Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, selianx είπε

Παρήγγειλα και εγώ τον PDD 8L της PureDry στα 199.5€ με δωρεάν μεταφορικά, με κουπονάκι που ήρθε από σκρουτζοκατάστημα επειδή το έβαλα αρχικά στο καλάθι αλλά δε προχώρησα σε παραγγελία μέχρι να δω και τις υπόλοιπες επιλογές που μου δόθηκαν.

Από εβδομάδα θα γράψω εντυπώσεις, αν κάνει δουλειά στο σπίτι μου θα κάνει σε όλα. Η κατάσταση είναι αποπνικτική αυτές τις ημέρες στο σπίτι και περιμένω τα αποτελέσματα, αν και ήμουν (και είμαι μέχρι να επαληθευτώ λάθος) σκεπτικός ως προς τη συγκεκριμένη τεχνολογία.

Κάποιο φθηνό υγρασιόμετρο - θερμόμετρο παίζει; Δε ζητάω ακρίβεια, να έχουμε μια ιδέα της κατάστασης μόνο.

Δες και αυτό αν δεν το βιάζεσαι από το banggood. Το πήρα χθες στα 5.28 Ευρώ με κουπόνι 599TH1180

https://www.banggood.com/DIGOO-DG-TH1180-LCD-Negative-Indoor-Outdoor-Digital-Thermometer-Hygrometer-Acrylic-Scratchproof-Panel-Temperature-Humidity-Monitor-p-1121183.html?rmmds=search&ID=224&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Off topic και απαντώ στον @Zerg13

Ορίστε τί κάνει το ενεργειακό τζάκι στην υγρασία (μιας και έχω διακοπή ρεύματος από το πρωί):

Την εξαφάνισε!

Spoiler

P90108-154628.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδια και καλή χρονιά. Επιδή δυτυχώς οι 350 σελίδες είναι πολλές για να διαβάσω θέλω να μου προτείνετε εναν αφυγραντήρα. Το σπίτι είναι περίπου 65τμ αλλά το θέλω κυρίως για την κρεβατοκάμαρα η οποία είναι γωνιακή και έχει φουλ υγρασία. Ιονιστης η αλήθεια δεν με πολυνοιάζει αν και τώραπου το σκέφτομαι ίσως να ήταν χρήσιμος για την σαλονοκουζίνα, να τραβάει τις μυρωδιές απ' το φαϊ που μαγειρεύεται (δεν ξέρω αν οηθάει ο ιονιστής σ'αυτό). Φίλος έχει τον συγκεκριμένο 2 χρόνια, θέλει να τον πουλήσει και μου τον δίνει 150€ με 3 χρόνια επιπλέον εγγύηση. Αξ'ιζει?

https://www.skroutz.gr/s/9897796/Morris-MDE-2016.html

 

Σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από tziminhio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Off topic και απαντώ στον @Zerg13

Ορίστε τί κάνει το ενεργειακό τζάκι στην υγρασία (μιας και έχω διακοπή ρεύματος από το πρωί):

Την εξαφάνισε!

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

P90108-154628.jpg

Σε εκεινο το θεμα ο φιλος ειχε φοβερο προβλημα δομικο υγρασιας, οχι ενα απλο προβλημα υγρασιας. Η λυση δεν ειναι εγκατασταση συστηματος που κανει 3.000€ και δεν θα λυσει και το προβλημα, θα το γλυκανει ισως...

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Παίδες για σπίτι 80 τμ τι προτείνετε. Σε γνωστή μάρκα φυσικά. 

Τι θερμοκρασιες εχεις;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tziminhio είπε

ίσως να ήταν χρήσιμος για την σαλονοκουζίνα, να τραβάει τις μυρωδιές απ' το φαϊ που μαγειρεύεται 

Δεν είναι αυτή η λειτουργία του ιονιστη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

 

Τι θερμοκρασιες εχεις;

Δεν έχω υγρασία στο σπίτι καινούργιο είναι. Απλός ακούω οτι κανει καλό. https://www.alphaclimagr.gr/product/1380407/inventor-care-c2-10lit-afygrantiras.html

Έχω δει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mp123 είπε

Δεν έχω υγρασία στο σπίτι καινούργιο είναι. Απλός ακούω οτι κανει καλό. https://www.alphaclimagr.gr/product/1380407/inventor-care-c2-10lit-afygrantiras.html

Έχω δει αυτό. 

Δεν έχεις υγρασία και θέλεις να πάρεις αφυγραντήρα?!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δεν έχεις υγρασία και θέλεις να πάρεις αφυγραντήρα?!

Για τις ώρες που δεν βάζουμε το ενεργειακό το πρωί το θέλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mp123 είπε

Δεν έχω υγρασία στο σπίτι καινούργιο είναι. Απλός ακούω οτι κανει καλό. https://www.alphaclimagr.gr/product/1380407/inventor-care-c2-10lit-afygrantiras.html

Έχω δει αυτό. 

