Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, yositosi είπε

Midea, Gree... ΜΟΝΟ. Delonghi αποκλειστικά της σχέδια από Κινέζικο προμηθευτή, Olimpia το ίδιο. ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι φασόν μοντέλα Κινέζων. Τα έχουμε χιλιοπεί.

Κάτω από 15C δεν αποδίδει ο συμπιεστής οπότε μονόδρομος ο ζεόλιθος. Πάνω από 15C και όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία αναλογικά αρχίζει να συμφέρει όλο και περισσότερο ο συμπιεστής. Εσένα σε ενδιαφέρει πόση είναι η ΜΕΣΗ θερμοκρασία σου, γιατί αν πάρεις ένα δυνατό μοντέλο συμπιεστή και σου "στεγνώσει" το σπίτι τότε μετά θα καλείται να διαχειριστεί μικρότερο φορτίο αφύγρανσης. Αν φυσικά από την άλλη οι πηγές δημιουργίας της υγρασίας είναι μεγάλες, τότε μπαίνεις σε ένα ατελείωτο τρυπάκι (από τη μια τραβάς από την άλλη ο χώρος γεμίζει) οπότε σίγουρα ο συμπιεστής θα ζοριστεί.

Δεν το έχω παρατηρήσει γενικότερα στα διάφορα μοντέλα, αλλά από την άλλη μου φαίνεται λογικό όταν γίνεται συλλογή του νερού σε ένα δοχείο να "στάζει"... Αυτό το λέω με βάση τη λογική. Ισως να μην ακούγεται τόσο πολύ σε άλλα μοντέλα, πραγματικά δεν έχω άποψη. Τους τοποθετείτε δίπλα στο κεφάλι σας και ακούγεται, ή μιλάμε για θόρυβο που ακούγεται αν πχ το βράδυ η συσκευή είναι έξω από το δωμάτιο που βρίσκεστε;

Δεν είναι πλακέτα Inverter να είναι τόσο ευαίσθητη στις τάσεις. Οχι φυσικά πως δεν γίνεται μια υπέρταση να στείλει αδιάβαστη την οποιαδήποτε συσκευή, αλλά αντικειμενικά μιλώντας θεωρώ ότι θα είχες πρόβλημα και σε κάποια άλλη συσκευή στο σπίτι σου αν ίσχυε κάτι τέτοιο (πχ τηλεόραση). Σε όλες των περιπτώσεων, δες τι θα σου κάνουν και τι θα σου πουν από το επίσημο τεχνικό κέντρο ;) 

Εντελώς φιλικά, αλλά αυτό που λες είναι εντελώς αυθαίρετο, εκτός και αν έχεις εμπειρία δοκιμής σε όλους τους 20λιτρους! Το πόσο χαμηλά θα πάει ένας αφυγραντήρας εξαρτάται από τη θερμοκρασία, υγρασία, πηγές υγρασίας, διάταξη χώρου. Αν δηλαδή είσαι σε σχετικά μικρό χώρο που δεν έχει τρελές πηγές υγρασίας τότε μια χαρά και ευκολότατα σου στεγνώνει κυριολεκτικά τον αέρα ένας 20λιτρος. Αν από την άλλη έχεις χώρο με ουσιαστικά θέματα υγρασίας, που είναι και πολλά τετραγωνικά, τότε λογικό να μην σου το πιάσει ποτέ. Βέβαια, η ουσία του θέματος είναι ότι δεν βλέπω τη λογική για στόχευση κάτω από 50%... Πέρα από το ότι δεν είναι και κάτι "καλό" για την υγεία, και από πλευράς αποδοτικότητας καταναλώνεις αναλογικά πολύ ρεύμα για να επιτύχεις μικρά οφέλη. Για εμένα το ιδεατό είναι στο +-55% 

