Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Το ποιος είναι χαζός, φαίνεται απο αυτά που γράφει.

Χρόνια Πολλά επίσης αλλά LOL x3 αν πιστεύεις ότι δουλεύω για κάποια εταιρία.

Μήπως όμως το κάνεις εσύ? Σε βλέπω να επιμένεις ιδιαιτέρως για κάποιες "μεγάλες" εταιρίες.

Επιμένεις ότι η Morris και η Inventor είσαι 2)Μεγάλες και β)Μη Ελληνικές? Έχω μπόλικα LOL να μοιράσω.

Για τη Θεοποίηση που της έχει γίνει, όχι δεν είναι Η κορυφαία που λένε στις διαφημίσεις. Απο τον δικό μου π.χ, δεν είμαι τρελά ευχαριστημένος που είναι Inventor.
Κινέζικα φασόν έχει και αυτή και μπορείς να βρεις ίδιο μηχάνημα αρκετά φθηνότερο. Πληρώνεις και διαφήμιση.
Φίλος σε παλιότερο ποστ έχει γράψει ποιες εταιρίες βγάζουν δικά τους μηχανήματα και ποιες είναι τα ίδια με άλλο ταμπελάκι. Όσο και να χαλάει μερικούς και εδώ μέσα, αυτή είναι η αλήθεια.

ΟΛΟΙ φασόν δουλεύουν, το έχουμε αναλύσει ξανά. Τώρα ποιός αγοράζει από ποιά εργοστάσια και ποιά μοντέλα, είναι αντικειμενικά άνευ αξίας. Ουσιαστικά κατασκευαστές που πουλάνε με το όνομα τους είναι εταιρείες που κάνουν και κάποια φασόν για άλλους στην Κίνα (κοινώς μιλάμε για απευθείας Κινέζους που πουλάνε).

Βέβαια, χρυσός κανόνας ότι όσο πιο μεγάλη η εισαγωγική, τόσο μεγαλύτεροι οι όγκοι παραγγελιών της και άρα τόσο πιο μεγάλη η δυνατότητα διαπραγμάτευσης που έχει με τον Κινέζο, τόσο κοστολογικά αλλά και στην παραμετροποίηση του προιόντος (τελικά specs κλπ), ΕΦΟΣΟΝ φυσικά δίνει τέτοια δυνατότητα ο προμηθευτής του. Σε "μικροεισαγωγείς" ο κανόνας λέει ότι "take it as it is and stick your logo", και αυτό συνήθως γίνεται με μικρότερους Κινέζους προμηθευτές που δέχονται να ασχοληθούν με "μικροπαραγγελίες", για τα δεδομένα τους πάντα ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να πω τις πρωτες εντυπωσεις για τον inventor  rise ( με ζεολιθο) .(Σπτι χωρις μονωση και μονιμη θερμανση(11-13°C το πρωι) ο χωρος  που τον χρησιμοποιω ειναι 35τμ με πορτες)

Θετικα(+)

- Δεν ειναι βαρης (μονο 6.3kg)

- Η εμφανιση του κομψη 

- Εχει τρεις σκαλες λειτουργιας (eco( για μεχρι 60% υγρασια) -medium (γα μεχρι 50% υγρασια) - turbo (γα μεχρι 40% υγρασια και στεγνωμα ρουχων) ,, τρεις ταχυτητες ανεμιστηρα οπως  χρονοδιακοπτη 1/2/4/8 ωρων  και ιονιστη.

- κατανλωση στη eco 330w στη medium- turbo 6660w.

- σωληνακι για συνεχη ροη σε συφωνι.

- ο ζεολυθος μυριζει αλλα οχι εντονα (1η μερα λειτουργιας) ανεκτη η μυρουδια( για μενα προσωπικα).

- Ανεβαζει τη θερμοκρασια στο χορο (35τμ) 1--2°C 

- Η αισθηση του κρυου ειναι λιγοτερο εντονη σττην. ιδια θερμοκρασια μεε χαηλοτερη υγρασια.

- 5 ετης εγγυηση.

