Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δική σου παράθεση έκανα ρε φίλε! Ελεος!! Τελοσπάντων δεν το συνεχίζω άλλο γιατί άκρη δεν βγαίνει μου φαίνεται.

Εσυ εκανες προταση χρησης σε ευρος 50-60 % παραπανω, για να μην χαλαμε την υγεια μας και χρηματα καπως ετσι το εγραψες. Δεν εχω καμια σχεση εγω. Αυτο θα θελα να ξερα πως θα το κανει καποιος χωρις 55% ρυθμιση.

και αλλη μια απορια εχω. Ειπες τα olimbia splendit τους τα δινει ενας κινεζος προμυθευτης κατι τετοιο, εχεις καποια αποδειξη για αυτο; Γιατι μοντελο με τετοια χαρακτητιστικα και σχημα δεν εχω δει αλλο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Εσυ εκανες προταση χρησης σε ευρος 50-60 % παραπανω, για να μην χαλαμε την υγεια μας και χρηματα καπως ετσι το εγραψες. Δεν εχω καμια σχεση εγω. Αυτο θα θελα να ξερα πως θα το κανει καποιος χωρις 55% ρυθμιση.

και αλλη μια απορια εχω. Ειπες τα olimbia splendit τους τα δινει ενας κινεζος προμυθευτης κατι τετοιο, εχεις καποια αποδειξη για αυτο; Γιατι μοντελο με τετοια χαρακτητιστικα και σχημα δεν εχω δει αλλο.

Ναι είπα ότι για ΕΜΕΝΑ το ιδανικό είναι ένα εύρος 50~60% και φυσικά το ανέφερα σαν επεξηγηματικό σχόλιο! Τώρα από που ξεκίνησε το θέμα και που το πήγες (για πολλοστή φορά), είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Το πως επίσης ενώ διαρκώς αποκαλείς τις απαντήσεις μου σεντόνια, αλλά επιλεκτικά διαλέγεις διάφορα "άκυρα" σημεία και λοξοδρομείς και αλλάζεις θέμα είναι επίσης κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω, ειδικά όταν πιάνεσαι από ένα σημείο, το παίρνεις out of context και το παραφράζεις κιόλας.

Για τον Olimpia επίσης είπα κάτι πολύ συγκεκριμένο "αποκλειστικά δικά της σχέδια" (όπως και η Delonghi). Κοινώς όχι OEM αλλά ODM στην Κίνα. Να σου "αποδείξω" τι ακριβώς δηλαδή όταν και η ίδια η εταιρεία διαφημίζεται στη σελίδα της ως "technology and design made in Italy" και δεν έχει πουθενά κανένα εργοστάσιο; (που έχει αναφερθεί εδώ μέσα από άλλο μέλος, από ποιόν φτιάχνονται τα εν λόγω προιόντα της). Αλήθεια όμως, ανέφερες ότι "τέτοια χαρακτηριστικά και σχήμα δεν έχεις δει άλλο"... και αναρωτιέμαι, έχεις δεί όλα τα Κινέζικα προιόντα και ξέρεις όλα τα εργοστάσια κατασκευής; Αν ναι και αν είσαι του κλάδου (δύο τα "αν" που έβαλα προς αποφυγή παρεξηγήσεων και παρανοήσεων!), τότε πραγματικά προβληματίζομαι με άλλα σχόλια που έχεις κάνει κατά καιρούς για άλλα προιόντα της αγοράς. 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yositosi είπε

Ναι είπα ότι για ΕΜΕΝΑ το ιδανικό είναι ένα εύρος 50~60% και φυσικά το ανέφερα σαν επεξηγηματικό σχόλιο! Τώρα από που ξεκίνησε το θέμα και που το πήγες (για πολλοστή φορά), είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Το πως επίσης ενώ διαρκώς αποκαλείς τις απαντήσεις μου σεντόνια, αλλά επιλεκτικά διαλέγεις διάφορα "άκυρα" σημεία και λοξοδρομείς και αλλάζεις θέμα είναι επίσης κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω, ειδικά όταν πιάνεσαι από ένα σημείο, το παίρνεις out of context και το παραφράζεις κιόλας.

