Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τί σχέση έχουν όλα αυτά με την αφύγρανση? 

Είσαι ακόμα εκτός θέματος. 

Αν κάποιος έχει πρόβλημα υγρασίας, μπορεί απλά να κάνει φυσικό αερισμό κάθε μέρα ΑΝ ΟΜΩΣ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΦΥΓΡΑΝΣΗ 

Πάλι αποδεικνύεται  ότι δεν έχεις ακόμα καταλάβει τίποτα ακόμα. 

Γραφω κατι ξεκαθαρο. Και απαντας εισαι offtopic. Βαζεις και Capitals, 

δεν μιλαω για την αφυγρανση για τον αερισμο του χωρου μιλαω. Τεσπα κανε μου μια χαρη, απο σημερα εισαι ignore list. Κανε και εσυ το ιδιο,(η χαρη)

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Γραφω κατι ξεκαθαρο. Και απαντας εισαι offtopic. Βαζεις και Capitals, 

δεν μιλαω για την αφυγρανση για τον αερισμο του χωρου μιλαω. Τεσπα κανε μου μια χαρη, απο σημερα εισαι ignore list. Κανε και εσυ το ιδιο,(η χαρη)

Όταν 356 σελίδες μιλάμε για αερισμό με σκοπό την αφύγρανση και έρχεσαι και λες για αερισμό με σκοπό να φύγουν τα ακάρεα , είσαι ο ορισμός του offtopic. 

3 ώρες πριν, Lowbaper7 είπε

Εκτος θεματος....οταν ο εξωτερικος κρυος υγρος αερας εισερχεται στο σπιτι με μια θερμοκρασια 20-21 βαθμων τοτε στεγνωνει γι αυτο και πεφτει η εσωτερικη υγρασια. Απολυτως λογικο! Αν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι σχετικα κοντα με την θερμοκρασια εντος πχ15-16 και εχει και υγρασια δν θα κατεβει η εσωτερικη υγρασια γτ δν θα στεγνωσει τοσο ο αερας που θα εισελθει εντος και αναλογως την εξωτερικη υγρασια ισως την ανεβασει. 

ΥΓ. Ολα τα παραπανω ειναι μια γενικη προσεγγιση.

Τα πάντα εξηγούνται με την απόλυτη υγρασία. Ο εξωτερικός αέρας δεν στεγνώνει. Η ποσότητα των υδρατμών που έχει ανά ποσότητα αέρα πχ κιλά ανά κυβικό είναι μικρότερη σε απόλυτα νούμερα από τον εσωτερικό πιο θερμό αέρα , ακόμα και αν η σχετική υγρασία αυτού είναι μεγαλύτερη, μιας και η ικανότητα του αέρα να διαλύσει τους υδρατμούς , μειώνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2019 στις 8:43 ΜΜ, Zerg13 είπε

Τι εγινε με τον Perla 25L για πες τι γινεται με το ανεμιστηρακι; Μετραει πλασματικη υγρασια ή την καθαριζει;

Αν τον αναψω το απογευμα μεχρι το πρωι γεμιζει ο μισος κουβας ισως και λιγο παραπανω, στην δικη μου περιπτωση οταν ρυθμιζω την υγρασια στο 55% ο αφυγραντηρας δεν σταματαει ποτε η τουλαχιστον δεν τον εντοπισα εγω, οποτε το εχω στο 60% και κλεινει οταν φτασει 55-57% καπου εκει. Δεν ξερω αν πιανει ολο το σπιτι τον εχω στο χολ αλλα ενω δειχει ο αφυγραντηρας 60% πχ στα δωματια ειναι 65%, απο φασαρια ειναι υποφερτος στο High που τον δουλευουμε, στο Low δεν κλεινει ποτε γιατι δεν φτανει τα επιπεδα υγρασιας που εχουμε ορισει. 

