Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

56 minutes ago, geonet11 said:

Μπαααα .... ούτε καλοριφέρ!

Παιδιά τελικά λέω να πάω για αυτόν https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html#reviews

αντί του  https://www.skroutz.gr/s/2782054/Midea-MDN3-20DEN3.html

Σπίτι 80 τετραγωνικά, υπερβολική υγρασία, ρετιρέ. 

καλή επιλογή πιστεύετε; 

κατανάλωση ρεύματος?

16L για 80m2 και με πολύ υγρασία δε νομίζω να επαρκεί. Καλύτερα πάρε έναν 20λιτρο.

Επεξ/σία από teo_3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, teo_3 είπε

16L για 80m2 και με πολύ υγρασία δε νομίζω να επαρκεί. Καλύτερα πάρε έναν 20λιτρο.

Σ' ευχαριστώ φίλε μου!

καμιά καθοδήγηση για αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Έχω τον Puredry Design 12L και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος για ένα μικρό 2άρι 45τμ. Θέλω να ρωτήσω για την συντήρησή του. Διαβάζω στο manual:

Αναφορά σε κείμενο

 

Η μονάδα είναι εξοπλισμένη με πλενόμενο* φίλτρο αέρα. Βγάλτε το πλενόμενο φίλτρο, μετά τον καθαρισμό,τοποθετήστε το φίλτρο πίσω στη θέση του. Καθαρίστε το πλενόμενο φίλτρο κάθε εβδομάδα. Εάν το φίλτρο είναι βουλωμένο από σκόνη, η απόδοση θα μειώσει. Πλύνετε το φίλτρο αέρα βουτώντας το σε ζεστό (περίπου 40 C°) νερό με ουδέτερο απορρυπαντικό, ξεπλύνετε και στεγνώστε το καλά σε σκιερό μέρος

*Προσοχή: Αν η μονάδα είναι εξοπλισμένη με φίλτρο ενεργού άνθρακα, το φίλτρο αυτό δεν είναι πλενώμενο, θα πρέπει να το τινάξετε ή να αναρροφήσετε την σκόνη με ηλεκτρική σκούπα. Μετά απο χρήση περίπου τριών μηνών θα πρέπει να αντικατασταθεί με νέο, θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το κατάστημα ή τον αντιπρόσωπο για να προμηθευτείτε νέο.

 

Το θέμα είναι, τι φίλτρα έχει ο δικός μου; Από ότι βλέπω, μάλλον είναι το "απλό" τριπλό φίλτρο αέρα

Αυτά τα φίλτρα πλένονται άφοβα έτσι? Και τα 2 φίλτρα που έχει φαίνονται ολόιδια. Αν δεν είναι φίλτρο άνθρα, αξίζει η αντικατάσταση ενός ή και των 2 φίλτρων με φίλτρα άνθρακα;

Thanks!

 

back.jpg

front.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, geonet11 said:

Σ' ευχαριστώ φίλε μου!

καμιά καθοδήγηση για αγορά?

Σαν προσφορά υπάρχει σε έναν που πρότεινε φίλος νωρίτερα, τον Midea που είναι ίδιος με αυτόν.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, labros1988 είπε

Καλησπέρα

Έχω τον Puredry Design 12L και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος για ένα μικρό 2άρι 45τμ. Θέλω να ρωτήσω για την συντήρησή του. Διαβάζω στο manual:

Το θέμα είναι, τι φίλτρα έχει ο δικός μου; Από ότι βλέπω, μάλλον είναι το "απλό" τριπλό φίλτρο αέρα

Αυτά τα φίλτρα πλένονται άφοβα έτσι? Και τα 2 φίλτρα που έχει φαίνονται ολόιδια. Αν δεν είναι φίλτρο άνθρα, αξίζει η αντικατάσταση ενός ή και των 2 φίλτρων με φίλτρα άνθρακα;

Thanks!

back.jpg

front.jpg

Πρεπει να ρωτησεις την αντιπροσωπεια για το πως θα το βαλεις του ανθρακα. Συνηθως μπαινουν απο πανω.

πρωτη φορα βλεπω τετοιο παχυ φιλτρο σκονης, παντως δεν ειναι ουτε Hepa ουτε ανθρακα. Προσπαθησε να μην το πληνεις αλλα να το ρουφηξεις με δυνατη ηλεκτρικη σκουπα. Αν λενε οι οδηγιες οτι μπορεις αν θες καντο, και των κλιματιστικων πλενονται.