Για τον Olimpia επίσης είπα κάτι πολύ συγκεκριμένο "αποκλειστικά δικά της σχέδια" (όπως και η Delonghi). Κοινώς όχι OEM αλλά ODM στην Κίνα. Να σου "αποδείξω" τι ακριβώς δηλαδή όταν και η ίδια η εταιρεία διαφημίζεται στη σελίδα της ως "technology and design made in Italy" και δεν έχει πουθενά κανένα εργοστάσιο; (που έχει αναφερθεί εδώ μέσα από άλλο μέλος, από ποιόν φτιάχνονται τα εν λόγω προιόντα της). Αλήθεια όμως, ανέφερες ότι "τέτοια χαρακτηριστικά και σχήμα δεν έχεις δει άλλο"... και αναρωτιέμαι, έχεις δεί όλα τα Κινέζικα προιόντα και ξέρεις όλα τα εργοστάσια κατασκευής; Αν ναι και αν είσαι του κλάδου (δύο τα "αν" που έβαλα προς αποφυγή παρεξηγήσεων και παρανοήσεων!), τότε πραγματικά προβληματίζομαι με άλλα σχόλια που έχεις κάνει κατά καιρούς για άλλα προιόντα της αγοράς. 

Οπως υπονοησα και παραπανω, προσωπικη επιθεση κανεις. Φαινεται σε αυτα που γραφεις στην πρωτη παραγραφο. 

Δεν παριφρασα κατι, εγραψα ακριβως οτι ειπες, προτεινες κατι που πρακτικα δεν γινεται. Και σε ενα τελειως ασχετο,ποστ ενω μιλαγες σε μενα. Κατα τα αλλα εγω μπερδευω τα θεματα.

Το βαφτιζεις ακυρο γιατι ετσι σε συμφερει φυσικα...ακυρο ξε ακυρο εσεις το γραψατε κυριε και οχι εγω. 

Τελικα Κινα ή Ιταλια ειναι το εργοστασιο και απο που ηρθαν τα σχεδια...απο ΜΙΤ οι πληροφοριες σας; :) αν φτιαχνονται Ιταλια ειναι φασον;;; 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zerg13 είπε

Οπως υπονοησα και παραπανω, προσωπικη επιθεση κανεις. Φαινεται σε αυτα που γραφεις στην πρωτη παραγραφο. 

Δεν παριφρασα κατι, εγραψα ακριβως οτι ειπες, προτεινες κατι που πρακτικα δεν γινεται. Και σε ενα τελειως ασχετο,ποστ ενω μιλαγες σε μενα. Κατα τα αλλα εγω μπερδευω τα θεματα.

Το βαφτιζεις ακυρο γιατι ετσι σε συμφερει φυσικα...ακυρο ξε ακυρο εσεις το γραψατε κυριε και οχι εγω. 

 Τελικα Κινα ή Ιταλια ειναι το εργοστασιο και απο που ηρθαν τα σχεδια...απο ΜΙΤ οι πληροφοριες σας; :) αν φτιαχνονται Ιταλια ειναι φασον;;; 

Καμία απολύτως επίθεση καλέ μου κύριε. Απλή παρατήρηση!

Το τι ακριβώς έγραψα μπορείς να το κάνεις "παράθεση" και όχι ελεύθερη μετάφραση. Το αν το διαβάζεις όπως το διαβάζεις τότε ή εγώ δεν το έγραψα σωστά, ή εσύ δεν καταλαβαίνεις σωστά. Εστω και αν μιλάμε για 4-5 λέξεις να δεχτώ λοιπόν ότι εγώ μπορεί να μην το έγραψα σωστά. Σε όλες των περιπτώσεων, να γράφει κάποιος Α και εσύ να το παραφράζεις σε Ω, και παράλληλα να το θεωρείς και προσωπική επίθεση το να αντιδράει σε αυτό, το θεωρώ λίγο παράλογο. Μπορεί να διαφωνείς, αλλά εγώ έτσι το βλέπω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Zerg13 είπε

 

13-21 εισαι δηλαδη; Εισαι σιγουρος οτι θα πεσει εκει;

Προς το παρον ειμαι πανω απο 15 σε 1-2 μηνες δεν ξερω αν θα αλλαξει αυτο ομως γιατι θα εχουμε περισσοτερο κρυο εκτος και αν δεν αξιζει να παω σε ζεολιθο αν προκειται μονο για 2 μηνες τον χρονο. Τωρα εχουμε 19 βαθμους με 73% υγρασια.

