Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, yositosi είπε

ο ίδιος με τον παλιό diamond είναι σε άλλη πρόσοψη και χρώμα! Ιδια στοιχεία, ίδια εγχειρίδια, ίδια όλα. Τσέκαρε το

που το είδες το 35C? Στους 30C οπως όλοι το αναφέρει

Αφου εχει αλλη προσοψη, δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το μεσα. Παρομοια ναι. Ισως εχει βελτιωσεις που παιζουν ρολο στο firmware. Γιαυτο και ενα νεο μοντελο παντα ειναι καλο σε σχεση με καποιο παλιοτερο. Ισως φτιαξαν τον ανεμιστηρα π.χ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Αφου εχει αλλη προσοψη, δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το μεσα. Παρομοια ναι. Ισως εχει βελτιωσεις που παιζουν ρολο στο firmware. Γιαυτο και ενα νεο μοντελο παντα ειναι καλο σε σχεση με καποιο παλιοτερο. Ισως φτιαξαν τον ανεμιστηρα π.χ,

Με την πρώτη ευκαιρία, θα το τσεκάρω και θα σου πω, αλλά από όσο γνωρίζω (χωρίς να τα έχω ανοίξει και τα 2), είναι το ίδιο με διαφορετική πρόσοψη και βαφή. Λειτουργικά είναι σίγουρα ολόιδια, όπως επίσης και από πλευράς ανακοινωμένων specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχουν firmware αυτά βρε παιδιά, δεν είναι και τόσο πολύπλοκες συσκευές, logic board έχουν.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος στο θέμα και τελείως άσχετος.

Το σπίτι είναι περίπου 70 τ.μ. αλλά το υπνοδωμάτιο έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα υγρασίας, οπότε σκέφτομαι να αγοράσω αφυγραντύρα πιο πολύ για εκείνον τον χώρο, να κοιμάμαι πιο άνετα, τώρα είναι όλα νωπά ακόμη και με θέρμανση αναμμένη.

Ποιο μοντέλο από το skroutz είναι το πιο all around vfm μέχρι 200 ευρώ που να έχει και λειτουργία στέγνωμα ρούχων;

Ευχαριστώ!

 

Να φανταστώ προσφορές τώρα δεν παίζουν επειδή υπάρχει ζήτηση, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους φίλους, με ενδιαφέρει αγορά αφυγραντήρα για χώρο περίπου 90τμ και θα ήθελα κάποιες προτάσεις με ιονιστή και όσο πιο ήσυχη λειτουργία. Έχοντας διαβάσει μερικά ποστς στο παρόν από ότι κατάλαβα τα περισσότερα μοντέλα είναι των δύο γνωστών από τα κλιματιστικά OEMs, τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ τους και τι προτείνετε εσείς γενικότερα σαν γνώστες του αντικειμένου είτε από την εμπειρία σας σαν χρήστες?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Cyberdemon87 είπε

Νέος στο θέμα και τελείως άσχετος.

Το σπίτι είναι περίπου 70 τ.μ. αλλά το υπνοδωμάτιο έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα υγρασίας, οπότε σκέφτομαι να αγοράσω αφυγραντύρα πιο πολύ για εκείνον τον χώρο, να κοιμάμαι πιο άνετα, τώρα είναι όλα νωπά ακόμη και με θέρμανση αναμμένη.

Ποιο μοντέλο από το skroutz είναι το πιο all around vfm μέχρι 200 ευρώ που να έχει και λειτουργία στέγνωμα ρούχων;

Ευχαριστώ!

Να φανταστώ προσφορές τώρα δεν παίζουν επειδή υπάρχει ζήτηση, σωστά;

Όλοι οι αφυγραντήρες όπως και να το κάνουμε κάνουν θόρυβο .Αλλοι λίγο άλλοι αρκετό.  Κάποιοι μπορούν και κοιμούνται μαζί τους  άλλοι δεν μπορούν αλλά λύση υπάρχει τους βάζουν στο χωλ να λειτουργούν για να μην τους ακούνε καθόλου ή σχεδόν καθόλου . Ο θόρυβος όπως καταλαβαίνεις είναι κάτι το υποκειμενικό . 

