Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρεωνει μεταφορικα και εαν ναι ποσο ?

τιποτα!και απο μυτιληνη ηρθε σε 18 ωρες!οσο λεει στο σκρουτζ ειναι!εχουν προσφορα δωρεαν μεταφορικα και αντικαταβολη

βεβαια τωρα που βλεπω καλυτερα την αποδειξη ειναι με 16% φπα! προλαβα την αυξηση του φπα στα νησια απο σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας, παρακολούθησα όλο το topic με ενδιαφέρον και κατέληξα σε τι είδους τεχνολογία αφυγραντήρα χρειάζομαι. Το γνωστό πρόβλημα του χαμηλού budget όμως ταλαιπωρεί και έμένα. Θα βρεθώ το Σάββατο στα Ιωάννινα και μερικές σελίδες πιο πριν, κάποιος ρωτούσε για αυτό το Link.png Site: μοντέλο , το οποίο είναι μόλις 1 ευρό κάτω από το budget. Οποιοσδήποτε έχει κάποια εμπειρία με αυτό ή με την εταιρεία (ναι ξέρω ότι είναι κινέζικο, όπως όλα) ας κοπιάσει για μερικά keystrokes. Ευχαριστώ πολύ και ειδικότερα όλους αυτούς που ξόδεψαν το χρόνο τους για να υπάρχουν όλες αυτές οι πληροφορίες ελεύθερες και μαζεμένες σε ένα topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα και εγω τον meaco dd8l. Τον χρησιμοποιώ εδω και 2-3 ημέρες. Δε περίμενα ότι η ατμόσφαιρα στο σπίτι ειχε τόση πολύ υγρασία. Γενικα βγάζει πολύ νερό. Επίσης βγάζει και ζέστη - οποτε για το χειμωνα@μια χαρα ειναι. Επειδή το χρειαζόμουν αμεσα λόγω καιρικών συνθηκών το πείρα απο ηλεκτρονικό κατάστημα στην Αττική που το ειχε ετοιμοπαράδοτο στα 260 (10 άτοκες). Στο σκρουτζ βλεπω τωρα απο 210 απο ηλεκτρονικό κατάστημα στα συνορα κοντά..... Μηπως βιάστηκα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα και εγω τον meaco dd8l. Τον χρησιμοποιώ εδω και 2-3 ημέρες. Δε περίμενα ότι η ατμόσφαιρα στο σπίτι ειχε τόση πολύ υγρασία. Γενικα βγάζει πολύ νερό. Επίσης βγάζει και ζέστη - οποτε για το χειμωνα@μια χαρα ειναι. Επειδή το χρειαζόμουν αμεσα λόγω καιρικών συνθηκών το πείρα απο ηλεκτρονικό κατάστημα στην Αττική που το ειχε ετοιμοπαράδοτο στα 260 (10 άτοκες). Στο σκρουτζ βλεπω τωρα απο 210 απο ηλεκτρονικό κατάστημα στα συνορα κοντά..... Μηπως βιάστηκα ??

εγω το πηρα απο ενα μαγαζι μυτιληνη και ηρθε σε 18 ωρες και χωρις εξοδα μεταφορικων! !212 ευρω μαλλον βιαστηκες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, παρακολούθησα όλο το topic με ενδιαφέρον και κατέληξα σε τι είδους τεχνολογία αφυγραντήρα χρειάζομαι. Το γνωστό πρόβλημα του χαμηλού budget όμως ταλαιπωρεί και έμένα. Θα βρεθώ το Σάββατο στα Ιωάννινα και μερικές σελίδες πιο πριν, κάποιος ρωτούσε για αυτό το Link.png Site: μοντέλο , το οποίο είναι μόλις 1 ευρό κάτω από το budget. Οποιοσδήποτε έχει κάποια εμπειρία με αυτό ή με την εταιρεία (ναι ξέρω ότι είναι κινέζικο, όπως όλα) ας κοπιάσει για μερικά keystrokes. Ευχαριστώ πολύ και ειδικότερα όλους αυτούς που ξόδεψαν το χρόνο τους για να υπάρχουν όλες αυτές οι πληροφορίες ελεύθερες και μαζεμένες σε ένα topic.