Αρνητικα(-)

- Στη eco λειτουργια ο θορυβος ανεκτος αλλα κανει κι ενα ηχο γγγνννκκκ που δεν μου αρεσει (αν ξερει κανεις να πει τι ειναι ???).(δεν το λες κι αθορυβο ιδιος το βραδυ στον ιδιο δωματιο ).Στην medium κι turbo λειτουργια κανει θορυβο 

- Στην δυνατοτητα αφυγρανσης στην eco λειτουργια  δεν κανει πολλα( την χρησιμοποιεις αφου ο χορος εχει μειωμενη υγρασια)Οι αλλες δυο σκαλες κανουν καλη δουλεια αλλα με αυξημενο θορυβο κι καταναλωση.

-Παρατηρησα οτι σταματα η λειτουργια του μηχανηματος( στην eco λειτουργια ) χωρις να φτασει η υγρασια στο 60% (ενα υγομετρο Hama που εχω σταματησε στα 65% ) και  δεν ξεκινα να δουλευει ουτε μετα απο 2ωρες ενω το υγρομετρο εδειχνε 68% !!!! Μειπως δεν λειτουργει σωστα το υγρομετο του  μηχανηματος (στην eco λειτουργια ) ???? Η το hama υγρομετρο δεν ειναι σωστο.

Ακουγετε  το τικ-τικ απο τις σταγονες που σταζουν στο δοχειο ιδιος το βραδυ και οταν το δοχειο ειναι αδειο . Το μαρτυριο της σταγονας . ( δεν το παρατηρησε κανεις αλλος αυτο ??? 

Αν μπορειτε να μου απαντουσατε στα ερωτηματα με εντονα γραμματα θα βοηθουσε πολυ..

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, powerup said:

Ακουγετε  το τικ-τικ απο τις σταγονες που σταζουν στο δοχειο ιδιος το βραδυ και οταν το δοχειο ειναι αδειο . Το μαρτυριο της σταγονας . ( δεν το παρατηρησε κανεις αλλος αυτο ??? 

Το έχω αναφέρει και εγώ σε 2 διαφορετικούς Inventor με συμπιεστή. Είναι άκρως πιο ενοχλητικός απο το θόρυβο του συμπιεστή ή του ανεμιστήρα κυρίως το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, teo_3 είπε

Το ποιος είναι χαζός, φαίνεται απο αυτά που γράφει.

Χρόνια Πολλά επίσης αλλά LOL x3 αν πιστεύεις ότι δουλεύω για κάποια εταιρία.

Μήπως όμως το κάνεις εσύ? Σε βλέπω να επιμένεις ιδιαιτέρως για κάποιες "μεγάλες" εταιρίες.

Επιμένεις ότι η Morris και η Inventor είσαι 2)Μεγάλες και β)Μη Ελληνικές? Έχω μπόλικα LOL να μοιράσω.

Για τη Θεοποίηση που της έχει γίνει, όχι δεν είναι Η κορυφαία που λένε στις διαφημίσεις. Απο τον δικό μου π.χ, δεν είμαι τρελά ευχαριστημένος που είναι Inventor.
Κινέζικα φασόν έχει και αυτή και μπορείς να βρεις ίδιο μηχάνημα αρκετά φθηνότερο. Πληρώνεις και διαφήμιση.
Φίλος σε παλιότερο ποστ έχει γράψει ποιες εταιρίες βγάζουν δικά τους μηχανήματα και ποιες είναι τα ίδια με άλλο ταμπελάκι. Όσο και να χαλάει μερικούς και εδώ μέσα, αυτή είναι η αλήθεια.

Έχεις δίκιο μετά από αυτό που έγραψες κατάλαβα ότι σίγουρα δεν έχεις σχέση με κανέναν κλάδο της τεχνολογίας - βιομηχανίας μάλλον κανένας άεργος νεοέλληνας είσαι και λόγο άσφονου χρόνου μπαίνεις σε φόρουμς και τρολάρεις γράφοντας ανακρίβεεις και επί τούτου βλακείες. Το φασόν υπάρχει εδώ και δεκαετίες και μάντεψε το κάνουν όλες οι εταιρείες ναι και η Apple και η Samsung και η BMW και όλες οι 'ποιοτικές' εταιρείες. Εσύ στήριξε τα σαπάκια της Ελλάδας εγώ θα επιλέξω σοβαρή εταιρεία και ας τα φτιάχνει και σε πυρηνικό εργοστάσιο στη Κουάλα Λουμπούρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, GeorgeAl92 said:

Έχεις δίκιο μετά από αυτό που έγραψες κατάλαβα ότι σίγουρα δεν έχεις σχέση με κανέναν κλάδο της τεχνολογίας - βιομηχανίας μάλλον κανένας άεργος νεοέλληνας είσαι και λόγο άσφονου χρόνου μπαίνεις σε φόρουμς και τρολάρεις γράφοντας ανακρίβεεις και επί τούτου βλακείες. Το φασόν υπάρχει εδώ και δεκαετίες και μάντεψε το κάνουν όλες οι εταιρείες ναι και η Apple και η Samsung και η BMW και όλες οι 'ποιοτικές' εταιρείες. Εσύ στήριξε τα σαπάκια της Ελλάδας εγώ θα επιλέξω σοβαρή εταιρεία και ας τα φτιάχνει και σε πυρηνικό εργοστάσιο στη Κουάλα Λουμπούρ.

Φίλε, απλά κλαίω. Τίποτα άλλο. Μόλις περιέγραψες τον εαυτό σου. Να'σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Φίλε, απλά κλαίω. Τίποτα άλλο. Μόλις περιέγραψες τον εαυτό σου. Να'σαι καλά.

Σίγουρα θα το πω στον εργοδότη μου και στα 3 πτυχία μου να γελάσουν και αυτά. 

Επεξ/σία από GeorgeAl92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, GeorgeAl92 είπε

Έχεις δίκιο μετά από αυτό που έγραψες κατάλαβα ότι σίγουρα δεν έχεις σχέση με κανέναν κλάδο της τεχνολογίας - βιομηχανίας μάλλον κανένας άεργος νεοέλληνας είσαι και λόγο άσφονου χρόνου μπαίνεις σε φόρουμς και τρολάρεις γράφοντας ανακρίβεεις και επί τούτου βλακείες. Το φασόν υπάρχει εδώ και δεκαετίες και μάντεψε το κάνουν όλες οι εταιρείες ναι και η Apple και η Samsung και η BMW και όλες οι 'ποιοτικές' εταιρείες. Εσύ στήριξε τα σαπάκια της Ελλάδας εγώ θα επιλέξω σοβαρή εταιρεία και ας τα φτιάχνει και σε πυρηνικό εργοστάσιο στη Κουάλα Λουμπούρ.

H Midea, η Gree, και η Delonghi, Olimpia Splendit, ειναι κατασκευαστες. Αν θες προσθετεις και Juro pro (Ελληνικη εταιρεια) που μονο ο συμπιεστης ειναι Panasonic. Η Rohnson εχει 1-2 μοντελα Gree τα υπολοιπα αγνωστα.

Ολοι οι αλλοι το 70% δηλαδη ειναι Ελληνικες εταιρειες με ξενο ονομα, φασον. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, ειμαι στο ψαξιμο για τον πρωτο αφυγραντηρα, αρχικα να πω οτι δεν εχω ιδεα οποτε θα ηθελα την βοηθεια σας.

Στο ιντερνετ διαβασα οτι αν η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι κατω απο 20 συνιστατε ο ζεολιθος γιατι παραγει και ζεστη, οποτε εχω κοιταξει μηχανηματα μονο με ζεολιθο και θα ηθελα να με βοηθησετε να διαλεξω https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=13707912,16143453,8425552

Το σπιτι που θα μπει ειναι 97τμ και δεν ειναι ενιαιο αλλα θα μπει καπου ενδιαμεσα. Αυτη την στιγμη που εξω ειναι ζεστη η μερα, στο σπιτι εχουμε 17 βαθμους και 66% υγρασια, βραδυ και νωρις το πρωι φτανει και 70-80% και εχουμε σοβαρο προβλημα καθε χρονο οπου μαυριζουν οι τοιχοι.

Επεξ/σία από Dr4In
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Dr4In είπε

Καλησπερα παιδια, ειμαι στο ψαξιμο για τον πρωτο αφυγραντηρα, αρχικα να πω οτι δεν εχω ιδεα οποτε θα ηθελα την βοηθεια σας.

