Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα ομολογω με μπερδεψατε κ οι δυο αλλα ευχαριστω που θελετε να με βοηθήσετε 😊

οπότε το δοκιμάζω στο auto ας ειναι στο μπανακι παλι για μετρο συγκρισης κ στις 3 ωρες να δω τι θα εχει κανει. φοβαμαι οτι αυτο δε δουλευει τελικα το αυτοματο κ το κακο ειναι οτι εφυγε το doa το εχω παρει εδω κ κανα μήνα αλλα προχτες μπορεσα και το δοκιμασα.

θα δοκιμασω κ με τα ρουχα σε swing και στο προγραμμα που εχει για στεγνωμα.

 

 

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Λοιπόν από 72% για να πας στο 48%, θα πρέπει να αφαιρέσεις 3.1ml νερό / μ3 αέρα . Τί διαστάσεις έχει ο χώρος;  Αν είναι 70μ3 τότε είσαι ακριβώς στα 220ml.

θα ελεγα οτι το μπανακι δεν ειναι ουτε 10τ.μ κ εβγαλε 220 ml σε 3 ωρες, εγω το ζυγισα το νερο δεν εχει καν μετρητη το κουβαδακι συλλογης νερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, powerup είπε

Tο ιδιο υγρομετρο εχω κι εγω .Το εχω συγκρινει με αλλο ιδιο κι δειχνναν την ιδια υγρασια και θερμοκρασια.Αλλα τα σχολεια χρηστων

-.Το αγόρασα για να τσεκάρω τα ποσοστά υγρασίας στο σπίτι, προτού πάρω αφυγραντήρα. Η θερμοκρασία του φαίνεται ακριβέστατη, αφού συμπίπτει απόλυτα με αυτήν του θερμοστάτη. Το υγρόμετρο όμως λέει ό,τι να΄ναι. Σήμερα άπλωσα μπουγάδα σε κλειστό δωμάτιο (10τ.μ.) και ενώ ο καινούριος μας αφυγραντήρας δείχνει υγρασία 77% (ξεκινώντας από 85% μόλις τον έθεσα σε λειτουργία), το hama δείχνει αντίστοιχα 57% (με μέγιστο το 61%)!! 

-Το υγρόμετρο δείχνει ένδειξη μόνο σε πολύ υψηλό ποσοστό σχ.υγρασίας(λανθασμένη)

Αρα μην δεινεις μεγαλη βαση σε αυτες τις ενδηξεις.Επισης χρειαζετε αρκετο χρονο για να εμφανισει τις αλλαγες στη υγρασια και θερμοκρασια.

Οσο για Diggo επισης δεν ειναι πολυ αξιοπιστα.

Μια σχετικα φθηνη κι αξιοπιστη λυση για θερμομετρο και υγρομετρο

 ειναι τα thermopro tp50 ,53, 55

Aπο aliexpress

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20190103223238&SearchText=Tp50

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20190103223424&SearchText=Tp53

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20190103223517&SearchText=Tp55

Εδω κριτικες απο amazon.de

https://www.amazon.de/product-reviews/B01H1R0K68/ref=cm_cr_arp_d_hist_1?_encoding=UTF8&showViewpoints=1&filterByStar=one_star&pageNumber=1

https://www.amazon.de/ThermoPro-Thermo-Hygrometer-Raumluftüberwachtung-Luftfeuchtigkeitmessgerät-Hintergrundbeleuchtung/dp/B079JXY1RC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1546583081&sr=8-1&keywords=tp53

https://www.amazon.de/ThermoPro-Thermo-Hygrometer-Raumluftüberwachtung-Temperatur-Luftfeuchtigkeitmessgerät/dp/B06XZYP5FW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1546583188&sr=8-1&keywords=tp55

  Thanks για τα link.

Απο Ελλαδα εχω δοκιμασει τo Beurer απο το skroutz στα 15€. Ειναι αρκετα καλο θεωρω. Αυτα απο aliexpress τα εχεις δοκιμασει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mwv είπε

θα ελεγα οτι το μπανακι δεν ειναι ουτε 10τ.μ κ εβγαλε 220 ml σε 3 ωρες, εγω το ζυγισα το νερο δεν εχει καν μετρητη το κουβαδακι συλλογης νερου.

Εντάξει, φαντάζομαι δεν κλείνει αεροστεγώς!!! Εμένα μου φαίνεται μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mwv είπε

Εμενα ομολογω με μπερδεψατε κ οι δυο αλλα ευχαριστω που θελετε να με βοηθήσετε 😊

οπότε το δοκιμάζω στο auto ας ειναι στο μπανακι παλι για μετρο συγκρισης κ στις 3 ωρες να δω τι θα εχει κανει. φοβαμαι οτι αυτο δε δουλευει τελικα το αυτοματο κ το κακο ειναι οτι εφυγε το doa το εχω παρει εδω κ κανα μήνα αλλα προχτες μπορεσα και το δοκιμασα.

