Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δουλευουμε τον παρακατω σε σπιτι στη Θεσσαλονικη εδω και 3 χρονια βγαζει τη μερα 6 λιτρα το λιγοτερο και δεν εχει κανει κιχ. Πολυ αξιοπιστος και ο ιονιστης καθαριζει την ατμοσφαιρα απο τσιγαρα κτλ μυρωδιες

https://www.skroutz.gr/s/7362668/Morris-MDE-1215.html

 

139 ευρω προσφορα απο mediamarkt. Απο καταναλωση σχεδον μηδενικη διαφορα στο λογαριασμο της ΔΕΗ δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2018 στις 7:43 ΜΜ, powerup είπε

Δεν μιλησα μια κι σκεφτομαι να μην ζητησω αντικατασταση αλλα τα χρηματα μου πισω η πιστωτικο αν δεν γινεται επιστροφη για τους εξης λογους :

1) στους  60% υγρασια  νομιζω οτι δε  δουλευει σωστα..οπως ειδα με το. υγρομετρο (2 των 15€) ενεργοποιητε στα 67-69% ξανα (στην eco πρωτη σκαλα ανεμιστηρα) εγω θελω υγρασια μεχρι 60% οχι 66-67% οταν  το σπιτι εχει νορμαλ 69% ουτε θελω να γινω αιμοδοτης της ΔΕΗ και να το δουλευω στους 50% γιατι θα πληρωνω πολλα αφου κατω απο 55% υγρασια  ειναι πολυ κοστοβορο να το πετυχω (τουλαχιστον στο δικο μου χορο) κι δεν εχει καποιο νοημα υγρασια 50% .Για μενα ιδανικα θα ταν 55-60% σταθερα κατι που δεν βλεπω να το πετυχενω με το συγκεκρημενο μηχανημα.Στους 63-65% κατεβαινει η υγρασια οταν θερμαινω το δωματιο μου μονο με το  κλιματιστικο

2) Το μαρτυριο της σταγονας ειναι ενα θεμα ιδιος την νυχτα (που μειωνετε οσο γεμιζει) οπως και η ενεργοποιηση καθε 30' για ελενχο της υγρασιας. ιδιος το βραδυ

3) Τωρα οσο για το θορυβο πιστευω οτι βρισκει ο δισκος (τζογος ) κι συντονιζει τα πλαστικα κι γινετε ολο κι ποιο εντονος  ο θορυβος οσο περισοτερο λειτουργει 

Αν εχετε διαφορετικη γνωμη θα θελα να την ακουσω (ιδιος για την επιτευξη 60% υγρασιας κι ενεργοποιηση του μηχανηματος ξανα στα 65-66% περιπου)

Καλη χρονια σε ολους

Εγινε η επιιστροφη του riise και δρομολογηθηκε η επιστροφη χρηματων χωρις κανενα θεμα .Αγορα απο Κωτσοβολο.

Επεξ/σία από powerup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχει κάποιος τον olimpia splendid 22 pure 3i να μου πει κάποια άποψη; Ψάχνω κάτι εδώ και καιρό για μεγάλο χώρο 130τ.μ. όχι ενιαίο χωρίς τίποτα φοβερό από άποψη υγρασίας.. στην ουσία για μετά το μαγείρεμα για να μην αεριζω και χάνω τη ζέστη (ίσως να πάρω και δεύτερο αργότερα). Θα ήθελα να έχει hepa, αν όχι ιονιστές κτλ δεν με νοιάζουν..

Μετά τον juro pro Perla 25l έχω δει..

Επεξ/σία από ata1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και καλη χρονια,

θα ηθελα να αγορασω αφυγραντηρα για σπιτι 55 τετραγωνικα (σαλονοκουζινα, μπανιο, δωματιο)σε νησι, με υγρασια οπου καθε βραδυ φτανει περιπου στο 85%. Και μεση θερμοκρασια χωρις θερμανση απο 14,5 εως 16,5. 