Σε ενδιαφέρει να έχει wi fi ή ψάχνεις απλά έναν αφυγραντήρα να κάνεις την δουλειά σου ;

31 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Καλησπέρα στους φίλους, με ενδιαφέρει αγορά αφυγραντήρα για χώρο περίπου 90τμ και θα ήθελα κάποιες προτάσεις με ιονιστή και όσο πιο ήσυχη λειτουργία. Έχοντας διαβάσει μερικά ποστς στο παρόν από ότι κατάλαβα τα περισσότερα μοντέλα είναι των δύο γνωστών από τα κλιματιστικά OEMs, τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ τους και τι προτείνετε εσείς γενικότερα σαν γνώστες του αντικειμένου είτε από την εμπειρία σας σαν χρήστες?

Ευχαριστώ πολύ.

Ο χώρος που θες να αφυγράνεις θα έχει θερμοκρασία πάνω απο 15 κελσίου ; 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει ο θόρυβος, εντάξει να μην σου παίρνει και τα αυτιά.

Θα πρέπει βασικά να πάρω πρώτα ένα υγρασιόμετρο από ότι κατάλαβα για να δω πόσο % υγρασία υπάρχει.

Wifi θα με ενδιέφερε, πως δούλευε όμως; Μπορώ να είμαι εκτός σπιτιού και να τσεκάρω την υγρασία; Θα πρέπει να δουλεύει για να γίνεται αυτό, ή απλώς να είναι στην πρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Cyberdemon87 είπε

Δεν με πειράζει ο θόρυβος, εντάξει να μην σου παίρνει και τα αυτιά.

Θα πρέπει βασικά να πάρω πρώτα ένα υγρασιόμετρο από ότι κατάλαβα για να δω πόσο % υγρασία υπάρχει.

Wifi θα με ενδιέφερε, πως δούλευε όμως; Μπορώ να είμαι εκτός σπιτιού και να τσεκάρω την υγρασία; Θα πρέπει να δουλεύει για να γίνεται αυτό, ή απλώς να είναι στην πρίζα;

Ναι αρχικά πρέπει να δεις αν έχεις μεγάλα επίπεδα υγρασίας στο χώρο σου . Κοίτα δηλαδή τα ποσοστά υγρασίας σε βάθος χρόνου . Καλό είναι δηλαδή και μια βροχερή μέρα να δεις το ποσοστό μέσα στο χώρο σου . Αν η υγρασία σου κυμαίνεται μεταξύ 45-55 % είσαι οκ . Αν  πάει στο 60 % είναι οριακά . 

Για το wifi όλοι οι αφυγραντήρες που χουν wi fi έχουν την ίδια λογική :  Κατεβάζεις το app της εταιρείας και ακολουθάς τις οδηγίες για να το συνδέσεις με το modem router του σπιτιού σου . Μέσα απο  το app μπορείς να τον χειριστείς απο οποιοδήποτε μέρος και αν είσαι  αρκεί να έχεις internet στο κινητό  (είτε δεδομένα είτε συνδεδεμένος σε κάποιο wifi) . 
Το app ουσιαστικά σου προσφέρει απομακρυσμένο έλεγχο του αφυγραντήρα . Όλες δηλαδή τις λειτουργίες χειρισμού όπως τον χειρίζεσαι όταν είσαι σπίτι . 
Απο όσο γνωρίζω σχεδόν όλες οι υλοποιήσεις των κατασκευαστών προσφέρουν να βλέπεις μέσα απο το app και το επίπεδο υγρασίας που έχει ο χώρος σου ανά πάσα στιγμή . 

Σου φίλτραρα τους αφυγραντήρες με wi-fi που υπάρχουν στην αγορά τώρα 16 lt και 20 lt μηχανήματα που θα σε καλύψουν για τον χώρο που θες :
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/582470_582471_698107_808645/16-19-lt-20-23-lt-me-sympiesti-WiFi.html?o=αφυγραντηρας&order_by=popularity&order_dir=desc&price_max=250.0&price_min=150.001

Προσωπικά απο αυτές τις μάρκες θα προτιμούσα την Inventor . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

Γνωρίζεις όμως αν για να μπορώ να βλέπω τα επίπεδα υγρασίας μέσω wifi πρέπει να είναι ενεργός ο αφυγραντήρας και να δουλεύει ή αρκεί απλώς να είναι στην πρίζα;

Θα ήθελα μερικές προτάσεις μοντέλων.
Αν ανεβαίνει πολύ η τιμή για το ότι έχει wifi, προτείνετε μου και χωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cyberdemon87 είπε

Ευχαριστώ.

Γνωρίζεις όμως αν για να μπορώ να βλέπω τα επίπεδα υγρασίας μέσω wifi πρέπει να είναι ενεργός ο αφυγραντήρας και να δουλεύει ή αρκεί απλώς να είναι στην πρίζα;

Θα ήθελα μερικές προτάσεις μοντέλων.
Αν ανεβαίνει πολύ η τιμή για το ότι έχει wifi, προτείνετε μου και χωρίς.