θα δοκιμασω κ με τα ρουχα σε swing και στο προγραμμα που εχει για στεγνωμα.

θα ελεγα οτι το μπανακι δεν ειναι ουτε 10τ.μ κ εβγαλε 220 ml σε 3 ωρες, εγω το ζυγισα το νερο δεν εχει καν μετρητη το κουβαδακι συλλογης νερου.

Ειτε λειτουργει ειτε οχι δεν ταιριαζει στην περιπτωση σου. Ενα κλιματιστικο θες. Σε θυμηθηκα ειχες ξαναρθει και ρωτουσες.

προσπαθησε να το επιστρεψεις ή βαλε αγγελια και πουλα το. Τα inverter ξεκινανε απο 250€ ας ειναι και κινεζικο.σου ειχαμε πει αν θυμαμαι καλα να ρωτησεις στο θεμα με τα κλιματιστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ειτε λειτουργει ειτε οχι δεν ταιριαζει στην περιπτωση σου. Ενα κλιματιστικο θες. Σε θυμηθηκα ειχες ξαναρθει και ρωτουσες.

προσπαθησε να το επιστρεψεις ή βαλε αγγελια και πουλα το. Τα inverter ξεκινανε απο 250€ ας ειναι και κινεζικο.σου ειχαμε πει αν θυμαμαι καλα να ρωτησεις στο θεμα με τα κλιματιστικα...

Τα κλιματιστικά στη θέρμανση δεν κάνουν αφύγρανση (βασικά κάνουν αλλά στο περιβάλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα κλιματιστικά στη θέρμανση δεν κάνουν αφύγρανση (βασικά κάνουν αλλά στο περιβάλλον).

Προβλημα θερμανσης εχει προτιστως η mwv πως την λενε. Πηγε να ζεσταθει κανοντας αφυγρανση με ζεολιθο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Προβλημα θερμανσης εχει. Πηγε να ζεσταθει κανοντας αφυγρανση με ζεολιθο.

Πρόβλημα μούχλας έχει. Αν ζεστάνει τον χώρο δεν θα αφαιρεθεί η απόλυτη υγρασία.

Κάτσε να σου βάλω μια εικόνα :

Screenshot-3.png.69ee569a891d96cdbdd2f1bf4e55c371.png

 

Σκοπός μας είναι να μικρύνουμε τη μπλε σφαίρα.

Αν αυξήσεις την κίτρινη με θέρμανση, θα πέσει η σχετική αλλά η απόλυτη θα μείνει η ίδια.

Μάλιστα αν η μπλε αυξηθεί, ο πιο ζεστός αέρας θα συγκρατήσει και άλλους υδρατμούς.

Πάντως σε γενικές γραμμές συμφωνώ ότι η θέρμανση είναι πιο επείγουσα από την αφύγρανση για τον φίλο μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πρόβλημα μούχλας έχει. Αν ζεστάνει τον χώρο δεν θα αφαιρεθεί η απόλυτη υγρασία.

Κάτσε να σου βάλω μια εικόνα :

Screenshot-3.png.69ee569a891d96cdbdd2f1bf4e55c371.png

Σκοπός μας είναι να μικρύνουμε τη μπλε σφαίρα.

Αν αυξήσεις την κίτρινη με θέρμανση, θα πέσει η σχετική αλλά η απόλυτη θα μείνει η ίδια.

Μάλιστα αν η μπλε αυξηθεί, ο πιο ζεστός αέρας θα συγκρατήσει και άλλους υδρατμούς.

Πάντως σε γενικές γραμμές συμφωνώ ότι η θέρμανση είναι πιο επείγουσα από την αφύγρανση για τον φίλο μας .

Φιλη ειναι, και εχει ξαναποσταρει πριν κανα μηνα εδω σε αυτο το θεμα. Διαβασε τα παλια ποστ και θα καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιγραμματικά να αναφέρω: ζήτησα την καθοδήγησή σας για αφυγραντήρα.. κατέληξα σε ζεόλιθο.. πέταξε κάποιος την καταπληκτική ιδέα για inverter με θερμική απόδοση...έγραψα στο θεμα για κλιματιστικά.. ξέρω τι περίπου πρέπει να δω.., περιμένω κανεναν κωτσο τώρα στις εκπτώσεις (για γιορτες δεν βγηκε κατι αξιόλογο σε κλιματιστικο ή τουλάχιστον δεν το είδα εγώ).. ενδιάμεσα ήρθε ο αφυγραντήρας.. κ το μόνο που θέλω μιας κ δεν μπορώ να το επιστρέψω είναι να λειτουργεί σωστά-το πιο πιθανο είναι οτι θα το βάλω αγγελία αλλά με νοιάζει φυσικά να μην είναι ελαττωματικό ή αν είναι να το καταλάβω με τη βοήθειά σας και να το στείλω για φτιάξιμο.