Στο ιντερνετ διαβασα οτι αν η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι κατω απο 20 συνιστατε ο ζεολιθος γιατι παραγει και ζεστη, οποτε εχω κοιταξει μηχανηματα μονο με ζεολιθο και θα ηθελα να με βοηθησετε να διαλεξω https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=13707912,16143453,8425552

Το σπιτι που θα μπει ειναι 97τμ και δεν ειναι ενιαιο αλλα θα μπει καπου ενδιαμεσα. Αυτη την στιγμη που εξω ειναι ζεστη η μερα, στο σπιτι εχουμε 17 βαθμους και 66% υγρασια, βραδυ και νωρις το πρωι φτανει και 70-80% και εχουμε σοβαρο προβλημα καθε χρονο οπου μαυριζουν οι τοιχοι.

Ακριβως θερμοκασιες, max min....; Απο 17 και πανω εισαι για συμπιεστη. Απο 16 και κατω ζεολιθο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω τις εντυπώσεις μου για τον Meaco 20L.

Τον έχω περίπου 1 μήνα σε σπίτι 73 τμ. Μου ρίχνει την υγρασία στο 55-60% σχετικά γρήγορα. Αν επιλέξω ρύθμιση για  <55%  θελει αρκετό χρόνο για να επιτευχθεί και πολλές φορές δεν το καταφέρνει ποτέ. Αυτο βέβαια έχει να κάνει και με τις συνθήκες του σπιτιού καθώς και με τη μόνωση του. Ίσως βέβαια να ευθύνεται και το φίλτρο HEPA το οποίο απο ότι λέει ο κατασκευαστής μειώνει την απόδοση του αφυγραντήρα. Τρίξιμο πλαστικών δεν έχω παρατηρήσει ποτέ. Στη μεγάλη σκάλα είναι λίγο θορυβώδης και ίσως κάποιοι να το βρισκουν ενοχλητικό κατα τη διάρκεια της νύχτας εάν τον έχουν κοντά στη κρεβατοκάμαρα. Διαθέτει ποιοτικά ροδάκια και η μεταφορά του είναι έυκολη.

Το αρνητικό είναι ότι τις επόμενες ημέρες θα έχω εντυπώσεις και από το servis της αντιπροσωπείας. Δυστυχώς σήμερα κατα τη διάρκεια της νύχτας και ενώ βρισκόταν σε λειτουργία, το πρωί τον βρήκα σβηστό με τις γρίλιες ανοιχτές, απο τότε δεν ξανά άνοιξε ποτέ. Σε επικοινωνία που είχα με την Sani  Hellas μου είπαν να το πάω στο servis τους και ότι για να γίνει αντικατάσταση θα πρέπει να είναι κάτι το οποίο δεν φτιάχνεται, αλλιώς θα γίνει επισκευή. Επίσης μου είπαν μήπως έφταιγε η τάση της ΔΕΗ,  βέβαια εγώ τον λειτουργούσα με πρίζα προστασίας απο υπέρταση, κάτι το οποίο τους ανέφερα.

 Μόλις μπορέσω θα τον πάω από εκεί και θα ενημερώσω για τις όποιες εξελίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, paidi7 είπε

Να πω και γω τις εντυπώσεις μου για τον Meaco 20L.

Τον έχω περίπου 1 μήνα σε σπίτι 73 τμ. Μου ρίχνει την υγρασία στο 55-60% σχετικά γρήγορα. Αν επιλέξω ρύθμιση για  <55%  θελει αρκετό χρόνο για να επιτευχθεί και πολλές φορές δεν το καταφέρνει ποτέ. Αυτο βέβαια έχει να κάνει και με τις συνθήκες του σπιτιού καθώς και με τη μόνωση του. Ίσως βέβαια να ευθύνεται και το φίλτρο HEPA το οποίο απο ότι λέει ο κατασκευαστής μειώνει την απόδοση του αφυγραντήρα. Τρίξιμο πλαστικών δεν έχω παρατηρήσει ποτέ. Στη μεγάλη σκάλα είναι λίγο θορυβώδης και ίσως κάποιοι να το βρισκουν ενοχλητικό κατα τη διάρκεια της νύχτας εάν τον έχουν κοντά στη κρεβατοκάμαρα. Διαθέτει ποιοτικά ροδάκια και η μεταφορά του είναι έυκολη.

