Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Αγορασα τον perla 25L για το σπιτι μου 100 τετραγωνικων. Το εχω βαλει στο χωλ και πηγαινει παντου στα υπνοδωματια και στο μπανιο, κουζινα, σαλονι. Πρωτη μερα το εχω βαλει και δεν κλεινει ποτε ρε παιδια! Ποτε θα σταματησει μονο του; Εχει ενδειξη σταθερα 53-54% υγρασια πανω στην οθονη αλλα δουλευει ασταματητα. Ειχα 75% υγρασια στο σπιτι μεσα. Πρεπει να εχω ταυτοχρονα και τον ιονιστη να λειτουργει ή μονο τον αφυγραντηρα πρεπει να εχω; Νιωθω οτι ξηραινει λιγο το λαιμο μου. Κανω κατι λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Αλέξυ είπε

Είμαι ενδιαμεσα στο meaco platinum 12 η 20 λ. Το σπίτι ειναι 75. Επειδή μίλησα με την υποστήριξη meaco, κατάλληλο για μένα έιναι το 12 λ λενε. Με χαλάει λιγο που εχει μονο μια σκαλα, ενώ το 20 λ εχει 2 ταχύτητες.Τι διαφορά θα εχει αν χρησιμοποιήστε το 20 λιτρο σε αυτο το χωρο αντε για το 12λ?Το 12 λίτρο εχει 165 βατ και μια ταχύτητα, αλλα τι ταχύτητα, μετρια η δυνατη δεν γνωριζω. Εννοώ το 20λ εχει 255 και 2 ταχύτητες, αλλα μου είπαν οτι ειναι μικρή η διαφορά στη ταχύτητα σαν δύναμη. Τωρα αναρωτιέμαι το 12 στο φουλ καει 155, το 20λ φουλ 255.Το 20 λ στην πρώτη ταχύτητα ποσο καει? Δεν βρίσκω απάντηση. Μου άφησαν την εντύπωση οτι δεν είναι και το καλύτερο να περνεις πολυ μεγαλύτερο απο αυτο που χρειάζεσαι στα μετρα του σπιτιού . Καταληξα σε αυτα τα 2 επειδή μπορώ ολο το χρονο με τις αλλεργίες κλπ να τα χρησιμοποιήσω μονο σκετο σαν καθαριστής αερα μαζι με φιλτρο hepa. Δεν θελω μοντελα με ιονιστης  η uv. Ευχαριστώ και πάλι. 

Αν παρεις μεγαλύτερο αφυγραντήρα απο αυτόν που χρειάζεται ο χώρος σου θα πιάνει πιο γρήγορα τα επιθυμητά επίπεδα υγρασίας .  Μειονέκτημα είναι (ίσως) περισσότερος θόρυβος . 

16 ώρες πριν, Tasosp22 είπε

Κοίτα τώρα τον έχω στο σαλόνι να δουλεύει σε smart λειτουργία και τα δωμάτια με ανοιχτές πόρτες. Ανέβασα και ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβεις πως είναι η διαρρύθμιση. Τα υπνοδωμάτια 1 και 2 έχουν θέμα με την υγρασία .

  Απόκρυψη περιεχομένων

ΣΠΙΤΙ.jpg

Θα τον έβαζα στο τοίχο του χωλ απο την μεριά της Σαλονοκουζίνας .  Ακόμα και έτσι που τον έχεις δες πόσο καλά καλύπτει τα άλλα υπνοδωμάτια . Αν δεις ότι δεν πετυχαίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα  άλλαξε του θέση .

11 ώρες πριν, kons1990 είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά αφυγραντήρα. Το σπίτι είναι 100 τμ, δεν έχω υγρασιομετρο αλλά πιστεύω πως έχω πολύ υγρασία αν κρίνω από τα παράθυρα που είναι μούσκεμα κάθε πρωί αλλά και την μούχλα σε διάφορα σημεία του σπιτιού. Από θέρμανση λειτουργεί καλοριφέρ για λίγες ώρες το απόγευμα και το πρωί, με κλειστό το καλοριφέρ τη νύχτα, έχει γύρω στους 16-17 βαθμούς. Τι αφυγραντήρα θα μου προτείνατε να πάρω γιατί δεν έχω ιδέα;  Έχω ακούσει ότι είναι καλοί οι inventor & morris 