 

Είχα ρωτήσει κι εγω για το συγκεκριμένο αλλά δεν απάντησε κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία στις 30/9/15 τον ddl8 meaco από Δράμα www.day4energy.gr 210,00€ χωρίς χρέωση μεταφορικών. Στις 1/10 παρέλαβα, μετά από 6 ώρες λειτουργίας είχε συλλέξει νερό,πάνω από την μέση του δοχείου.Επειδή ήθελα να κοιμηθώ ήσυχη συνέδεσα το σωληνάκι σ' ένα κουβά. Το νερό έχει φτάσει μέχρι την μέση σ' ένα 24 Ώρο.Εχω βέβαια τρομερή υγρασία, έχω πετάξει δυστυχώς ρούχα Κ παπούτσια που καταστράφηκαν από την μούχλα. Ο αέρας απο τις πρωτες ωρες μυρίζει διαφορετικά στο χώρο, το μηχάνημα δεν είχε αυτή τη δυσάρεστη μυρωδιά (δεν εκανα χρήση ιονιστή)που έχει περιγραφεί από προλαλήσαντες και ο θόρυβος για μένα είναι οκ.Ευχαριστώ όλους όσους μπήκαν στον κόπο και έδωσαν την γνώση τους ή κατέθεσαν την εμπειρία τους γιατί μου προσφέρατε μεγάλη βοήθεια στην επιλογή μου.Το φίλτρο πάντως δεν πλένεται για κανένα λόγο, καθαρίζει ή σκόνη με την ηλεκτρική σκούπα. Αν λερωθεί σε μεγάλο βαθμό,υπάρχει ανταλλακτικό, αλλά μπορεί Κ να μην χρειαστεί.Δεν χρειάζεται να πώ ότι το μηχάνημα δεν έχει σταματήσει να δουλεύει Κ με τόσο νερό που βλέπω να βγάζει τα αξίζει τα λεφτά του, γιατί την σήμερον ημέρα δεν είναι Κ λίγα...Τον λειτουργώ στις 3 σταγόνες Κ στην 2η σκάλα του ανεμιστήρα.Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το νερό αυτό είναι απιονισμένο ή αυτό συμβαίνει μόνο στα μηχανήματα με φρεον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να πώ ότι το μηχάνημα δεν έχει σταματήσει να δουλεύει Κ με τόσο νερό που βλέπω να βγάζει τα αξίζει τα λεφτά του, γιατί την σήμερον ημέρα δεν είναι Κ λίγα...Τον λειτουργώ στις 3 σταγόνες Κ στην 2η σκάλα του ανεμιστήρα.

 

Εκτιμώ οτι κάνεις λάθος χρήση και καίς άσκοπα ρεύμα.

Στις τρείς σταγόνες,ζητάς απο τον αφυγραντήρα να κατεβάσει την υγρασία χώρου στο 35%,οπότε λογικό να μήν έχει σταματήσει καθόλου.Ακόμα και το a/c το καλοκαίρι (που αποβάλει την υγρασία ούτως ή άλλως),δέν έφτασε αυτά τα νούμερα. 

Εκτός και αν θέλεις να στεγνώσεις ρούχα μέσα στο σπίτι ή σκέφτεσαι να "στεγνώσεις" κάποια ντουλάπα ή τοίχο που είχε πρόβλημα,λειτούργησε τον αφυγραντήρα στις 2 σταγόνες (50%) και στην χαμηλότερη σκάλα του ανεμιστήρα.Και οικονομία στο ρεύμα και αθόρυβη λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισε να μυριζει χειμωνας και ξεκινησαν να ανεβαινουν οι τιμες .

