Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, mwv είπε

σε μικρό χώρο με θερμοκρασία 13 βαθμούς και υγρασία 64%

Αν αυτά τα νούμερα είναι ο μέσος όρος του σπιτιού σου μάλλον δεν χρειάζεσαι αφυγραντήρα αλλά θέρμανση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mwv είπε

καλη Χρονιά παιδιά!

Δεν ξέρω που είχαμε μείνει!Κατέληξα πάντως σε αυτόν μετά απο 3 αλλαγές απόφασης και μάλλον αποφάσισα λάθος!!!

https://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

ή κάτι δεν κάνω σωστά ή είχα high expectations ή είναι ελαττωματικό!

βγάζει ελάχιστο νερό-το είχα σχεδόν 15 ώρες στο auto σε μικρό χώρο με θερμοκρασία 13 βαθμούς και υγρασία 64%. Δεν κουνήθηκε μιλάμε η υγρασία απο το μετρητή που έχω γιατί ο αφυγραντήρας δεν έχει...ένα δαχτυλάκι νερό έβγαλε όλο κ ολο!

Πόσες μερες ρε παιδια πρεπει να δουλευει στην αρχή;

μη μου τρωει τις kw (τις ρημαζει να είμαστε ακριβείς) τσάμπα και να μη κάνει δουλειά;

έστω μια μικρή πρόοδο να είχα δει δεν θα μιλούσα αλλά τώρα νιώθω οτι πέταξα 230 ευρω στα σκουπίδια και τουλάχιστον να μείνει σε αυτά η ζημιά και να μη χάνω και τις kw-ατορίτσες μου τσάμπα!

Χαλι...αφησε ενα review στο skrourz και ξεκινα διαδικασιες επιστροφης. Σε 15 ωρες θες 2 ή 3 λιτρα νερο το λιγοτερο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, mwv said:

βγάζει ελάχιστο νερό-το είχα σχεδόν 15 ώρες στο auto σε μικρό χώρο με θερμοκρασία 13 βαθμούς και υγρασία 64%. Δεν κουνήθηκε μιλάμε η υγρασία απο το μετρητή που έχω γιατί ο αφυγραντήρας δεν έχει...ένα δαχτυλάκι νερό έβγαλε όλο κ ολο!

Μήπως αντί για auto να το δοκίμαζες χειροκίνητα σε ένα επίπεδο υγρασίας πχ 50% να δεις τι δουλειά κάνει πριν το κρίνεις ?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, mwv είπε

καλη Χρονιά παιδιά!

Δεν ξέρω που είχαμε μείνει!Κατέληξα πάντως σε αυτόν μετά απο 3 αλλαγές απόφασης και μάλλον αποφάσισα λάθος!!!

https://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

ή κάτι δεν κάνω σωστά ή είχα high expectations ή είναι ελαττωματικό!

βγάζει ελάχιστο νερό-το είχα σχεδόν 15 ώρες στο auto σε μικρό χώρο με θερμοκρασία 13 βαθμούς και υγρασία 64%. Δεν κουνήθηκε μιλάμε η υγρασία απο το μετρητή που έχω γιατί ο αφυγραντήρας δεν έχει...ένα δαχτυλάκι νερό έβγαλε όλο κ ολο!

Πόσες μερες ρε παιδια πρεπει να δουλευει στην αρχή;

μη μου τρωει τις kw (τις ρημαζει να είμαστε ακριβείς) τσάμπα και να μη κάνει δουλειά;

έστω μια μικρή πρόοδο να είχα δει δεν θα μιλούσα αλλά τώρα νιώθω οτι πέταξα 230 ευρω στα σκουπίδια και τουλάχιστον να μείνει σε αυτά η ζημιά και να μη χάνω και τις kw-ατορίτσες μου τσάμπα!

