Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις. Επειδή ο αφυγραντήρας θα παίρνει την υγρασία από τον κουβά και θα το ρίχνει πάλι μέσα. Είναι σαν να λειτουργείς απορροφητήρα που έχει δίπλα ανοιχτό παράθυρο. Πέφτεις σε λούπα.

 

Πρέπει να το συνδέσεις σε αποχέτευση ή το σωληνάκι να πηγαίνει στον πχ μπιντέ. Και να μην μένει μέσα στο σπίτι.

 

2) Είναι απιονισμένο. Τώρα πρόσεξα πιο μοντέλο έχεις. Δεν το γνωρίζω.

Ευχαριστώ, δεν το είχα σκεφτεί... Ανακυκλώνω την υγρασία!!!

Εκτιμώ οτι κάνεις λάθος χρήση και καίς άσκοπα ρεύμα.

Στις τρείς σταγόνες,ζητάς απο τον αφυγραντήρα να κατεβάσει την υγρασία χώρου στο 35%,οπότε λογικό να μήν έχει σταματήσει καθόλου.Ακόμα και το a/c το καλοκαίρι (που αποβάλει την υγρασία ούτως ή άλλως),δέν έφτασε αυτά τα νούμερα.

Εκτός και αν θέλεις να στεγνώσεις ρούχα μέσα στο σπίτι ή σκέφτεσαι να "στεγνώσεις" κάποια ντουλάπα ή τοίχο που είχε πρόβλημα,λειτούργησε τον αφυγραντήρα στις 2 σταγόνες (50%) και στην χαμηλότερη σκάλα του ανεμιστήρα.Και οικονομία στο ρεύμα και αθόρυβη λειτουργία.

Ευχαριστώ, δεν το είχα σκεφτεί... Ανακυκλώνω την υγρασία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να το προσέξετε λίγο αυτό όταν ρωτάει κάποιος για inventor και απαντάει κάποιος φρέσκος που όλα του τα μυνήματα είναι απαντήσεις για inventor τι να υποθέσουμε?

 

ηνύματα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το προσέξετε λίγο αυτό όταν ρωτάει κάποιος για inventor και απαντάει κάποιος φρέσκος που όλα του τα μυνήματα είναι απαντήσεις για inventor τι να υποθέσουμε?

 

C8fy0Hr.png

Ολα μα ολα τα μυνηματα του μιλανε για inventor ( κλιματιστικα και αφυγραντες ...)

C8fy0Hr.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

C8fy0Hr.png

Ολα μα ολα τα μυνηματα του μιλανε για inventor ( κλιματιστικα και αφυγραντες ...)

C8fy0Hr.png

Κάπως δεν πρέπει να τα πουλήσει;! Αφού κάνεις άλλος δεν λέει καλά λόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως δεν πρέπει να τα πουλήσει;! Αφού κάνεις άλλος δεν λέει καλά λόγια...

 

Οχι και κανεις !

 

 

Για τον νεο Desiccant παικτη "Inventor Rise 8lt" με 3 χρονια εγγυηση τι ξερουμε ?

Invertor εχω καταψυκτη και ειναι πολυ τιμιος για τα λεφτα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντός και εγω που εχω τον dd8l (και τον αγόρασα στα 260€, γιατί βιαστικά) μαζεύει πολύ νερό. Το αφήνει κανεις όλο το βραδυ ανοικτό? γιατί παρατήρησα ότι στη περιοχη μου εχει ιδιαίτερα αυξημένη υγρασία κατα τις πρωινές ώρες (Π.χ. Μετα τις 4 το πρωι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντός και εγω που εχω τον dd8l (και τον αγόρασα στα 260€, γιατί βιαστικά) μαζεύει πολύ νερό. Το αφήνει κανεις όλο το βραδυ ανοικτό? γιατί παρατήρησα ότι στη περιοχη μου εχει ιδιαίτερα αυξημένη υγρασία κατα τις πρωινές ώρες (Π.χ. Μετα τις 4 το πρωι)

μα νομιζω πρεπει να τον εχουμε μονιμα ανοιχτο στην χαμηλη σκαλα και στις 2 σταγονες μετα τις πρωτες μερες που μπορει να τον εχουμε στο πιο δυνατο για αρχη.

και εδω πειραια οντως κατα τα χαραματα ξεκινησε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θερμοκρασίες 15-18 και όχι με συνεχή λειτουργία, συμφέρει συμπιεστής ή ζεόλιθος;

Εγώ πιστεύω ότι είσαι οριακά. Οι αφυγραντήρες με συμπιεστή που έχουν απόδοση 20λίτρα το 24ωρο είναι με συνθήκες 80% υγρασία και 30βαθμούς κελσίου. Όταν πέφτει η θερμοκρασία πέφτει και η απόδοσή τους. 