Επεξ/σία από Dr4In
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dr4In είπε

Προς το παρον ειμαι πανω απο 15 σε 1-2 μηνες δεν ξερω αν θα αλλαξει αυτο ομως γιατι θα εχουμε περισσοτερο κρυο εκτος και αν δεν αξιζει να παω σε ζεολιθο αν προκειται μονο για 2 μηνες τον χρονο. Τωρα εχουμε 19 βαθμους με 73% υγρασια.

Και μονος σου ξερεις οτι εισαι για αγορα με συμπιεστη. Παρε καποιον οικονομικο σε ρευμα.

Και κατω απο 16 να πεσεις κατι θα κανει και  ο συμπιεστης απλα θα σου καιει πιο πολυ ρευμα εναντι του ζεολιθου /λιτρα.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Και κατω απο 16 να πεσεις κατι θα κανει και  ο συμπιεστης απλα θα σου καιει πιο πολυ ρευμα εναντι του ζεολιθου /λιτρα.

Από που το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα? 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, powerup είπε

Αγόρασα το μηχάνημα πριν δυο μερες , από την πρώτη μέρα, κάνει ένα βοητό (σαν τρίξιμο για 1''-2'') κάθε 10 περίπου δευτερόλεπτα. Όταν τον έχω στη πρωτη σκαλα του ανεμιστηρα το τρίξιμο αυτό ακούγεται αρκετά, διαφορετικά οταν ο ανεμιστήρας ειναι στη δευτερη η τριτη σκαλα το βουητο αυτο δεν ακουγετε τοσο γιατι ίσως το υπερκαλύπτει ο θορυβος απο τον ανεμιστηρα. Το βοητο συνεχιζει κι αφου εχω βαλει κατω απο τον αφυγραντηρα  δυο χαλακια για να αποροφουν τυχον κραδασμους.

Nα το στειλω για doa ? Εχει καποιος παρομοιο προβλημα πως το ελυσε?

Ακουγετε  το τικ-τικ απο τις σταγονες που σταζουν στο δοχειο ιδιος το βραδυ και οταν το δοχειο ειναι αδειο . Το μαρτυριο της σταγονας .

Αν κι αφησα λιγο νερο μεσα στο δοχειο ,ακουγετε λιγοτερο εντονα οσο γεμιζει το δοχειο αλλα συνεχιζει να ακουγετε .

Κανεις που να εχει το προβλημα με συντονισμο τριξιματα πλαστικων στο inventor rise ..?

Μονο εγω επεσα σε προβληματικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Από που το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα? 

https://www.sanihellas.gr/afygranthres/desiccant.html

https://www.sanihellas.gr/faq/epilogi-tou-katallilou-afygrantira

https://www.skroutz.gr/guides/61.Pos-na-epilexo-ton-katallilo-afygrantira-gia-tin-ygrasia-sto-spiti-mou.html

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Οι καμπύλες αυτές δεν έχουν μέσα την κατανάλωση 

compressor-desiccant-comparison-chart-5.

Οι desiccant καταναλώνουν 2, 2,5 ή και 3 φορές πάνω από τους αντίστοιχους με συμπιεστή. 

Βέβαια μέρος της ενέργειας που ζεσταίνουμε τον ζεόλιθο εισέρχεται πίσω στο σπίτι ως ζεστός αέρας. 

Αλλά ακόμα και στους 15C , δεν είμαι σίγουρος ότι υπερισχύουν οι του ζεόλιθου γιατί αν ισχύει το διάγραμμα, εκεί ένας 20άρης με συμπιεστή έχει 5λίτρα/ημέρα ενώ ένας 10αρης desiccant περίπου 9 αλλά μπορεί να καίει 3 φορές πάνω σε watt. 

πχ https://www.skroutz.gr/s/14027007/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy-Face-Lift.html

και https://www.skroutz.gr/s/13707912/Puredry-Famοus-PDD-10L.html

750 έναντι 250 δλδ 3 φορές πάνω για την διπλάσια περίπου απορρόφηση λίτρων. 

Το θέμα είναι πόσα από τα 750watt τα παίρνουμε πίσω στον χώρο ως θέρμανση μιας και οι του ζεόλιθου θερμαίνουν εμφανώς τον αέρα. 

Δεν την ξέρω καθόλου όμως αυτήν την παράμετρο. 

Αν είναι το πχ 1/3 (προσωπική εκτίμηση) τότε ίσως να είναι ισοπαλία. 