Βαση σχεδιαγραμματος μιλαω. Καποιος απο εδω το εχει βαλει. Τι βλεπεις εσυ εδω οτι το 50% το εχουν ανετα ή οχι; Μηπως εχουν ανετα το 60% και πανω; 

https://goo.gl/images/8VTpN6

3 ώρες πριν, Dr4In είπε

Max θερμοκρασιες τους τελευταιους 2 μηνες ειναι στους 20 αλλα για το μεγαλυτερο χρονικο της ημερας ειναι 18 και κατω και με καλοριφερ ρυθμισμενο στους 25 δεν παει πανω απο 21-22 το θερμομετρο. Ιανουαριο-Φεβρουαριο που θα κανει ποιο πολυ κρυο λογικα θα πεσει κατω απο 15 μεσα στο σπιτι. Οποτε τι να παρω? 

13-21 εισαι δηλαδη; Εισαι σιγουρος οτι θα πεσει εκει;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Βαση σχεδιαγραμματος μιλαω. Καποιος απο εδω το εχει βαλει. Τι βλεπεις εσυ εδω οτι το 50% το εχουν ανετα ή οχι; Μηπως εχουν ανετα το 60% και πανω; 

 https://goo.gl/images/8VTpN6

 

Μάλλον δεν διαβάζεις σωστά το γράφημα αυτό, και δεν ξέρω από που συμπέρανες ότι συμπέρανες. Σου δείχνει σύγκριση απόδοσης μετρούμενη ως λίτρα αφύγρανσης σε διαφορετικά επίπεδα θερμοκρασίας και υπό δυο σενάρια υγρασίας, 80% και 60% που είναι ουσιαστικά και τα τυπικά σενάρια για τις μετρήσεις που γίνονται από τους κατασκευαστές. ΔΕΝ σου δείχνει ότι δεν μπορεί η εμφανιζόμενη συσκευή να κατεβάσει κάτω από 50%!!!

ΕΠΙΣΗΣ, η σύγκριση είναι μεταξύ 10λιτρου, 7λιτρου ζεολίθου και 8λιτρου και 15λιτρου κομπρεσοράτου (ρεαλιστικά πολύ χαμηλής απόδοσης μηχανήματα οπότε οι καμπύλες 20lt + μοντέλων έρχονται αισθητά προς τα αριστερά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, yositosi είπε

Μάλλον δεν διαβάζεις σωστά το γράφημα αυτό, και δεν ξέρω από που συμπέρανες ότι συμπέρανες. Σου δείχνει σύγκριση απόδοσης μετρούμενη ως λίτρα αφύγρανσης σε διαφορετικά επίπεδα θερμοκρασίας και υπό δυο σενάρια υγρασίας, 80% και 60% που είναι ουσιαστικά και τα τυπικά σενάρια για τις μετρήσεις που γίνονται από τους κατασκευαστές. ΔΕΝ σου δείχνει ότι δεν μπορεί η εμφανιζόμενη συσκευή να κατεβάσει κάτω από 50%!!!

ΕΠΙΣΗΣ, η σύγκριση είναι μεταξύ 10λιτρου, 7λιτρου ζεολίθου και 8λιτρου και 15λιτρου κομπρεσοράτου (ρεαλιστικά πολύ χαμηλής απόδοσης μηχανήματα οπότε οι καμπύλες 20lt + μοντέλων έρχονται αισθητά προς τα αριστερά!

Δεν βλεπεις οτι τα λιτρα αυξανονται οσο αυξανει η υγρασια; Και το αναποδο.κοιτα την κιτρινη γραμμη. Δεν ειπα δεν μπορει ειπα δυσκολευεται. 

Να δες αυτο. Εδω φαινεται; Ξεκαθαρο.

https://goo.gl/images/dV6Kgu

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Δεν βλεπεις οτι τα λιτρα αυξανονται οσο αυξανει η υγρασια; Και το αναποδο.κοιτα την κιτρινη γραμμη. Δεν ειπα δεν μπορει ειπα δυσκολευεται. 

