσύ προτείνεις και πολύ σωστά τον κόσμο να δει μηχανήματα απο κοντά, θα σου πρότεινα δεις και εσύ το Midea. Εγώ το είδα και το άκουσα και το μέτρησα. Όπως και έχω δουλέψει τον Eva II Pro 16L. Και όχι, η 3η σκάλα του Eva δεν είναι πιο αθόρυβη απο την 2η σκάλα του Midea. Την 1η σκάλα, Silent την θεωρώ σχεδόν άχρηστη για αφύγρανση σε σχέση με την 2η και 3η, παρά μόνο για ύπνο το βράδυ. Τον Παπά του 37dB της Inventor να με συγχωρέσεις αλλά ας τον φάει κάποιος άλλος που θα τον βάλει στο High για αφύγρανση και θα περιμένει τα 37 ντι μπι που του είπε ο πωλητής. Τουλάχιστον αυτά τα δύο μπορώ να τα συγκρίνω με βάση τη δική μου εμπειρία.

Και φυσικά δε μαλώνουμε, εμπειρίες παραθέτουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dare-Devil είπε



Απο τέλη καλοκαιριού περίπου αλλάξαν τον προγραμματισμό στον ΕVA II pro και πλέον ο ανεμιστήρας λειτουργεί μονίμως σε χαμηλές στροφές ίσα ίσα να υπάρχει κυκλοφορία του αέρα .  Το ζήτημα αυτό δεν υφίσταται πλέον . 

Μπορει καποιος υπεθυνα να μου πει αν και τα μοντελα της inventor χωρις το wifi, πλεον εχουν τον ανεμιστηρα να δουλευειο συνεχως? πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι θα παραγγειλουμε το νεο μοντελο? παιζει να εχουν ξεμεινει σε κανα καταστημα και να την φαμε?

αναφεροαι πχ σε αυτο.

https://www.electronica.gr/6E4B7F5F.el.aspx

με νοιαζει για να ξερω αν τον βαλω στο σαιλεντ και πεσω για υπνο, δεν θα αρχισει επανεκκινησεις να με πρηζει

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Κατάλαβα ποια σύγκρινες  ! Οπότε δεν διαφωνώ με την σύγκριση που έκανες αλλά ήταν άκυρη η απάντηση για το post που παρέθεσες. Θεώρησα ότι μπέρδεψες τα μοντέλα . 
Σύγκρινες μηχάνημα που δεν του πρότεινα κάν και δεν είχα και σκοπό να του το προτείνω το συγκεκριμένο EVA II γιατί στα ίδια λεφτά παίρνει τον EVA II pro που είναι αναβαθμισμένο σε χαρακτηριστικά . 

Όσον αφορά τα db δεν ξέρω ποιες είναι οι πηγές σου αλλά το site της Midea άλλα λέει :
https://www.fgeurope.gr/el/products/df-series-20lt

45 db το Μidea στην χαμηλή σκάλα και  48 db στην μεγάλη και για να σε προλάβω πριν μου πεις ότι τα 45 db του Midea αναφέρονται στην Normal . Είναι κατά κάποιο τρόπο τυπογραφικό λάθος του site της Ελληνικής αντιπροσωπείας .  Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει δύο σκάλες λειτουργίας του ανεμιστήρα  . Την Normal (πες την και low) και την High (πες την και turbo μιας και ως turbo αναγράφεται στο panel της συσκευής. )  . 

Όσον αφορά για τα db αλλά και για τα γενικότερα χαρακτηριστικά του κάθε μοντέλου στηρίζομαι πάντα όπως όλοι μας σε αυτά που ανακοινώνει ο κατασκευαστής . 
Αν υπάρχουν αμφιβολίες για τα Db θορύβου δυστυχώς κανένας μας δεν μπορεί να αποδείξει τα db μιας και η μέτρηση των db σε οποιοδήποτε καταναλωτικό αγαθό που εκπέμπει θόρυβο είναι μια ολόκληρη επιστήμη που προϋποθέτει πάνω απ όλα γνώσεις, εξοπλισμό δεκάδων χιλιάδων ευρώ , ανηχο'ι'κό θάλαμο και εφαρμογή συγκεκριμένων προτύπων εργαστηριακών μετρήσεων  για να βγάλεις σωστά συμπεράσματα . Μόνο έτσι !

Και οι δύο εταιρίες έχουν δώσει μετρήσεις για την χαμηλότερη σκάλα . 