επισης τα φιλτρα ανθρακα θελουν αλλαγη μια φορα το χρονο τουλαχιστον, ισως και ανα 6μηνο.αν αξιζει θα σε γελασω. Απο την αντιπροσωπεια θα το παρεις ή θα παρεις κανα 3rd party και θα το βαλεις εσυ;

Κατι ακομα γιατι με ενδιαφερει, εχεις τσεκαρει την σωστη ενδειξη της υγρασιας του Puredry με υγρομετρο; Αν ναι με ποιο;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Πρεπει να ρωτησεις την αντιπροσωπεια για το πως θα το βαλεις του ανθρακα. Συνηθως μπαινουν απο πανω.

πρωτη φορα βλεπω τετοιο παχυ φιλτρο σκονης, παντως δεν ειναι ουτε Hepa ουτε ανθρακα. Προσπαθησε να μην το πληνεις αλλα να το ρουφηξεις με δυνατη ηλεκτρικη σκουπα. Αν λενε οι οδηγιες οτι μπορεις αν θες καντο, και των κλιματιστικων πλενονται.

επισης τα φιλτρα ανθρακα θελουν αλλαγη μια φορα το χρονο τουλαχιστον, ισως και ανα 6μηνο.αν αξιζει θα σε γελασω. Απο την αντιπροσωπεια θα το παρεις ή θα παρεις κανα 3rd party και θα το βαλεις εσυ;

Κατι ακομα γιατι με ενδιαφερει, εχεις τσεκαρει την σωστη ενδειξη της υγρασιας του Puredry με υγρομετρο; Αν ναι με ποιο;

Ναι και εγώ κρίνοντας από το φίλτρο άνθρακα του aircondition μου σκέφτηκα ότι αυτό δεν είναι άνθρακα. Οπότε φαίνεται πως είναι το απλό το οποίο και πλένεται με νερό

Δεν έχω κάποιο σοβαρό υγρόμετρο. Με έναν First Austria μετεωρολογικό σταθμό που έχω οι ενδείξεις των 2 συσκευών διαφέρουν το πολύ +/- 5% όποτε έχω κοιτάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, teo_3 είπε

Σαν προσφορά υπάρχει σε έναν που πρότεινε φίλος νωρίτερα, τον Midea που είναι ίδιος με αυτόν.  

Σε ευχαριστώ πολύ!

Ο Midea δεν έχει πολύ καλές κριτικές στο scroutz. Ανάθεμα και αν καταλαβαίνω τος διαφορές!

Nα πάω για τον inventor? Εσύ τι λες?

Αν κανείς έχει δει καμιά καλή προσφορά ας το πει!!!

επίσης, οι Olympia θεωρούνται καλοί???

Επεξ/σία από geonet11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, geonet11 said:

Σε ευχαριστώ πολύ!

Ο Midea δεν έχει πολύ καλές κριτικές στο scroutz. Ανάθεμα και αν καταλαβαίνω τος διαφορές!

Nα πάω για τον inventor? Εσύ τι λες?

Αν κανείς έχει δει καμιά καλή προσφορά ας το πει!!!

επίσης, οι Olympia θεωρούνται καλοί???

Καλύτερα να δεις ότι σε ενδιαφέρει απο κοντά. Με κριτικές απο σκρούτζ δουλειά δε γίνεται. Σου δείχνω δύο ίδια φασόν  μηχανήματα με διαφορετικές κριτικές έκαστο. Όλοι πήραν το ένα, ελάχιστοι το 2ο. Της μίας εταιρίας βλέπεις άπειρες διαφημίσεις στην τηλεόραση όπου και βαυκαλίζεται ότι είναι και η κορυφαία, τρομάρα της, της άλλης πάλι όχι. Αν θέλεις να ακολουθήσεις τη μάζα, μπι μάι γκεστ.
Οι Inventor όπως και τα περισσότερα μηχανήματα της αγοράς είναι απλά κινέζικα φασόν. Τίποτα περισσότερο αλλά και τίποτα λιγότερο.
Αυτά απο εμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teo_3 είπε

Καλύτερα να δεις ότι σε ενδιαφέρει απο κοντά. Με κριτικές απο σκρούτζ δουλειά δε γίνεται. Σου δείχνω δύο ίδια φασόν  μηχανήματα με διαφορετικές κριτικές έκαστο. Όλοι πήραν το ένα, ελάχιστοι το 2ο. Της μίας εταιρίας βλέπεις άπειρες διαφημίσεις στην τηλεόραση όπου και βαυκαλίζεται ότι είναι και η κορυφαία, τρομάρα της, της άλλης πάλι όχι. Αν θέλεις να ακολουθήσεις τη μάζα, μπι μάι γκεστ.
Οι Inventor όπως και τα περισσότερα μηχανήματα της αγοράς είναι απλά κινέζικα φασόν. Τίποτα περισσότερο αλλά και τίποτα λιγότερο.
Αυτά απο εμένα.