Μεχρι στιγμης ικανοποιημενος ειμαι γιατι τα τζαμια δεν ειναι γεματο υγρασια οπως ηταν χωρις αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr4In είπε

Αν τον αναψω το απογευμα μεχρι το πρωι γεμιζει ο μισος κουβας ισως και λιγο παραπανω, στην δικη μου περιπτωση οταν ρυθμιζω την υγρασια στο 55% ο αφυγραντηρας δεν σταματαει ποτε η τουλαχιστον δεν τον εντοπισα εγω, οποτε το εχω στο 60% και κλεινει οταν φτασει 55-57% καπου εκει. Δεν ξερω αν πιανει ολο το σπιτι τον εχω στο χολ αλλα ενω δειχει ο αφυγραντηρας 60% πχ στα δωματια ειναι 65%, απο φασαρια ειναι υποφερτος στο High που τον δουλευουμε, στο Low δεν κλεινει ποτε γιατι δεν φτανει τα επιπεδα υγρασιας που εχουμε ορισει. 

Μεχρι στιγμης ικανοποιημενος ειμαι γιατι τα τζαμια δεν ειναι γεματο υγρασια οπως ηταν χωρις αυτον.

Τι γινεται με τον ανεμιστηρα; Οταν πιασει την υγρασια και κλεισει για να ξαναανοιξει δουλευει τον ανεμιστηρα για να κανει αναγνωση των νεων τιμως υγρασιας; Πριν ξανανοιξει παλι..

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια. ψαχνομαι για αγορα αφυγραντηρα και εχω χασει την μπαλα.

με συμπιεστη θελω.

το σπιτι ειναι μεζονετα 100 τετραγωνικα. ας πουμε 45 πανω 45 κατω (ειναι και η σκαλα που κλεβει λιγο).

προφανως απο οτι διαβαζω χρειαζομαι 2 αφυγραντηρες. κανενα θεμα σε αυτο.

το βασικο μου ειναι να ειναι οσο το δυνατον αθορυβοι. ο ενας (αν δεν παρω ιδια μοντελα) να στεγνωνει και ρουχα.

θα ηθελα να εχουν σκαλες ετσι ωστε να μπορεις να τους εχεις στο σιγανο οταν πχ θες να κοιμηθεις. αν μπορουσαν μοπνοι τους να ειναι σταντ μπαι και οταν ανεβει η υγρασια πανωαπο ενα επιπεδο να ενεργοποιουνται, θα ηταν καλο. εννοειται και η καταναλωση παιζει ρολο.  wifi και αλλα τελικα καλουδια, ειναι περιττα. ιονιστης δεν θα με χαλαγε αλλα δεν ειναι και ντιλ μπρεικερ. εχουμε να προτεινουμε κατι? επειδη θα παρω 2, δεν θα ηθελα να δωσω πανω απο 150 τον εναν...

ευχαριστω

υγ. τον εναν θα τον εχω στη σαλονοκουζινα. οποτε αν μπορει να ρουφαει και τις μυρωδιες της κουζινας θα ηταν ευχης εργον.

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Τι γινεται με τον ανεμιστηρα; Οταν πιασει την υγρασια και κλεισει για να ξαναανοιξει δουλευει τον ανεμιστηρα για να κανει αναγνωση των νεων τιμως υγρασιας; Πριν ξανανοιξει παλι..

Δεν ξερω αν χρειαζεται να δουλεψει τον ανεμιστηρα για να ειμαι ειλικρινης, αλλα νομιζω δεν το κανει, απλα οταν ξανα ξεκινησει ξεκιναει και ο ανεμιστηρας.

Επεξ/σία από Dr4In
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα, ψάχνω έναν μικρό αφυγραντήρα ειδικά για το δωμάτιο του γιου μου, (γύρω στα 12 τετραγωνικά). Ζητούμενο , χαμηλός θόρυβος για βραδυνό ύπνο και βέβαια κάτι συμμαζεμένο σε μέγεθος/τιμή/ κατανάλωση, μιά και μεγάλο πρόβλημα υγρασίας δεν υπάρχει στο σπίτι. Καμιά ιδέα για τεχνολογία ή και για συγκεκριμένο μοντέλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταγα λιγο σκρουτζ.

αυτος

Inventor EVA II PRO EP3-ION16L

σε σχεση με τον

Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 16L

με εξαιρεση την λειτουργια wifi ειναι ιδιος? το εχει κανενας?