Οπότε ίσως καλύτερα να πας σε ζεόλιθο που έχουν σταθερή απόδοση και θα σου ζεσταίνει και τον χώρο. 

Υπάρχει ένα διάγραμμα ανάλογα με την θερμοκρασία του σπιτιού να καταφύγεις σε σωστή πρόταση.

 

Αν το βρω θα το ανεβάσω.  Βρήκα κάτι.

 

 

 

post-226424-0-71835700-1444133786_thumb.png

 

post-226424-0-49544000-1444134168_thumb.jpg

 

 

 

Κοινώς μέχρι 18-20 βαθμούς και με υγρασία μέχρι 60% συμφέρει με ζεόλιθο. Βέβαια είναι 2πλάσια η κατανάλωση του ρεύματος. Αλλά εξαρτάται το πόσο πιο κάτω μπορεί να πέσει απο 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία στις 30/9/15 τον ddl8 meaco από Δράμα www.day4energy.gr 210,00€ χωρίς χρέωση μεταφορικών. Στις 1/10 παρέλαβα, μετά από 6 ώρες λειτουργίας είχε συλλέξει νερό,πάνω από την μέση του δοχείου.Επειδή ήθελα να κοιμηθώ ήσυχη συνέδεσα το σωληνάκι σ' ένα κουβά. Το νερό έχει φτάσει μέχρι την μέση σ' ένα 24 Ώρο.Εχω βέβαια τρομερή υγρασία, έχω πετάξει δυστυχώς ρούχα Κ παπούτσια που καταστράφηκαν από την μούχλα. Ο αέρας απο τις πρωτες ωρες μυρίζει διαφορετικά στο χώρο, το μηχάνημα δεν είχε αυτή τη δυσάρεστη μυρωδιά (δεν εκανα χρήση ιονιστή)που έχει περιγραφεί από προλαλήσαντες και ο θόρυβος για μένα είναι οκ.Ευχαριστώ όλους όσους μπήκαν στον κόπο και έδωσαν την γνώση τους ή κατέθεσαν την εμπειρία τους γιατί μου προσφέρατε μεγάλη βοήθεια στην επιλογή μου.Το φίλτρο πάντως δεν πλένεται για κανένα λόγο, καθαρίζει ή σκόνη με την ηλεκτρική σκούπα. Αν λερωθεί σε μεγάλο βαθμό,υπάρχει ανταλλακτικό, αλλά μπορεί Κ να μην χρειαστεί.Δεν χρειάζεται να πώ ότι το μηχάνημα δεν έχει σταματήσει να δουλεύει Κ με τόσο νερό που βλέπω να βγάζει τα αξίζει τα λεφτά του, γιατί την σήμερον ημέρα δεν είναι Κ λίγα...Τον λειτουργώ στις 3 σταγόνες Κ στην 2η σκάλα του ανεμιστήρα.Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το νερό αυτό είναι απιονισμένο ή αυτό συμβαίνει μόνο στα μηχανήματα με φρεον;

Ναι είναι απ ιονισμένο κατάλληλο για σιδέρωμα.... !

συμπιεστής

Η λύση είναι ζεολίθου .....!σου μιλάω εκ πήρας 

Ναι είναι απ ιονισμένο κατάλληλο για σιδέρωμα.... !

Η λύση είναι ζεολίθου .....!σου μιλάω εκ πήρας 

δες την απόδοση των μηχανημάτων με συμπιεστή....!! http://www.meacohellas.com/blog_meaco_12l.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εγώ για 50 τετραγωνικά με θερμοκρασία 19-22 βαθμούς σχετική υγρασία 80 συνήθως. Ποιόν να πάρω;

http://www.meacohellas.com/meaco-12l-platinum-low-energy.html

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/6926/Meaco.html?keyphrase=12l+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα έχετε εσείς με την προώθηση...

 

 

Τελικά εγώ για 50 τετραγωνικά με θερμοκρασία 19-22 βαθμούς σχετική υγρασία 80 συνήθως. Ποιόν να πάρω;

Θα πας σίγουρα σε κάποιον με συμπιεστή. Εγώ έχω πάρει στους παππούδες από τον Μάρτιο και τον δουλεύουν ασταμάτητα -εκτός από το καλοκαίρι που αναλαμβάνει δουλεία το κλιματιστικό- τον Rohnson 9120 που έχει και 4 χρόνια εγγύηση. 

 

Στην θέση σου δεν θα έπαιρνα μικρό αλλά ένα για μεγάλο σπίτι πχ 100τμ και για το ενδεχόμενο μετακόμισης αλλά και λόγω μεγαλύτερου κάδου όπως και για γρηγορότερα αποτελέσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...