Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ενδιαμεσα στο meaco platinum 12 η 20 λ. Το σπίτι ειναι 75. Επειδή μίλησα με την υποστήριξη meaco, κατάλληλο για μένα έιναι το 12 λ λενε. Με χαλάει λιγο που εχει μονο μια σκαλα, ενώ το 20 λ εχει 2 ταχύτητες.Τι διαφορά θα εχει αν χρησιμοποιήστε το 20 λιτρο σε αυτο το χωρο αντε για το 12λ?Το 12 λίτρο εχει 165 βατ και μια ταχύτητα, αλλα τι ταχύτητα, μετρια η δυνατη δεν γνωριζω. Εννοώ το 20λ εχει 255 και 2 ταχύτητες, αλλα μου είπαν οτι ειναι μικρή η διαφορά στη ταχύτητα σαν δύναμη. Τωρα αναρωτιέμαι το 12 στο φουλ καει 155, το 20λ φουλ 255.Το 20 λ στην πρώτη ταχύτητα ποσο καει? Δεν βρίσκω απάντηση. Μου άφησαν την εντύπωση οτι δεν είναι και το καλύτερο να περνεις πολυ μεγαλύτερο απο αυτο που χρειάζεσαι στα μετρα του σπιτιού . Καταληξα σε αυτα τα 2 επειδή μπορώ ολο το χρονο με τις αλλεργίες κλπ να τα χρησιμοποιήσω μονο σκετο σαν καθαριστής αερα μαζι με φιλτρο hepa. Δεν θελω μοντελα με ιονιστης  η uv. Ευχαριστώ και πάλι. 

Επεξ/σία από Αλέξυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Αν θες να καλύπτεις σαλόνι και υπνοδωμάτια να τον έχεις κάπου κεντρικά . Σε αυτόματη λειτουργία ή ρύθμισε χειροκίνητα το ποσοστό υγρασίας που επιθυμείς να έχει ο χώρος σου . 
Δεν γνωρίζω την διαρρύθμιση του χώρου σου αλλά αν δεις ότι  λόγω απόστασης και περίεργης διαρρύθμισης δεν καλύπτονται τα δωμάτια στο βαθμό που θες εσύ, τότε πήγαινε τον πιο κοντά στα δωμάτια . 
 

Κοίτα τώρα τον έχω στο σαλόνι να δουλεύει σε smart λειτουργία και τα δωμάτια με ανοιχτές πόρτες. Ανέβασα και ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβεις πως είναι η διαρρύθμιση. Τα υπνοδωμάτια 1 και 2 έχουν θέμα με την υγρασία .

 

Spoiler

ΣΠΙΤΙ.jpg

 

 

Επεξ/σία από Tasosp22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον βαζεις στο χωλ, τον ρυθμιζεις 55% και τον αφηνεις να κανει δουλεια. Απο την στιγμη που εχουν τα υπνοδωματια το προβλημα νομιζω εκει ειναι το πιο σωστο. Με το να ανοιγεις παραθυρα για να πεσει η υγρασια χανεις θερμοτητα. Εχω την ιδια διαρυθμιση χωρις το 3ο υπνοδωματιο. Και δν ξερω κατα ποσο θα καλυψει ολο το σπιτι μονο ενας εκτος αν τον δουλευεις στην μεγαλη σκαλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα για τον inventor eva ii pro 20L (wifi ή μη δε με ενδιαφέρει-αν η διαφορά είναι πάνω από 20€ παίρνω τον απλο)

 

Απ όσο κοιτάζω, στα 250€ υπάρχει ο wifi

Τον απλό δε μπορώ να τον βρω.  Σε κάποια καταστήματα έχει τιμή 200€ αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμος. 

 

 

 

Να πάρω από Κωτσόβολο/media;

Πιο φθηνά δε παίζει να βρεθεί έτσι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αλέξυ είπε