Τι μου προτεινετε;

Επεξ/σία από Bill822
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bill822 είπε

Καλησπερα και καλη χρονια,

θα ηθελα να αγορασω αφυγραντηρα για σπιτι 55 τετραγωνικα (σαλονοκουζινα, μπανιο, δωματιο)σε νησι, με υγρασια οπου καθε βραδυ φτανει περιπου στο 85%. Και μεση θερμοκρασια χωρις θερμανση απο 14,5 εως 16,5. 

Τι μου προτεινετε;

Με βαση τα δεδομενα του σπιτιου κι της θερμοκρασιας που εχεις, πας σε αφυγραντηρα  με κομπρεσορ εναντι ζεολιθου (οριακα)

Τα θετικα του κομπρεσορ  (+)

- Δουλευει αποδοτικα σε θερμοκρασιες εως 15° C

- Μικροτερη καταναλωση (εως 250w περιπου)

- μεγαλυτερη ικανοτητα αφυγρανσης εως 25λιτ εναντι 10λιτρων του ζεολιθου.

- κοστος αποκτησης ποιο μικρο σε σχεση με ζεολιθου

-μεγαλυτερο δοχειο αποστραγγυσης.

- αφυγρανση ολο το χρονο γιατι δεν βγαζει ζεστο αερα οπως του ζεολιθου.

- μεγαλυτερη ποικιλια μηχανηματων εναντι του ζεολιθου.

- δυνατοτητα ρυθμησεων επιθυμητης υγρασιας ανα 5% κι οχι ανα 10% που ειναι ο ζεολιθος.

Αρνητικα (-)

-δεν δουλευει αποδοτικα κατω απο 15° C (εδω υπερτερει ο ζεολιθος)

- δεν ανεβαζει την θερμοκρασια του χωρου κατα 1-2 °C ( ο ζεολιθος βγαζει ζεστο αερα)

- κανει συνηθως ποιο πολυ θορυβο απο ενα με ζεολιθο.

- εχει ποιο πολλες πιθανοτητες για βλαβη στην πλακετα (ο ζεολιθος ειναι ποιο απλος)

Οσο αφορα τα μοντελα   προτιμησε καποιο με 5ετη εγγυηση για να εχεις το κεφαλη σου ισυχο.

 

 

 

Επεξ/σία από powerup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@powerup τα υποτιθεμενα προβληματα που εγραφες τα εχουν ολοι με ζεολιθο.

-Οι σταγονες ακουγονται και σε εναν που εχω αυτες τις μερες επισης στο low κιολας και απο τα 3 μετρα.

-το εξωτερικο υγρασιομετρο διχνει αποκλıση 12 μοναδες εκτος αν το βαλεις διπλα στη εισοδο του αφυγραντηρα.

Την ιδια δυσκολια για 55-60 την εχουν ολοι που δεν εχουν πενταρια σε ανεβασμα υγρασιας και αναβαινουν ανα 10. Και δεν εχει καμια σχεση αν ειναι με συμπιεστη ή ζεολιθο.

Στο review που εγραψες ποτε δεν δινει 25 λιτρα ο συμπιεστης. 8-12 λιτρα θα παρεις max, σε 24 ωρες. εκτος αν πας καμια Ινδια :) και εχεις 30 βαθμους

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε όλους! 

ισχύει ότι ο EmIde τρίζει ?????

Ανάμεσα στους δύο ποιόν προτείνετε (80 τετραγωνικά, φουλ υγρασία) ;

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/ep3-wifi20l-afygrantiras-me-ionisti-wifi-eva-ii-pro-20-lit-se-3-atokes-doseis

https://www.e-box.shop/index.php?route=product/product&originator=aggregator&product_id=1090225

Τους έχει δοκιμάσει κανείς?

Είναι και ο https://atsidas.gr/Cvmore-CVDRY-20, αλλά νομίζω δεν έχει ιονιστή. 