Να δες αυτο. Εδω φαινεται; Ξεκαθαρο.

https://goo.gl/images/dV6Kgu

οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είναι λίγες οι φορές που δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω γιατί μου δίνεις την εντύπωση ότι μεταπηδάς από το ένα θέμα στο άλλο, τα κάνεις όλα έναν "αχταρμά" στο κεφάλι σου και μετά βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για τα οποία είσαι και κατηγορηματικός. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, εννοείται ότι το θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα σου να βγάζεις τα όποια συμπεράσματα, απλά σαν φιλική συμβουλή (γιατί είναι αμαρτία το Θεό), έχε κατά νου ότι κάποιοι άνθρωποι μπαίνουν εδώ μέσα για να συμβουλευτούν και να μάθουν πέντε πράγματα και στο τέλος καταλήγουν να μπερδεύονται παραπάνω.

Σου το λέω αυτό γιατί... και πάντα με βάση αυτά που ανέβασες

1. Ξεκίνησες λέγοντας ότι 

5 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Ολοι οι 20 λιτροι με συμπιεστη δυσκολευονται για κατω απο 55% κανουν ολη μερα και αν το πιασουν δεν ξερω γιατι. 

2. Μετά το τεκμηρίωσες ανεβάζοντας γραφήματα που δείχνουν συγκρίσεις ΑΠΟΔΟΣΗΣ σε συγκεκριμένα σενάρια από όπου έβγαλες κάποια δικά σου συμπεράσματα

3. Μετά το πήγες ένα βήμα παραπέρα και μου ανέβασες ένα γράφημα που δείχνει την απόδοση αφύγρανσης ενός 38άρη αφυγραντήρα σε ΤΕΣΣΕΡΑ σενάρια υγρασίας και σε ένα εύρος θερμοκρασίας από 10~32C... και μου τόνισες ότι και στο αρχικό γράφημα "φαίνεται ότι οι καμπύλες ανεβαίνουν όσο ανεβαίνει η υγρασία"...

ΝΑΙ λογικό να ανεβαίνει η δυνατότητα αφύγρανσης όσο ανεβαίνει η υγρασία (αν και στα γραφήματα ανεβαίνει ΚΑΙ η υγρασία ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ!!!!). Οσο πιο υψηλό το ποσοστό υγρασίας, τόσο περισσότερο νερό υπάρχει στον αέρα που περνάει είτε από το στοιχείο, είτε από τον δίσκο ζεολίθου και άρα τόσο περισσότερο (και πιο κοντά στα σχεδιαστικά όρια της συσκευής ΠΑΝΤΑ) νερό θα κατακρατηθεί! Απλή φυσική και λογική για όλες τις συσκευές μιας και η συνάρτηση απόδοσης πρακτικά βασίζεται στο πόσο νερό κατακρατείται ανά πέρασμα αέρα. Αντίστοιχα όσο λιγότερο νερό περνάει μαζί με τον αέρα, τότε τόσο λιγότερο μπορεί να κρατηθεί. Η ποσότητα αέρα που περνάει είναι δεδομένη για την κάθε συσκευή, και αν είναι ζεολίθου η καμπύλη αφύγρανσης/κατακράτησης είναι σχεδόν σταθερή, ενώ στα μοντέλα συμπιεστή η θερμοκρασία έχει σημαντικό αντίκτυπο.

Για αυτό το λόγο κιόλας έχω τονίσει ξανά και ξανά ότι είναι "ανούσιο" και πρακτικά "πέταμα χρημάτων" να θέτεις στόχο κάτω του 55% γιατί σε ΟΛΕΣ τις συσκευές καταλήγεις να καις ρεύμα προσπαθώντας πρακτικά να κάνεις ανούσια ξηρό τον αέρα χωρίς να οφελείς την υγεία σου κιόλας! Ενα εύρος 50~60% είναι αντικειμενικά ιδεατό για ένα σπίτι εκτός και αν υπάρχουν άλλοι ειδικοί λόγοι που κάποιος μπορεί να θέλει ιδιαίτερα χαμηλή υγρασία.

