Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ποια η γνώμη σας για τον Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L; Μου αρέσει το γεγονός του wifi , το ότι είναι αθόρυβος και με μικρή κατανάλωση. Τον έχει δοκιμάσει κάποιος; Υπάρχει καμία πρόταση για κάτι καλύτερο με wifi και χαμηλό θόρυβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, tziminhio είπε

Καλησπέρα παιδια και καλή χρονιά. Επιδή δυτυχώς οι 350 σελίδες είναι πολλές για να διαβάσω θέλω να μου προτείνετε εναν αφυγραντήρα. Το σπίτι είναι περίπου 65τμ αλλά το θέλω κυρίως για την κρεβατοκάμαρα η οποία είναι γωνιακή και έχει φουλ υγρασία. Ιονιστης η αλήθεια δεν με πολυνοιάζει αν και τώραπου το σκέφτομαι ίσως να ήταν χρήσιμος για την σαλονοκουζίνα, να τραβάει τις μυρωδιές απ' το φαϊ που μαγειρεύεται (δεν ξέρω αν οηθάει ο ιονιστής σ'αυτό). Φίλος έχει τον συγκεκριμένο 2 χρόνια, θέλει να τον πουλήσει και μου τον δίνει 150€ με 3 χρόνια επιπλέον εγγύηση. Αξ'ιζει?

https://www.skroutz.gr/s/9897796/Morris-MDE-2016.html

Σας ευχαριστώ.

Παιδια καμια βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, tziminhio said:

Καλησπέρα παιδια και καλή χρονιά. Επιδή δυτυχώς οι 350 σελίδες είναι πολλές για να διαβάσω θέλω να μου προτείνετε εναν αφυγραντήρα. Το σπίτι είναι περίπου 65τμ αλλά το θέλω κυρίως για την κρεβατοκάμαρα η οποία είναι γωνιακή και έχει φουλ υγρασία. Ιονιστης η αλήθεια δεν με πολυνοιάζει αν και τώραπου το σκέφτομαι ίσως να ήταν χρήσιμος για την σαλονοκουζίνα, να τραβάει τις μυρωδιές απ' το φαϊ που μαγειρεύεται (δεν ξέρω αν οηθάει ο ιονιστής σ'αυτό). Φίλος έχει τον συγκεκριμένο 2 χρόνια, θέλει να τον πουλήσει και μου τον δίνει 150€ με 3 χρόνια επιπλέον εγγύηση. Αξ'ιζει?

https://www.skroutz.gr/s/9897796/Morris-MDE-2016.html

Σας ευχαριστώ.

Ιονιστής και μυρωδιές φαγητού νομίζω δεν πάνε μαζί. 
Επίσης Morris διετίας στα 150€ δεν είναι καμιά τρελή προσφορά. Περίμενε μέχρι από Δευτέρα μήπως βγει κάποιος σε προσφορά με τις εκπτώσεις και πάρεις με αυτά τα λεφτά κάποιον καινούργιο αν και πάλι 20λιτρο για ένα δωμάτιο πιστεύω είναι overkill. Ένας 12λιτρος είναι αρκετός ανάλογα το δωμάτιο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, teo_3 είπε

Ιονιστής και μυρωδιές φαγητού νομίζω δεν πάνε μαζί. 
Επίσης Morris διετίας στα 150€ δεν είναι καμιά τρελή προσφορά. Περίμενε μέχρι από Δευτέρα μήπως βγει κάποιος σε προσφορά με τις εκπτώσεις και πάρεις με αυτά τα λεφτά κάποιον καινούργιο αν και πάλι 20λιτρο για ένα δωμάτιο πιστεύω είναι overkill. Ένας 12λιτρος είναι αρκετός ανάλογα το δωμάτιο βέβαια.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δν εχω ιδεα απο αφυγραντηρες κ φανταστηκα οτι ο ιονιστης αφου διωχνει τον καπνο απ το τσιγάρο ισως να εκανε κατι παρομοιο με το φαΐ.  Εχεις να προτεινεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο αφυγραντηρα να εχω στο νου μου; 

Επεξ/σία από tziminhio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mp123 είπε

Δεν έχω υγρασία στο σπίτι καινούργιο είναι. Απλός ακούω οτι κανει καλό. https://www.alphaclimagr.gr/product/1380407/inventor-care-c2-10lit-afygrantiras.html

Έχω δει αυτό. 