Επεξ/σία από geonet11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

@powerup τα υποτιθεμενα προβληματα που εγραφες τα εχουν ολοι με ζεολιθο.

-Οι σταγονες ακουγονται και σε εναν που εχω αυτες τις μερες επισης στο low κιολας και απο τα 3 μετρα.

-το εξωτερικο υγρασιομετρο διχνει αποκλıση 12 μοναδες εκτος αν το βαλεις διπλα στη εισοδο του αφυγραντηρα.

Την ιδια δυσκολια για 55-60 την εχουν ολοι που δεν εχουν πενταρια σε ανεβασμα υγρασιας και αναβαινουν ανα 10. Και δεν εχει καμια σχεση αν ειναι με συμπιεστη ή ζεολιθο.

Στο review που εγραψες ποτε δεν δινει 25 λιτρα ο συμπιεστης. 8-12 λιτρα θα παρεις max, σε 24 ωρες. εκτος αν πας καμια Ινδια :) και εχεις 30 βαθμους

Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα σε ποιο απο τα τρεντ μου απαντας .

-Τα προβληματα με αφυγραντηρες με ζεολιθο μπορει να αφορουν ολους εγω τον inventor rise μονο δοκιμασα αν δοκιμασες κι αλους κατι παραπανω θα ξερεις

- εμενα με ενδιαφερει η υγρασια του χωροου κι οχι η υγρασια διπλα στην εισοδο του αφιγραντηρα γιαυτο θεωρω πως  πρεπει να εχουν σκαλες ανα 5% υγρασια γι να προοσαρμοζεις αναλογα κι οχι ανα 10% που χουν οι πιο γνωστοι inventor ,purdry, meaco(αδελφακια) με ζεολιθο.

- Σε ιδανικες συνθηκες :δινουν 8-10 λιτρα με ζεολιθο και  20-25 λιτρα με κομβερορα (30°c & 80% υγρασια)

Σε αλλες θερμοκρασιες: μεχρι 18°c υπερτερη ο κορβερτορας στους 15 κι κατω ο ζεολιθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στα 2 που λες. Ανεφερες καποια πραγματα σαν προβληματα που στην ουσια δεν ειναι.

Σε 30 βαθμους με 80% μαλλον για καραϊβικη μιλας, Χαβαϊ κατι τετοιο. Αντε και βαλτον εκει :) 

οποιος λεει με συμπιεστη βγαζουν 20-25 λιτρα και με ζεολιθο βγαζουν 8-10 κανει λαθος.

ο puredry δεν εχει 10 αλλα και ανα 5% απλα οχι ο 8 αρης, ο 10αρης με ζεολιθο εχει. Δεν ειναι προνομιο των με συμπιεστη το 5%. Εμενα με συμπιεστη και δεν εχει 5%.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Bill822 είπε

Αν θα παρεις καποιον θα παρεις τον dns80 τον δυνατο. Αλλα εχει ενα θεμα, δεν μπορεις να ρυθμισεις την υγρασια και φτανει μεχρι το 45% για να κοψει, και να ξανααναψει στο 50%

τι θερμοκρασιες εχεις;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν και τον παρακατω

https://www.skroutz.gr/s/4724357/Ecoair-DD122-Classic-MK5.html

 

Το σπιτι ειναι σε νησι, εχει συνηθως θερμοκρασια 14,5 με 16,5. Αλλα η υγρασια το βραδυ φτανει καθημερινα 85% περιπου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bill822 είπε

Σκεφτομουν και τον παρακατω

https://www.skroutz.gr/s/4724357/Ecoair-DD122-Classic-MK5.html

Το σπιτι ειναι σε νησι, εχει συνηθως θερμοκρασια 14,5 με 16,5. Αλλα η υγρασια το βραδυ φτανει καθημερινα 85% περιπου. 

Μενεις εκει; Και εχεις τοσο χαμηλα; Μπορεις να πας οριακα και σε συμπιεστη εισαι στο οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...