Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 minutes ago, Cyberdemon87 said:

Ναι, γι'αυτο θέλω προτάσεις, ας μην έχει και wifi.

Φίλος πρότεινε ένα μηχάνημα 20λιτρο μερικά ποσταρίσματα πίσω στα 139€. Κάνε ένα κόπο και ρίξε μια ματιά γιατί πιστεύω σε καλύπτει άνετα και η τιμή του είναι πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακριβώς το ιδιο θεμα με τον cyberdemon87. Ιδια τμ σπιτι, κυριως για την κρεβατοκαμαρα και το στεγνωμα ρουχων. Το θεμα ειναι πως κι εγω δεν εχω ιδεα ποση υγρασια εχει πραγματικα το διαμερισμα. Ομως τα νερα που τρεχουν  στις μπαλκονοπορτες, κατα καιρους που στεγνωνει μεσα η μπουγαδα ή οταν αναβω καλοριφερ, μαλλον δηλωνουν υπερβολικη υγρασια, σωστα;

Φιλος που δουλευει σε γνωστη αλυσιδα ηλεκτρικων μου συστησε τον παρακατω αφυγραντηρα

https://www.skroutz.gr/s/7615764/Delonghi-DEX-16F.html?keyphrase=Delonghi+DEX16F

Ο αφυγραντηρας αυτος αν και δεν εχει υγρασιομετρο και γενικα εχει βασικες μονον λειτουργιες εχει παρει πολυ καλες κριτικες. 

Το ερωτημα ειναι....αντε και τον πηρα τον αφυγραντηρα αυτον....πως θα ξερω ποτε θα ειναι η υγρασια σε ικανοποιητικά επιπεδα για να τον κλεισω; Μηπως εχετε να μου προτεινετε ενα αξιοπιστο υγρασιομετρο; Γιατι και για αυτα εχω ακουσει πτι συχνα εχουν μεγαλες αποκλεισεις. Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός ο Delonghi αναφέρει τα παρακάτω, ούτε καν σχολιάζω όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

image.png.4aa216b20f0e50d6cf6b3fcdd2090226.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Αυτός ο Delonghi αναφέρει τα παρακάτω, ούτε καν σχολιάζω όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

image.png.4aa216b20f0e50d6cf6b3fcdd2090226.png

χαχα, Θεός! Τόσο καιρό δεν το είχα προσέξει... και η πλάκα είναι ότι και τόση ώρα το κοιτάω και δεν πήρα πρέφα τι επικό έγραψαν! Για το γ@μώτο μπήκα και στις ξένες σελίδες, ελπίζοντας να είναι ένα τυπογραφικό, αλλά και εκεί το ίδιο! Ο πρώτος αφυγραντήρας που δηλώνεται να έχει αφυγραντική ικανότητα μετρημένη σε θερμοκρασία πάνω από αυτή που δηλώνεται ότι λειτουργεί...  :D :D :D:D 

7 ώρες πριν, Cyberdemon87 είπε

Θα πρέπει βασικά να πάρω πρώτα ένα υγρασιόμετρο από ότι κατάλαβα για να δω πόσο % υγρασία υπάρχει.

Wifi θα με ενδιέφερε, πως δούλευε όμως; Μπορώ να είμαι εκτός σπιτιού και να τσεκάρω την υγρασία; Θα πρέπει να δουλεύει για να γίνεται αυτό, ή απλώς να είναι στην πρίζα;

1. ΝΑΙ θα πρέπει να δεις πρώτα πόση υγρασία έχεις.

2. Wifi... Αντικειμενικά μιλώντας, είναι ένα γκατζετάκι. Για άλλους χρήσιμο, για άλλους άχρηστο, εξαρτάται από τις ανάγκες. Η λογική είναι ότι η συσκευή είναι σε standby, συνδεδεμένη με το router του σπιτιού σου, και εν συνεχεία στο cloud (στο server όπου τρέχει η εφαρμογή). Αντίστοιχα επειδή έχει γίνει μαζί της pair (ζεύξη) το κινητό σου, ή η ταμπλέτα σου και αυτή με τη σειρά της συνδέεται στο cloud όταν είσαι εκτός σπιτιού και μέσω της εφαρμογής μπορείς να δίνεις εντολές απομακρυσμένα (κάτι σαν το team-viewer πχ στους υπολογιστές). Εδώ λοιπόν ξεκινάνε τα ενδεχόμενα θεματάκια. Πρώτα από όλα η εφαρμογή είναι ιδιοκτησία και συντηρείται από τον αρχικό Κινέζο κατασκευαστή. Επακόλουθα τρέχει και μέσα από servers που αυτός ενοικιάζει (το λεγόμενο cloud). Αν ο Κινέζος το κατεβάσει, αν ο Κινέζος σταματήσει να το υποστηρίζει, αν ο Κινέζος κλείσει αύριο μεθαύριο, αν ο Κινέζος κάνει καμία μαγεία με τους server του, αν ο Κινέζος αλλάξει εταιρεία εξέλιξης της εφαρμογής και ρίξει μαύρη πέτρα πίσω του, αν οτιδήποτε, ο Ελληνας εισαγωγέας που σου πούλησε το φασόν δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα! παρά μόνο να απολογείται και να προσπαθεί να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.Σχετικά φαινόμενα έχουν παρατηρηθεί κατά καιρούς πχ σε κλιματιστικά, όπου είτε το support/development σταματουσε με αποτέλεσμα κάποιες νεότερες συσκευές να μην συνδέονται, είτε με κάποια κρασαρίσματα ημερών λόγω θεμάτων με τους server, είτε οτιδήποτε άλλο. Επομένως, για εμένα δεν μπορεί να αποτελεί πρωταρχικό κριτήριο επιλογής/αγοράς. Κάποιος που το "γουστάρει" σίγουρα θα το δει με μεγαλύτερη βαρύτητα αλλα πρέπει πάντα να έχει κατά νου ότι τα παραπάνω ΜΠΟΡΕΙ να παίξουν σε κάποια φάση ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2018 στις 8:49 ΠΜ, yositosi είπε