Από όλο αυτό όμως που φαίνεται ότι

α) οι εν λόγω συσκευές δεν μπορούν να ΠΙΑΣΟΥΝ το 50%; Aλλο η απόδοση αφύγρανσης που είναι σε όλο το εύρος χαμηλότερη όσο πέφτει η υγρασία και εντελώς άλλο θέμα το αν μπορεί μια συσκευή να το πιάσει ή όχι (εκεί επανέρχομαι ότι εξαρτάται από τη θερμοκρασία, το μέγεθος του χώρου, και το τι πηγές δημιουργίας νέας υγρασίας επικρατούν στο χώρο!)

β) ΕΙΔΙΚΑ οι 20λιτροι δεν μπορούν να πιάσουν το 50%;;;  

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιτρινη γραμμη σε ολο της το μηκος ειναι 70& υγρασια....... 

Λιγο ακομα και θα πουμε οτι οσο περισσοτερα λιτρα ειναι ο αυγραντηρας τοσο περισσοτερη ζεστη κανει... Θα μας παρουν με τις πετρες.

Ας αλλαξουμε συζητηση δεν εχει νοημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, yositosi είπε

οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είναι λίγες οι φορές που δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω γιατί μου δίνεις την εντύπωση ότι μεταπηδάς από το ένα θέμα στο άλλο, τα κάνεις όλα έναν "αχταρμά" στο κεφάλι σου και μετά βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για τα οποία είσαι και κατηγορηματικός. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, εννοείται ότι το θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα σου να βγάζεις τα όποια συμπεράσματα, απλά σαν φιλική συμβουλή (γιατί είναι αμαρτία το Θεό), έχε κατά νου ότι κάποιοι άνθρωποι μπαίνουν εδώ μέσα για να συμβουλευτούν και να μάθουν πέντε πράγματα και στο τέλος καταλήγουν να μπερδεύονται παραπάνω.

Σου το λέω αυτό γιατί... και πάντα με βάση αυτά που ανέβασες

1. Ξεκίνησες λέγοντας ότι 

2. Μετά το τεκμηρίωσες ανεβάζοντας γραφήματα που δείχνουν συγκρίσεις ΑΠΟΔΟΣΗΣ σε συγκεκριμένα σενάρια από όπου έβγαλες κάποια δικά σου συμπεράσματα

3. Μετά το πήγες ένα βήμα παραπέρα και μου ανέβασες ένα γράφημα που δείχνει την απόδοση αφύγρανσης ενός 38άρη αφυγραντήρα σε ΤΕΣΣΕΡΑ σενάρια υγρασίας και σε ένα εύρος θερμοκρασίας από 10~32C... και μου τόνισες ότι και στο αρχικό γράφημα "φαίνεται ότι οι καμπύλες ανεβαίνουν όσο ανεβαίνει η υγρασία"...

ΝΑΙ λογικό να ανεβαίνει η δυνατότητα αφύγρανσης όσο ανεβαίνει η υγρασία (αν και στα γραφήματα ανεβαίνει ΚΑΙ η υγρασία ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ!!!!). Οσο πιο υψηλό το ποσοστό υγρασίας, τόσο περισσότερο νερό υπάρχει στον αέρα που περνάει είτε από το στοιχείο, είτε από τον δίσκο ζεολίθου και άρα τόσο περισσότερο (και πιο κοντά στα σχεδιαστικά όρια της συσκευής ΠΑΝΤΑ) νερό θα κατακρατηθεί! Απλή φυσική και λογική για όλες τις συσκευές μιας και η συνάρτηση απόδοσης πρακτικά βασίζεται στο πόσο νερό κατακρατείται ανά πέρασμα αέρα. Αντίστοιχα όσο λιγότερο νερό περνάει μαζί με τον αέρα, τότε τόσο λιγότερο μπορεί να κρατηθεί. Η ποσότητα αέρα που περνάει είναι δεδομένη για την κάθε συσκευή, και αν είναι ζεολίθου η καμπύλη αφύγρανσης/κατακράτησης είναι σχεδόν σταθερή, ενώ στα μοντέλα συμπιεστή η θερμοκρασία έχει σημαντικό αντίκτυπο.