Αφυγραντήρα αγοράζουμε όταν έχουμε προβλήματα υγρασίας στο χώρο μας . Πάρε ένα υγρόμετρο και δες . Αν έχεις υγρασία που ξεπερνά το 60 % τότε το συζητάμε . 

21 λεπτά πριν, tziminhio είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δν εχω ιδεα απο αφυγραντηρες κ φανταστηκα οτι ονιονιστης αφου διωχνει τον καπνο απ το τσιγάρο ισως να εκανε κατι παρομοιο με το φαΐ.  Εχεις να προτεινεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο αφυγραντηρα να εχω στο νου μου; 

Τί θερμοκρασίες έχεις στον χώρο σου . Η θερμοκρασία όταν θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας είναι κάτω απο 15 βαθμούς ; 

3 ώρες πριν, cambo99 είπε

Καλησπέρα. Ποια η γνώμη σας για τον Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L; Μου αρέσει το γεγονός του wifi , το ότι είναι αθόρυβος και με μικρή κατανάλωση. Τον έχει δοκιμάσει κάποιος; Υπάρχει καμία πρόταση για κάτι καλύτερο με wifi και χαμηλό θόρυβο;

Καλός αφυγραντήρας με 5 ετή εγγύηση . 

Άλλοι που υπάρχουν με Wifi στα αυτά τα λίτρα έιναι οι εξής : 
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/582471_808645/20-23-lt-WiFi.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Αφυγραντήρα αγοράζουμε όταν έχουμε προβλήματα υγρασίας στο χώρο μας . Πάρε ένα υγρόμετρο και δες . Αν έχεις υγρασία που ξεπερνά το 60 % τότε το συζητάμε . 

Τί θερμοκρασίες έχεις στον χώρο σου . Η θερμοκρασία όταν θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας είναι κάτω απο 15 βαθμούς ; 

Καλός αφυγραντήρας με 5 ετή εγγύηση . 

Άλλοι που υπάρχουν με Wifi στα αυτά τα λίτρα έιναι οι εξής : 
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/582471_808645/20-23-lt-WiFi.html

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Επειδή δν θελω ν ανεβω τοσο σε χρήματα ισως χωρις wifi να βγαίνουν οικονομικοτερα. Σε τι βοηθαει το wifi; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tziminhio είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Επειδή δν θελω ν ανεβω τοσο σε χρήματα ισως χωρις wifi να βγαίνουν οικονομικοτερα. Σε τι βοηθαει το wifi; 

Σε γενικές γραμμές κατεβάζεις την εφαρμογή για το μοντέλο στο κινητό σου . Συνδέεις τον αφυγραντήρα με  ασύρματα με το router του σπιτιού σου . Aπο το app απο οπουδήποτε και αν είσαι μπορείς να χειριστείς τον αφυγραντήρα όπως όταν είσαι μπροστά του . Μπορείς να δεις την υγρασία που έχει ο χώρος σου και να αποφασίσεις αν θες να δουλέψει πρωτού γυρίσεις σε αυτόν π.χ απο την δουλειά για να σου φέρει τα επίπεδα υγρασίας σε έναν ικανοποιητικό εύρος . Αρκεί να χεις σύνδεση στο internet απο το κινητό  (με δεδομένα ή wifi)  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, tziminhio είπε

Παιδια καμια βοήθεια?

Θα ελεγα να αποριψεις την προσφορα. Βαζεις αλλο ενα 50ρικο και παιρνεις καλυτερο, ειναι παλιο μοντελο. Αν παρολα αυτα τον θες, βαλτον στο dry mode και ακουσε τον. Ανοιξε και δες και τα φιλτα του σε τι κατασταση ειναι.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dare-Devil said:

Σε γενικές γραμμές κατεβάζεις την εφαρμογή για το μοντέλο στο κινητό σου . Συνδέεις τον αφυγραντήρα με  ασύρματα με το router του σπιτιού σου . Aπο το app απο οπουδήποτε και αν είσαι μπορείς να χειριστείς τον αφυγραντήρα όπως όταν είσαι μπροστά του . Μπορείς να δεις την υγρασία που έχει ο χώρος σου και να αποφασίσεις αν θες να δουλέψει πρωτού γυρίσεις σε αυτόν π.χ απο την δουλειά για να σου φέρει τα επίπεδα υγρασίας σε έναν ικανοποιητικό εύρος . Αρκεί να χεις σύνδεση στο internet απο το κινητό  (με δεδομένα ή wifi)  . 