το 16αρι θα κανει για την περιπτωση μου λή να παω στον 20αρη? εχω μεζονετα 45 περιπου τετραγωνικα καθε οροφος. θελω να τον βαλω στον πανω μονο. αν κανει δουλεια μπορει να παρω αλλον εναν για τον κατω. για εναν οροφο καλυπτομαι? σκεφτομαι να τον βαλω στο χωλ

αυτο που διαβαζω που το ρυθμιζεις να εχει την υγρασια ας πουμε στο 60% και οταν πετυχει το επιπεδο σταματα, αλλα πολυ συντομα ξαναξεκινα γιατι σεσφαλμενα διαβαζει την υγρασια του δοχειου οταν διακοπει η ροη, λυνεται με καμια πατεντα? οπως πχ εκανε ενα παλικαρι στον γιουρο προ? ξερουμε που ειναι το υγρομετρο? αν βαλω ενα ανεμιστηρακι υπολογιστη και εγω, και το βαλω να χτυπαει τον αισθητηρα θα βελτιωθει το ολο κολπο?

ευχαριστω

υγ. μα καλα στν αγορα τι γινεται με τον ινβεντορ? μοπνο αυτον βλεπω μπροστα μου. απο γκιαρμπεστ κτλ δεν υπαρχει τιποτα πιο φθηνο και καλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, burnin said:

κοιταγα λιγο σκρουτζ.

αυτος

Inventor EVA II PRO EP3-ION16L

σε σχεση με τον

Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 16L

με εξαιρεση την λειτουργια wifi ειναι ιδιος? το εχει κανενας?

το 16αρι θα κανει για την περιπτωση μου λή να παω στον 20αρη? εχω μεζονετα 45 περιπου τετραγωνικα καθε οροφος. θελω να τον βαλω στον πανω μονο. αν κανει δουλεια μπορει να παρω αλλον εναν για τον κατω. για εναν οροφο καλυπτομαι? σκεφτομαι να τον βαλω στο χωλ

αυτο που διαβαζω που το ρυθμιζεις να εχει την υγρασια ας πουμε στο 60% και οταν πετυχει το επιπεδο σταματα, αλλα πολυ συντομα ξαναξεκινα γιατι σεσφαλμενα διαβαζει την υγρασια του δοχειου οταν διακοπει η ροη, λυνεται με καμια πατεντα? οπως πχ εκανε ενα παλικαρι στον γιουρο προ? ξερουμε που ειναι το υγρομετρο? αν βαλω ενα ανεμιστηρακι υπολογιστη και εγω, και το βαλω να χτυπαει τον αισθητηρα θα βελτιωθει το ολο κολπο?

ευχαριστω

υγ. μα καλα στν αγορα τι γινεται με τον ινβεντορ? μοπνο αυτον βλεπω μπροστα μου. απο γκιαρμπεστ κτλ δεν υπαρχει τιποτα πιο φθηνο και καλο?

Πάρε τον inventor χωρίς το wifi αν θες την άποψή μου. Πραγματικά έχω νευριάσει εδώ και μια εβδομάδα που πήρα τον wifi. Η εφαρμογή δεν δουλεύει σχεδόν ποτε . Έχουν 2 χρόνια να την αναβαθμίσουν. Κατά τα άλλα την διαφημίζουν συνεχώς! Απαράδεκτοι σ'αυτό το κομμάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Πάρε τον inventor χωρίς το wifi αν θες την άποψή μου. Πραγματικά έχω νευριάσει εδώ και μια εβδομάδα που πήρα τον wifi. Η εφαρμογή δεν δουλεύει σχεδόν ποτε . Έχουν 2 χρόνια να την αναβαθμίσουν. Κατά τα άλλα την διαφημίζουν συνεχώς! Απαράδεκτοι σ'αυτό το κομμάτι.

Σε ευχαριστω φιλε. Όταν πιάσει το μηχάνημα τα επίπεδα που το εχεις ρυθμισει, εχεις δει ποση ωρα σταματαει μεχρι να ξαναξεκινησει; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, burnin said:

Σε ευχαριστω φιλε. Όταν πιάσει το μηχάνημα τα επίπεδα που το εχεις ρυθμισει, εχεις δει ποση ωρα σταματαει μεχρι να ξαναξεκινησει; ευχαριστω

Τώρα αυτό είναι σχετικό σε τι λειτουργία θα τον βάλεις ή αν ενεργοποιήσεις και τον ιονιστή δεν κλείνει ποτέ. Γενικά σε σύγκριση με έναν morris που είχα πριν ο inventor κανει καλύτερη δουλειά στο νερό που μαζεύει . Όσο για τα λίτρα το 16αρι θα σε καλύψει , αλλά στη θέση σου θα έπαιρνα το 20αρι για να δουλευει ξεκούραστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/1/2019 στις 9:21 ΜΜ, STELIOSTT είπε