Για αυτό το λόγο κιόλας έχω τονίσει ξανά και ξανά ότι είναι "ανούσιο" και πρακτικά "πέταμα χρημάτων" να θέτεις στόχο κάτω του 55% γιατί σε ΟΛΕΣ τις συσκευές καταλήγεις να καις ρεύμα προσπαθώντας πρακτικά να κάνεις ανούσια ξηρό τον αέρα χωρίς να οφελείς την υγεία σου κιόλας! Ενα εύρος 50~60% είναι αντικειμενικά ιδεατό για ένα σπίτι εκτός και αν υπάρχουν άλλοι ειδικοί λόγοι που κάποιος μπορεί να θέλει ιδιαίτερα χαμηλή υγρασία.

Από όλο αυτό όμως που φαίνεται ότι

α) οι εν λόγω συσκευές δεν μπορούν να ΠΙΑΣΟΥΝ το 50%; Aλλο η απόδοση αφύγρανσης που είναι σε όλο το εύρος χαμηλότερη όσο πέφτει η υγρασία και εντελώς άλλο θέμα το αν μπορεί μια συσκευή να το πιάσει ή όχι (εκεί επανέρχομαι ότι εξαρτάται από τη θερμοκρασία, το μέγεθος του χώρου, και το τι πηγές δημιουργίας νέας υγρασίας επικρατούν στο χώρο!)

β) ΕΙΔΙΚΑ οι 20λιτροι δεν μπορούν να πιάσουν το 50%;;;  

Μια σελιδα ποστ χωρις να σχολιαζεις το γραφημα.τι ακριβως βλεπεις στο δευτερο γραφημα; Δεν σε συμφερει και λες γιατι ελεγα για το πρωτο; Γιαυτο δεν μπορεις να παρακολουθησεις το δευτερο γιατι ειπα για το πρωτο;;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Μια σελιδα ποστ χωρις να σχολιαζεις το γραφημα.τι ακριβως βλεπεις στο δευτερο γραφημα; Δεν σε συμφερει και λες γιατι ελεγα για το πρωτο;

Να με συμφέρει για ποιό ακριβώς πράγμα? Διαισθάνομαι ότι γίνεσαι λίγο επιθετικός, χωρίς όμως να είμαι εγώ απέναντι σου!

Θα επαναλάβω λοιπόν τον εαυτό μου παραθέτοντας από το προηγούμενο μου post.

ΝΑΙ λογικό να ανεβαίνει η δυνατότητα αφύγρανσης όσο ανεβαίνει η υγρασία (αν και στα γραφήματα ανεβαίνει ΚΑΙ η υγρασία ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ!!!!). Οσο πιο υψηλό το ποσοστό υγρασίας, τόσο περισσότερο νερό υπάρχει στον αέρα που περνάει είτε από το στοιχείο, είτε από τον δίσκο ζεολίθου και άρα τόσο περισσότερο (και πιο κοντά στα σχεδιαστικά όρια της συσκευής ΠΑΝΤΑ) νερό θα κατακρατηθεί! Απλή φυσική και λογική για όλες τις συσκευές μιας και η συνάρτηση απόδοσης πρακτικά βασίζεται στο πόσο νερό κατακρατείται ανά πέρασμα αέρα. Αντίστοιχα όσο λιγότερο νερό περνάει μαζί με τον αέρα, τότε τόσο λιγότερο μπορεί να κρατηθεί. Η ποσότητα αέρα που περνάει είναι δεδομένη για την κάθε συσκευή, και αν είναι ζεολίθου η καμπύλη αφύγρανσης/κατακράτησης είναι σχεδόν σταθερή, ενώ στα μοντέλα συμπιεστή η θερμοκρασία έχει σημαντικό αντίκτυπο.