Θα πάρεις αφυγραντήρα με συμπιεστή . Το να καλύψεις ολόκληρο σπίτι με έναν αφυγραντήρα είναι κομματάκι δύσκολο . 
Όταν επιλέγουμε αφυγραντήρα συνήθως λαμβάνουμε υπόψιν των μεγαλύτερο ενιαίο χώρο .  Μπορεί και ένας να καλύψει σε ικανοποιητικό επίπεδο  όλο το σπίτι αλλά αυτό θα το δεις στην πράξη  και αν τελικά δεν σε καλύπτει μπορείς αργότερα να αγοράσεις έναν μικρό να δουλεύει όταν χρειάζεται επικουρικά  (π.χ στο χωλ που είναι τα υπνοδωμάτια ενώ τον άλλο τον έχεις στο σαλόνι .

Κοίτα για κάποιον 20 λιτρο . 

Αυτή την στιγμή ο πιο φθηνός Morris είναι στα 215 ευρώ . 
https://www.skroutz.gr/s/9897796/Morris-MDE-2016.html

Στα 219 ευρώ δηλαδή με 4 ευρώ παραπάνω παίρνεις τον Inventor: https://www.apothema.gr/inventor-eva-ii-pro-wifi-ep3-wifi20l-123917p

όπου έχει και wifi και δυνατότερο ανεμιστήρα (165 m3/h  ενώ ο morris φτάνει μέχρι 150 m3/h) 

Μπορείς να τους δεις απο κοντά σε κάποιο κατάστημα να δεις ποιος σου αρέσει (σαν κατασκευή ).

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, polakis21 είπε

Καλησπερα

Αγορασα τον perla 25L για το σπιτι μου 100 τετραγωνικων. Το εχω βαλει στο χωλ και πηγαινει παντου στα υπνοδωματια και στο μπανιο, κουζινα, σαλονι. Πρωτη μερα το εχω βαλει και δεν κλεινει ποτε ρε παιδια! Ποτε θα σταματησει μονο του; Εχει ενδειξη σταθερα 53-54% υγρασια πανω στην οθονη αλλα δουλευει ασταματητα. Ειχα 75% υγρασια στο σπιτι μεσα. Πρεπει να εχω ταυτοχρονα και τον ιονιστη να λειτουργει ή μονο τον αφυγραντηρα πρεπει να εχω; Νιωθω οτι ξηραινει λιγο το λαιμο μου. Κανω κατι λαθος;

Μέρες που έχει υγρασία στην ατμόσφαιρα πχ  με βροχές δεν είναι εύκολο να κατέβει η υγρασία πολύ χαμηλά  . Επισης όσο πιο πολύ πέφτει τόσο πιο δύσκολο γίνεται να πέσει περισσότερο.Και το σπίτι σου είναι μεγάλο. Τι θερμοκρασίες έχεις μέσα; Σε τη υγρασία έχεις ρυθμίσει τον αφυγραντηρα.

Επεξ/σία από n4sleep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, n4sleep είπε

Μέρες που έχει υγρασία στην ατμόσφαιρα πχ  με βροχές δεν είναι εύκολο να κατέβει η υγρασία πολύ χαμηλά  . Επισης όσο πιο πολύ πέφτει τόσο πιο δύσκολο γίνεται να πέσει περισσότερο.Και το σπίτι σου είναι μεγάλο. Τι θερμοκρασίες έχεις μέσα; Σε τη υγρασία έχεις ρυθμίσει τον αφυγραντηρα.