Το αρνητικό είναι ότι τις επόμενες ημέρες θα έχω εντυπώσεις και από το servis της αντιπροσωπείας. Δυστυχώς σήμερα κατα τη διάρκεια της νύχτας και ενώ βρισκόταν σε λειτουργία, το πρωί τον βρήκα σβηστό με τις γρίλιες ανοιχτές, απο τότε δεν ξανά άνοιξε ποτέ. Σε επικοινωνία που είχα με την Sani  Hellas μου είπαν να το πάω στο servis τους και ότι για να γίνει αντικατάσταση θα πρέπει να είναι κάτι το οποίο δεν φτιάχνεται, αλλιώς θα γίνει επισκευή. Επίσης μου είπαν μήπως έφταιγε η τάση της ΔΕΗ,  βέβαια εγώ τον λειτουργούσα με πρίζα προστασίας απο υπέρταση, κάτι το οποίο τους ανέφερα.

 Μόλις μπορέσω θα τον πάω από εκεί και θα ενημερώσω για τις όποιες εξελίξεις.

Ναι πες, η ταση της ΔΕΗ το καψε. :) τι αλλο θα ακουσουμε απο καποιες αντιπροσωπειες..

δηλαδη εγω που δεν εχω πριζα ασφαλειας χανω την εγγυηση αν καει;

Ολοι οι 20 λιτροι με συμπιεστη δυσκολευονται για κατω απο 55% κανουν ολη μερα και αν το πιασουν δεν ξερω γιατι. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, powerup είπε

Να πω τις πρωτες εντυπωσεις για τον inventor  rise ( με ζεολιθο) .(Σπτι χωρις μονωση και μονιμη θερμανση(11-13°C το πρωι) ο χωρος  που τον χρησιμοποιω ειναι 35τμ με πορτες)

Θετικα(+)

- Δεν ειναι βαρης (μονο 6.3kg)

- Η εμφανιση του κομψη 

- Εχει τρεις σκαλες λειτουργιας (eco( για μεχρι 60% υγρασια) -medium (γα μεχρι 50% υγρασια) - turbo (γα μεχρι 40% υγρασια και στεγνωμα ρουχων) ,, τρεις ταχυτητες ανεμιστηρα οπως  χρονοδιακοπτη 1/2/4/8 ωρων  και ιονιστη.

- κατανλωση στη eco 330w στη medium- turbo 6660w.

- σωληνακι για συνεχη ροη σε συφωνι.

- ο ζεολυθος μυριζει αλλα οχι εντονα (1η μερα λειτουργιας) ανεκτη η μυρουδια( για μενα προσωπικα).

- Ανεβαζει τη θερμοκρασια στο χορο (35τμ) 1--2°C 

- Η αισθηση του κρυου ειναι λιγοτερο εντονη σττην. ιδια θερμοκρασια μεε χαηλοτερη υγρασια.

- 5 ετης εγγυηση.

Αρνητικα(-)

- Στη eco λειτουργια ο θορυβος ανεκτος αλλα κανει κι ενα ηχο γγγνννκκκ που δεν μου αρεσει (αν ξερει κανεις να πει τι ειναι ???).(δεν το λες κι αθορυβο ιδιος το βραδυ στον ιδιο δωματιο ).Στην medium κι turbo λειτουργια κανει θορυβο 

- Στην δυνατοτητα αφυγρανσης στην eco λειτουργια  δεν κανει πολλα( την χρησιμοποιεις αφου ο χορος εχει μειωμενη υγρασια)Οι αλλες δυο σκαλες κανουν καλη δουλεια αλλα με αυξημενο θορυβο κι καταναλωση.

-Παρατηρησα οτι σταματα η λειτουργια του μηχανηματος( στην eco λειτουργια ) χωρις να φτασει η υγρασια στο 60% (ενα υγομετρο Hama που εχω σταματησε στα 65% ) και  δεν ξεκινα να δουλευει ουτε μετα απο 2ωρες ενω το υγρομετρο εδειχνε 68% !!!! Μειπως δεν λειτουργει σωστα το υγρομετο του  μηχανηματος (στην eco λειτουργια ) ???? Η το hama υγρομετρο δεν ειναι σωστο.

Ακουγετε  το τικ-τικ απο τις σταγονες που σταζουν στο δοχειο ιδιος το βραδυ και οταν το δοχειο ειναι αδειο . Το μαρτυριο της σταγονας . ( δεν το παρατηρησε κανεις αλλος αυτο ??? 

Αν μπορειτε να μου απαντουσατε στα ερωτηματα με εντονα γραμματα θα βοηθουσε πολυ..