Ο EVA II pro  έχει τρεις σκάλες και ονομάζει την χαμηλή silent . Ο Midea έχει δύο σκάλες και η χαμηλή του είναι η Normal (θα μπορούσε να την ονόμαζε και quiet ή όπως αλλιώς θέλει)  . Η μεγάλη σκάλα του Midea είναι η High όπου επάνω στο panel της συσκευής αναγράφει turbo . 

με μπέρδεψες για να είμαι ειλικρινής. Τι πάει να πει πως την ονομάζεις την κάθε ταχύτητα? Είτε το λες silent, είτε sleep, είτε eco το χαμηλό, σημασία έχει τι αφύγρανση σου κάνει σε αυτή την ταχύτητα. Στο συγκεκριμένο μηχάνημα που αναφέρεις στο "sleep mode" (βλέπε τα δηλωμένα 37db) η αφύγρανση σαν αποτέλεσμα είναι ένα "ανέκδοτο", αν μου επιτρέπεται ο όρος φυσικά, μιας και για ψευτοσυντήρηση ήδη σχεδόν πλήρως αφυγρασμένου χώρου κάνει παρά αφύγρανση ουσαστική. Αν κάποιος διαφωνεί ας ανεβάσει δεδομένα πόσο νερό και σε τι συνθήκες του τραβάει! Είναι κάτι σαν τα κλιματιστικά όπου βάζουν και μια ταχύτητα όπου αποτέλεσμα ουσιαστικά ανύπαρκτο, αλλά χαμηλή ταχύτητα/θόρυβος για να μπορεί να δηλωθεί ένα πολύ χαμηλό νούμερο στα διαφημιστικά έντυπα. 

Αντίστοιχα δεν καταλαβαίνω τι παει να πει "turbo" ή "High" ή όπως αλλιώς θέλει να το πει ο καθένας. Είναι η ταχύτητα στο μέγιστο όπου και έχεις την πραγματική αφύγρανση στο μέγιστο της σημείο. Στον Eva II (παλιός) ήταν στα 48db η δηλωμένη... με 45db στη χαμηλή (2 ταχύτητες), ακριβώς τα ίδια με τη Midea (λογικό και αναμενόμενο). Στον Eva II Pro (και Wifi) κάποτε δήλωναν τα πλήρη νούμερα... που ήταν 37db στο sleep / 42db στο mid / 45db στο high. Φέτος όλα χάθηκαν και άρχισε ο διαφημιστικός παπάς του μόνο 37db δηλωμένου μαζί με τα διαφημιστικά για τον πιο αθόρυβο αφυγραντήρα, κρύβοντας τα πλήρη στοιχεία.

Ελλάδα ξηλώθηκαν τα πλήρη στοιχεία, στη Ρουμανία όμως σε κάποια Online καταστήματα ξεχάστηκαν και έμειναν τα παλιά https://www.emag.ro/dezumidificator-aer-inventor-capacitate-dezumidificare-20-l-zi-ionizator-3-functii-de-ventilatie-timer-roti-alb-eva-ii-pro-ep3-ion20l/pd/DZ8WKHBBM/ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, burnin said:

Μπορει καποιος υπεθυνα να μου πει αν και τα μοντελα της inventor χωρις το wifi, πλεον εχουν τον ανεμιστηρα να δουλευειο συνεχως? πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι θα παραγγειλουμε το νεο μοντελο? παιζει να εχουν ξεμεινει σε κανα καταστημα και να την φαμε?

αναφεροαι πχ σε αυτο.

https://www.electronica.gr/6E4B7F5F.el.aspx

με νοιαζει για να ξερω αν τον βαλω στο σαιλεντ και πεσω για υπνο, δεν θα αρχισει επανεκκινησεις να με πρηζει

Πάντως πρόσφατα που πήρα τον 20lt με το wifi ο υπάλληλος μου είπε ότι πλέον όλοι οι inventor δεν κλείνουν. Δύσκολο το βρίσκω να πουλάνε ακόμη παλαιό μοντέλο. Σε κάθε περίπτωση πριν τον αγοράσεις ρωτάς στο κατάστημα αν είναι το νέο μοντέλο. 

Με wifi έχει πάρει κάποιος και του δουλεύει καλά; 1 στις 100 φορές θα μπει να δω τις ενδείξεις και 1 στις 200 θα αλλάξει κάποια ρύθμιση. 2 χρόνια έχουν να αναβαθμίσουν την εφαρμογή! Κρίμα για μεγάλη εταιρία να πουλάει αέρα κοπανιστό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...