Μη συγκρίσιμο το ένα μηχάνημα που είχες με αυτό που ποστάρεις πάντως! Η μέρα με τη νύχτα. Απλά λίγο θορυβώδες, αλλά σε όλες των περιπτώσεων η μέρα με τη νύχτα με το άλλο ;) 

μακαρι να μου πουν παρε τα λεφτά σου πισω και να προλαβω να τσιμπησω αυτον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαμέρισμα 75-80τμ

Παρατηρω το τελευταίο διάστημα αρκετη υγρασία στα κουφωματα των παραθύρων.

 

Το σπιτι αεριζεται καθημερινώς 2 3 φορές. 

Η θερμοκρασία είναι 16-17 οταν δε καινε τα καλοριφέρ και 18-19 όταν ανάβουν.

 

Αυτό που χρειάζομαι ειναι αφυγραντηρας; 

Θα λύσει το πρόβλημα της συμπύκνωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d_gkal είπε

Διαμέρισμα 75-80τμ

Παρατηρω το τελευταίο διάστημα αρκετη υγρασία στα κουφωματα των παραθύρων.

Το σπιτι αεριζεται καθημερινώς 2 3 φορές. 

Η θερμοκρασία είναι 16-17 οταν δε καινε τα καλοριφέρ και 18-19 όταν ανάβουν.

Αυτό που χρειάζομαι ειναι αφυγραντηρας; 

Θα λύσει το πρόβλημα της συμπύκνωσης;

Ναι. Τα κουφώματά σου λογικά δεν έχουν θερμοδιακοπή, οπότε μιας και το σημείο δρόσου είναι πχ στους 10C, οι υδρατμοί συναντούν τις κρύες επιφάνειες και συμπυκνώνονται.

Με τον αφυγραντήρα θα πέσει το σημείο δρόσου μιας και θα αφαιρεθούν υδρατμοί άρα και σχετική υγρασία, οπότε δεν θα έχεις υγροποιήσεις.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Ωραια. 

Πρόταση για αγορά; 

Οσο πιο οικονομικός αλλά να κάνει δουλειά γίνεται

Νομίζω ότι πρέπει να δεις σε ζεολιθο.

Ψάξε Σκρουτζ για κριτικές. Πρόταση μου ο 10αρης της puredry. Περίμενε για έκπτωση. Περιστασιακά πέφτει στα 230€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, someone- said:

μακαρι να μου πουν παρε τα λεφτά σου πισω και να προλαβω να τσιμπησω αυτον 

Σε αυτόν που αναφέρεσαι, πρόσφατα έκανα μέτρηση σε κατάστημα και σε συνθήκες γύρω στους 19 βαθμούς και με 55% υγρασία βρέθηκε να καταναλώνει γύρω στα 235W/h. Ο θόρυβός του στο χαμηλό ήταν ικανοποιητικότατος και στο τούρμπο αισθητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Αυτός ο Delonghi αναφέρει τα παρακάτω, ούτε καν σχολιάζω όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

image.png.4aa216b20f0e50d6cf6b3fcdd2090226.png

Το περίεργο που είναι;

Edit το έπιασα....🙄

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2018 στις 7:24 ΜΜ, dollyyy19 είπε

κανα τζακι δεν παιζει στο ρετιρε?εχω βαλει την γυναικα να στεγνωνει τα ρουχα μεσα,διοτι μου ριχνει την υγρασια μεχρι και στο 25% και εχω θεμα στην μυτη.......

Μπαααα .... ούτε καλοριφέρ!

 

Παιδιά τελικά λέω να πάω για αυτόν https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html#reviews

αντί του  https://www.skroutz.gr/s/2782054/Midea-MDN3-20DEN3.html

Σπίτι 80 τετραγωνικά, υπερβολική υγρασία, ρετιρέ. 

καλή επιλογή πιστεύετε; 

κατανάλωση ρεύματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...