Στις τελευταιες 2 σελιδες προτεινουμε υγρομετρα. Αν εχεις πανω απο 60% ξαναελα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mp123 είπε

Για τις ώρες που δεν βάζουμε το ενεργειακό το πρωί το θέλω. 

χωρίς παρεξήγηση αλλά είναι σαν να λες "άκουσα ότι οι αλυσίδες είναι καλές, ας πάρω άσχετα αν δεν πηγαίνω ποτέ στα χιόνια"... Σε όλες των περιπτώσεων, απλά σαν άποψη σου το λέω (για να μην παρεξηγηθώ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mp123 είπε

Για τις ώρες που δεν βάζουμε το ενεργειακό το πρωί το θέλω. 

Αν εχεις λιγες ωρες υγρασια, δεν εχεις υγρασια. Παρε ενα υγρομετρο να δεις τι εχεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Δεν το ήξερα αυτό. Σε σπίτια που πάω έχουν βάλει αφυγραντήρα και λένε πως είναι καλό να το έχεις ότι τραβάει την υγρασία του αέρα τον χειμώνα. Όλοι φυσικά με καινούργια σπίτια μόνομένα με καλά παράθυρα αλουμινίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mp123 είπε

Οκ. Δεν το ήξερα αυτό. Σε σπίτια που πάω έχουν βάλει αφυγραντήρα και λένε πως είναι καλό να το έχεις ότι τραβάει την υγρασία του αέρα τον χειμώνα. Όλοι φυσικά με καινούργια σπίτια μόνομένα με καλά παράθυρα αλουμινίου. 

ναι οκ, αλλά εφόσον έχεις θέρμανση, και ΔΕΝ έχεις κάποιο ουσιαστικό θέμα υγρασίας, απλά καταλήγεις να δώσεις χρήματα για την αγορά μιας συσκευής, η οποία στο τέλος της ημέρας απλά θα καταναλώνει ισχύ χωρίς να σου παρέχει κάτι το "ουσιαστικό"! Αν η υγρασία που έχεις πχ το πρωί είναι στο 60~65% και εφόσον έχεις επαρκή θέρμανση, τότε δεν έχεις κάποιο ουσιαστικό όφελος μιας και υγρασία 50~60% είναι μια χαρά για την υγεία! Αντιθέτως υγρασία κάτω του 50% δεν είναι και ότι καλύτερο για την υγεία σου.

Τώρα, αν μου πεις ότι απλώνετε ρούχα εντός σπιτιού και θέλεις να βοηθάς εκεί την κατάσταση, ή αν μου πεις ότι έχεις μπάνιο χωρίς επαρκή εξαερισμό και θέλεις να τραβάς την όποια υγρασία (εξειδικευμένες και μεμονωμένες χρήσεις), τότε ναι υπάρχει κάποια λογική. Διαφορετικά όμως, πραγματικά εγώ το βλέπω σαν πέταμα χρημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, yositosi είπε

ναι οκ, αλλά εφόσον έχεις θέρμανση, και ΔΕΝ έχεις κάποιο ουσιαστικό θέμα υγρασίας, απλά καταλήγεις να δώσεις χρήματα για την αγορά μιας συσκευής, η οποία στο τέλος της ημέρας απλά θα καταναλώνει ισχύ χωρίς να σου παρέχει κάτι το "ουσιαστικό"! Αν η υγρασία που έχεις πχ το πρωί είναι στο 60~65% και εφόσον έχεις επαρκή θέρμανση, τότε δεν έχεις κάποιο ουσιαστικό όφελος μιας και υγρασία 50~60% είναι μια χαρά για την υγεία! Αντιθέτως υγρασία κάτω του 50% δεν είναι και ότι καλύτερο για την υγεία σου.

Τώρα, αν μου πεις ότι απλώνετε ρούχα εντός σπιτιού και θέλεις να βοηθάς εκεί την κατάσταση, ή αν μου πεις ότι έχεις μπάνιο χωρίς επαρκή εξαερισμό και θέλεις να τραβάς την όποια υγρασία (εξειδικευμένες και μεμονωμένες χρήσεις), τότε ναι υπάρχει κάποια λογική. Διαφορετικά όμως, πραγματικά εγώ το βλέπω σαν πέταμα χρημάτων

Ευχαριστώ πολύ. Χρήσιμες οι συμβουλές σου. Υγρασία όχι δεν έχω ούτε στους τοίχους ούτε στα παράθυρα στο μπάνιο υπάρχει φωταγωγος άρα εξαεριζετε. Απλός επειδή είναι της μόδας τώρα όλοι βάζουν για αυτό έλεγα να πάρω αφού όλοι λένε πως είναι καλό. Άρα θα ακούσω ότι μου λες να μην το πάρω αφού δεν θα δω διαφορά. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...