Είμαι ενδιαμεσα στο meaco platinum 12 η 20 λ. Το σπίτι ειναι 75. Επειδή μίλησα με την υποστήριξη meaco, κατάλληλο για μένα έιναι το 12 λ λενε. Με χαλάει λιγο που εχει μονο μια σκαλα, ενώ το 20 λ εχει 2 ταχύτητες.Τι διαφορά θα εχει αν χρησιμοποιήστε το 20 λιτρο σε αυτο το χωρο αντε για το 12λ?Το 12 λίτρο εχει 165 βατ και μια ταχύτητα, αλλα τι ταχύτητα, μετρια η δυνατη δεν γνωριζω. Εννοώ το 20λ εχει 255 και 2 ταχύτητες, αλλα μου είπαν οτι ειναι μικρή η διαφορά στη ταχύτητα σαν δύναμη. Τωρα αναρωτιέμαι το 12 στο φουλ καει 155, το 20λ φουλ 255.Το 20 λ στην πρώτη ταχύτητα ποσο καει? Δεν βρίσκω απάντηση. Μου άφησαν την εντύπωση οτι δεν είναι και το καλύτερο να περνεις πολυ μεγαλύτερο απο αυτο που χρειάζεσαι στα μετρα του σπιτιού . Καταληξα σε αυτα τα 2 επειδή μπορώ ολο το χρονο με τις αλλεργίες κλπ να τα χρησιμοποιήσω μονο σκετο σαν καθαριστής αερα μαζι με φιλτρο hepa. Δεν θελω μοντελα με ιονιστης  η uv. Ευχαριστώ και πάλι. 

1. Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια! Η κατανάλωση ανταποκρίνεται και σε αντίστοιχα λίτρα αφύγρανσης! 12lt μηχάνημα για 75τμ μου ακούγεται από λίγο ως πολύ λίγο. Επίσης οι καταναλώσεις που αναφέρεις δεν ειναι με τίποτα στο full αν και οκ είναι κοντά σε μια μέση ρεαλιστική χρήση.

2. ΔΕΝ αγοράζεις αφυγραντήρα για να τον λειτουργείς ως air-purifier! Αγοράζεις εναν αφυγραντήρα για αφύγρανση πρωταρχικά... και όλα τα άλλα έρχονται συμπληρωματικά. Αν έχεις σοβαρά θέματα με αλλεργίες, τότε σίγουρα χρειάζεσαι ένα air-purifier.

57 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Πιο φθηνά δε παίζει να βρεθεί έτσι;

Κανένας εδώ μέσα δεν είναι γκουρού να σου πει τι τιμές θα παίξουν! Το μόνο σίγουρο είναι ότι έρχονται εκπτώσεις, και σίγουρα θα παίξουν κάποιες προσφορές στην αγορά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tasosp22 είπε

Κοίτα τώρα τον έχω στο σαλόνι να δουλεύει σε smart λειτουργία και τα δωμάτια με ανοιχτές πόρτες. Ανέβασα και ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβεις πως είναι η διαρρύθμιση. Τα υπνοδωμάτια 1 και 2 έχουν θέμα με την υγρασία .

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΣΠΙΤΙ.jpg

Στο χωλ θα τον βάλεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Αλέξυ είπε

Είμαι ενδιαμεσα στο meaco platinum 12 η 20 λ. Το σπίτι ειναι 75. Επειδή μίλησα με την υποστήριξη meaco, κατάλληλο για μένα έιναι το 12 λ λενε. Με χαλάει λιγο που εχει μονο μια σκαλα, ενώ το 20 λ εχει 2 ταχύτητες.Τι διαφορά θα εχει αν χρησιμοποιήστε το 20 λιτρο σε αυτο το χωρο αντε για το 12λ?Το 12 λίτρο εχει 165 βατ και μια ταχύτητα, αλλα τι ταχύτητα, μετρια η δυνατη δεν γνωριζω. Εννοώ το 20λ εχει 255 και 2 ταχύτητες, αλλα μου είπαν οτι ειναι μικρή η διαφορά στη ταχύτητα σαν δύναμη. Τωρα αναρωτιέμαι το 12 στο φουλ καει 155, το 20λ φουλ 255.Το 20 λ στην πρώτη ταχύτητα ποσο καει? Δεν βρίσκω απάντηση. Μου άφησαν την εντύπωση οτι δεν είναι και το καλύτερο να περνεις πολυ μεγαλύτερο απο αυτο που χρειάζεσαι στα μετρα του σπιτιού . Καταληξα σε αυτα τα 2 επειδή μπορώ ολο το χρονο με τις αλλεργίες κλπ να τα χρησιμοποιήσω μονο σκετο σαν καθαριστής αερα μαζι με φιλτρο hepa. Δεν θελω μοντελα με ιονιστης  η uv. Ευχαριστώ και πάλι. 

