Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Γραφουν 2 φιλτρα σε ενα, hepa μαζι με carbon. Σε καποια μοντελα, σε αλλα δεν γραφουν τιποτα δεν ξερουμε αν εχουν και τι εχουν.

ναι το ξέρω απλά δεν κατάλαβα γιατί το αποκαλείς "μη καθαρόαιμο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

ναι το ξέρω απλά δεν κατάλαβα γιατί το αποκαλείς "μη καθαρόαιμο".

Γιατι ετσι οπως το γραφει φανταζομαι κατι σαν hepa και carbon κολλημενα μαζι. Δεν γραφει ξεχωριστα επιπεδα καθαρισμου που γραφουν οι αλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Γιατι ετσι οπως το γραφει φανταζομαι κατι σαν hepa και carbon κολλημενα μαζι. Δεν γραφει ξεχωριστα επιπεδα καθαρισμου που γραφουν οι αλλοι.

κάτι περίπου σαν τα φίλτρα αυτοκινήτου. Εχεις τα απλά, και έχεις τα "ενισχυμένα" με ένα "φιλμ" άνθρακα. Γενικα ούτε καν τι τύποu/κατηγορίας Hepa που χρησιμοποιείται δεν ανακοινώνει κανείς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

κάτι περίπου σαν τα φίλτρα αυτοκινήτου. Εχεις τα απλά, και έχεις τα "ενισχυμένα" με ένα "φιλμ" άνθρακα. Γενικα ούτε καν τι τύποu/κατηγορίας Hepa που χρησιμοποιείται δεν ανακοινώνει κανείς

Οχι αλλα τα αναφερουν ξεχωριστα οπως στο Juro pro diamond comfort. Εδω γιατι τα «συμπιεζουν» ή το εχουν διατυπωσει λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Οχι αλλα τα αναφερουν ξεχωριστα οπως στο Juro pro diamond comfort. Εδω γιατι τα «συμπιεζουν» ή το εχουν διατυπωσει λαθος.

αν έχεις ένα φίλτρο hepa και από πίσω του το κλασικό άνθρακα, τότε τα έχεις ξεχωριστά. Αν έχεις σαν τα αυτοκινήτου όπου στο "χαρτί" του Hepa, είναι κολλημένη σαν ένα σώμα μια επίστρωση άνθρακα (αυτό που σου προανέφερα) τότε έχεις ΕΝΑ φίλτρο πολλαπλών στρώσεων (multi-layer film).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mwv είπε

καλη Χρονιά παιδιά!

Δεν ξέρω που είχαμε μείνει!Κατέληξα πάντως σε αυτόν μετά απο 3 αλλαγές απόφασης και μάλλον αποφάσισα λάθος!!!

https://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

ή κάτι δεν κάνω σωστά ή είχα high expectations ή είναι ελαττωματικό!

βγάζει ελάχιστο νερό-το είχα σχεδόν 15 ώρες στο auto σε μικρό χώρο με θερμοκρασία 13 βαθμούς και υγρασία 64%. Δεν κουνήθηκε μιλάμε η υγρασία απο το μετρητή που έχω γιατί ο αφυγραντήρας δεν έχει...ένα δαχτυλάκι νερό έβγαλε όλο κ ολο!

Πόσες μερες ρε παιδια πρεπει να δουλευει στην αρχή;

μη μου τρωει τις kw (τις ρημαζει να είμαστε ακριβείς) τσάμπα και να μη κάνει δουλειά;

έστω μια μικρή πρόοδο να είχα δει δεν θα μιλούσα αλλά τώρα νιώθω οτι πέταξα 230 ευρω στα σκουπίδια και τουλάχιστον να μείνει σε αυτά η ζημιά και να μη χάνω και τις kw-ατορίτσες μου τσάμπα!

 

4 ώρες πριν, teo_3 είπε

Μήπως αντί για auto να το δοκίμαζες χειροκίνητα σε ένα επίπεδο υγρασίας πχ 50% να δεις τι δουλειά κάνει πριν το κρίνεις ?