Λοιπόν , αν υπολόγισα σωστά

Αν έχεις τον αφυγραντήρα σε δωμάτιο 5Χ2Χ3 = 30μ3 , στους 13C και 64% σχετική υγρασία (που είναι πολύ λίγο), τότε για να πας στους 13C και 40% , θα πρέπει να αφαιρέσεις 0,0028kg νερό /m3 αέρα δλδ μόλις 0,0028*30 = 0,084 λίτρα νερό ή 84ml που είναι μισό ποτηράκι του κρασιού?

Άρα αν δεν έκανα καμιά πατάτα, όντως θα έβγαλε 1 δαχτυλάκι νερό. Που να το βρει το υπόλοιπο?

 

31 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Χαλι...αφησε ενα review στο skrourz και ξεκινα διαδικασιες επιστροφης. Σε 15 ωρες θες 2 ή 3 λιτρα νερο το λιγοτερο.

O γνωστός μπακάλης ξανα χτυπά...

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω αυτό https://www.praktiker.gr/p/afygrantiras-ilektronikos-singer-sdhm-25l-50di-86714# για πάνω από 100 m³ υπόγειο χωρίς θέρμανση. Βλέπω τη μεγάλη κατανάλωση αλλά υποθέτω ότι θα χρειάζεται μικρότερο χρόνο για το ίδιο αποτέλεσμα. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 12180 είπε

Σκέφτομαι να πάρω αυτό https://www.praktiker.gr/p/afygrantiras-ilektronikos-singer-sdhm-25l-50di-86714# για πάνω από 100 m³ υπόγειο χωρίς θέρμανση. Βλέπω τη μεγάλη κατανάλωση αλλά υποθέτω ότι θα χρειάζεται μικρότερο χρόνο για το ίδιο αποτέλεσμα. Ισχύει;

Θες σίγουρα με ζεόλιθο.

Δεν ξέρω πόση υγρασία έχει ο χώρος , αλλά μάλλον πας σε κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/16600348/Delonghi-DNS65.html

Υπάρχουν και άλλοι με 10λίτρα την ημέρα, κάνε την έρευνά σου.

Θες να έχει οπωσδήποτε μόνιμη αποχέτευση και αυτόματη επανεκκίνηση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, teo_3 είπε

Μήπως αντί για auto να το δοκίμαζες χειροκίνητα σε ένα επίπεδο υγρασίας πχ 50% να δεις τι δουλειά κάνει πριν το κρίνεις ?

δεν έχει, το βάζεις στο min, max, auto αυτές είναι οι επιλογές και αν δεν έχεις κ ξεχωριστό μετρητή δεν έχεις ιδέα τι υγρασία είχες κ τι έχεις..

 

10 ώρες πριν, katbo είπε

Αν αυτά τα νούμερα είναι ο μέσος όρος του σπιτιού σου μάλλον δεν χρειάζεσαι αφυγραντήρα αλλά θέρμανση

πως δεν το σκέφτηκα;😋

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Λοιπόν , αν υπολόγισα σωστά

Αν έχεις τον αφυγραντήρα σε δωμάτιο 5Χ2Χ3 = 30μ3 , στους 13C και 64% σχετική υγρασία (που είναι πολύ λίγο), τότε για να πας στους 13C και 40% , θα πρέπει να αφαιρέσεις 0,0028kg νερό /m3 αέρα δλδ μόλις 0,0028*30 = 0,084 λίτρα νερό ή 84ml που είναι μισό ποτηράκι του κρασιού?

Άρα αν δεν έκανα καμιά πατάτα, όντως θα έβγαλε 1 δαχτυλάκι νερό. Που να το βρει το υπόλοιπο?

O γνωστός μπακάλης ξανα χτυπά...

ναι σωστά φαίνεται ότι τα λες αλλά γαντζώθηκε ο μετρητής στο 64 δεν εριξε ουτε μια μοναδα.το υγρασιομετρο αποκλείεται να κανει λαθος.μετα το εβαλα στο μπανακι που είναι ένα κλουβακι κ παλι τα ιδια.