αν ξαναπάρω θα είναι το συμβατικό που θα δουλεύει χωρίς να μου ξεφουσκώνει το μπαλονάκι στην καρδιά λόγω kw 😁 και θα δουλευει παρεα με το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mwv είπε

επιγραμματικά να αναφέρω: ζήτησα την καθοδήγησή σας για αφυγραντήρα.. κατέληξα σε ζεόλιθο.. πέταξε κάποιος την καταπληκτική ιδέα για inverter με θερμική απόδοση...έγραψα στο θεμα για κλιματιστικά.. ξέρω τι περίπου πρέπει να δω.., περιμένω κανεναν κωτσο τώρα στις εκπτώσεις (για γιορτες δεν βγηκε κατι αξιόλογο σε κλιματιστικο ή τουλάχιστον δεν το είδα εγώ).. ενδιάμεσα ήρθε ο αφυγραντήρας.. κ το μόνο που θέλω μιας κ δεν μπορώ να το επιστρέψω είναι να λειτουργεί σωστά-το πιο πιθανο είναι οτι θα το βάλω αγγελία αλλά με νοιάζει φυσικά να μην είναι ελαττωματικό ή αν είναι να το καταλάβω με τη βοήθειά σας και να το στείλω για φτιάξιμο.

αν ξαναπάρω θα είναι το συμβατικό που θα δουλεύει χωρίς να μου ξεφουσκώνει το μπαλονάκι στην καρδιά λόγω kw 😁 και θα δουλευει παρεα με το κλιματιστικό.

Συγγνώμη αλλά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Όταν κάποιος λέει ότι θέλει αφυγραντήρα για χώρο που δεν θερμαίνεται και είναι στους 13C, τότε είναι μονόδρομος η τεχνολογία του ζεόλιθου και ας έχει φαινομενικά μεγαλύτερη κατανάλωση μιας και οι με συμπιεστή, σε τέτοιες χαμηλές θερμοκρασίες απλά δεν αποδίδουν οπότε αυτοί καίνε τσάμπα τις κιλοβατώρες.

Από αυτήν την άποψη , έκανες σωστή αγορά. Θα τον βάλεις στο αυτόματο και αυτός θα κάνει αυτό που πρέπει.

Τώρα αν τελικά έχεις πρόθεση να ζεστάνεις τον χώρο, τότε αλλάζουν τα δεδομένα αλλά αυτό είναι κάτι που το σκεφτόμαστε από την αρχή. Όχι παίρνω πρώτα τον αφυγραντήρα και μετά λέω , ε ας βάλω και ένα κλιματιστικό...

Πρώτα θα πρέπει να δεις τι θερμοκρασίες έχει και ΘΑ έχει ο χώρος και μετά κοιτάμε για τεχνολογία αφυγραντήρα , όχι το ανάποδο.

ΥΓ Προφανώς μπορεί να έχω χάσει και το ιστορικό της συζήτησης.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

  Thanks για τα link.

Απο Ελλαδα εχω δοκιμασει τo Beurer απο το skroutz στα 15€. Ειναι αρκετα καλο θεωρω. Αυτα απο aliexpress τα εχεις δοκιμασει;

Πριν δυο μήνες πήρα το ThermoPro TP-55 από σκρουτζομάγαζο. Νομίζω ότι μετράει πολύ ικανοποιητικά τοσο υγρασία όσο κ θερμοκρασία, τουλάχιστον συγκρίνοντας με τον Philco που έχω. Ένας μετεωρολογικός σταθμός της πλάκας που είχα έδειχνε ότι να ναι και η απόκριση του ήταν τραγικά αργή, του άλλαζα θέσεις κ ήθελε κανά μισάωρο να ενημερώσει την ένδειξη κ αυτό που έδειχνε τελικά ήταν άκυρο. Αντίθετα το TP-55 έχει άμεση απόκριση κ δείχνει να συμβαδίζει με τον αφυγραντήρα μου. Πολύ ποιοτικό επίσης για τα λεφτά του, με μαγνήτη, led φωτισμό, touch screen κλπ. Απόλυτη μέτρηση βέβαια δύσκολο να πετύχουμε με τέτοια όργανα αλλά δεν ξέρω αν έχει κ τόση σημασία αυτό

Επεξ/σία από OTTIPE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mwv είπε

επιγραμματικά να αναφέρω: ζήτησα την καθοδήγησή σας για αφυγραντήρα.. κατέληξα σε ζεόλιθο.. πέταξε κάποιος την καταπληκτική ιδέα για inverter με θερμική απόδοση...έγραψα στο θεμα για κλιματιστικά.. ξέρω τι περίπου πρέπει να δω.., περιμένω κανεναν κωτσο τώρα στις εκπτώσεις (για γιορτες δεν βγηκε κατι αξιόλογο σε κλιματιστικο ή τουλάχιστον δεν το είδα εγώ).. ενδιάμεσα ήρθε ο αφυγραντήρας.. κ το μόνο που θέλω μιας κ δεν μπορώ να το επιστρέψω είναι να λειτουργεί σωστά-το πιο πιθανο είναι οτι θα το βάλω αγγελία αλλά με νοιάζει φυσικά να μην είναι ελαττωματικό ή αν είναι να το καταλάβω με τη βοήθειά σας και να το στείλω για φτιάξιμο.