Για αυτό το λόγο κιόλας έχω τονίσει ξανά και ξανά ότι είναι "ανούσιο" και πρακτικά "πέταμα χρημάτων" να θέτεις στόχο κάτω του 55% γιατί σε ΟΛΕΣ τις συσκευές καταλήγεις να καις ρεύμα προσπαθώντας πρακτικά να κάνεις ανούσια ξηρό τον αέρα χωρίς να οφελείς την υγεία σου κιόλας! Ενα εύρος 50~60% είναι αντικειμενικά ιδεατό για ένα σπίτι εκτός και αν υπάρχουν άλλοι ειδικοί λόγοι που κάποιος μπορεί να θέλει ιδιαίτερα χαμηλή υγρασία.

Από όλο αυτό όμως που φαίνεται ότι

α) οι εν λόγω συσκευές δεν μπορούν να ΠΙΑΣΟΥΝ το 50%; Aλλο η απόδοση αφύγρανσης που είναι σε όλο το εύρος χαμηλότερη όσο πέφτει η υγρασία και εντελώς άλλο θέμα το αν μπορεί μια συσκευή να το πιάσει ή όχι (εκεί επανέρχομαι ότι εξαρτάται από τη θερμοκρασία, το μέγεθος του χώρου, και το τι πηγές δημιουργίας νέας υγρασίας επικρατούν στο χώρο!)

β) ΕΙΔΙΚΑ οι 20λιτροι δεν μπορούν να πιάσουν το 50%;;;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yositosi είπε

Να με συμφέρει για ποιό ακριβώς πράγμα? Διαισθάνομαι ότι γίνεσαι λίγο επιθετικός, χωρίς όμως να είμαι εγώ απέναντι σου!

Θα επαναλάβω λοιπόν τον εαυτό μου παραθέτοντας από το προηγούμενο μου post.

ΝΑΙ λογικό να ανεβαίνει η δυνατότητα αφύγρανσης όσο ανεβαίνει η υγρασία (αν και στα γραφήματα ανεβαίνει ΚΑΙ η υγρασία ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ!!!!). Οσο πιο υψηλό το ποσοστό υγρασίας, τόσο περισσότερο νερό υπάρχει στον αέρα που περνάει είτε από το στοιχείο, είτε από τον δίσκο ζεολίθου και άρα τόσο περισσότερο (και πιο κοντά στα σχεδιαστικά όρια της συσκευής ΠΑΝΤΑ) νερό θα κατακρατηθεί! Απλή φυσική και λογική για όλες τις συσκευές μιας και η συνάρτηση απόδοσης πρακτικά βασίζεται στο πόσο νερό κατακρατείται ανά πέρασμα αέρα. Αντίστοιχα όσο λιγότερο νερό περνάει μαζί με τον αέρα, τότε τόσο λιγότερο μπορεί να κρατηθεί. Η ποσότητα αέρα που περνάει είναι δεδομένη για την κάθε συσκευή, και αν είναι ζεολίθου η καμπύλη αφύγρανσης/κατακράτησης είναι σχεδόν σταθερή, ενώ στα μοντέλα συμπιεστή η θερμοκρασία έχει σημαντικό αντίκτυπο.

Για αυτό το λόγο κιόλας έχω τονίσει ξανά και ξανά ότι είναι "ανούσιο" και πρακτικά "πέταμα χρημάτων" να θέτεις στόχο κάτω του 55% γιατί σε ΟΛΕΣ τις συσκευές καταλήγεις να καις ρεύμα προσπαθώντας πρακτικά να κάνεις ανούσια ξηρό τον αέρα χωρίς να οφελείς την υγεία σου κιόλας! Ενα εύρος 50~60% είναι αντικειμενικά ιδεατό για ένα σπίτι εκτός και αν υπάρχουν άλλοι ειδικοί λόγοι που κάποιος μπορεί να θέλει ιδιαίτερα χαμηλή υγρασία.