μηπως σε αυτά με ζεολιθο θελει καμια βδομαδα να αρχισουν να "πιάνουν"?

καποιος που το αγορασε προσφατα να μας πει πρωτα συμπερασματα?

ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, mwv είπε

δεν έχει, το βάζεις στο min, max, auto αυτές είναι οι επιλογές και αν δεν έχεις κ ξεχωριστό μετρητή δεν έχεις ιδέα τι υγρασία είχες κ τι έχεις..

πως δεν το σκέφτηκα;😋

ναι σωστά φαίνεται ότι τα λες αλλά γαντζώθηκε ο μετρητής στο 64 δεν εριξε ουτε μια μοναδα.το υγρασιομετρο αποκλείεται να κανει λαθος.μετα το εβαλα στο μπανακι που είναι ένα κλουβακι κ παλι τα ιδια.

μηπως σε αυτά με ζεολιθο θελει καμια βδομαδα να αρχισουν να "πιάνουν"?

καποιος που το αγορασε προσφατα να μας πει πρωτα συμπερασματα?

ευχαριστω!

To υγρασιόμετρο δεν αποκλείεται να κάνει και λάθος. Μπορεί να φταίει και ο αφυγραντήρας αλλά οι συνθήκες είναι πολύ οριακά μικρές.

Θα πρέπει να δοκιμαστεί σε άλλες συνθήκες, πχ κάντε διαδοχικά οικογενειακά μπάνιο (ή εσύ αν είσαι μόνος) με κλειστή την πόρτα και δες αν σου τραβάει τους υδρατμούς.

Παράδειγμα ο δικός μου , αν τον έχω μέσα στο μπάνιο και μπω εγώ (και κυρίως η γυναίκα 🤣) δεν αφήνει τον καθρέπτη να θαμπώσει καθόλου.  

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

O γνωστός μπακάλης ξανα χτυπά...

Τι εγινε τελικα ειναι on/off ή inverter οι αφυγραντηρες; Γιατι αλλα ελεγες εσυ και αλλα λενε τα specs του αφυγραντηρα σου. Το παιζεις και γνωστης.  Ουτε τι αφυγραντηρα εχεις δεν ξερεις.

θεϊκο μου εβγαλες ετιμηγορια οτι ειναι οκ. Θεος....βγαζει μια δαχτυλιθρα νερο στις 15 ωρες και ειναι οκ!!

σε τελικη αναλυση μην ξαναquoταρεις ποστ μου. Εισαι αδαης και ενοχλητικος.

58 λεπτά πριν, mwv είπε

δεν έχει, το βάζεις στο min, max, auto αυτές είναι οι επιλογές και αν δεν έχεις κ ξεχωριστό μετρητή δεν έχεις ιδέα τι υγρασία είχες κ τι έχεις..

πως δεν το σκέφτηκα;😋

ναι σωστά φαίνεται ότι τα λες αλλά γαντζώθηκε ο μετρητής στο 64 δεν εριξε ουτε μια μοναδα.το υγρασιομετρο αποκλείεται να κανει λαθος.μετα το εβαλα στο μπανακι που είναι ένα κλουβακι κ παλι τα ιδια.

μηπως σε αυτά με ζεολιθο θελει καμια βδομαδα να αρχισουν να "πιάνουν"?

καποιος που το αγορασε προσφατα να μας πει πρωτα συμπερασματα?

ευχαριστω!

Βαλτο στο max. Για να εισαι σιγουρος οτι δεν εχει προβλημα καπου αλλου. Και για μενα δρομολογησε επιστροφη αν συνεχισει. Κανε οτι καταλαβαινεις. Οχι δεν θελουν βδομαδα, κριτικες μπορεις να διαβασεις στο skroutz. Το εχουν θαψει...

ξεκινα να προλαβεις την Doa. Δεν ριχνει την υγρασια 2) βγαζει ελαχιστο νερο

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, mwv said:

δεν έχει, το βάζεις στο min, max, auto αυτές είναι οι επιλογές και αν δεν έχεις κ ξεχωριστό μετρητή δεν έχεις ιδέα τι υγρασία είχες κ τι έχεις..