Αγόρασα το μηχάνημα πριν δυο μερες , από την πρώτη μέρα, κάνει ένα βοητό (σαν τρίξιμο για 1''-2'') κάθε 10 περίπου δευτερόλεπτα. Όταν τον έχω στη πρωτη σκαλα του ανεμιστηρα το τρίξιμο αυτό ακούγεται αρκετά, διαφορετικά οταν ο ανεμιστήρας ειναι στη δευτερη η τριτη σκαλα το βουητο αυτο δεν ακουγετε τοσο γιατι ίσως το υπερκαλύπτει ο θορυβος απο τον ανεμιστηρα. Το βοητο συνεχιζει κι αφου εχω βαλει κατω απο τον αφυγραντηρα  δυο χαλακια για να αποροφουν τυχον κραδασμους.

Nα το στειλω για doa ? Εχει καποιος παρομοιο προβλημα πως το ελυσε?

Ακουγετε  το τικ-τικ απο τις σταγονες που σταζουν στο δοχειο ιδιος το βραδυ και οταν το δοχειο ειναι αδειο . Το μαρτυριο της σταγονας .

Αν κι αφησα λιγο νερο μεσα στο δοχειο ,ακουγετε λιγοτερο εντονα οσο γεμιζει το δοχειο αλλα συνεχιζει να ακουγετε .

 

Επεξ/σία από powerup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ακριβως θερμοκασιες, max min....; Απο 17 και πανω εισαι για συμπιεστη. Απο 16 και κατω ζεολιθο.

Max θερμοκρασιες τους τελευταιους 2 μηνες ειναι στους 20 αλλα για το μεγαλυτερο χρονικο της ημερας ειναι 18 και κατω και με καλοριφερ ρυθμισμενο στους 25 δεν παει πανω απο 21-22 το θερμομετρο. Ιανουαριο-Φεβρουαριο που θα κανει ποιο πολυ κρυο λογικα θα πεσει κατω απο 15 μεσα στο σπιτι. Οποτε τι να παρω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Zerg13 είπε

H Midea, η Gree, και η Delonghi, Olimpia Splendit, ειναι κατασκευαστες. Αν θες προσθετεις και Juro pro (Ελληνικη εταιρεια) που μονο ο συμπιεστης ειναι Panasonic. Η Rohnson εχει 1-2 μοντελα Gree τα υπολοιπα αγνωστα.

Ολοι οι αλλοι το 70% δηλαδη ειναι Ελληνικες εταιρειες με ξενο ονομα, φασον. 

Midea, Gree... ΜΟΝΟ. Delonghi αποκλειστικά της σχέδια από Κινέζικο προμηθευτή, Olimpia το ίδιο. ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι φασόν μοντέλα Κινέζων. Τα έχουμε χιλιοπεί.

2 ώρες πριν, Dr4In είπε

Max θερμοκρασιες τους τελευταιους 2 μηνες ειναι στους 20 αλλα για το μεγαλυτερο χρονικο της ημερας ειναι 18 και κατω και με καλοριφερ ρυθμισμενο στους 25 δεν παει πανω απο 21-22 το θερμομετρο. Ιανουαριο-Φεβρουαριο που θα κανει ποιο πολυ κρυο λογικα θα πεσει κατω απο 15 μεσα στο σπιτι. Οποτε τι να παρω? 

Κάτω από 15C δεν αποδίδει ο συμπιεστής οπότε μονόδρομος ο ζεόλιθος. Πάνω από 15C και όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία αναλογικά αρχίζει να συμφέρει όλο και περισσότερο ο συμπιεστής. Εσένα σε ενδιαφέρει πόση είναι η ΜΕΣΗ θερμοκρασία σου, γιατί αν πάρεις ένα δυνατό μοντέλο συμπιεστή και σου "στεγνώσει" το σπίτι τότε μετά θα καλείται να διαχειριστεί μικρότερο φορτίο αφύγρανσης. Αν φυσικά από την άλλη οι πηγές δημιουργίας της υγρασίας είναι μεγάλες, τότε μπαίνεις σε ένα ατελείωτο τρυπάκι (από τη μια τραβάς από την άλλη ο χώρος γεμίζει) οπότε σίγουρα ο συμπιεστής θα ζοριστεί.