Το ποσοστό υγρασίας στο auto είναι  55 % σε αυτό το μοντέλο .  

Έχεις σοβαρό υγρόμετρο που μετράς την υγρασία στο χώρο σου ; Γιατί τα απλά έχουν απο μικρές αποκλίσεις  έως τεράστιες . Βάλε το υγρόμετρο στην είσοδο του αέρα στην αφυγραντήρα . Κολλητά και πες μας ένδειξη . 

4 ώρες πριν, 12180 είπε

Σκέφτομαι να πάρω αυτό https://www.praktiker.gr/p/afygrantiras-ilektronikos-singer-sdhm-25l-50di-86714# για πάνω από 100 m³ υπόγειο χωρίς θέρμανση. Βλέπω τη μεγάλη κατανάλωση αλλά υποθέτω ότι θα χρειάζεται μικρότερο χρόνο για το ίδιο αποτέλεσμα. Ισχύει;

Θες αφυγραντήρα με ζεόλιθο για υπόγειο χωρίς θέρμανση . 

Δες κάποιους απο αυτούς :

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_296_3784_6926/Delonghi_or_Toyotomi_or_Inventor_or_Meaco/f/698106/me-zeolitho-desiccant.html?o=αφυγραντηρας&order_by=popularity&order_dir=desc

1 ώρα πριν, 12180 είπε

Ο ζεόλιθος είναι αναλώσιμος; Επίσης διάβασα ότι μυρίζει

Όχι δεν είναι αναλώσιμος . Λόγω της φύσης του υλικού υπάρχει μια ελαφριά μυρωδιά  ειδικά τις πρώτες μέρες λειτουργίας .  Αν είσαι κοντά στο μηχάνημα την αισθάνεσαι αν κάθεσαι μακριά όχι τόσο ή και καθόλου . Με το καιρό αυτή η ένταση της μυρωδιάς πέφτει . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Το ποσοστό υγρασίας στο auto είναι  55 % σε αυτό το μοντέλο .  

Έχεις σοβαρό υγρόμετρο που μετράς την υγρασία στο χώρο σου ; Γιατί τα απλά έχουν απο μικρές αποκλίσεις  έως τεράστιες . Βάλε το υγρόμετρο στην είσοδο του αέρα στην αφυγραντήρα . Κολλητά και πες μας ένδειξη . 

Θες αφυγραντήρα με ζεόλιθο για υπόγειο χωρίς θέρμανση . 

Δες κάποιους απο αυτούς :

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_296_3784_6926/Delonghi_or_Toyotomi_or_Inventor_or_Meaco/f/698106/me-zeolitho-desiccant.html?o=αφυγραντηρας&order_by=popularity&order_dir=desc

Όχι δεν είναι αναλώσιμος . Λόγω της φύσης του υλικού υπάρχει μια ελαφριά μυρωδιά  ειδικά τις πρώτες μέρες λειτουργίας .  Αν είσαι κοντά στο μηχάνημα την αισθάνεσαι αν κάθεσαι μακριά όχι τόσο ή και καθόλου . Με το καιρό αυτή η ένταση της μυρωδιάς πέφτει . 

Τελικα δοκιμασα στο max.στις 17.40 στο μπανακι ειχε 15 βαθμους με 72 υγρ.

18.30 πηγε 56 υγρασια.

19.45 49 υγρασια.

20.15 48 υγρασια

20.45 50 υγρασια.

Το κρατησα 3 ωρες δηλαδη στο max κι εβγαλε 220ml νερο.

Τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mwv είπε

Τελικα δοκιμασα στο max.στις 17.40 στο μπανακι ειχε 15 βαθμους με 72 υγρ.

18.30 πηγε 56 υγρασια.

19.45 49 υγρασια.

20.15 48 υγρασια

20.45 50 υγρασια.