Το εχω βαλει στο 55%, η θερμοκρασια δειχνει το μηχανημα 20-21 βαθμοι κελσιου σταθερα. Πρεπει να το εχω ολη μερα ανοικτο και να ανοιγοκλεινει μονο του; Αρα και να εχω τα παραθυρα του σπιτιου μονιμα κλειστα; Πρεπει να βαζω και ιονιστη μαζι; Αν ανοιγω το σπιτι να αεριστει τι συμβαινει με την υγρασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, polakis21 είπε

Το εχω βαλει στο 55%, η θερμοκρασια δειχνει το μηχανημα 20-21 βαθμοι κελσιου σταθερα. Πρεπει να το εχω ολη μερα ανοικτο και να ανοιγοκλεινει μονο του; Αρα και να εχω τα παραθυρα του σπιτιου μονιμα κλειστα; Πρεπει να βαζω και ιονιστη μαζι; Αν ανοιγω το σπιτι να αεριστει τι συμβαινει με την υγρασια;

Αν έξω έχει χαμηλότερη υγρασία απ'οτι μέσα, τότε κλείσε αφυγραντήρα και άνοιξε παράθυρα για λίγο. Είναι εντυπωσιακό το πόσο γρήγορα πέφτει η υγρασία έτσι  (όταν βέβαια έχει σχετικά ξηρό καιρό έξω, όχι σήμερα). Γλυτώνεις κάμποσες ώρες χρήσης του αφυγραντήρα, αρκετές κιλοβατώρες ρεύμα και αερίζεται κ ο χώρος σου.

Επίσης μην σε ξεγελάει η ένδειξη υγρασίας του αφυγραντήρα, δεν είναι αυτή η υγρασία του σπιτιού σου. Η μέτρηση αφορά τον αέρα που φτάνει σε αυτόν, βάλε ένα υγρόμετρο σε πιο απομακρυσμένα σημεία να δεις τι γίνεται κ εκει.

Ο δικός μου αφυγραντήρας (Philco 16lt) όταν τον ρυθμίζω στο 55% σταματάει να λειτουργεί όταν φτάσει στο 50% περίπου και ξαναξεκινάει στο 60%. Το 50% μπορεί να μην καταφέρει να το φτάσει ποτέ στο σαλόνι μου οπότε κ δεν θα σταματήσει να δουλεύει. Γι αυτό τον ρυθμίζω στο 60% αν θέλω οικονομία ρεύματος κ αφού την θεωρώ αποδεκτή υγρασία σε σχέση με τα 75-80 που είχα παλιότερα

Εγώ τις πρώτες μέρες τον άφηνα 12ωρα να δουλεύει και περιφορά από δωμάτιο σε δωμάτιο. Μετά τις 2-3 εβδομάδες η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά και τον ανάβω πλέον όταν το υγρόμετρο δείχνει πάνω από 65% και για 4-5 ώρες. Αν είχα μεγαλύτερο ίσως τον είχα μόνιμο αναμμένο με τη λογική να πιάνει τον στόχο του και να σβήνει μόνος του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, polakis21 είπε

Το εχω βαλει στο 55%, η θερμοκρασια δειχνει το μηχανημα 20-21 βαθμοι κελσιου σταθερα. Πρεπει να το εχω ολη μερα ανοικτο και να ανοιγοκλεινει μονο του; Αρα και να εχω τα παραθυρα του σπιτιου μονιμα κλειστα; Πρεπει να βαζω και ιονιστη μαζι; Αν ανοιγω το σπιτι να αεριστει τι συμβαινει με την υγρασια;

Για 3-4 μέρες έτσι δουλεύουν όλα συνεχώς για να τραβήξουν την υγρασία και από τα δομικά στοιχεία του χωρου. Είναι φυσιολογικό. Αν νιώθεις ξηρότητα ανέβασε ένα 5% το ποσοστό υγρασίας που θέλεις,μέχρι να βρείς αυτό που σε ικανοποιεί. Να αερίζεις το σπίτι ,είναι υγεία. Και να ανέβει η υγρασία θα δουλέψει το μηχάνημα και θα τη ρίξει εύκολα αφού βρίσκεται στην ατμόσφαιρα και δεν πρόλαβε να απορροφηθεί απο τοιχους, ρούχα  κλπ. Ο ιονιστής δεν είναι απαραίτητο να δουλεύει ταυτόχρονα. Εγώ το κλείνω μόνο το βράδυ και είμαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, katbo είπε

(όταν βέβαια έχει σχετικά ξηρό καιρό έξω, όχι σήμερα

 

Όπως έχω εξηγήσει και πιο πίσω, σχεδόν πάντα ακόμα και με 90% υγρασία έξω, ο κρύος αέρας έξω είναι σε απόλυτες τιμές πιο ξηρός από τον δικό μας στο σπίτι μας.