3 ώρες πριν, powerup είπε

Ακουγετε  το τικ-τικ απο τις σταγονες που σταζουν στο δοχειο ιδιος το βραδυ και οταν το δοχειο ειναι αδειο . Το μαρτυριο της σταγονας .

Αν κι αφησα λιγο νερο μεσα στο δοχειο ,ακουγετε λιγοτερο εντονα οσο γεμιζει το δοχειο αλλα συνεχιζει να ακουγετε .

Δεν το έχω παρατηρήσει γενικότερα στα διάφορα μοντέλα, αλλά από την άλλη μου φαίνεται λογικό όταν γίνεται συλλογή του νερού σε ένα δοχείο να "στάζει"... Αυτό το λέω με βάση τη λογική. Ισως να μην ακούγεται τόσο πολύ σε άλλα μοντέλα, πραγματικά δεν έχω άποψη. Τους τοποθετείτε δίπλα στο κεφάλι σας και ακούγεται, ή μιλάμε για θόρυβο που ακούγεται αν πχ το βράδυ η συσκευή είναι έξω από το δωμάτιο που βρίσκεστε;

3 ώρες πριν, paidi7 είπε

Το αρνητικό είναι ότι τις επόμενες ημέρες θα έχω εντυπώσεις και από το servis της αντιπροσωπείας. Δυστυχώς σήμερα κατα τη διάρκεια της νύχτας και ενώ βρισκόταν σε λειτουργία, το πρωί τον βρήκα σβηστό με τις γρίλιες ανοιχτές, απο τότε δεν ξανά άνοιξε ποτέ. Σε επικοινωνία που είχα με την Sani  Hellas μου είπαν να το πάω στο servis τους και ότι για να γίνει αντικατάσταση θα πρέπει να είναι κάτι το οποίο δεν φτιάχνεται, αλλιώς θα γίνει επισκευή. Επίσης μου είπαν μήπως έφταιγε η τάση της ΔΕΗ,  βέβαια εγώ τον λειτουργούσα με πρίζα προστασίας απο υπέρταση, κάτι το οποίο τους ανέφερα.

 Μόλις μπορέσω θα τον πάω από εκεί και θα ενημερώσω για τις όποιες εξελίξεις.

Δεν είναι πλακέτα Inverter να είναι τόσο ευαίσθητη στις τάσεις. Οχι φυσικά πως δεν γίνεται μια υπέρταση να στείλει αδιάβαστη την οποιαδήποτε συσκευή, αλλά αντικειμενικά μιλώντας θεωρώ ότι θα είχες πρόβλημα και σε κάποια άλλη συσκευή στο σπίτι σου αν ίσχυε κάτι τέτοιο (πχ τηλεόραση). Σε όλες των περιπτώσεων, δες τι θα σου κάνουν και τι θα σου πουν από το επίσημο τεχνικό κέντρο ;) 

3 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Ολοι οι 20 λιτροι με συμπιεστη δυσκολευονται για κατω απο 55% κανουν ολη μερα και αν το πιασουν δεν ξερω γιατι. 

Εντελώς φιλικά, αλλά αυτό που λες είναι εντελώς αυθαίρετο, εκτός και αν έχεις εμπειρία δοκιμής σε όλους τους 20λιτρους! Το πόσο χαμηλά θα πάει ένας αφυγραντήρας εξαρτάται από τη θερμοκρασία, υγρασία, πηγές υγρασίας, διάταξη χώρου. Αν δηλαδή είσαι σε σχετικά μικρό χώρο που δεν έχει τρελές πηγές υγρασίας τότε μια χαρά και ευκολότατα σου στεγνώνει κυριολεκτικά τον αέρα ένας 20λιτρος. Αν από την άλλη έχεις χώρο με ουσιαστικά θέματα υγρασίας, που είναι και πολλά τετραγωνικά, τότε λογικό να μην σου το πιάσει ποτέ. Βέβαια, η ουσία του θέματος είναι ότι δεν βλέπω τη λογική για στόχευση κάτω από 50%... Πέρα από το ότι δεν είναι και κάτι "καλό" για την υγεία, και από πλευράς αποδοτικότητας καταναλώνεις αναλογικά πολύ ρεύμα για να επιτύχεις μικρά οφέλη. Για εμένα το ιδεατό είναι στο +-55% 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...