Σε 2 που παρακολουθουσα και περιμενα καποια λεφτα για να αγορασω εναν απο αυτους οι τιμες ανεβηκαν χθες 

Meaco DD8L απο 210 ---> 227

NPMyBrU.png

 

και

 

Ecoair DD122 Classic MK5 απο 249 ----> 285

QL3kvzP.png

 

Λετε να ανεβουν κιαλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία στις 30/9/15 τον ddl8 meaco από Δράμα www.day4energy.gr 210,00€ χωρίς χρέωση μεταφορικών. Στις 1/10 παρέλαβα, μετά από 6 ώρες λειτουργίας είχε συλλέξει νερό,πάνω από την μέση του δοχείου.1)Επειδή ήθελα να κοιμηθώ ήσυχη συνέδεσα το σωληνάκι σ' ένα κουβά. Το νερό έχει φτάσει μέχρι την μέση σ' ένα 24 Ώρο.Εχω βέβαια τρομερή υγρασία, έχω πετάξει δυστυχώς ρούχα Κ παπούτσια που καταστράφηκαν από την μούχλα. Ο αέρας απο τις πρωτες ωρες μυρίζει διαφορετικά στο χώρο, το μηχάνημα δεν είχε αυτή τη δυσάρεστη μυρωδιά (δεν εκανα χρήση ιονιστή)που έχει περιγραφεί από προλαλήσαντες και ο θόρυβος για μένα είναι οκ.Ευχαριστώ όλους όσους μπήκαν στον κόπο και έδωσαν την γνώση τους ή κατέθεσαν την εμπειρία τους γιατί μου προσφέρατε μεγάλη βοήθεια στην επιλογή μου.Το φίλτρο πάντως δεν πλένεται για κανένα λόγο, καθαρίζει ή σκόνη με την ηλεκτρική σκούπα. Αν λερωθεί σε μεγάλο βαθμό,υπάρχει ανταλλακτικό, αλλά μπορεί Κ να μην χρειαστεί.Δεν χρειάζεται να πώ ότι το μηχάνημα δεν έχει σταματήσει να δουλεύει Κ με τόσο νερό που βλέπω να βγάζει τα αξίζει τα λεφτά του, γιατί την σήμερον ημέρα δεν είναι Κ λίγα...Τον λειτουργώ στις 3 σταγόνες Κ στην 2η σκάλα του ανεμιστήρα.2)Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το νερό αυτό είναι απιονισμένο ή αυτό συμβαίνει μόνο στα μηχανήματα με φρεον;

 

1) Δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις. Επειδή ο αφυγραντήρας θα παίρνει την υγρασία από τον κουβά και θα το ρίχνει πάλι μέσα. Είναι σαν να λειτουργείς απορροφητήρα που έχει δίπλα ανοιχτό παράθυρο. Πέφτεις σε λούπα.

 

Πρέπει να το συνδέσεις σε αποχέτευση ή το σωληνάκι να πηγαίνει στον πχ μπιντέ. Και να μην μένει μέσα στο σπίτι.

 

2) Είναι απιονισμένο.  Τώρα πρόσεξα πιο μοντέλο έχεις. Δεν το γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον νεο Desiccant παικτη "Inventor Rise 8lt" με 3 χρονια εγγυηση τι ξερουμε ?

Invertor εχω καταψυκτη και ειναι πολυ τιμιος για τα λεφτα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισε να μυριζει χειμωνας και ξεκινησαν να ανεβαινουν οι τιμες .

Σε 2 που παρακολουθουσα και περιμενα καποια λεφτα για να αγορασω εναν απο αυτους οι τιμες ανεβηκαν χθες 

Meaco DD8L απο 210 ---> 227

NPMyBrU.png

 

και

 

Ecoair DD122 Classic MK5 απο 249 ----> 285

QL3kvzP.png

 

Λετε να ανεβουν κιαλλο ?

επειδη πολλα καταστηματα που το ειχαν φτηνα ειναι σε νησια αυξηθηκε απο 1ης οκτ ο φπα τους μονο εκει που ειχαν 30% μειωμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη πολλα καταστηματα που το ειχαν φτηνα ειναι σε νησια αυξηθηκε απο 1ης οκτ ο φπα τους μονο εκει που ειχαν 30% μειωμενο!

 

 

Οι τιμες που ειχα δει/τσεκαρει ηταν απο δραμα και πειραια  [ meaco (210) = day4energy.gr -δραμα  ,Ecoair( 246)  = audioshow.gr -πειραιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το προσέξετε λίγο αυτό όταν ρωτάει κάποιος για inventor και απαντάει κάποιος φρέσκος που όλα του τα μυνήματα είναι απαντήσεις για inventor τι να υποθέσουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...