Εντάξει, Αν υποθέσω ότι το max είναι η πιο δυνατή λειτουργία, βάλτο εκεί και δες το.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, Zerg13 said:

Και στα 2 που λες. Ανεφερες καποια πραγματα σαν προβληματα που στην ουσια δεν ειναι.

Σε 30 βαθμους με 80% μαλλον για καραϊβικη μιλας, Χαβαϊ κατι τετοιο. Αντε και βαλτον εκει :)

Ή για κάποιο από τα 2000 νησια στην Ελλάδα ,ξέρω γω..

Ή στο όμορο κράτος της Κύπρου ,που διαμένω και εγώ.

Και αυτός και ο λόγος που γράφω.

Μόνιμα πάνω από 70% υγρασία,θερμοκρασίες 20 C +/- τον χειμώνα.Το καλοκαίρι..Καραιβική...

Mε απασχολεί ο ιονιστής, και το φίλτρο hepa ακόμα περισσότερο που δεν υπάρχει σαν φίλτρο αναζήτησης στο σκρουτζ.

Η κατανάλωση θα ληφθεί υπ'όψιν ,η τιμή κτήσης είναι αδιάφορη.

Δυστυχώς οι επιλογές μου εδω είναι περιορισμένες,αλλά θα εκτιμήσω κάθε πρόταση στη προσπάθεια να βρω τη χρυσή τομή.

 

Επεξ/σία από IT chef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, IT chef είπε

Ή για κάποιο από τα 2000 νησια στην Ελλάδα ,ξέρω γω..

Ή στο όμορο κράτος της Κύπρου ,που διαμένω και εγώ.

Και αυτός και ο λόγος που γράφω.

Μόνιμα πάνω από 70% υγρασία,θερμοκρασίες 20 C +/- 

Mε απασχολεί ο ιονιστής, και το φίλτρο hepa ακόμα περισσότερο.

Η κατανάλωση θα ληφθεί υπ'όψιν ,η τιμή κτήσης είναι αδιάφορη.

Δυστυχώς οι επιλογές μου εδω είναι περιορισμένες,αλλά θα εκτιμήσω κάθε πρόταση στη προσπάθεια να βρω τη χρυσή τομή.

Meaco 20L platinum. To hepa ανεβαζει το κοστος και περιοριζει τα μοντελα.

Juro Pro Perla 25L. Υπαρχει και ενας Juro pro Diamond Comfort 20L με εμφαση στα φιλτρα αλλα τραβαει πιο πολυ ρευμα απο τον αλλον.

Olimpia splendit ψαξε τα μοντελα καποια εχουν.

και toyotomi μπες στο site ψαξε επισης απλα δεν εχουν καθαροαιμο hepa κατι αναμεσα.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

και toyotomi μπες στο site ψαξε επισης απλα δεν εχουν καθαροαιμο hepa κατι αναμεσα.

τι εννοείς με το κομμάτι που έκανα σε bold;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Θες σίγουρα με ζεόλιθο.

Δεν ξέρω πόση υγρασία έχει ο χώρος , αλλά μάλλον πας σε κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/16600348/Delonghi-DNS65.html

Υπάρχουν και άλλοι με 10λίτρα την ημέρα, κάνε την έρευνά σου.

Θες να έχει οπωσδήποτε μόνιμη αποχέτευση και αυτόματη επανεκκίνηση. 

Ο ζεόλιθος είναι αναλώσιμος; Επίσης διάβασα ότι μυρίζει

Επεξ/σία από 12180
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yositosi είπε

τι εννοείς με το κομμάτι που έκανα σε bold;

Γραφουν 2 φιλτρα σε ενα, hepa μαζι με carbon. Σε καποια μοντελα, σε αλλα δεν γραφουν τιποτα δεν ξερουμε αν εχουν και τι εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...