αν ξαναπάρω θα είναι το συμβατικό που θα δουλεύει χωρίς να μου ξεφουσκώνει το μπαλονάκι στην καρδιά λόγω kw 😁 και θα δουλευει παρεα με το κλιματιστικό.

Να το δωσεις πισω στο καταστημα με την αιτιολογια δεν μου αρεσει δεν γινεται; Σε καποια καταστηματα εχεις 20 μερες. Θες να τους ρωτησεις; 

Το auto δεν ξερω αν σου λειτουργει σωστα. Ουτε και ξερω αν ειναι max λειτουργια ή κατι ενδιαμεσο, να το ακουσεις δεν μπορεις; 

Παρε τηλεφωνο την delonghi και ρωτα τους. Ακομα ανοιχτα ειναι.

οντως για να μπει Αγγελια πρεπει πρωτα να δουμε αν δουλευει γιατι κινδυνευεις να στο φορεσουν κολαρο :)

2 ώρες πριν, OTTIPE είπε

Πριν δυο μήνες πήρα το ThermoPro TP-55 από σκρουτζομάγαζο. Νομίζω ότι μετράει πολύ ικανοποιητικά τοσο υγρασία όσο κ θερμοκρασία, τουλάχιστον συγκρίνοντας με τον Philco που έχω. Ένας μετεωρολογικός σταθμός της πλάκας που είχα έδειχνε ότι να ναι και η απόκριση του ήταν τραγικά αργή, του άλλαζα θέσεις κ ήθελε κανά μισάωρο να ενημερώσει την ένδειξη κ αυτό που έδειχνε τελικά ήταν άκυρο. Αντίθετα το TP-55 έχει άμεση απόκριση κ δείχνει να συμβαδίζει με τον αφυγραντήρα μου. Πολύ ποιοτικό επίσης για τα λεφτά του, με μαγνήτη, led φωτισμό, touch screen κλπ. Απόλυτη μέτρηση βέβαια δύσκολο να πετύχουμε με τέτοια όργανα αλλά δεν ξέρω αν έχει κ τόση σημασία αυτό

Αυτα τα 3 που εδωσε ο φιλος powerup ποια η διαφορα;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Αυτα τα 3 που εδωσε ο φιλος powerup ποια η διαφορα;

το ένα από τα 3 που πρότεινε είναι αυτό που πήρα κ γω κ μάλιστα από Ελλάδα κ το οποίο το προτείνω κ εγώ. Για διαφορές δεν ξέρω, δες τα λινκ που δίνει ο powerup

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2018 στις 12:51 ΠΜ, Zerg13 είπε

Και μονος σου ξερεις οτι εισαι για αγορα με συμπιεστη. Παρε καποιον οικονομικο σε ρευμα.

Και κατω απο 16 να πεσεις κατι θα κανει και  ο συμπιεστης απλα θα σου καιει πιο πολυ ρευμα εναντι του ζεολιθου /λιτρα.

Σημερα που ειχε κρυο πηγε λιγο ποιο κατω απο 15, σιγουρα να παρω με συμπιεστη?

Επισης οποιος μπορει να μου προτεινει μηχανημα, το σπιτι ειναι 97 τετραγωνικα μετρα στον Πειραια. 

Επεξ/σία από Dr4In
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dr4In είπε

Σημερα που ειχε κρυο πηγε λιγο ποιο κατω απο 15, σιγουρα να παρω με συμπιεστη?

Επισης οποιος μπορει να μου προτεινει μηχανημα, το σπιτι ειναι 97 τετραγωνικα μετρα στον Πειραια. 

Ειναι η πρωτη φορα που πεφτεις αρα ναι σε συμπιεστη παραμενεις. Δες καποιο 25 λιτρο, βαλε φιλτρο στο skroutz. δεν θα ηθελα να σου κανω προτασεις γιατι δεν τα εχω. Διαλεξε αν θες μερικα και βαλτα εδω.

Αληθεια ποτε ειναι οι εκπτωσεις τελος Ιανουαριου καλα,θυμαμαι; Μηπως να περιμενεις λιγο;

YΓ παραγγειλα ενα TP53 thanks @powerup

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...