Από όλο αυτό όμως που φαίνεται ότι

α) οι εν λόγω συσκευές δεν μπορούν να ΠΙΑΣΟΥΝ το 50%; Aλλο η απόδοση αφύγρανσης που είναι σε όλο το εύρος χαμηλότερη όσο πέφτει η υγρασία και εντελώς άλλο θέμα το αν μπορεί μια συσκευή να το πιάσει ή όχι (εκεί επανέρχομαι ότι εξαρτάται από τη θερμοκρασία, το μέγεθος του χώρου, και το τι πηγές δημιουργίας νέας υγρασίας επικρατούν στο χώρο!)

β) ΕΙΔΙΚΑ οι 20λιτροι δεν μπορούν να πιάσουν το 50%;;;  

Το ιδιο πραγμα λεμε. Που διαφωνεις εσυ;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Το ιδιο πραγμα λεμε.

Δεν νομίζω, γιατί ακόμα δεν μου απάντησες 

 

Από όλο αυτό όμως που φαίνεται ότι

α) οι εν λόγω συσκευές δεν μπορούν να ΠΙΑΣΟΥΝ το 50%; Aλλο η απόδοση αφύγρανσης που είναι σε όλο το εύρος χαμηλότερη όσο πέφτει η υγρασία και εντελώς άλλο θέμα το αν μπορεί μια συσκευή να το πιάσει ή όχι (εκεί επανέρχομαι ότι εξαρτάται από τη θερμοκρασία, το μέγεθος του χώρου, και το τι πηγές δημιουργίας νέας υγρασίας επικρατούν στο χώρο!)

β) ΕΙΔΙΚΑ οι 20λιτροι δεν μπορούν να πιάσουν το 50%;;;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δεν νομίζω, γιατί ακόμα δεν μου απάντησες 

Από όλο αυτό όμως που φαίνεται ότι

α) οι εν λόγω συσκευές δεν μπορούν να ΠΙΑΣΟΥΝ το 50%; Aλλο η απόδοση αφύγρανσης που είναι σε όλο το εύρος χαμηλότερη όσο πέφτει η υγρασία και εντελώς άλλο θέμα το αν μπορεί μια συσκευή να το πιάσει ή όχι (εκεί επανέρχομαι ότι εξαρτάται από τη θερμοκρασία, το μέγεθος του χώρου, και το τι πηγές δημιουργίας νέας υγρασίας επικρατούν στο χώρο!)

β) ΕΙΔΙΚΑ οι 20λιτροι δεν μπορούν να πιάσουν το 50%;;;  

Δυσκολευονται απο 55% και κατω εγραψα. Κατι που φαινεται και απο το γραφημα και παραδεχεσαι και εσυ. Βαλε με αριθμους τα λιτρα αποδοσης οποιου αφυγραντηρα θες αναλογα με την υγρασια. Το αν θα το πιασει το 50% δυσκολα ή ποτε εχει καμια ιδιατερη διαφορα; 

Αν καποιος πιανει τελειως ευκολα ολα τα επιπεδα υγρασιας ανεξαρτητα απο % σημαινει οτι δεν εχει υγρασια. Overkill δλδ.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Ολοι οι 20 λιτροι με συμπιεστη δυσκολευονται για κατω απο 55% κανουν ολη μερα και αν το πιασουν δεν ξερω γιατι. 

Από αυτό ξεκίνησες ρε φίλε, και τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με το τι μου λες! Εγραψες κάτι ΠΟΛΥ συγκεκριμένο, και σου απάντησα πολύ συγκεκριμένα!