Παιδιά επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα, ψάχνω έναν μικρό αφυγραντήρα ειδικά για το δωμάτιο του γιου μου, (γύρω στα 12 τετραγωνικά). Ζητούμενο , χαμηλός θόρυβος για βραδυνό ύπνο και βέβαια κάτι συμμαζεμένο σε μέγεθος/τιμή/ κατανάλωση, μιά και μεγάλο πρόβλημα υγρασίας δεν υπάρχει στο σπίτι. Καμιά ιδέα για τεχνολογία ή και για συγκεκριμένο μοντέλο??

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_296_1204_3784_6926/Delonghi_or_Toyotomi_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco/f/582469/11-15-lt.html?order_by=popularity&order_dir=desc

 

Δες κάτι απο τα μοντέλα στο παραπάνω link αν έχει θερμοκρασίες πάνω απο 15 βαθμούς κελσίου μέσα στο δωμάτιο .  Πάνω κάτω  όλοι οι αφυγραντήρες τα ίδια db θορύβου  έχουν . Μικρές οι διαφορές .   Ένας 12 λιτρος θα σε καλύψει άνετα . 
Αφυγραντήρας κυριολεκτικά αθόρυβος δεν υπάρχει . Όλοι κάνουν ως ένα βαθμό θόρυβο και συνήθως καλό είναι να τους βάζεις στο χωλ για να μην τους ακούς τόσο όταν κοιμάσαι . 

7 ώρες πριν, burnin είπε

κοιταγα λιγο σκρουτζ.

αυτος

Inventor EVA II PRO EP3-ION16L

σε σχεση με τον

Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 16L

με εξαιρεση την λειτουργια wifi ειναι ιδιος? το εχει κανενας?

το 16αρι θα κανει για την περιπτωση μου λή να παω στον 20αρη? εχω μεζονετα 45 περιπου τετραγωνικα καθε οροφος. θελω να τον βαλω στον πανω μονο. αν κανει δουλεια μπορει να παρω αλλον εναν για τον κατω. για εναν οροφο καλυπτομαι? σκεφτομαι να τον βαλω στο χωλ

αυτο που διαβαζω που το ρυθμιζεις να εχει την υγρασια ας πουμε στο 60% και οταν πετυχει το επιπεδο σταματα, αλλα πολυ συντομα ξαναξεκινα γιατι σεσφαλμενα διαβαζει την υγρασια του δοχειου οταν διακοπει η ροη, λυνεται με καμια πατεντα? οπως πχ εκανε ενα παλικαρι στον γιουρο προ? ξερουμε που ειναι το υγρομετρο? αν βαλω ενα ανεμιστηρακι υπολογιστη και εγω, και το βαλω να χτυπαει τον αισθητηρα θα βελτιωθει το ολο κολπο?

ευχαριστω

υγ. μα καλα στν αγορα τι γινεται με τον ινβεντορ? μοπνο αυτον βλεπω μπροστα μου. απο γκιαρμπεστ κτλ δεν υπαρχει τιποτα πιο φθηνο και καλο?

Η διαφορά τους είναι κυριολεκτικά μόνο το Wifi . Ίδια  μοντέλα . 

Ναι ένας 16 λιτρος θεωρώ ότι θα σε καλύψει άνετα στην περίπτωση σου . 

Στο συγκεκριμένο μοντέλο πλέον αλλάξαν την φιλοσοφία προγραμματισμού και όταν πιάσει το επιθυμητό ποσοστό υγρασίας ο χώρος σταματάει ο συμπιεστής και δουλεύει ο ανεμιστήρας στην πολύ χαμηλή σκάλα ίσα ίσα να κυκλοφορεί ο αέρας στο μηχάνημα για να μπορεί να διαβάζει καλύτερα τα επίπεδα υγρασίας του χώρου ανα πάσα στιγμή . Παλαιότερα δούλευε διαφορετικά  (έκλεινε ο ανεμιστήρας μετά απο λίγο)