Τον 20L παρε. Θα σου ζαλισει τα αυτια ο 12αρης. Και τον 25L αν εβρισκες ακομα καλυτερα

2 ώρες πριν, yositosi είπε

 Το μόνο σίγουρο είναι ότι έρχονται εκπτώσεις, και σίγουρα θα παίξουν κάποιες προσφορές στην αγορά.

Ποτε αρχιζουν; Δεν ειμαι καλος σε ημερομηνιες.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d_gkal είπε

Αποφάσισα για τον inventor eva ii pro 20L (wifi ή μη δε με ενδιαφέρει-αν η διαφορά είναι πάνω από 20€ παίρνω τον απλο)

Απ όσο κοιτάζω, στα 250€ υπάρχει ο wifi

Τον απλό δε μπορώ να τον βρω.  Σε κάποια καταστήματα έχει τιμή 200€ αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμος. 

Να πάρω από Κωτσόβολο/media;

Πιο φθηνά δε παίζει να βρεθεί έτσι;

Δεν παιζει :)

https://www.apothema.gr/inventor-eva-ii-pro-wifi-ep3-wifi20l-123917p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά αφυγραντήρα. Το σπίτι είναι 100 τμ, δεν έχω υγρασιομετρο αλλά πιστεύω πως έχω πολύ υγρασία αν κρίνω από τα παράθυρα που είναι μούσκεμα κάθε πρωί αλλά και την μούχλα σε διάφορα σημεία του σπιτιού. Από θέρμανση λειτουργεί καλοριφέρ για λίγες ώρες το απόγευμα και το πρωί, με κλειστό το καλοριφέρ τη νύχτα, έχει γύρω στους 16-17 βαθμούς. Τι αφυγραντήρα θα μου προτείνατε να πάρω γιατί δεν έχω ιδέα;  Έχω ακούσει ότι είναι καλοί οι inventor & morris 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, kons1990 said:

Έχω ακούσει ότι είναι καλοί οι inventor & morris 

Άξια τα λεφτά των τμημάτων μάρκετινγκ και διαφήμισης. Μας έχουν κάνει τον εγκέφαλο πουρέ.

Δεν έχει να κάνει με σένα φίλε, γενικό το σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Zerg13 said:

Απλά ο wifi να ξέρεις σαν  wifi δεν δουλεύει καλά. Έχουν να κάνουν update την εφαρμογή πάνω από 2 χρόνια! Χάλια μαύρα. Κατά τα άλλα σαν αφυγραντήρας είναι πολύ καλός. Στα 220 τον πήρα πριν 2 μέρες με μετρητά από Ζωγράφου. Όποιος θέλει στέλνει pm για να δώσω πληροφορίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Απλά ο wifi να ξέρεις σαν  wifi δεν δουλεύει καλά. Έχουν να κάνουν update την εφαρμογή πάνω από 2 χρόνια! Χάλια μαύρα. Κατά τα άλλα σαν αφυγραντήρας είναι πολύ καλός. Στα 220 τον πήρα πριν 2 μέρες με μετρητά από Ζωγράφου. Όποιος θέλει στέλνει pm για να δώσω πληροφορίες. 

219 βγαζει και τα μεταφορικα μεσα. Σε αυτη την τιμη ειναι στην τιμη του απλου. Το wifi ειναι δωρο, καπως ετσι παρτο.

καλο wifi εχει ο Rohnson 9420 αλλα τραβαει παραπανω ρευμα καπου 300watt.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, teo_3 είπε

Άξια τα λεφτά των τμημάτων μάρκετινγκ και διαφήμισης. Μας έχουν κάνει τον εγκέφαλο πουρέ.

Δεν έχει να κάνει με σένα φίλε, γενικό το σχόλιο. 

Το ξέρω ότι παίζει ρόλο και το μάρκετινγκ απλά είχε ένα παλιός συνάδελφος τον inventor στο σπίτι του και τον morris στο σπίτι της κόρης του και ήταν ευχαριστημένος. 

Επεξ/σία από kons1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2019 στις 1:35 ΜΜ, Dr4In είπε

Κατι τελευταιο γιατι σας ζαλισα παιδια, και ευχαριστω πολυ οσους βοηθησαν! Ποσες ωρες ειναι καλο να δουλευουμε τον αφυγραντηρα για να μην μας ερθει ο λογαριασμος ρευματος πολυ αυξημενος? Και για ποσες μερες την βδομαδα? 

Τι εγινε με τον Perla 25L για πες τι γινεται με το ανεμιστηρακι; Μετραει πλασματικη υγρασια ή την καθαριζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...