Τώρα μου λες κάτι εντελώς διαφορετικό... εκτός και αν έχω ουσιαστικό πρόβλημα κατανόησης μιας απλή πρότασης όπως η παραπάνω, γιατί το παραπάνω με το παρακάτω δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους!

3 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Δυσκολευονται απο 55% και κατω εγραψα. Κατι που φαινεται και απο το γραφημα και παραδεχεσαι και εσυ. Βαλε με αριθμους τα λιτρα αποδοσης οποιου αφυγραντηρα θες αναλογα με την υγρασια. Το αν θα το πιασει το 50% δυσκολα ή ποτε εχει καμια ιδιατερη διαφορα; 

Αν καποιος πιανει τελειως ευκολα ολα τα επιπεδα υγρασιας ανεξαρτητα απο % σημαινει οτι δεν εχει υγρασια. Overkill δλδ.

Δεν θα το συνεχίσω παραπάνω, γιατί έχει χαθεί το νόημα και η λογική (για τα δικά μου πάντα δεδομένα για να μην ακουστεί "κάπως") αρκετά post παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yositosi είπε

Από αυτό ξεκίνησες ρε φίλε, και τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με το τι μου λες! Εγραψες κάτι ΠΟΛΥ συγκεκριμένο, και σου απάντησα πολύ συγκεκριμένα!

Τώρα μου λες κάτι εντελώς διαφορετικό... εκτός και αν έχω ουσιαστικό πρόβλημα κατανόησης μιας απλή πρότασης όπως η παραπάνω, γιατί το παραπάνω με το παρακάτω δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους!

Δεν θα το συνεχίσω παραπάνω, γιατί έχει χαθεί το νόημα και η λογική (για τα δικά μου πάντα δεδομένα για να μην ακουστεί "κάπως") αρκετά post παραπάνω.

Σε αυτα τα 2 δικα μου ποστ που εβαλες, ποια διαφορα βλεπεις; Με μια γραμμη η απαντηση οχι μια σελιδα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Σε αυτα τα 2 δικα μου ποστ που εβαλες, ποια διαφορα βλεπεις; Με μια γραμμη η απαντηση οχι μια σελιδα.

Αν εσύ΄θεωρείς ότι λες το ίδιο πράγμα δηλώνοντας από τη μία ότι "ΟΛΟΙ οι 20λιτροι ΔΕΝ πιάνουν κάτω από 55% και ΑΝ το πιάσουν κάνουν καμία μέρα" vs. το ότι στο τέλος παραδέχεσαι πρακτικά ότι "όλοι οι αφυγραντήρες γενικότερα έχουν μειωμένη αφυγραντική απόδοση όσο μειώνεται η υγρασία του χώρου" τότε οκ πάω πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αν εσύ΄θεωρείς ότι λες το ίδιο πράγμα δηλώνοντας από τη μία ότι "ΟΛΟΙ οι 20λιτροι ΔΕΝ πιάνουν κάτω από 55% και ΑΝ το πιάσουν κάνουν καμία μέρα" vs. το ότι στο τέλος παραδέχεσαι πρακτικά ότι "όλοι οι αφυγραντήρες γενικότερα έχουν μειωμένη αφυγραντική απόδοση όσο μειώνεται η υγρασία του χώρου" τότε οκ πάω πάσο...

Οσο για το ευρος που λες, δεν εχουν ολες οι συσκευες 55% ρυθμιση. Αρα πεφτεις εξω. Ειτε βαλεις 50 ειτε 60%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Οσο για το ευρος που λες, δεν εχουν ολες οι συσκευες 55% ρυθμιση. Αρα πεφτεις εξω. Ειτε βαλεις 50 ειτε 60%. 

Δική σου παράθεση έκανα ρε φίλε! Ελεος!! Τελοσπάντων δεν το συνεχίζω άλλο γιατί άκρη δεν βγαίνει μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...