Αλλά είναι πολύ εύκολο να το υπολογίσουμε κοιτώντας τα σχετικά διαγράμματα και να δούμε αν μας συμφέρει να κάνουμε αερισμό.

Παράδειγμα, σήμερα στον Ωρωπό βρέχει. Έχει 90% υγρασία και 5C.

Στο σπίτι που ξύπνησα είχα 20C και 70% υγρασία.

Όπως θα δείτε, ο εξωτερικός αέρας ήταν πιο ξηρός σε απόλυτες τιμές, σχεδόν το μισό, οπότε έκανα αερισμό. Η υγρασία έπεσε σε 10 λεπτά στο 55% περίπου.

S90112-114858(1).jpg.9affe24bf7d5961de4f2187bd10135a8.jpg

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αερισμο του χωρου κανουμε παντα ασχετα αν μας συμφερει ή οχι. Για να παρουμε καθαρο αερα. Βοηθαει και στην θερμανση.

 Καλο θα ειναι και 2 φορες την μερα.

γενικα βοηθαει και στην υγρασια, οχι παντα αλλα βοηθαει.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εχω μια ερώτηση ακομα. Στα μοντέλα που εχουν ιονιστης, υπάρχει δυνατότητα απενεργοποιησης ιονισμού στη ρύθμιση που  δουλευει μονο σαν καθαριστής αερα μαζι με τα φίλτρα, ειτε hepa ειτε ενεργου άνθρακα η και τα 2? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, polakis21 είπε

Καλησπερα

Αγορασα τον perla 25L για το σπιτι μου 100 τετραγωνικων. Το εχω βαλει στο χωλ και πηγαινει παντου στα υπνοδωματια και στο μπανιο, κουζινα, σαλονι. Πρωτη μερα το εχω βαλει και δεν κλεινει ποτε ρε παιδια! Ποτε θα σταματησει μονο του; Εχει ενδειξη σταθερα 53-54% υγρασια πανω στην οθονη αλλα δουλευει ασταματητα. Ειχα 75% υγρασια στο σπιτι μεσα. Πρεπει να εχω ταυτοχρονα και τον ιονιστη να λειτουργει ή μονο τον αφυγραντηρα πρεπει να εχω; Νιωθω οτι ξηραινει λιγο το λαιμο μου. Κανω κατι λαθος;

Εχεις υγρομετρο; Αυτο θα κοιτας. Θεωρω οτι ειναι καλυτερα. 

2) εχεις πολυ μεγαλο σπιτι με μονιμες πηγες υγρασιας πιθανως και τερματισες τον αφυγραντηρα σου. Αστον 15 μερες και αν δεν βελτιωθει παρε και δευτερο 20 ή 25(ισως καλυτερα). Ποσο νερο βγαζει καθε ποσες ωρες ειναι μια καλη ερωτηση...

5 ώρες πριν, n4sleep είπε

Μέρες που έχει υγρασία στην ατμόσφαιρα πχ  με βροχές δεν είναι εύκολο να κατέβει η υγρασία πολύ χαμηλά  . Επισης όσο πιο πολύ πέφτει τόσο πιο δύσκολο γίνεται να πέσει περισσότερο.Και το σπίτι σου είναι μεγάλο. Τι θερμοκρασίες έχεις μέσα; Σε τη υγρασία έχεις ρυθμίσει τον αφυγραντηρα.

Αλλοι εχουν πολυ υγρασια αλλοι λιγοτερο. Αν η υγρασια επιμενει, θα συνεχισει να λειτουργει ο αφυγραντηρας. Σε ενα αλλο σπιτι δουλεψε 2 μερες non stop ενας dessicant, καθαρισε την υγρασια και απο τοτε σχεδον τον αναβουν κατι λεπτα ανα μερα μην πω και καθολου.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Αερισμο του χωρου κανουμε παντα ασχετα αν μας συμφερει ή οχι. Για να παρουμε καθαρο αερα. Βοηθαει και στην θερμανση.

 Καλο θα ειναι και 2 φορες την μερα.

γενικα βοηθαει και στην υγρασια, οχι παντα αλλα βοηθαει.