Πήρα σήμερα τον inventor με το wifi. Τραγική η εφαρμογή ! 1/10 φορές θα συνδεθεί μόνο! Θα το δοκιμάσω και σε δεύτερο κινητό και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, tziminhio said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δν εχω ιδεα απο αφυγραντηρες κ φανταστηκα οτι ο ιονιστης αφου διωχνει τον καπνο απ το τσιγάρο ισως να εκανε κατι παρομοιο με το φαΐ.  Εχεις να προτεινεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο αφυγραντηρα να εχω στο νου μου; 

Να είσαι καλά. Αν δω κάποιον σχετικά καλό σε προσφορά, θα το αναφέρω εδώ. Κάποια μάρκα σε ιδιαίτερη υπόληψη δεν έχω, πάνω κάτω τα ίδια είναι απλά κάποιοι το παίζουν μούρη και ποιότητα. Κάνε την έρευνά σου να δεις πρώτα τι χρειάζεσαι πραγματικά. Δες αν θέλεις για ένα δωμάτιο ή μεγαλύτερο χώρο, πάρε ένα υγρόμετρο να δεις τι παίζει απο υγρασία και εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Αφυγραντήρα αγοράζουμε όταν έχουμε προβλήματα υγρασίας στο χώρο μας . Πάρε ένα υγρόμετρο και δες . Αν έχεις υγρασία που ξεπερνά το 60 % τότε το συζητάμε . 

Τί θερμοκρασίες έχεις στον χώρο σου . Η θερμοκρασία όταν θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας είναι κάτω απο 15 βαθμούς ; 

Που να τρεχω να αγοράζω κατέβασα στο s8 ένα app., ( έχει σενσορα θερμοκρασίας το τηλ.,) μου λέει 20  C'  με 45 % υγρασία. Ειμαι οκ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, mp123 said:

Που να τρεχω να αγοράζω κατέβασα στο s8 ένα app., ( έχει σενσορα θερμοκρασίας το τηλ.,) μου λέει 20  C'  με 45 % υγρασία. Ειμαι οκ; 

50% είναι περίπου η ιδανικη υγρασία ... Οπότε είσαι ΟΚ τώρα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teo_3 είπε

Να είσαι καλά. Αν δω κάποιον σχετικά καλό σε προσφορά, θα το αναφέρω εδώ. Κάποια μάρκα σε ιδιαίτερη υπόληψη δεν έχω, πάνω κάτω τα ίδια είναι απλά κάποιοι το παίζουν μούρη και ποιότητα. Κάνε την έρευνά σου να δεις πρώτα τι χρειάζεσαι πραγματικά. Δες αν θέλεις για ένα δωμάτιο ή μεγαλύτερο χώρο, πάρε ένα υγρόμετρο να δεις τι παίζει απο υγρασία και εδώ είμαστε.

Εχω 64-65% υγρασία και 16 με 17 βαθμούς. Το θέμα είναι ότι εκεί που νόμιζα ότι έχω μόνο στην κρεβατοκάμαρα υγρασία έχω την ίδια υγρασία και στο σαλόνι κουζίνα.  οπότε θα χρειαστώ την βοήθειά σας για έναν αφυγραντήρα για σπίτι 65 τετραγωνικά περίπου. Δεν με νοιάζει να το μεταφέρω από το ένα δωμάτιο στο άλλο. Αν είναι να βγει οικονομικότερος δεν χρειάζομαι WiFi. Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mp123 είπε

Που να τρεχω να αγοράζω κατέβασα στο s8 ένα app., ( έχει σενσορα θερμοκρασίας το τηλ.,) μου λέει 20  C'  με 45 % υγρασία. Ειμαι οκ; 

Ψαξε στο google αν εχει ακριβεια ο humidity sensor σου. Ή ανοιξε καυτο νερο καντο sauna και κλεισε την πορτα να δεις αν μετραει υγρασια 70-80% ενα προχειρο τεστ. Αν και νομιζω οτι το τηλεφωνο σου μετραει εσωτερικη υγρασια οχι περιβαλλοντος.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...