Από κοντά τί θα καταλάβει κάποιος; Οκ, θα δει πλαστικά και εικόνα. Θόρυβο, απόδοση κτλ πως; Μόνο στο σπίτι άρα κριτική από αγοραστή και για μένα από κάποιον που έχει δοκιμάσει περισσότερο από έναν (πχ εγώ έχω τον invertor eva 20ltr , καλός μου φαίνεται αλλά σάμπως είχα και άλλον? )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, liakjim said:

Από κοντά τί θα καταλάβει κάποιος; Οκ, θα δει πλαστικά και εικόνα. Θόρυβο, απόδοση κτλ πως; Μόνο στο σπίτι άρα κριτική από αγοραστή και για μένα από κάποιον που έχει δοκιμάσει περισσότερο από έναν (πχ εγώ έχω τον invertor eva 20ltr , καλός μου φαίνεται αλλά σάμπως είχα και άλλον? )

Ναι, τα πλαστικά, το θόρυβο του συμπιεστή, τυχών θόρυβο που κάνει σα να στάζει που κάνουν συνήθως τα Inventor και αν έχεις ένα μετρητή ρεύματος, παίρνεις και μέτρηση επί τόπου άμα θέλεις. Αλλά ποιος θέλει. Καλύτερα να πιστεύουμε τις διαφημίσεις, τον πωλητή και τη μόδα και μετά το τρώμε στη μάπα αλλά να λέμε ότι είναι και καλός μη φανούμε και μπούφοι.

Όχι, να λείπει. Απο τη στιγμή που έχουν display models, είμαστε υποχρεωμένοι να τα δοκιμάσουμε επί τόπου. Έρευνα αγοράς λέγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, teo_3 είπε

Ναι, τα πλαστικά, το θόρυβο του συμπιεστή, τυχών θόρυβο που κάνει σα να στάζει που κάνουν συνήθως τα Inventor και αν έχεις ένα μετρητή ρεύματος, παίρνεις και μέτρηση επί τόπου άμα θέλεις. Αλλά ποιος θέλει. Καλύτερα να πιστεύουμε τις διαφημίσεις, τον πωλητή και τη μόδα και μετά το τρώμε στη μάπα αλλά να λέμε ότι είναι και καλός μη φανούμε και μπούφοι.

Όχι, να λείπει. Απο τη στιγμή που έχουν display models, είμαστε υποχρεωμένοι να τα δοκιμάσουμε επί τόπου. Έρευνα αγοράς λέγεται.

Θόρυβο δεν θα ακούσεις γιατί τα καταστήματα είναι θορυβώδη περιβάλλοντα.

Απόδοση δεν θα δεις  .

Άντε να δεις κατανάλωση αλλά την ξέρεις από πριν.

Κοινώς την θεωρώ άστοχη την τοποθέτηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2018 στις 8:22 ΜΜ, TR-909 είπε

Μάλλον όχι.

Τότε σε αυτή την περίπτωση κοίτα σε αφυγραντήρα με ζεόλιθο . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/698106/me-zeolitho-desiccant.html

Στις 21/12/2018 στις 9:56 ΜΜ, Olypapas είπε

Έχω ακριβώς το ιδιο θεμα με τον cyberdemon87. Ιδια τμ σπιτι, κυριως για την κρεβατοκαμαρα και το στεγνωμα ρουχων. Το θεμα ειναι πως κι εγω δεν εχω ιδεα ποση υγρασια εχει πραγματικα το διαμερισμα. Ομως τα νερα που τρεχουν  στις μπαλκονοπορτες, κατα καιρους που στεγνωνει μεσα η μπουγαδα ή οταν αναβω καλοριφερ, μαλλον δηλωνουν υπερβολικη υγρασια, σωστα;

Φιλος που δουλευει σε γνωστη αλυσιδα ηλεκτρικων μου συστησε τον παρακατω αφυγραντηρα

https://www.skroutz.gr/s/7615764/Delonghi-DEX-16F.html?keyphrase=Delonghi+DEX16F

Ο αφυγραντηρας αυτος αν και δεν εχει υγρασιομετρο και γενικα εχει βασικες μονον λειτουργιες εχει παρει πολυ καλες κριτικες. 

Το ερωτημα ειναι....αντε και τον πηρα τον αφυγραντηρα αυτον....πως θα ξερω ποτε θα ειναι η υγρασια σε ικανοποιητικά επιπεδα για να τον κλεισω; Μηπως εχετε να μου προτεινετε ενα αξιοπιστο υγρασιομετρο; Γιατι και για αυτα εχω ακουσει πτι συχνα εχουν μεγαλες αποκλεισεις. Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια. 



Απο την στιγμή που δεν έχει ένδειξη ποσοστού υγρασίας ο μόνος έμμεσος τρόπος που μπορείς να καταλαβαίνεις τί γίνεται  είναι να τον παρακολουθείς πότε μπαίνει σε κατάσταστη stand by .