Και αυτό στους 15C που οκ, είναι κάτι όχι το τόσο συνηθισμένο. Οπότε αν εκεί έχεις ισοπαλία στις 'ολες τις άλλες περιπτώσεις που θα έχεις θέρμανση του χώρου, ο ζεόλιθος θα χάνει συνεχώς. 

 

Με λίγα λόγια, έχω την αίσθηση ότι για το 90% των οικιακών χρήσεων, δεν βλέπω να συμφέρει ο ζεόλιθος εκτός και αν όντως έχεις χώρους συνέχεια στους ή κάτω από τους 15. 

 

Βέβαια όλα τα ανωτέρω είναι με υποθέσεις μιας και λείπει στοιχεία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 250 watt που γραφεις που τα βρηκες; Ο δικος σου ποσο καιει; 

Επισης η σταθερη γραμμη πρασινη ειναι ενος 35αρη με συμπιεστη που δεν εχει κανεις. Την πρασινη διακεκομενη πρεπει να κοιτας.

δεν καιει 240watt αυτος που εβαλες. Εχουν βαλει το rated input και οχι το max. 

2 φορες καινε πανω σε watt οχι 3. Και αποδιδουν διπλασια. Επισης επειδη τα πιανουν πεφτουν σε energy saving. Ο συμπιεστης για 1-2% υγρασια που δεν θα την πιασει ποτε (αν το βαλεις στο 60% το 50 ξεχνατο σε αυτη τηνθερμοκρασια)θα σου δουλευει ολη μερα.

δεν συνισταται χρηση σε 16 βαθμους και κατω και για το ρευμα ακομα. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, powerup said:

Κανεις που να εχει το προβλημα με συντονισμο τριξιματα πλαστικων στο inventor rise ..?

Μονο εγω επεσα σε προβληματικο ?

Παρατηρησα οτι τριξιματα ακουγονται μονο στα πρωτα δευτερολεπτα της λειτουργίας, οταν ανοιγει δλδ το flap. Μετα δεν τριζει αλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Τα 250 watt που γραφεις που τα βρηκες; Ο δικος σου ποσο καιει; 

Επισης η σταθερη γραμμη πρασινη ειναι ενος 35αρη με συμπιεστη που δεν εχει κανεις. Την πρασινη διακεκομενη πρεπει να κοιτας.

δεν καιει 240watt αυτος που εβαλες. Εχουν βαλει το rated input και οχι το max. 

2 φορες καινε πανω σε watt οχι 3. Και αποδιδουν διπλασια. Επισης επειδη τα πιανουν πεφτουν σε energy saving. Ο συμπιεστης για 1-2% υγρασια που δεν θα την πιασει ποτε (αν το βαλεις στο 60% το 50 ξεχνατο σε αυτη τηνθερμοκρασια)θα σου δουλευει ολη μερα.

δεν συνισταται χρηση σε 16 βαθμους και κατω και για το ρευμα ακομα. 

1. Τα λέει το site. Δεν ξέρω πόσα καίει. Εσύ?

2. Ποιός σου είπε ότι κοιτάω τον 30άρι. 

3. Έχεις καποιο άλλο στοιχειο?

4. Γιατί 2 και όχι 3? Έχεις στοιχεία? Τα energy mode και τα συναφή τα έχεις μετρήσει?

 

Μαθηματικά θέλω και στοιχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

1. Τα λέει το site. Δεν ξέρω πόσα καίει. Εσύ?

2. Ποιός σου είπε ότι κοιτάω τον 30άρι. 

3. Έχεις καποιο άλλο στοιχειο?

4. Γιατί 2 και όχι 3? Έχεις στοιχεία? Τα energy mode και τα συναφή τα έχεις μετρήσει?

Μαθηματικά θέλω και στοιχεία. 

Βαλε ενα wattομετρο στον αφυγραντηρα ΣΟΥ και ξαναελα να τα πουμε οταν θα εχεις στοιχεια,  Δεν ξερω ποσο καιει, δεν ξερω το αλλο, και τα λοιπα που γραφεις. Το max input να βρεις.

Στα υπολοιπα θα παραμεινω στα Link που σου εβαλα που αναφερεται ξεκαθαρα τι πρεπει να αγοραζουμε σε αυτη τη θερμοκρασια, και να τελειωνουμε. Το energy saving δεν χρειαζεται να το μετρησω ειναι off -20watt οσο καιει η οθονη.. Over and out. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...