Το κρατησα 3 ωρες δηλαδη στο max κι εβγαλε 220ml νερο.

Τι λετε;

Αν δεν υπήρξε άλλη πηγή υδρατμών πχ ζεστά νερά να τρέχουν, κάνεις τις πράξεις. Προσωπικά το βρίσκω φυσιολογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mwv είπε

Τελικα δοκιμασα στο max.στις 17.40 στο μπανακι ειχε 15 βαθμους με 72 υγρ.

18.30 πηγε 56 υγρασια.

19.45 49 υγρασια.

20.15 48 υγρασια

20.45 50 υγρασια.

Το κρατησα 3 ωρες δηλαδη στο max κι εβγαλε 220ml νερο.

Τι λετε;

Φυσιολογικό μου φαίνεται κ εμένα. Στο ξαναλέω πάντως κ δεν το λέω ειρωνικά: αν η μέση υγρασία του σπιτιού σου χωρίς αφυγραντήρα είναι 64% νομίζω δεν αξίζει να σπαταλάς ρεύμα για αφύγρανση. Δεν είναι τόσο τραγικό το 64%, οριακά αποδεκτό θα το έλεγα. Το οποίο 64% λόγω σφάλματος του υγρόμετρου μπορεί τελικά να είναι και κάτω από 60% πραγματικό και γι αυτό να μην μαζεύει πολύ νερό. Προφανώς όταν κάνεις μπάνιο θα ανεβαίνει πάνω από 70% αλλα με λίγο παράθυρο φαντάζομαι θα επανέρχεται. Γενικά αν δεν εχεις εμφανή σημάδια υγρασίας, υγροποιήσεις, μούχλες ή αν δεν την νιώθεις την υγρασία στο πετσί σου μην πιστεύεις τόσο τα νούμερα και μην περιμένεις να μαζεύεις κουβάδες νερού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει να ριχνει την υγρασια του χωρου και στο max και στο auto. Το auto κοβει στο 55%. Αρα οτι και να βαλει πρεπει να λειτουργει οχι να ναι κολλημενο στο 64%. Το υγρομετρο που εχεις ποιο ειναι αληθεια;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Ενδιαφέρομαι για έναν αφυγραντήρα για σπίτι με σαλόνι περίπου 40τμ, υψος ταβανιού 3μ και θερμοκρασία 18-22° με θέρμανση από A/C. Με χρήση αναλογικού υγρόμετρου έχω ενδείξεις από 60 έως 78% υγρασίας. Το θέμα είναι ότι με τέτοιο καιρό τα ρούχα της μπουγαδας στεγνώνουν στο σαλόνι με αποτέλεσμα να επιβαρύνεται η κατάσταση.

Έχω σταμπαρει 4 μοντέλα και θα ήθελα να μου πείτε γνώμες και τι να προτιμήσω. Η γυναίκα βέβαια προτιμάει τον Morris λόγω εμφάνισης αλλά είναι το μόνο που δεν με ενδιαφέρει!!

Midea MDDF-16DEN3-QA3,   Inventor Eva Pro EP3-WiFi16L,    Morris MDE-2026i  και  Gree Daisy GDN20AV.

Υποθέτω ότι η επιλογή με συμπιεστή είναι σωστή με βάση τα δεδομένα του σπιτιού έτσι δεν είναι? Κάθε πρόταση/παρατήρηση καλοδεχούμενη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Πρεπει να ριχνει την υγρασια του χωρου και στο max και στο auto. Το auto κοβει στο 55%. Αρα οτι και να βαλει πρεπει να λειτουργει οχι να ναι κολλημενο στο 64%. Το υγρομετρο που εχεις ποιο ειναι αληθεια;

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_hama-th-100-lcd-thermometer-hygrometer-00075297-1038423.html

Αυτό πρέπει να είναι.απο eshop το πηρα.

Περιμένω από έξω ένα digoo για να συγκρίνω.

Σήμερα θα δοκιμάσω πάλι στο auto.