Στο προηγούμενο post μου πρόσθεσα link με μηχανήματα που έχουν wi-fi . Μάλλον είδες το post μου πρωτού το κάνω επεξεργασία :P .

Οι τιμές τουλάχιστον για τον 16 λιτρο της Inventor είναι στην τιμή που ψάχνεις . Τα άλλα ξεφεύγουν λίγο. 

Τον έχεις απλά στην πρίζα . Τώρα για αυτό που ρωτάς λογικά το app σου δείχνει υγρασία όταν τον ενεργοποιήσεις απο το app . Δηλαδή τον ενεργοποιείς μερικά δεύτερα βλέπεις υγρασία και αν είναι μια χαρά τον κλείνεις .  Ίσως και να κάνω λάθος αλλά καλύτερα ξέρουν οι αντιπροσωπίες να σου απαντήσουν σε αυτό . 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok, σε ευχαριστώ.

16l είναι αρκετό πιστεύεις, περίπου κάθε πότε θα θέλει άδειασμα;

Σημειώνω ξανά πως θέλω να έχει και λειτουργία για στέγνωμα ρούχων.

Επίσης θέλω να έχει όσο το δυνατόν οικονομικότερη κατανάλωση,  μην μου έρχονται τίποτα εξωφρενικοί λογαριασμοί της ΔΕΗ.

Επεξ/σία από Cyberdemon87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Cyberdemon87 said:

Δεν με πειράζει ο θόρυβος, εντάξει να μην σου παίρνει και τα αυτιά.

Θα πρέπει βασικά να πάρω πρώτα ένα υγρασιόμετρο από ότι κατάλαβα για να δω πόσο % υγρασία υπάρχει.

Wifi θα με ενδιέφερε, πως δούλευε όμως; Μπορώ να είμαι εκτός σπιτιού και να τσεκάρω την υγρασία; Θα πρέπει να δουλεύει για να γίνεται αυτό, ή απλώς να είναι στην πρίζα;

Φίλε μου, πάρε ένα υγρασιόμετρο για αρχή, κάνε τις μετρήσεις σου και αν δεις ότι πραγματικά χρειάζεσαι, δες τι υπάρχει σε προσφορά και κάνε μια επιλογή. Υπάρχουν αρκετά καλά μηχανήματα που θα κάνουν τη δουλειά σου. WiFi για να μην ξέρεις τι είναι και τι κάνει, δε το χρειάζεσαι πραγματικά. Στέγνωμα ρούχων κάνουν όλα, δε χρειάζεται να έχει ειδικό κουμπί που να το γράφει, είναι μάρκετινγκ. Δες τι σε ενδιαφέρει, επέμενε να σου το βάλουν στην πρίζα να συγκρίνεις θόρυβο με κάποιο άλλο και πάρε ένα μηχάνημα. Τα περισσότερα είναι κινέζκα φασόν και πληρώνεις ντεμέκ όνομα και τρομερές εγγυήσεις. Εδώ μέσα έχω την εντύπωση ότι γίνονται συνεχώς προτάσεις με συγκεκριμένη-ες μάρκες χωρίς φυσικά να γνωρίζω αν γίνεται με δόλο ή όχι. Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρω το υγρασιόμτερο και θα δω για αρχή.

Wifi αφυγραντήρα πως να ξέρω τι είναι, αφού δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αφυγραντήρες. Σκέφτηκα αρχικά απλώς πως θα χρησιμοποιείται για να το αναβοσβήνεις εφόσον είσαι σε εμβέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Cyberdemon87 said:

Θα πάρω το υγρασιόμτερο και θα δω για αρχή.

Wifi αφυγραντήρα πως να ξέρω τι είναι, αφού δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αφυγραντήρες. Σκέφτηκα αρχικά απλώς πως θα χρησιμοποιείται για να το αναβοσβήνεις εφόσον είσαι σε εμβέλεια.

WiFi είναι μία λειτουργία κάποιων μοντέλων, όχι πολλών. Θα το πληρώσεις όμως. Μπορεί όμως να χρειάζεσαι περισσότερο έναν ιονιστή ή ένα φίλτρο άνθρακα που καθαρίζει τον αέρα ή μπορεί και τίποτα απο αυτά και τσάμπα να τα πληρώσεις. Εγώ απλά δίνω λίγο τροφή για σκέψη και ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...