Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, υπάρχει πρόταση για σπίτι χωρίς θέρμανση 100τ.μ, συνήθως στους 10C η θερμοκρασία. Αν καταλαβαίνω καλά πάμε σε λύση με ζεολιθο. Είμαι Καλαμάτα και τα επίπεδα υγρασίας είναι πολύ υψηλά. 

Ιδανικά κάτι έως 200€. Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2019 στις 12:34 ΜΜ, selianx είπε

Παίδες, υπάρχει πρόταση για σπίτι χωρίς θέρμανση 100τ.μ, συνήθως στους 10C η θερμοκρασία. Αν καταλαβαίνω καλά πάμε σε λύση με ζεολιθο. Είμαι Καλαμάτα και τα επίπεδα υγρασίας είναι πολύ υψηλά. 

Ιδανικά κάτι έως 200€. Ευχαριστώ! 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/3784_6926_15193_26312/Inventor_or_Meaco_or_Ecoair_or_Puredry/f/698106/me-zeolitho-desiccant.html

ο puredry famous 8L ειναι ολοιδιος με τον inventor rise 8L με λιγοτερη εγγυηση και χειροτερο after sales. Προτιμησε τον Rise

Δωσε σημασια και ποσα χρονια εγγυηση δινει το καθενα.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Τα 8l/24h δεν είναι λίγα για τα 100τ.μ; Δηλαδή σε αντίστοιχες τιμές με συμπιεστή θα κοίταγα 20+l/24h, είναι διαφορετική η μέτρηση απόδοσης για αυτούς με ζεολιθο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, selianx είπε

Ευχαριστώ! Τα 8l/24h δεν είναι λίγα για τα 100τ.μ; Δηλαδή σε αντίστοιχες τιμές με συμπιεστή θα κοίταγα 20+l/24h, είναι διαφορετική η μέτρηση απόδοσης για αυτούς με ζεολιθο;

Ναι ειναι διαφορετικη. Τα 20L στην ουσια ειναι ψεμμα, τα μισα δινουν. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει αυτός ο αφυγραντήρας στα 164.1 με παζάρι απο κωτσόβολο? Λίγο που το έψαξα είδα ότι είναι παλιό μοντέλο αλλά δεν με ενδιαφέρουν wifi κτλ που έχει το επόμενο. Ο χώρος ειναι 80-85 τμ.

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/182299-inventor-e2-ion20l-eva-ii

*** Άλλαξαν την τιμή στα 206-207 

Επεξ/σία από Tasosp22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Ναι ειναι διαφορετικη. Τα 20L στην ουσια ειναι ψεμμα, τα μισα δινουν. 

Ψέμα δεν είναι απλά στην πράξη δεν τα βλέπεις ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tasosp22 είπε

Αξίζει αυτός ο αφυγραντήρας στα 164.1 με παζάρι απο κωτσόβολο? Λίγο που το έψαξα είδα ότι είναι παλιό μοντέλο αλλά δεν με ενδιαφέρουν wifi κτλ που έχει το επόμενο. Ο χώρος ειναι 80-85 τμ.

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/182299-inventor-e2-ion20l-eva-ii

*** Άλλαξαν την τιμή στα 206-207 

Πεταξε το πουλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, Καλή Χρονιά και Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες.  Σκέφτομαι την αγορά αφυγραντηρα για τοποθέτηση σε γκαρσονιέρα 30τμ με κακή μόνωση και σοβαρό πρόβλημα υγρασίας. Λόγω θέρμανσης του χώρου λίγες ώρες την ημέρα με ηλεκτρικό καλοριφέρ, εκτιμώ ότι ο αφυγραντήρας με ζεολιθο είναι η καλύτερη λύση.  Είμαι μεταξύ inventor rise και meaco dd8l.  Αν και ο inventor είναι περί τα 30 ευρω φθηνοτερος, ο meaco εχει μια λειτουργία που δεν γνωρίζω αν την διαθέτει ο Inventor.  Συγκεκριμένα, όταν πιάσει το ζητούμενο επίπεδο υγρασίας απενεργοποιειται και ενεργοποιειται αυτόματα κάθε μισή ώρα για έλεγχο υγρασίας.  Παρακαλώ αν κάποιο μέλος του forum γνωρίζει σχετικά και μπορεί ας απαντήσει.  Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδιο και ο puredry famous 10L. Κοιμαται και ελενχει την υγρασια μονο με τον ανεμιστηρα μαζι. Εχει και κατι που δεν εχουν οι αλλοι, σου δινει δυνατοτητα ανα 5% ρυθμιση της υγρασιας. Βεβαια ξεφευγει σε τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα και εγώ τον PDD 8L της PureDry στα 199.5€ με δωρεάν μεταφορικά, με κουπονάκι που ήρθε από σκρουτζοκατάστημα επειδή το έβαλα αρχικά στο καλάθι αλλά δε προχώρησα σε παραγγελία μέχρι να δω και τις υπόλοιπες επιλογές που μου δόθηκαν.

Από εβδομάδα θα γράψω εντυπώσεις, αν κάνει δουλειά στο σπίτι μου θα κάνει σε όλα. Η κατάσταση είναι αποπνικτική αυτές τις ημέρες στο σπίτι και περιμένω τα αποτελέσματα, αν και ήμουν (και είμαι μέχρι να επαληθευτώ λάθος) σκεπτικός ως προς τη συγκεκριμένη τεχνολογία.

Κάποιο φθηνό υγρασιόμετρο - θερμόμετρο παίζει; Δε ζητάω ακρίβεια, να έχουμε μια ιδέα της κατάστασης μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, selianx είπε

Παρήγγειλα και εγώ τον PDD 8L της PureDry στα 199.5€ με δωρεάν μεταφορικά, με κουπονάκι που ήρθε από σκρουτζοκατάστημα επειδή το έβαλα αρχικά στο καλάθι αλλά δε προχώρησα σε παραγγελία μέχρι να δω και τις υπόλοιπες επιλογές που μου δόθηκαν.

Από εβδομάδα θα γράψω εντυπώσεις, αν κάνει δουλειά στο σπίτι μου θα κάνει σε όλα. Η κατάσταση είναι αποπνικτική αυτές τις ημέρες στο σπίτι και περιμένω τα αποτελέσματα, αν και ήμουν (και είμαι μέχρι να επαληθευτώ λάθος) σκεπτικός ως προς τη συγκεκριμένη τεχνολογία.

Κάποιο φθηνό υγρασιόμετρο - θερμόμετρο παίζει; Δε ζητάω ακρίβεια, να έχουμε μια ιδέα της κατάστασης μόνο.

 Ειναι ιδιος με τον Rise σε ολα με λιγοτερη εγγυηση και υποδιαιστερο after sales. Φταιω και εγω που δεν στο ανεφερα. Ειναι σαν τον Rise με λιγοτερη εγγυηση, και λιγο χαλι after sales. 

Το beurer στα 15€ απο skroutz ή να περιμενεις κανα διμηνο απο aliexpress στα 10€(Αλλη μαρκα)

https://www.skroutz.gr/s/3008880/Beurer-ΗΜ-16.html

 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...