Επίσης το μοντέλο αυτό δεν έχει δυνατότητες ρύθμισης του επιθυμητού ποσοστού υγρασίας με βήμα +-5% (π.χ 45, 50, 55,60 % υγρασία κτλ)

Στα ίδια λεφτά με την ίδια εγγύηση πας και παίρνεις αυτόν που έχει και οθόνη συν wifi αν σε ενδιαφέρει . Πήγαινε να τον δείς απο κοντά , να δεις αν σε ικανοποιεί . 
https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/afygrantiras-eva-ii-pro-ep3-wifi-16litra.html 

Πάρε πρώτα υγρασιόμετρο και έλεγξε τα ποσοστά υγρασίας στον χώρο σου . Μην περιμένεις τρομερή ακρίβει αμε όργανα κάτω απο 30 ευρώ αλλά με αυτό θα την κάνεις την δουλειά σου :
https://www.skroutz.gr/s/3008880/Beurer-ΗΜ-16.html#reviews


 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 

Βέβαια θα ήταν πολύ πιο χρήσιμη μια πρόταση για κάποιον συγκεκριμένο αφυγραντήρα.

Ή τι να αποφύγω.

Ας πούμε συμφωνείτε με αυτό???

https://www.best10.gr/oi-kalyteroi-afygrantires-tis-agoras/

 

Επεξ/σία από geonet11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, liakjim said:

Θόρυβο δεν θα ακούσεις γιατί τα καταστήματα είναι θορυβώδη περιβάλλοντα.

Απόδοση δεν θα δεις  .

Άντε να δεις κατανάλωση αλλά την ξέρεις από πριν.

Κοινώς την θεωρώ άστοχη την τοποθέτηση σου.

Μια χαρά ακούς τον θόρυβο, δεν υπάρχουν μόνο τα Mediamarkt και ο Κωτσόβολος για αγορά ξέρεις.

Κατανάλωση σε συνθήκες δωματίου μια χαρά βλέπεις με μετρητή ρεύματος όπου και δεν έχει καμία σχέση με αυτή που αναγράφεται σε οποιοδήποτε ταμπελάκι σου δίνει η εταιτία. Ψάξτο λίγο, αξίζει.

Και αν πιστεύεις ότι η δική μου τοποθέτηση είναι άστοχη, εσύ πρέπει να είσαι ο Σακίλ Ό Νιλ των καταναλωτών. Κράτα το μηχάνημα  που πήρες επειδή σου παν ή/και σου άρεσε η διαφήμιση και άσε άλλους να την ψάξουν λίγο παραπάνω. Δε νομίζω να ενοχλεί κάποιον αυτό.

1 hour ago, geonet11 said:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 

Βέβαια θα ήταν πολύ πιο χρήσιμη μια πρόταση για κάποιον συγκεκριμένο αφυγραντήρα.

Ή τι να αποφύγω.

Ας πούμε συμφωνείτε με αυτό???

https://www.best10.gr/oi-kalyteroi-afygrantires-tis-agoras/

 

Απο αυτούς που παραθέτεις μπορώ να πω μόνο για τον Rohnson R-9320 όπου είναι ολόιδιος με τον Cvmore CVDRY-20. Πολύ καλό μηχάνημα, πραγματικά αθόρυβο, με συμπιεστή Gree (αναγράφεται η εταιρία και στο manual), δυνατό σε απόδοση και σε μέτρηση δική μου, βρέθηκε να καταναλώνει 245W/h σε συνθήκες 21 βαθμούς με 60-65% υγρασία. Δεν έχει ιονιστή αλλά έχει ένα φίλτρο άνθρακα. 

Μία χρήσιμη πρόταση απο εμένα είναι και ο Delonghi DDS 20. Πολύ ποιοτική κατασκευή, δυνατό σε απόδοση και όχι ιδιαίτερη κατανάλωση. Έχει φίλτρο που καθαρίζει τον αέρα και αρκετά πιο αθόρυβο απο τα 50dB που γράφουν όπου είναι στην 3η σκάλα απόδοσης. Δοκιμασμένο για 3+ χρόνια απο άνθρωπο με παιδί σε νησί με υγρασία εως 90%. Και έχει και  5ετή εγγύση που δίνουν και άλλοι. Επίσης δε γνωρίζω αν είναι φασόν κάποιου άλλου, δεν το έχει ξαναδεί.

Αυτές είναι προτάσεις με βάση τη δική μου εμπειρία και δικές μου μετρήσεις. Ελπίζω να βοήθησα.

Επεξ/σία από teo_3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teo_3 είπε

Αυτές είναι προτάσεις με βάση τη δική μου εμπειρία και δικές μου μετρήσεις. Ελπίζω να βοήθησα.

και πάλι σ' ευχαριστώ! αρχίζω να ψάχνω τιμές. Να' σαί καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...