 

Μούχλα εχω ειδικά στο μπανάκι κ στον ενιαίο χώρο που λέγαμε.το μπανάκι επειδή υποθερμαινεται έκανε ήδη.

Ο ενιαίος χώρος επειδή είναι οκ με το ερκοντισιον δεν έβγαλε ακόμη υγρασίες.

Αν πιάσει δηλαδή το 50-55 το κατεβάζετε στο min επί μονίμου βάσεως;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mwv είπε

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_hama-th-100-lcd-thermometer-hygrometer-00075297-1038423.html

Αυτό πρέπει να είναι.απο eshop το πηρα.

Περιμένω από έξω ένα digoo για να συγκρίνω.

Σήμερα θα δοκιμάσω πάλι στο auto.

Μούχλα εχω ειδικά στο μπανάκι κ στον ενιαίο χώρο που λέγαμε.το μπανάκι επειδή υποθερμαινεται έκανε ήδη.

Ο ενιαίος χώρος επειδή είναι οκ με το ερκοντισιον δεν έβγαλε ακόμη υγρασίες.

Αν πιάσει δηλαδή το 50-55 το κατεβάζετε στο min επί μονίμου βάσεως;

Συγγνώμη αλλά αυτής της τάξης τιμής υγρασιόμετρα δεν είναι καθόλου αξιόπιστα.

Έκανα σχετικό μάθημα στο NACE CIP level 1 μάθημα που πέρασα. Κάποιος θα πρέπει να πάρει επαγγελματικό μηχάνημα με μερικές εκατοντάδες ευρώ ή να καταφύγει στην αξιόπιστη λύση που δίνει πάντα σωστά αποτελέσματα : http://www.analytika.gr/product-categories-46075/ygrasiometra-atm-relative-humidity-meter-digital-46104/k175280-sling-psychrometer_43707/

Στα σπίτια μας δεν έχουμε αξιόπιστο τρόπο μέτρησης. Ειδικά εσύ που έχεις πολύ μικρή απόλυτη υγρασία (όχι σχετική).

Η μούχλα που βλέπεις είναι γιατί είναι μπανάκι και άρα πιθανότατα δεν εξαερίζεται κατά τη χρήση το χειμώνα από τους υδρατμούς.

Βάλε απλά τον αφυγραντήρα να δουλέψει στο αυτόματο κοντά στους προβληματικούς χώρους. Θα καταλάβεις μόνος σου αν άλλαξε η ατμόσφαιρα (προσωπικά είμαι αρκετά ευαίσθητος στην υγρασία, καταλαβαίνω ότι έχει ανέβει). Με 13C και 65% σχετική υγρασία πάντως μη περιμένεις να βλέπεις ποσότητες νερού (εμένα το σπίτι το έχω δει 88% στους 20C αλλά ήταν όταν είχα απλώσει τα ρούχα στα σώματα του καλοριφέρ, εκεί ναι είχα νερό).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2006 στις 12:08 ΠΜ, Hamurabi είπε

εννοεις humidifiers?

αν ναι εγω ειχα αγορασει παμφτηνα απο ε-bay.ειναι πολυ φτηνοι στην αμερικα.

humidifiers σημαινει υγραντηρες...

dehumidifier σημαινει αφυγραντηρας

😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mwv είπε

Τελικα δοκιμασα στο max.στις 17.40 στο μπανακι ειχε 15 βαθμους με 72 υγρ.

18.30 πηγε 56 υγρασια.

19.45 49 υγρασια.

20.15 48 υγρασια

20.45 50 υγρασια.

Το κρατησα 3 ωρες δηλαδη στο max κι εβγαλε 220ml νερο.

Τι λετε;

Λοιπόν από 72% για να πας στο 48%, θα πρέπει να αφαιρέσεις 3.1ml νερό / μ3 αέρα . Τί διαστάσεις έχει ο χώρος;  Αν είναι 70μ3 τότε είσαι ακριβώς στα 220ml.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...