Αν έχεις μέσα 15C και 60% υγρασία και εξωτερική 12 και 90% υγρασία, όχι δεν θα κάνεις γιατί θα υγράνεις τον χώρο σου . 

Η συζήτηση αφορά το θέμα αφύγρανση και όχι αν θα φέρουμε καθαρό αέρα (αν είναι και καθαρότερος) ή όχι. 

Είσαι εκτός θέματος και αν δεν ξέρεις κάτι, μη το λες γιατί θα μπερδέψεις τον κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν έχεις μέσα 15C και 60% υγρασία και εξωτερική 12 και 90% υγρασία, όχι δεν θα κάνεις γιατί θα υγράνεις τον χώρο σου . 

Η συζήτηση αφορά το θέμα αφύγρανση και όχι αν θα φέρουμε καθαρό αέρα (αν είναι και καθαρότερος) ή όχι. 

Είσαι εκτός θέματος και αν δεν ξέρεις κάτι, μη το λες γιατί θα μπερδέψεις τον κόσμο. 

Πριν γραψεις να μην αεριζουμε αν δεν μας συμφερει σε υγρασια, μαθε τα βασικα.

Η υγεία πάνω απ’ όλα θα λέγαμε και είδικα μέσα στον δικό μας χώρο. Έρευνες έρχονται να αποδείξουν πως ακόμη και τις πιο κρύες ημέρες του χειμώνα το σπίτι πρέπει απαραιτήτως να αερίζεται για τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα από 3 έως 5 λεπτά ώστε να καταπολεμάτε τα μικρόβια, να διώχνετε τα βακτήρια και να ανανεώνεται ο αέρας του χώρου.

https://www.oichalianews.gr/ugeia-iatrika-arthra/giati-prepei-na-aerizoume-ta-spitia-mas.html

εσυ να κανεις οτι θες. Χαρακτηρισμους και νουθεσιες δεν σου επιτρεπω.

και για την υγρασια δεν γραφεις και κατι νεο. Αν εχει βρεξει εξω ισως παρεις υγρασια. Ε και λοιπον; 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Πριν γραψεις να μην αεριζουμε αν δεν μας συμφερει σε υγρασια, μαθε τα βασικα.

Η υγεία πάνω απ’ όλα θα λέγαμε και είδικα μέσα στον δικό μας χώρο. Έρευνες έρχονται να αποδείξουν πως ακόμη και τις πιο κρύες ημέρες του χειμώνα το σπίτι πρέπει απαραιτήτως να αερίζεται για τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα από 3 έως 5 λεπτά ώστε να καταπολεμάτε τα μικρόβια, να διώχνετε τα βακτήρια και να ανανεώνεται ο αέρας του χώρου.

https://www.oichalianews.gr/ugeia-iatrika-arthra/giati-prepei-na-aerizoume-ta-spitia-mas.html

εσυ να κανεις οτι θες. Χαρακτηρισμους και νουθεσιες δεν σου επιτρεπω.

Τί σχέση έχουν όλα αυτά με την αφύγρανση? 

Είσαι ακόμα εκτός θέματος. 

Αν κάποιος έχει πρόβλημα υγρασίας, μπορεί απλά να κάνει φυσικό αερισμό κάθε μέρα ΑΝ ΟΜΩΣ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΦΥΓΡΑΝΣΗ 

46 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

και για την υγρασια δεν γραφεις και κατι νεο. Αν εχει βρεξει εξω ισως παρεις υγρασια. Ε και λοιπον; 

Πάλι αποδεικνύεται  ότι δεν έχεις ακόμα καταλάβει τίποτα ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος θεματος....οταν ο εξωτερικος κρυος υγρος αερας εισερχεται στο σπιτι με μια θερμοκρασια 20-21 βαθμων τοτε στεγνωνει γι αυτο και πεφτει η εσωτερικη υγρασια. Απολυτως λογικο! Αν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι σχετικα κοντα με την θερμοκρασια εντος πχ15-16 και εχει και υγρασια δν θα κατεβει η εσωτερικη υγρασια γτ δν θα στεγνωσει τοσο ο αερας που θα εισελθει εντος και αναλογως την εξωτερικη υγρασια ισως την ανεβασει. 

ΥΓ. Ολα τα παραπανω ειναι μια γενικη προσεγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...