Αυτοί οι δύο τρόποι λειτουργίας υπάρχουν ακόμα στην αγορά . Κάποιες εταιρίες σε κάποια μοντέλα κρατάνε τον ανεμιστήρα να δουλεύει μονίμως σε χαμηλή σκάλα για  καλύτερο έλεγχο της υγρασίας του χώρου (όπως στο τωρινό μοντέλο EVA II pro) κάποιες άλλες επιλέγουν να κλείνει ο ανεμιστήρας  και κάποιες άλλες ναι μεν κλείνει ο ανεμιστήρας αλλά βάζουν μία χρονοκαθυστέρηση π.χ 30 λεπτών έτσι ώστε να μην ξεκινά το μηχάνημα ασχέτως αν έχει ανέβει πραγματικά η υγρασία ή όχι στο χώρο . 

Το υγρασιόμετρο στους αφυγραντήρες είναι στην είσοδο του αέρα στο μηχάνημα συνήθως σε κάποια γωνία του στοιχείου . Αν βγάλεις δηλαδή τα φίλτρα θα το δεις . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_296_1204_3784_6926/Delonghi_or_Toyotomi_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco/f/582469/11-15-lt.html?order_by=popularity&order_dir=desc

Δες κάτι απο τα μοντέλα στο παραπάνω link αν έχει θερμοκρασίες πάνω απο 15 βαθμούς κελσίου μέσα στο δωμάτιο .  Πάνω κάτω  όλοι οι αφυγραντήρες τα ίδια db θορύβου  έχουν . Μικρές οι διαφορές .   Ένας 12 λιτρος θα σε καλύψει άνετα . 
Αφυγραντήρας κυριολεκτικά αθόρυβος δεν υπάρχει . Όλοι κάνουν ως ένα βαθμό θόρυβο και συνήθως καλό είναι να τους βάζεις στο χωλ για να μην τους ακούς τόσο όταν κοιμάσαι . 

Η διαφορά τους είναι κυριολεκτικά μόνο το Wifi . Ίδια  μοντέλα . 

Ναι ένας 16 λιτρος θεωρώ ότι θα σε καλύψει άνετα στην περίπτωση σου . 

Στο συγκεκριμένο μοντέλο πλέον αλλάξαν την φιλοσοφία προγραμματισμού και όταν πιάσει το επιθυμητό ποσοστό υγρασίας ο χώρος σταματάει ο συμπιεστής και δουλεύει ο ανεμιστήρας στην πολύ χαμηλή σκάλα ίσα ίσα να κυκλοφορεί ο αέρας στο μηχάνημα για να μπορεί να διαβάζει καλύτερα τα επίπεδα υγρασίας του χώρου ανα πάσα στιγμή . Παλαιότερα δούλευε διαφορετικά  (έκλεινε ο ανεμιστήρας μετά απο λίγο)

Αυτοί οι δύο τρόποι λειτουργίας υπάρχουν ακόμα στην αγορά . Κάποιες εταιρίες σε κάποια μοντέλα κρατάνε τον ανεμιστήρα να δουλεύει μονίμως σε χαμηλή σκάλα για  καλύτερο έλεγχο της υγρασίας του χώρου (όπως στο τωρινό μοντέλο EVA II pro) κάποιες άλλες επιλέγουν να κλείνει ο ανεμιστήρας  και κάποιες άλλες ναι μεν κλείνει ο ανεμιστήρας αλλά βάζουν μία χρονοκαθυστέρηση π.χ 30 λεπτών έτσι ώστε να μην ξεκινά το μηχάνημα ασχέτως αν έχει ανέβει πραγματικά η υγρασία ή όχι στο χώρο . 

Το υγρασιόμετρο στους αφυγραντήρες είναι στην είσοδο του αέρα στο μηχάνημα συνήθως σε κάποια γωνία του στοιχείου . Αν βγάλεις δηλαδή τα φίλτρα θα το δεις . 

 

δεν εχω λογια. Να εισαι καλα φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

θα ήθελα και εγω μια γνώμη για αγορά αφυγραντήρα για 70τμ. παλια κατασκευή σε πολυκατοικία του 80' στο κεντρο της αθηνας. Διαθέτει κεντρική θερμανση   και ειναι ανακαινισμενο φυσικά με απώλειες αλλα κρατιεται καλα :P

θα ήθελα κάτι οικονομικό, γύρω στα 150€. τι προτείνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...